İçeriğe Yönlendir

Mercedes W203 C Serisi Gizli Özellikler

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı
(düzenlendi)

Yabancı bir siteden alıntıladım, çevirebildiğim kadar çevirdim.

• Anahtar ile cam açma/kapama : Sürücü tarafındaki kızılötesi alıcıya anahtarı tutup açma tuşuna basılı tutarsanız, basılı tuttuğunuz sürece 4 cam ve varsa sunroof dahil hepsi açılacaktır. Aynı şekilde kapatma tuşunu basılı tutarsanız 4 cam ve sunroof dahil hepsi kapanacaktır.
  • Tünel Modu: Diyelimki bir tünele girdiniz veya kötü kokacak bir bölgeden geçeceksiniz; klimadaki iç hava sirkülasyon butonuna basılı tutarsanız camlarınızın hepsi kapanır, tünelden veya bölgeden çıktıktan sonra tekrar basılı tutarsanız camlarını en son hangi konumda açıksa o posizyona geri getirilir.
  • Isıtma/Soğutma: Diyelimki dışarısı soğuk ve arabanızın siz çıktıktan sonra sıcak kalmasını istiyorsunuz. Arabayı kapattıkdan sonra AC /Rest butonuna basın.A/C açık kalacaktır. Aynı işlemi soğuk kalması içinde yapabilirsiniz
  • Dyno Modu: Anahtarı bir kademe çevirdikten sonra Kilometre resetleme tuşuna peşpeşe 3 kez basın. Direksiyondaki "+" ve "-" tuşlarını kullanarak "ESP Dynamometer Test" seçeneğine gelip "on" yapın. Şimdi aracınızı çalıştırdığınız zaman ABS, BAS ve ESP tamamen devre dışı olacak. Dinamometre ölçümlerinde bu menüyü kullanabilirsiniz. UYARI: Bu modda aracı kullanmasanız daha iyi edersiniz, yada çok dikkatli olun.
  • Bagaj: Bagajın içinde birisi bagajda kilitli kalırsa bagajı açmak için yanıp/sönen bir düğme vardır.
  • Torpido Gözü: Torpido gözünde küçük şeyleri saklayabileceğiniz küçük bir bölme daha vardır (Kapağın üstünde).
  • Gaz Pedalı Resetleme: Önce gaz pedalına tamamen basın taki en dibi hissedene kadar. Sonra aracı çalıştırmadan anahtarı son konuma kadar çevirin. Gazdan ayağınızı çekmeden 60 sn yada biraz daha fazla bekleyin. Sonra anahtarı kapatıp yerinden çıkarın. Şimdi gaz pedalınıda bırakın. Artık aracınızın gaz pedalına daha hızlı cevap verdiğini göreceksiniz!
  • ECU resetleme: Örneğin yeni bir K&N hava filtresi taktığınızda veya performans ile ilgili birşeyler yaptığınızda: anahtarı aracı çalıştırmadan bir önceki konuma kadar çevirin. Sonra gaz pedalına 5 snliğine basın. Sonra anahtarı kapatıp yuvasından çıkarın ve 2 dakika kadar bekleyin. Aracınızın ECU su restlenecektir. UYARI: Eğer aracınızın ECU suna modifiye işlemi uygulanmışsa sakın yapmayın çünkü bu modifiye için verdiğiniz paralar havaya uçabilir.
  • Servis Resetleme: Anahtarı aracı çalıştırmadan önceki pozisyona kadar çevirin. Direksiyondaki tuşları kullanarak servis kalan km ekranına gelin. kilometre sıfırlama butonuna 5 sn kadar basın . Size resetlemek isteyip istemediğinizi soracak bir kez daha butona basın ve restleme işlemi tamamdır.
  • Hafızalı sürücü koltuğuna sahipseniz, geri vitese aldığınızda sağ aynayı otomatik kaldırımı gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Şöyleki;

- kontağı marşdan önceki konuma kadar çevirip çalıştırmayın

- sağ aynayı hareket ettirmek için ayna seçiciden seçin.

- şimdi aracı geri vitese takın ve sağ aynayı geri viteste göstermesini istediğiniz posizyona getirin

- Koltuk hafıza düğmelerinden M tuşuna bir kez basın ve 3 saniye içinde ayna hareket ettiricisinin aşağı posizyonuna bir kez basın.

- Bu özelliğin araç menüsünde convience kısmında açık olması ve geri vitese taktığınızda sağ aynanın seçili olması durumunda çalışıyor.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Isıtma/Soğutma için kitapçıkta kısa süreli bekleyişlerde AC/Rest butonuna bastığınızda borularda kalan hava üflenir yazıyordu. Ben vitoda sürekli kullanırdım, kışın 5 dk kadar içerisi sıcak durmaya devam ediyordu daha sonra haliyle soğuk üflemeye başlıyordu.Yani araç sıcak veya soğuk vermeye devam etmiyor sadece fan motoru çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Isıtma soğutma mantıksız geldi.

Oktay Hocam'ın dediğini yapıyor. Yani kısa süreli beklemelerde faydalı bir detay.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Oktay Hocam'ın dediğini yapıyor. Yani kısa süreli beklemelerde faydalı bir detay.

Konuları bazen gıdıklamak gerekiyor. Gıdıkladım tam açıklama geldi, öğrendim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

benim 1995 model w202 kasada acaba bunların hangileri vardır ??? denemek lazım :)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Bagaj içinde yanıp sönen lamba tüm arabalarda olmak zorunda diye biliyorum.
(Bagaja kilitlenip gölete araba ile birlikte atılarak işlenen bir cinayet sonrası)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Yabancı bir siteden alıntıladım, çevirebildiğim kadar çevirdim.

• Anahtar ile cam açma/kapama : Sürücü tarafındaki kızılötesi alıcıya anahtarı tutup açma tuşuna basılı tutarsanız, basılı tuttuğunuz sürece 4 cam ve varsa sunroof dahil hepsi açılacaktır. Aynı şekilde kapatma tuşunu basılı tutarsanız 4 cam ve sunroof dahil hepsi kapanacaktır.
  • Tünel Modu: Diyelimki bir tünele girdiniz veya kötü kokacak bir bölgeden geçeceksiniz; klimadaki iç hava sirkülasyon butonuna basılı tutarsanız camlarınızın hepsi kapanır, tünelden veya bölgeden çıktıktan sonra tekrar basılı tutarsanız camlarını en son hangi konumda açıksa o posizyona geri getirilir.
  • Isıtma/Soğutma: Diyelimki dışarısı soğuk ve arabanızın siz çıktıktan sonra sıcak kalmasını istiyorsunuz. Arabayı kapattıkdan sonra AC /Rest butonuna basın.A/C açık kalacaktır. Aynı işlemi soğuk kalması içinde yapabilirsiniz
  • Dyno Modu: Anahtarı bir kademe çevirdikten sonra Kilometre resetleme tuşuna peşpeşe 3 kez basın. Direksiyondaki "+" ve "-" tuşlarını kullanarak "ESP Dynamometer Test" seçeneğine gelip "on" yapın. Şimdi aracınızı çalıştırdığınız zaman ABS, BAS ve ESP tamamen devre dışı olacak. Dinamometre ölçümlerinde bu menüyü kullanabilirsiniz. UYARI: Bu modda aracı kullanmasanız daha iyi edersiniz, yada çok dikkatli olun.
  • Bagaj: Bagajın içinde birisi bagajda kilitli kalırsa bagajı açmak için yanıp/sönen bir düğme vardır.
  • Torpido Gözü: Torpido gözünde küçük şeyleri saklayabileceğiniz küçük bir bölme daha vardır (Kapağın üstünde).
  • Gaz Pedalı Resetleme: Önce gaz pedalına tamamen basın taki en dibi hissedene kadar. Sonra aracı çalıştırmadan anahtarı son konuma kadar çevirin. Gazdan ayağınızı çekmeden 60 sn yada biraz daha fazla bekleyin. Sonra anahtarı kapatıp yerinden çıkarın. Şimdi gaz pedalınıda bırakın. Artık aracınızın gaz pedalına daha hızlı cevap verdiğini göreceksiniz!
  • ECU resetleme: Örneğin yeni bir K&N hava filtresi taktığınızda veya performans ile ilgili birşeyler yaptığınızda: anahtarı aracı çalıştırmadan bir önceki konuma kadar çevirin. Sonra gaz pedalına 5 snliğine basın. Sonra anahtarı kapatıp yuvasından çıkarın ve 2 dakika kadar bekleyin. Aracınızın ECU su restlenecektir. UYARI: Eğer aracınızın ECU suna modifiye işlemi uygulanmışsa sakın yapmayın çünkü bu modifiye için verdiğiniz paralar havaya uçabilir.
  • Servis Resetleme: Anahtarı aracı çalıştırmadan önceki pozisyona kadar çevirin. Direksiyondaki tuşları kullanarak servis kalan km ekranına gelin. kilometre sıfırlama butonuna 5 sn kadar basın . Size resetlemek isteyip istemediğinizi soracak bir kez daha butona basın ve restleme işlemi tamamdır.

99 520i var evin diğer arabası. Onda da bu özelliklerden işaretlediklerim var. Tünel modu çok güzelmiş hoşuma gitti. Ekstra olarak, yol bilgisayarı verilerini LPG'ye uyarlayabiliyorsunuz. Anahtarın pili kendi kendine kontağa takılıyken şarj oluyor. Daha fazla da var da şimdilik hatırladıklarım bunlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bagaj içinde yanıp sönen lamba tüm arabalarda olmak zorunda diye biliyorum.

(Bagaja kilitlenip gölete araba ile birlikte atılarak işlenen bir cinayet sonrası)

Bizim bagaja ben sığamıyorum, sığabilsem test ederdim :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bizim bagaja ben sığamıyorum, sığabilsem test ederdim :D

Tünel modunu test ettin mi Furkan

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Forumdaki diğer markalara özellikle vw ile ilgili bölüm açılmasına karşı çıkanlardan biri olarak halimize şükrediyorum. Furkan gibi 3-4 tane vw'ci olsaydı ne yapardık. Bu arkadaşımızın yazılarına sansür uygulayalım yakında Mercedes fanatiği sayısında ciddi artış olma tehlikesi var :D

Tek tesellim böyle bir arabayı bilerek ve anlayarak kullanmasıdır. Güle güle iyi günlerde kullan...

Atalarımız ne demiş "ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Tünel modunu test ettin mi Furkan

Test ettim, çalışıyor :)

Hepsini denedim, bagaj içindeki lamba hariç :p

Forumdaki diğer markalara özellikle vw ile ilgili bölüm açılmasına karşı çıkanlardan biri olarak halimize şükrediyorum. Furkan gibi 3-4 tane vw'ci olsaydı ne yapardık. Bu arkadaşımızın yazılarına sansür uygulayalım yakında Mercedes fanatiği sayısında ciddi artış olma tehlikesi var :D

Tek tesellim böyle bir arabayı bilerek ve anlayarak kullanmasıdır. Güle güle iyi günlerde kullan...

Atalarımız ne demiş "ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti"

Teşekkür ederim abi.

Aracım için sorduğum soruları hem buraya hem diğer merdeces forumuna soruyorum. 

Buradan aldığım cevap hızı ve bilgi içeriği oraya 10 basıyor. Ee bende bildiklerimi burada da paylaşayım diyorum :)

Fanatiklik oluşturma çabam yok yemin ederim :)

benim 1995 model w202 kasada acaba bunların hangileri vardır ??? denemek lazım :)

Bazıları w204 de de çalışmıştı. Ama w202 ile denemek lazım.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Furkan Bey,

yarın izin günüm, bir çıktı aldım ilk mesajınızdan, benim için önemli olanlar TÜNEL MODU, ANAHTAR İLE CAM AÇMA KAPAMA, ISITMA-SOĞUTMA, GAZ PEDALI RESETLEME ... bakalım hangisi çalışacak :) gaz bana sert ve yavaş tepkili geliyor, hatta buna şaşırmadım dersem yalan olur :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan Bey,

yarın izin günüm, bir çıktı aldım ilk mesajınızdan, benim için önemli olanlar TÜNEL MODU, ANAHTAR İLE CAM AÇMA KAPAMA, ISITMA-SOĞUTMA, GAZ PEDALI RESETLEME ... bakalım hangisi çalışacak :) gaz bana sert ve yavaş tepkili geliyor, hatta buna şaşırmadım dersem yalan olur :(

Eğer sol kapının kolunda kızılötesi alıcı yoksa bu çalışmayabilir.

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Bu çok iyiymiş :D

Geçen akşam evin önünde parkediliydi, benimde çok hoşuma gitti.Çok şey anlatıyor bence :rolleyes:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bagaja gir de bilgilendir bizi. :)

Ben sığamıyorum, bir araya geldiğimizde seni bi bagaja koyalım :p

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

merc cla da aynı mı?

Blmiyorum abi, denemek lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...