İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezası Hakkında

Ali Kaya

Recommended Posts

Ali Kaya

Arkadaşlar öncelikle konu yanlış yere açıldıysa özür dilerim,

Trafik cezası ile ilgili bir sorum olacak siz değerli üstadlarıma,

Aşağıda gördüğünüz durum şu şekilde gelişti,

Trafik ışıklarına yaklaştığımda sarıdan kırmızıya dönmek üzereydi,ben tam geçmek üzereyken kırmızı ışık yandı ve ben yaya geçidi çizgisi üzerinde durdum,bu olaydan dolayı 77 TL trafik cezası yedim,sizce haklımıyım,itiraz etmelimiyim ? yoksa haksız durumdamıyım ?

Not : Kırmızı yanınca ben direk durdum geçiş yapmadım,resimler pek net degil daha iyi bir makina bulursam o şekilde çekip bir resim daha yüklerim fakat zaten gelen kagıtta da fazla birşey anlam çıkarmak çok güç :(

Olay : Tandoğan kavşagı,kazım karabekir caddesin de oluyor arkadaşlar.

s6qml.jpg

İkinci resimde dikkat ederseniz eğer fren lambalarım yanıyor.Bir diger konu ise bu resmi çeken alet trafik ışık direginden yaklaşık 1 metre öncesindeki çizgiyi alıyor,yaya gecidinin ilk çizgisi.(Anlatamadım sanırım :) )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ankara çok yazıyor bu cezayı. Durma çizgisi olayı var. Bu çizgiyi Geçmemek gerek. Bence şikayet edecek bir şey yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Recep Güney

yaya geçidinin üstünde durmuş iseniz ceza sebebidir diye biliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Kaya

Fakat bana sistem çok ters geldi,yani bana göre yaya geçidi trafik işaretinden sonra başlaması lazım,yoksa yanlış mı düşünüyorum ?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mehmet abi söylemiş. Durma çizgisi önemli.

Ben arabayla ışıklarda durmama yakın yayanın biri karşıya geçmeye çalışırken sağ çamurluğuma çarpıp düşmüştü.

Onun hatası da arabaların durma çizgisinden önce yola inmesiydi.

Orada bekleyen trafik ekibine beni şikayet etti, trafik beni haklı buldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İtiraz edecekseniz dahi ilk önce cezayı ödeyin derim. Çünkü indirimli ödersiniz ve mahkeme ister istemez uzar ve kaybettiğinizde yediğiniz cezaya eklenecek faizle birlikte ödememeniz için.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

"kırmızı ışık yandı ve ben yaya geçidi çizgisi üzerinde durdum"  siz zaten neden ceza yediğinizi yazmışınız.... :)

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Malesef yapıcak birşey yok.Böyle durumlarda yaya çizgisine dokunmadan durabileceğinizi düşünmüyortsanız basıp devam edin.Burda ulaştırma mühendisi bir arkadaşımızın söylediği bir söz vardı.Kırmızı ışık yandığı anda geçerseniz polis ya da eds bir şey yapmıyor.Kırmızı yandığından itibaren 1-2 saniyeye kadar geçerseniz bir sorun yok.Arkadaş polislere eğitimleri kendisi veriyormuş yanlış biliyor olamaz heralde  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Trafik ışıklarında zaman göstergesi zorunlu olmalı.. 

Gösterge olmayan ışıklarda hele ki alışık olmadığım şehirlerde ve kavşaklarda acayip stres oluyorum.. 

Nevşehir'de her ışıkta zaman göstergesi var.. Kayseride hiç bir ışıkta yok galiba.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Trafik ışıklarında zaman göstergesi zorunlu olmalı.. 

Gösterge olmayan ışıklarda hele ki alışık olmadığım şehirlerde ve kavşaklarda acayip stres oluyorum.. 

Nevşehir'de her ışıkta zaman göstergesi var.. Kayseride hiç bir ışıkta yok galiba.. 

Aynen katılıyorum, bazıları yeşili yanıp/söndürme yapmadan tak diye kırmızıya döndürüyor, dursan arkadaki yapıştıracak, durmazsan acaba ceza mı gelecek diye tedirgin olacaksın.

Eskişehir'de 3-5 yerde hala bu şekilde olanlardan var her geçişimde basıyorum kalayı.

Yorum bağlantısı

Eniştem de aynı şekilde Turan Güneş Bulvarında tekerlek yaya geçidinde değil, durma çizgisinde olduğu için ceza ödedi. Ben bir kez Kurtuluş kavşağında sarı ışık yanınca yolun sağ şeridinde durdum. Çizginin gerisindeydim ama arkadan sağa dönen araçlara yol vermek için çizginin üzerine geldim. Bir ceza gelmedi. Bazı kameraların aacın durduğu yeri yolun iki tarafındaki sensörleri aşmasıyla belirlediği söyleniyor. Yani sizin cezanız kameradan gözkararı kesilmemiş olabilir.

Ancak şehiriçinde mesela çok daha fazla yayanın kullandığı ve araçların çoğunun riayet etmediği yaya ışıkları var. Oralara bu kameralar konsa hem gerçekten ihlal edenler yakalanır hem de kasa dolar diye tahmin ediyorum. Örneğin; dikimevi kavşağında Talatpaşa yönüne dönüşte, sağ tarafta uzgörenler sokağa gelmeden bir ışık vardır. Çok yoğun yaya trafiği vardır ve sadece yayalar için burada ışık yanar. Araçlar kendilerini yayalardan daha fazla söz sahibi hissettiklerinde sarılarda genelde durmazlar. Eğer forumda bu konuda yetkili arkadaşlar varsa özellikle yazıyorum. Sadece ışıkta bekleyen dolmuşlardan bile epey gelir elde edilir:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eniştem de aynı şekilde Turan Güneş Bulvarında tekerlek yaya geçidinde değil, durma çizgisinde olduğu için ceza ödedi. Ben bir kez Kurtuluş kavşağında sarı ışık yanınca yolun sağ şeridinde durdum. Çizginin gerisindeydim ama arkadan sağa dönen araçlara yol vermek için çizginin üzerine geldim. Bir ceza gelmedi. Bazı kameraların aacın durduğu yeri yolun iki tarafındaki sensörleri aşmasıyla belirlediği söyleniyor. Yani sizin cezanız kameradan gözkararı kesilmemiş olabilir.

Ancak şehiriçinde mesela çok daha fazla yayanın kullandığı ve araçların çoğunun riayet etmediği yaya ışıkları var. Oralara bu kameralar konsa hem gerçekten ihlal edenler yakalanır hem de kasa dolar diye tahmin ediyorum. Örneğin; dikimevi kavşağında Talatpaşa yönüne dönüşte, sağ tarafta uzgörenler sokağa gelmeden bir ışık vardır. Çok yoğun yaya trafiği vardır ve sadece yayalar için burada ışık yanar. Araçlar kendilerini yayalardan daha fazla söz sahibi hissettiklerinde sarılarda genelde durmazlar. Eğer forumda bu konuda yetkili arkadaşlar varsa özellikle yazıyorum. Sadece ışıkta bekleyen dolmuşlardan bile epey gelir elde edilir:)

Saygılarımla.

Sizin orada sağa dönüş için açık yol var ve bence o şekilde algılamıştır.

Yorum bağlantısı
Ali Kaya

Bu arada abiler,bu ceza 2.ayın 17 sinde kesilmiş,sistem okadar hızlı işliyor ki ceza 7 ay sonra elime geçiyor.

Yorum bağlantısı

Keşke durmasaydınız...nerdeyse yaya çizgisini doldurmuşsunuz...sonuç çıkacağını sanmıyorum,geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

Bu arada abiler,bu ceza 2.ayın 17 sinde kesilmiş,sistem okadar hızlı işliyor ki ceza 7 ay sonra elime geçiyor.

çizgiyi geçtiğiniz için cezaya itiraz işe yaramaz ama yukarıdaki bahsettiğiniz durumda itiraz hakkınız olabilir diye biliyorum. Ceza kesildikten sonra 10 gün içinde postaya verilmesi lazım diye bişey duymuştum. Araştırın isterseniz. Ben kulak dolgunluğunu söylüyorum. Arkadaşlar bu konuyu dikkate alıp yorum yapabilirler. Ancak sizde detayları paylaşırsanız. Olay tarihi, Cezanın postaya verilme tarihi, Tebliğ aldığınız tarih bunlarda sonucu etkileyebiliecek önemli şeyler. Ama dediğim gibi net şudur diyemiyorum kulaktan dolma bir bilgim var. Doğruluğu tartışılır.

tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

benim bildiğim kadarıyla cezanın kesildiği tarih değil, tebliğ edildiği tarih önemli, öderken de tebliğ tarihi esas alınıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fakat bana sistem çok ters geldi,yani bana göre yaya geçidi trafik işaretinden sonra başlaması lazım,yoksa yanlış mı düşünüyorum ?

Öncelikle geçmiş olsun..Evet bu konuda benim de gözlemlerim var..Bazı caddelerde trafik ışığının olduğu direkten öteki direk hizasına çizgi var ve bundan sonra yaya geçiti başlıyor..Yani yaya geçiti iki direk arasında ki çizgiden sonra başlıyor. Oysa ki şimdi bazı yerlerde bakıyorum çizgi var.. sonra yaya geçiti var..Yaya geçitinin sonunda trafik ışıkları var..

Bu düzen de bana biraz saçma geliyor. Direkler çizgiyi belirleyip sonrasında yaya geçiti olması lazım. Tutarsızlıklar can sıkıcı..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...