İçeriğe Yönlendir

Wireless Menzilinin Artırılması

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Merhaba,

Abim ile aynı interneti kullanıyoruz. Modem onun evinde ben kablosuzdan erişim sağlıyorum. Evler yanyana ve müstakil.

Kullandığımız kablosuz ağın menzilini genişletmek istiyorum. Modem ile alıcı arasında toplam 10 cm alçı duvar, 16-17 m civarında boş alan, 26 cm tuğla, 10 cm foambord, 4cm civarında da izolasyon sıvası var.

Modem ttnet in verdiği airties. Dğn tp-link in wd740 model routerini kullandım. Sadece 2m kadar fayda sağladı. Bundan daha güçlü bir router önerisi veya daha farklı bir sistem öneriniz olabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

biz modemin antenlerini alminyum folyoyla kaplamıstık cekiş biraz artmıstı

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

vatan bilgisayarda bi ürün vardı marka modeli şimdi hatırlayamadım . kablosuz ağın çektiği bir yere kuruyorsun sonra sanki ana modem ordaymış gibi sinyali güçlendirip yeniden aktarıyormuş .

eski halinde 30 metreyse bu cihazı araya alınca 50-60 metreye çıkıyormuş . böyle bişey istiyorsun galiba abi . istersen tam detayını öğrenirim ordaki arkadaşlardan .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

vatan bilgisayarda bi ürün vardı marka modeli şimdi hatırlayamadım . kablosuz ağın çektiği bir yere kuruyorsun sonra sanki ana modem ordaymış gibi sinyali güçlendirip yeniden aktarıyormuş .

eski halinde 30 metreyse bu cihazı araya alınca 50-60 metreye çıkıyormuş . böyle bişey istiyorsun galiba abi . istersen tam detayını öğrenirim ordaki arkadaşlardan .

Valla öyle bir şey olursa tadından yenmez Aydın :good1:

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ertan abi tp linkler ilk zamanlar iyi çeker sonraları bayılır, şu an Asusun access pointleri iyi bir kaç yerde kurulum yapmıştık, istersen bir ara bizim iş yerine uğrayabilirsen hem access vereyim denersin hem de tanışmış oluruz. :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Access point kullanarak genişletebilirsiniz. Airties kullanıyorsanız mesh özelliğini destekleyen AP 302 gibi bir modeli işinizi görür.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Valla öyle bir şey olursa tadından yenmez Aydın :good1:

zyxel repeater özellikli access pointler var, Aydın beyin dediği işlemi yapıyor, access pointe kablo takılması gerekmiyor, Asusta göremedim o özellikte access point. araştırıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Airties öneririm. Access point olarak alınmalı. Hepsiburada'yı kontrol et abi ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Ertan Çabuk

Hayır.

ŞUNA bakmalısın.

Peki Sani, bunu modeme bağlayıp mı kullanıyorum, yoksa modemin verdiği sinyali alan en son noktaya koyup ordan dağıtım yapabiliyormuyum?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki Sani, bunu modeme bağlayıp mı kullanıyorum, yoksa modemin verdiği sinyali alan en son noktaya koyup ordan dağıtım yapabiliyormuyum?

Aynen böyledir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Sani Gerşon

Şu ürün işimi görür o zaman. USB den medya oynatıcı özelliği de varmış

Kavram karmaşasını düzeltelim. Alet, yüksek taşıma kapasitesi sebebiyle "wireless media oynatıcıları"ndan datayı alıp sana yine sunabiliyormuş. Benim anladığım bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=241&model=TL-WR740N

Dün bu ürünü denedim çok fazla artış sağlamamıştı

Kavram karmaşasını düzeltelim. Alet, yüksek taşıma kapasitesi sebebiyle "wireless media oynatıcıları"ndan datayı alıp sana yine sunabiliyormuş. Benim anladığım bu.

http://www.airties.com/datasheets/Air4452DS_TR.pdf

Burada gördüm de o USB disk takma işini? Kavramlardan bunaldım zaten :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

USB paylaşımı diyor. Mantıklı, ubs disk taktığında wireless özelliği sayesinde video oynatabiliyorsun. Yeni eklemişler. Eskiden sadece printer paylaşabiliyordun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Sani modemi eskiysede access point bağlayabilicekmi. sanki her modeme access point eşleştiremiyordun gibi hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Uğur Kamil

Hazır konu denk gelmişken bir soruda ben soriyim.

Ev 120-125 metrekare ve benim oda(modemin bulunduğu oda) evin en ucunda, yan odalarda sorun yok ama oturma odası ve mutfak(evin diğer ucunda olan yerlerde yani) ya hiç çekmiyor yada bazı noktalarında çok düşük çekiyor.(araya 3-4 duvar giriyor)

Bu sorunu çözmenin ucuz ve basit biryolu varmı?

Açık alanda sorun yok ben 1. kattayım 8. kattaki arkadaşın evinden balkondan telefonla bile kendi internetimi kullanabiliyorum  :biggrin:

Modemim bu.

airties_6372_haber1343985008.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

http://www.vatanbilgisayar.com/Network%20Aksesuar%C4%B1/linksys-wap300n-wap300n-300mbps-dual-bant-kablosuz-n-access-point/productdetails.aspx?I_ID=65921#allImages

bende diğerlerine benzer bişey paylaşacaktım zaten . özelliklerini pek anlamam , fiyatlarını bi karşılartır abi . çok farklı fiyatlar var . ucuzu alıpda elinde kalırsa kullanamazsan bi işe yaramaz . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hazır konu denk gelmişken bir soruda ben soriyim.

Ev 120-125 metrekare ve benim oda(modemin bulunduğu oda) evin en ucunda, yan odalarda sorun yok ama oturma odası ve mutfak(evin diğer ucunda olan yerlerde yani) ya hiç çekmiyor yada bazı noktalarında çok düşük çekiyor.(araya 3-4 duvar giriyor)

Bu sorunu çözmenin ucuz ve basit biryolu varmı?

Açık alanda sorun yok ben 1. kattayım 8. kattaki arkadaşın evinden balkondan telefonla bile kendi internetimi kullanabiliyorum  :biggrin:

Modemim bu.

airties_6372_haber1343985008.jpg

modeminizi evin ortasında bir yere kurarsanız sıkıntınız gider, en masrafsız bu şekilde olur :)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

modeminizi evin ortasında bir yere kurarsanız sıkıntınız gider, en masrafsız bu şekilde olur :)

İlk aklıma gelen oydu ama o zamanda odamdaki masa üstü bilgisayarına kablo çekmem gerekicek.  Evde çok fazla kablo kirliliği olmasın istiyorum.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Üstün resim çizme yeteneğimi göstereyim size.Kabaca işyeri diyelim buna.Tamamen düz ayak bir bina.Eski sağlık ocaklarını bilirsiniz belki.Burada bile kablosuz olarak bulunduğum odadan bağlanamıyorum mesafe 15 metre falan anca vardır.Bizim odaya daha önce çalışanlar bir cihaz koymuşlar.Ana modemden bu cihaza kablo geliyor.Bizde o cihaza kablolu bağlanıyoruz.Ben direk kablosuz bağlanmak istiyorum ama bunun çözümü illa ki bu cihazlardan almakmıdır acaba.Sanırım eskiden alınan söylediğiniz cihazların kablosuz bağlantı versiyonu.Daha farklı bir çözüm varmıdır.PArası cepten çıkacak çünkü :D

6a9a.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

İlk aklıma gelen oydu ama o zamanda odamdaki masa üstü bilgisayarına kablo çekmem gerekicek.  Evde çok fazla kablo kirliliği olmasın istiyorum.

bilgisayara da antenli wireless kartlardan takabilirsiniz, veya usb antenli olanlar var, onlarda iyi çekiyor, bu şekilde çözüm olabilir. usb antensize sakın bulaşmayın. bir de modem ile aynı marka olması avantajınıza olur...

Üstün resim çizme yeteneğimi göstereyim size.Kabaca işyeri diyelim buna.Tamamen düz ayak bir bina.Eski sağlık ocaklarını bilirsiniz belki.Burada bile kablosuz olarak bulunduğum odadan bağlanamıyorum mesafe 15 metre falan anca vardır.Bizim odaya daha önce çalışanlar bir cihaz koymuşlar.Ana modemden bu cihaza kablo geliyor.Bizde o cihaza kablolu bağlanıyoruz.Ben direk kablosuz bağlanmak istiyorum ama bunun çözümü illa ki bu cihazlardan almakmıdır acaba.Sanırım eskiden alınan söylediğiniz cihazların kablosuz bağlantı versiyonu.Daha farklı bir çözüm varmıdır.PArası cepten çıkacak çünkü :D

6a9a.jpg

sadece sizin oda için kablosuz düşünüyorsanız, odaya zaten internet kablosu çekili olduğu için uygun bir access point işinizi çözer.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...