İçeriğe Yönlendir

İkinci El Lastik : Karlı Mı Riskli Mi ?

Berk Yalçın (REZULTEO)

Recommended Posts

Berk Yalçın (REZULTEO)

Kış lastiklerinin takılmaya başlanacağı ayların yaklaşmasıyla, lastik kullanıcıları tarafından her türlü seçenek gözönüne alınıyor. Biz de bu zamanlarda, ikinci el lastiklerle ilgili baya bir soru alıyoruz. Daha çok kişiye ulaşmak, ikinci el lastik almak isteyenlerin sorularına cevap olabilmek ve daha önce ikinci el lastik satın alıp kullananların tecrübelerini paylaşabilmeleri amacıyla bu konuyla ilgili bir yazı hazırladık =)

İkinci el lastikler

Görünen o ki, ikinci el lastiklerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Artık gerek forumlarda gerekse Sahibinden gibi siteler aracılığıyla ikinci el lastiklere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki, güvenlik söz konusu olduğundan dolayı lastik hassas bir konudur ve satın alınırken uyulması gereken kurallar mevcuttur :

- Lastik alırken, yük ve hız endeksleri de buna dahil olmak üzere, aracınızın üreticisi tarafından önerilen ebatları göz önüne almalısınız. Lastiğin fiyatına kapılıp, aracınıza uymayan ebatlardaki lastiklerden almanız, güvenliğinizi tehlikeye atmanız demektir.

- Unutulmamalıdır ki aynı aksa takılan lastikler birbirinin aynı olmalıdır. (aynı marka, model, ebat ve endeks)

- Lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Örneğin, diş derinliği 4 mm. olan bir lastik satın alırsanız, size 2,4 mm.’lik kadar kullanım kalır.

- Aynı aksa takılan iki lastiğin diş derinlikleri farkı 5mm.’den az olmalıdır.

- Anormal aşınmalar kontrol edilmelidir.  Bu konuyla ilgili rehberimize göz atabilirsiniz : http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-bakimi/anormal-asinmalari-tespit-etmeyi-ogrenin-4751%5Dbu

- Lastik karşılaştırıcımızı kullanarak, size önerilen fiyatın gerçekten avantajlı olup olmadığını görebilirsiniz.

(NOT : İkinci el araç alırken de aynı duyarlılığa sahip olmalısınız.)

İkinci el lastiklerle ilgili tavsiyelerimiz için http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-satin-alimi/ikinci-el-lastikler-iyi-bir-firsat-mi-yoksa-riskli-bir-is-mi-24004

Kim daha önce ikinci el lastik aldı ? Bu konuda bize neler söyleyebilir ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben aldım ikinci el. Kendimdeki lastiklerden biri yarılınca (ki performansından hiç memnun değildim), Can Uzunefe'nin yardımcı ile gidip almıştım. Çok memnun kalmıştım. Ancak 15bin km kadar sonra ömrünü doldurmuştu doğal olarak.

2 lastiği 150tl'ye almıştım. F/P olarak gayet iyi.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

Ben hiç almadım ama üretim yılına ve diş oranına bakılarak, herhangi bir deformasyon da yoksa  alınabilinir. 5 yılı geçkin lastikler yeni gibi görünse bile risklidir.

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İkinci el lastik hiç almadım, almayı da düşünmüyorum.

Çamurluğum ezik olsun, kapım açılmasın, boyam soluk olsun ama lastiklerim iyi olsun derim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Eray Sireli

2. el lastik almak bence günü kurtarmaktır :)

öyle zaten, galerici işi :)

Yorum bağlantısı

Bunlara ek olarak, daha önce yama yapılmış mı kontrol edilmeli. 2 yama varsa birşey olmaz da 3 ve üstü sayıda yama varsa bence tercih edilmemeli.

Yorum bağlantısı
Mustafa B Akkaya

lastik aracın herşeyidir 2.el lastige kesinlikle güvenmem yememden içmemden keser gider sıfır lastik alırım :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Kış lastiklerinin takılmaya başlanacağı ayların yaklaşmasıyla, lastik kullanıcıları tarafından her türlü seçenek gözönüne alınıyor. Biz de bu zamanlarda, ikinci el lastiklerle ilgili baya bir soru alıyoruz. Daha çok kişiye ulaşmak, ikinci el lastik almak isteyenlerin sorularına cevap olabilmek ve daha önce ikinci el lastik satın alıp kullananların tecrübelerini paylaşabilmeleri amacıyla bu konuyla ilgili bir yazı hazırladık =)

İkinci el lastikler

Görünen o ki, ikinci el lastiklerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Artık gerek forumlarda gerekse Sahibinden gibi siteler aracılığıyla ikinci el lastiklere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki, güvenlik söz konusu olduğundan dolayı lastik hassas bir konudur ve satın alınırken uyulması gereken kurallar mevcuttur :

- Lastik alırken, yük ve hız endeksleri de buna dahil olmak üzere, aracınızın üreticisi tarafından önerilen ebatları göz önüne almalısınız. Lastiğin fiyatına kapılıp, aracınıza uymayan ebatlardaki lastiklerden almanız, güvenliğinizi tehlikeye atmanız demektir.

- Unutulmamalıdır ki aynı aksa takılan lastikler birbirinin aynı olmalıdır. (aynı marka, model, ebat ve endeks)

- Lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Örneğin, diş derinliği 4 mm. olan bir lastik satın alırsanız, size 2,4 mm.’lik kadar kullanım kalır.

- Aynı aksa takılan iki lastiğin diş derinlikleri farkı 5mm.’den az olmalıdır.

- Anormal aşınmalar kontrol edilmelidir.  Bu konuyla ilgili rehberimize göz atabilirsiniz : http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-bakimi/anormal-asinmalari-tespit-etmeyi-ogrenin-4751%5Dbu

- Lastik karşılaştırıcımızı kullanarak, size önerilen fiyatın gerçekten avantajlı olup olmadığını görebilirsiniz.

(NOT : İkinci el araç alırken de aynı duyarlılığa sahip olmalısınız.)

İkinci el lastiklerle ilgili tavsiyelerimiz için http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-satin-alimi/ikinci-el-lastikler-iyi-bir-firsat-mi-yoksa-riskli-bir-is-mi-24004

Kim daha önce ikinci el lastik aldı ? Bu konuda bize neler söyleyebilir ?

dogru olcum yapan kalem tipi lastık basınc ölçer markaları tavsiye edermisinız?

Yorum bağlantısı

İkinci elde lastik almak büyük bir risktir...ilk sahibini tanımıyorsanız kesinlikle yaklaşmayın....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ÖZelikle kış lastiğinde, düşler yerinde bile dursa, kauçuğun yapısı bozulabiliyor, yani İStanbul da tem de durumu kurtarsa da, nevşehir de otoparkta bile kalabiliyor :D ki örneğini yaşadık fotoğraf ile de belgeledik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Çok nadir olmakla birlikte ya da afaki bir durum söz konusu değilse satıcı lastiklerini iyi durumda iken neden elden çıkarsınki. Yani ikinci el temiz lastik bulmak biraz zor iş, şans işi..

50 lira 100 lira için kendimizi ve ailemizi tehlikeye atmaya gerek yok bence. Çünkü araç ile yol arasındaki tek bağlantımız lastik.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benim araç bir sebepten el değiştirdi. İki yaşında michelin alphin var 2 adet elimde. 1.5 kış geçirdi araç üstünde dişleri iyi. Arkadaşlarıma hediye edecektim cantları uymadı. Sanırım ilana atacam 175*65*14  :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

20 gün önce jant ile beraber aldım ikici el lastik, maaşallah iyi ki almışım. Önler çok çok iyi durumda arkalar nispeten daha fazla aşınmış, tahrikler arkada olduğu için.

Yağmurda da denedim, önceki lastiklerle arasında dünya kadar fark var.

Yorum bağlantısı

İkinci el lastiğin neden satıldığı önemli, kullanıma yönelik bir kusur yoksa tabi ki alınabilir. Sonuçta her lastik alındığı günden sonra kullanılmış lastiktir. Kışlık/yazlık değişimi yapmıyor muyuz?

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

ÖZelikle kış lastiğinde, düşler yerinde bile dursa, kauçuğun yapısı bozulabiliyor, yani İStanbul da tem de durumu kurtarsa da, nevşehir de otoparkta bile kalabiliyor :D ki örneğini yaşadık fotoğraf ile de belgeledik

Şimdi benim aldığım lastiklerin dişleri yerinde.

Nevşehir değilde Kırklareli nde iş yaparmı?

Yorum bağlantısı

Bende 2. el kışlık lastik aldım. 100 TL çifti. Vakit bulamam bayram telaşı olur, yoğunluk nedenleriyle müsait olamam diye dün taktırdım aracıma. Biraz erken oldu ama zaten çok kullanmıyorum aracımı. Aracın direksiyonunu çevirirken o gıcırtıyı duyabiliyorum. Frenlerde de başarılı. Çok hoşuma gitti. Yazlık lastikler eskimişti attım gitti. :yes:   Artık seneye yaza girerken temiz yazlık bulmanın yoluna bakacağım. Lastikler düzgünse yıpranma, deforme, yırtık, çatlak patlak yoksa 10 yıla kadar her yıl yetkili kişilerce kontrol edilmek kaydı ile kullanılabilir.

Lastiklerin resimlerini ekliyorum. :)

svjfn.jpgsvjhz.jpg

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Sonuçta fiyatlara baktığımız zaman çok fark ettiğini görüyoruz. Bütçemiz müsait değilse tabii ki de ikinci el lastik alabiliriz. Ancak hem bizim yukarıda yazdıklarımız hem de ikinci el lastik kullanan arkadaşların paylaşımları mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Her türlü kontrolü yaptıktan sonra içinize siniyorsa alın tabii ki de, yani lastikler güvenliğinizi kesinlikle tehdit etmeyecekse; ancak içinize sinmiyorsa ben araştırmanıza devam etmeniz taraftarıyım.

Kişinin lastiklerini neden sattığı önemli ama satanın söylediğinden başka bir neden öğrenemeyiz. Çoğu zaman ebat değişimi ya da lastikten istenilen randıman alınamadığı zaman satılıyor lastikler. Satan kişinin lastikten memnun kalmaması, sizin de memnun kalmayacağınız anlamına gelmiyor; çünkü ihtiyaçlar, araçlar, kullanılan yollar vs. farklı.

Kış lastiklerinizi almak için kesinlikle son anı bekleMEMEnizi tavsiye ediyoruz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sonuçta fiyatlara baktığımız zaman çok fark ettiğini görüyoruz. Bütçemiz müsait değilse tabii ki de ikinci el lastik alabiliriz. Ancak hem bizim yukarıda yazdıklarımız hem de ikinci el lastik kullanan arkadaşların paylaşımları mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Her türlü kontrolü yaptıktan sonra içinize siniyorsa alın tabii ki de, yani lastikler güvenliğinizi kesinlikle tehdit etmeyecekse; ancak içinize sinmiyorsa ben araştırmanıza devam etmeniz taraftarıyım.

Kişinin lastiklerini neden sattığı önemli ama satanın söylediğinden başka bir neden öğrenemeyiz. Çoğu zaman ebat değişimi ya da lastikten istenilen randıman alınamadığı zaman satılıyor lastikler. Satan kişinin lastikten memnun kalmaması, sizin de memnun kalmayacağınız anlamına gelmiyor; çünkü ihtiyaçlar, araçlar, kullanılan yollar vs. farklı.

Kış lastiklerinizi almak için kesinlikle son anı bekleMEMEnizi tavsiye ediyoruz ;)

Mesela ben 205/55 R16 lastiklerin aracım için küçük kaldığını düşündüğüm için ve güçlü motorda patinaj problemi yaşadığım için hem jantı büyüttüm hemde set olarak aldığım için ikinci el olmuş olsada lastik markasını değişmiş oldum. Aldığım kişide 17 olan jant ebatını 18 yapmak için değişmiş.

Eskileri de satıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

İkinci el lastik aldım alırım...Tarihine ve kullanan kişiye bakılarak alınmasında hiçbir sakınca görmüyorum...

Geçen yıl şubat ayıydı lastikçi arkadaşım aradı İlaç sirketi aracına 1 ay önce taktığı lastiklerin araç değişimi dolayısıyla geri geldiğini söyledi...arabanın km sine baktık lastik takıldıktan sonra 800 km gitmiş...Lastiğin sıfırının adet fiyatı 230 lira iken ben dördünü 450 liraya aldım...

Yazlıklarında ayrı bir hikayesi var...2 adet michelin enerjy lastik ki arabaya takılmış ve araca durduğu yerde kafadan bir araç girmiş ...araç pert..lastik 100 km gidememiş...ve diğer ikisi de pirelli cintura oda başka bir araçtan jant takımı değişiminden gelmiş...yaklaşık 10 bin gitmiş...bu dört lastiğe de 200 liraya sahip oldum...

Şimdi bu durumdaki lastiği neden almıyayım...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şimdi benim aldığım lastiklerin dişleri yerinde.

Nevşehir değilde Kırklareli nde iş yaparmı?

kovboy cibi, daağa tırmanmak için tkıyorux zaten, yoksa yolda jant üstünde bile gider

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İkinci el lastik aldım alırım..

Bulursan ben de alırım... Ne oldu benim lastik işi.. iki tane lazım hala.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahri Tepegöz

benim aracımda 4 adet michelin enerj yazlık lastik var  bu yaz tatile aracımla gittim ve yolda lastiğin diş kısmının yarıldığını gördüm ve stepne takarak lastikciye tamire götürdüm lastikci yamaladı sorun olmaz abi içte yarık yok dedi fakat lastiklerin yanlarındaki çatlaklar dikkatimi çekti sordum lastiğin ömrü bitmiş diye yanıt aldım. lastik tarihine baktım ve (4809) 2009 yılının 48 nci haftası yani 2009 yılının 12. ayı oluyor üretim tarihi  zaten lastikler virajlarda çok kayıyor virajlı rampalarda gaza sert basınca rampa yukarı patinaj çekerek yana kayıyor araç.lastik dişleri ilk günkü kadar yeni.  sormak istediğim michelin markasında sorunmu var bir lastik ömrü bu kadar çabukmu biter. diğer bir aracımız daha var bunada 3. kış geliyor petlas marka kışlık lastik var maddi durumdan dolayı değiştirmedik yazında kışında 3 yıldır kışlıkla geziyoruz ona baktım 1 tane çatlak yok yazında binmemize rağmen kışın bizi hiç yolda bırakmadı. acaba michelin lastikleri 1 yıl bilemedin 2 yıl ömrümü vardır sizce?

Yorum bağlantısı

Michelin'in Energy Saver lastikleri, düşük yakıt tüketimi amacıyla üretilmiş lastiklerdir. Bu nedenle yol tutuşu konusunda çok başarılı olmayabilirler. Ayrıca lastiğin hammaddesi de bu amaca uygun sertlikte üretileceğinden daha yumuşak lastiklere oranla daha erken kılcal çatlaklar oluşabilir. Kıyaslama yaparken lastik sınıflarını dikkate almak gerekir.

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

benim aracımda 4 adet michelin enerj yazlık lastik var  bu yaz tatile aracımla gittim ve yolda lastiğin diş kısmının yarıldığını gördüm ve stepne takarak lastikciye tamire götürdüm lastikci yamaladı sorun olmaz abi içte yarık yok dedi fakat lastiklerin yanlarındaki çatlaklar dikkatimi çekti sordum lastiğin ömrü bitmiş diye yanıt aldım. lastik tarihine baktım ve (4809) 2009 yılının 48 nci haftası yani 2009 yılının 12. ayı oluyor üretim tarihi  zaten lastikler virajlarda çok kayıyor virajlı rampalarda gaza sert basınca rampa yukarı patinaj çekerek yana kayıyor araç.lastik dişleri ilk günkü kadar yeni.  sormak istediğim michelin markasında sorunmu var bir lastik ömrü bu kadar çabukmu biter. diğer bir aracımız daha var bunada 3. kış geliyor petlas marka kışlık lastik var maddi durumdan dolayı değiştirmedik yazında kışında 3 yıldır kışlıkla geziyoruz ona baktım 1 tane çatlak yok yazında binmemize rağmen kışın bizi hiç yolda bırakmadı. acaba michelin lastikleri 1 yıl bilemedin 2 yıl ömrümü vardır sizce?

Lastiklerinizin aşınmasını ölçtünüz mü? Lastiği görmeden bir şey söyleyemeyeceğim ama bildiğiniz, güvendiğiniz bir lastikçi varsa ona danışabilirsiniz.

Üreticiler tarafından belirtildiği üzere, bir lastiğin ömrü 10 yıldır. Ancak, 5inci yıldan itibaren her yıl kontrol ettirmek gerekiyor. Tabii bu işin biraz bilimsel yanı.. Yani kullanılan teknoloji gereği bir lastiğe 10 yıl sahip olabilirsiniz ama işin içine pratik de girince senaryolar değişebilir. Sürüş tipi, zemin, iklim şartları vs. birçok neden bulunmakta lastiğin ömrünü etkileyen. Benim size tavsiyem, eğer kendinizi güvende hissetmiyorsanız lastiğinizi değiştirmeniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...