İçeriğe Yönlendir

Canon 600D Ve 600D Is Ii Farklı Iki Model Mi ?

Yılmaz Ertek
Çözüme git Alper Keskin tarafından,

Recommended Posts

Yılmaz Ertek

merhaba,

uzun zamandır SLR makina almak istiyorum. hepsiburadada kampanya var.

ama aynı modelden 2 ürün var ve fiyatları farklı. detay açıklamalar ikisinde de aynı. farkı anlayamadım.

1.ürün

2.ürün

başlık otomatik düzeltildiği için model yanlış yazılmış gibi görünüyor.

modeller şöyle :

Canon Eos 600D 18-55mm DC 18MP 3.0" LCD SLR Dijital Fotoğraf Makinesi

Canon Eos 600D 18-55mm IS II 18MP 3.0" LCD SLR Dijital Fotoğraf Makinesi
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Alper Keskin

DC  >    standart canon 18-55mm lense sahip model.

IS II  >    sarsıntı önleyici özelliğe sahip (IMAGE STABILIZER) 18-55 mm lense sahip model anlamına geliyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

IS: Image Stabilizer

Lense ait bir özellik, makineler aynı.

teşekkürler. ama arada 200TL fark var ?

aynı durum Nikon D3200 için de geçerli aynı sitede :

Nikon D3200 18-55mm DX Kit 24 MP 3" LCD Dijital SLR Fotoğraf Makinesi 1.150 TL Nikon D3200 18-55mm VR Kit 24 MP 3" LCD Dijital SLR Fotoğraf Makinesi 1.200 TL

DC  >    standart canon 18-55mm lense sahip model.

IS II  >    sarsıntı önleyici özelliğe sahip (IMAGE STABILIZER) 18-55 mm lense sahip model anlamına geliyor... 

hmm, lensler farklı o zaman. 

teşekkürler.

aynı durum sonradan yazdığım Nikon'lar için de geçerlidir o zaman.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin
(düzenlendi)

Evet Nikon'da da bu sistem mevcut. Nikon'daki adı ise "vibration reduction" oluyor.Lenslerde "VR" ibaresi ile gösteriliyor.

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

18-55 lenste IS özelliğinin olması bence çok büyük bir elzem değil.  Ben olsam DC kitli 600D yi tercih ederdim.  Arada ciddi oranda fiyat farkı var.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Evet Nikon'da da bu sistem mevcut. Nikon'daki adı ise "vibration reduction" oluyor.Lenslerde "VR" ibaresi ile gösteriliyor.

bu durumda 18-55 lensin başlangıç lensi olduğunu düşünürsek, Canon 600D için DC olanını almak çok sorun teşkil etmez değil mi ? bu özelliklere bir üst sınıf lens alırken dikkat edilebilir...

yoksa IS çok mu önemlidir ? 200TL eder mi ?

18-55 lenste IS özelliğinin olması bence çok büyük bir elzem değil.  Ben olsam DC kitli 600D yi tercih ederdim.  Arada ciddi oranda fiyat farkı var.  

benden önce yazdınız, tam onu soruyordum. teşekkürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

son olarak ; Canon 600D mi Nikon D3200 mü ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Pentax K-5 :sandalye:

Sarsıntı önleyici ve AutoFocus sistemi bodyde olduğu için lenslere dünyanın parasını bayılmazsınız. 

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Pentax K-5 :sandalye:

Sarsıntı önleyici ve AutoFocus sistemi bodyde olduğu için lenslere dünyanın parasını bayılmazsınız. 

2.500TL :)

peşin peşin alıyor gibi geldi bana :)

Tartismasiz Canon...

1-2 karşılaştırma sitesine baktım. %70'e %30 Nikon önde. (sadece yazdığım 2 model için)

siz neye göre canon dediniz ? genel olarak marka için mi, bu iki model arasında da 600D mi ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tartismasiz Canon...

Ben tartışırım arkadaş, Hayır Nikon ....  :)

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bahsettiğiniz 2 model arasından Canon 600 D yi tercih ederdim.  

Yorum bağlantısı
Alper Demir
(düzenlendi)

IS nin etkisi en çok az ışıklı ortamlarda ortaya çıkar. Bir örnek verecek olursak mesela gece ev ışığında hareketli bir an yakalıyacaksınız. IS yok ise 1/60 da yakalıyorsanız IS li lenste 1/100 civarına çıkabilirsiniz. Buda hareketli objenin daha az , hereketin durumuna göre çok net çıkmasını sağlayabilir. Eğer az ışıklı ortamda çok çekim yapacaksanız IS önemlidir. Ben güneşli ortamlarda çekim yaparım, az ışıka fazla hareketli nesnelere bulaşmam diyorsanız IS önemli değil.

Makinalar arasında farklar olsa da fotoğraf daki farklar çok bariz değildir(video çekiminde işler daha belirgin). Az canlı denilen makine  içerisinden renk canlılık oranını 1 tık arttırınca aynı hesaba gelir. Sensörler sadece siyah beyaz çekip sonradan renklendirme yazılımla yapılıyor zaten. Nikon veya canon şöyle çeker diye bir durum yok. Nikon ve canonun varsayılan yazılım algoritması var yani. Ham fotoğraf çekerseniz herşeyi bilgisayarda da ayarlıyabilirsiniz.

Makine farklılıklarında en önemli etken sensör boyutudur ki bahsedilen modellerde sensör boyutları aynıdır. ISO başarımında canon daha iyidir. Bu da yine az ışıklı ortamlarda az grenli(yani az kumlu) fotoğraf demektir. Canon da daha ucuz sıfır ve 2. el lens bulma şansınız vardır. Dünyadaki lens satış rakamları canon ve nikonda 25 milyon civarı ve eşittir. Fotoğrafı makine değil kullanıcı çeker. Şahsen bende canon 600D yi tavsiye ederim.

Megapiksele gelirsek büyük megapikselin avantajları vardır. İstemediğiniz yerleri kestikten sonra da elinizde yeterli megapiksel kalır. Bu işleme crop denir. Ama normal fotoğraf kağıdına basmaktan bahsedersek. Bildiğimiz standar fotoğraf boyutlarına basmak için 3mp yeterlidir. Gerisi bilgisayarda foto işlerken veya daha büyük boyutlu basım yapılacaksa işe yarar.

Aşağıdaki linkten özellik karşılaştırmasını yapabilirsiniz. İstediğiniz kamerayı sol üstten ekleyin

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d3200&products=canon_eos600d&sortDir=ascending

Birde şunu tavisye edebilirim. Çevrenizdeki arkadaşlarınızda canon var ise canon , nikon var ise nikon almanız malzeme değişiminde avantaj sağlıyacaktır. Geçen benim makineye, bir arkadaşın 3000TL lik lensini taktık mesela ve kullanma fırsatım oldu :)

tarihinde Alper Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ben tartışırım arkadaş, Hayır Nikon .... :)

Sen bana terso gitmek adina kodak çek at makina bile 600d den daha iyi dersin. Az biraz anlasan iyi maldan ve teknolojiden ne fiesta ya binersin ne android kullanirsin Ali kardeş :D

2.500TL :)

peşin peşin alıyor gibi geldi bana :)

1-2 karşılaştırma sitesine baktım. %70'e %30 Nikon önde. (sadece yazdığım 2 model için)

siz neye göre canon dediniz ? genel olarak marka için mi, bu iki model arasında da 600D mi ?

Alper Demir bey cok guzel yazmis, tercuman olmus. Canon un hd video cekimi karika, you can-on...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sen bana terso gitmek adina kodak çek at makina bile 600d den daha iyi dersin. Az biraz anlasan iyi maldan ve teknolojiden ne fiesta ya binersin ne android kullanirsin Ali kardeş :D

Alper Demir bey cok guzel yazmis, tercuman olmus. Canon un hd video cekimi karika, you can-on...

Güldürme beni yahu, ha andro ha ios al birini vur ötekine abd istihbarat programı bunlar, hatta niyorkta ip5s alın diye polis reklam yapıyormuş, neden acaba bir düşün istersen :)

Fiesta  sınıfının en iyi araçlarından boşa çabalama :)

Bu arada şaka bir yana bende Canon cuyum, bilirsin ben paramın yettiğince en iyileri kullanırım  :D  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bu arada şaka bir yana bende Canon cuyum, bilirsin ben paramın yettiğince en iyileri kullanırım :D:D

Az once canon umu ve lensleri camdan asagi attim. Bana 3500 tl borcun var. Begenmedigim Nikon alicam seninle ayni urunu kullanmam...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Az once canon umu ve lensleri camdan asagi attim. Bana 3500 tl borcun var. Begenmedigim Nikon alicam seninle ayni urunu kullanmam...

Onuda at, şuan arabanın bağajında Nikon da var, bilirsin ben hem en iyileri hemde 2. leride kullanırım  :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Onuda at, şuan arabanın bağajında Nikon da var, bilirsin ben hem en iyileri hemde 2. leride kullanırım :D:D

Ohoo Ara Güler misin mubarek Android insani ??? Tamam Minolta alirim veya Sony Cybershot

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ohoo Ara Güler misin mubarek Android insani ??? Tamam Minolta alirim veya Sony Cybershot

Sony vardı evde bir kenarda, Olympus ta var ona göre, minolta ve PENTAX yok, sen en iyisi Pentax al, bende susayım :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bu arada şaka bir yana bende Canon cuyum, bilirsin ben paramın yettiğince en iyileri kullanırım  :D  :D

İşte burada yapamamışsın abi :p

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

ConCon konusunda hata yapmışsın abi. Daha ucuza daha iyisi var hemde çok çok iyisi :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ConCon konusunda hata yapmışsın abi. Daha ucuza daha iyisi var hemde çok çok iyisi :p

Hadi yaaa, yalnız ucuz etin yahnisi durumuda var, o yüzden en pahalı ve en iyisini aldım  :p

İşte burada yapamamışsın abi :p

O kadar da olsun, insanız hata yaparız, androda yapmadık, canon da yaptıysak Nikon yada Pentax alırız bizde  :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hadi yaaa, yalnız ucuz etin yahnisi durumuda var, o yüzden en pahalı ve en iyisini aldım  :p

O kadar da olsun, insanız hata yaparız, androda yapmadık, canon da yaptıysak Nikon yada Pentax alırız bizde  :D

Ucuz etin yahnisi Samsung abicim :p

Bizim makinelerin ömürlük perdeleri var yahni olmaz ama olsa olsa turşu olur. Turşusunu kurarsın ömürlük çünkü :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...