İçeriğe Yönlendir

Yüksek İrtifa !

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Rize'den Erzurum'a geçeceğim. Hem yeğenimi görecek, hemde Osman ve Kasım ile hasret gidereceğim. Dün sabah Çayeli'nden çıktım yola.

Geçiş hattım belli. Ovid dağını aşacağım. İkizdere'yi biraz geçince sağda Anzer yaylası istikameti var. Vakit müsait, hadi bir göreyim meşhur anzerî dedim. 22km'lik dar ve bol keskin virajlı yolu aşıp Anzer yaylası, Çiçekli beldesine ulaştım.

Burası Kasım-Mayıs sonuna kadar karla kaplı ve yollar açılmıyor. (İlk fotoğraf, İkizdere-İspir Yolu. Ufukdaki dağlar beni bekler )

.

Beldenin merkesinde şirin, manzarası harika bir otel var. Çay molası için harika bir yer. Otel sahibi ile sohbete başlayıp, meşhur balın nasıl olduğunu, neden pahalı olduğunu öğreniyorum. Balın güncel fiyatı kg/1200 TL. Bu sene 500 kilo civarı çıkmış.Yarım kilodan fazla verilmiyor.

Meşhur balımız ve Çiçekli beldesinde tek satış noktası. Ankara'ya tahlil için bu abimiz gönderiyor. Kritere uygun olan ballar mühürlenip geri gönderiliyor.

Neyse, balın tadına bakamadım ama abimiz derdimi anlamış olacakki, sen dağ bayır gezmeyi seven birine benziyorsun, altındaki araç canavar gibi hatta süperötesi, üstün çekiş güçlü, yolların efendisi, dağların kralı, asvalt ağlatan, manit... abi sus !! dedim de neyse kısa kesti.

Şimdi yeğenim ha bu gördüğün yol Bayburt'a kadar gider.

Abi yol nerde ?

Aha burası

İyiyimiş dedim. Navi'ye sordum Bayburt Kestirme diye. İstediğim oldu ve istikamet olarak yüce dağları gösterdi. E hadi yola çıkalım. Çıktığım yol 1 aya kalmaz kapanacak ve Haziranda açılacak.

İkizdere nehrinin doğum yeri;

Çoban evleri, Taş olanlar  70 yıldanda eski.

Mükemmel yol dedikleri bu olsa gerek

Solda çizgi gibi görünen yerde foto çekmedim. Kafam büyüklüğünde taşların arasından geçmek ile mesguldum.

İlk karede ucu görünen dağın zirvesi.

Yaklaşık Çiçekli köyünden 30km uzaklaştım. Sahilden görünen dağlarda geride kaldı

Ve asvalt aracı ile çıkılabilecek en yüksek yerdeyim.

9aKqXGb.png

Bayburt tarafındayım ve yayla evleri.

Rize tarafına akan nehir İkizdere, Bayburt tarafına akan nehir Çoruh nehri.

2000'li metrelere inince ağaçlar yine görünmeye başladı.

Canlarım

.

Süpeer ! Rekor egale edildi mi şimdi ? :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

:yes: :yes:

3010metre :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selçuk senin de böyle bir merakın vardı.. senin maksimum yüksekliğin kaç ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Selçuk senin de böyle bir merakın vardı.. senin maksimum yüksekliğin kaç ?

2000'li rakamları geçemedim ama Servet'i geçmek için kendimi geliştiriyorum  :hwrk:  :coffee:  :halter:  :pufpuf:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Prinha 3 bin diyosa o 1500 falandır :p :p

Yani fake mi diyorsun...  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yani fake mi diyorsun...  :unsure2:

O yüzden Servet abi hep yalnız geziyor anlamadınız mı :D  :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

O yüzden Servet abi hep yalnız geziyor anlamadınız mı :D  :crazy:

Vay köfte vaay... :seytan:

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Kendi aracımla değil ama iş arabasıyla seyahatlerimizde 1995 den 1999 a kadar Anten sistemleri için defaatle bu rakamlarda epey dolaşmışlığım var.Servet ustamın işi kolay değil.Fakat bu  rakamlardaki hava yı hiç bir yerde bulmanız mümkün değil.Mükemmel iyi gelen bir hava.Nefes zorluğu çekenler hariç.Basınç yükseliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Basınç düşüp oksijen azalıyor galiba Oktay.. 

Servet orada bi tartılsaydın kaç kilo gelirdin ki  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Servet orada bi tartılsaydın kaç kilo gelirdin ki   :D

O zaman burda yiyelim, orada tartılalım. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman burda yiyelim, orada tartılalım. :crazy:

Ağustos olmasın  :shok:

Yorum bağlantısı
Misafir

Erciyesin eteklerinde aynısı banada olmuştu  :biggrin: araba yığılıp kalmıştı  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2500 bana bişey yapamaz.. 

Servet beni 3000'e götür.. :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Son çıktığım ovid dağında 2600 metre idi. Önümüzdeki yaz aynı yerdeki göle çıkmak niyetim. 3500 metre :)

Atmosfer basıncı % 30 azaldı. Oksijende öyle. Zaten oksijen az olduğu için yüksek rakımlı bölgelerde ağaç olmaz. Tartılmak ? Deneriz bereber ;)

2500 bana bişey yapamaz.. 

Servet beni 3000'e götür.. :D

Sen gelemezsin ki. Hep bahanen var, Kirişi götürücem :seytan:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Su orda 90 derecede kaynar mı ki? Dur la, 90 derecede kaynayan dik açıydı de mi? :unsure::crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Erciyes 2250 idi galiba, onun dışında rekor yok bizde, 10-15 defa çıkmışımdır, toplasak olmazmı. :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)

2380m de öğretmenlik yaptım. eylülde kar yağar üstüne ne kaynaması  :yes:

Su orda 90 derecede kaynar mı ki? Dur la, 90 derecede kaynayan dik açıydı de mi? :unsure::crazy:

2680 çamlıbel geçidi var "top of top"

tarihinde Mustafa ÇİÇEK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen kaynatırsın, sen aslansın, sen yaparsın, sen varya sen sen seen eeee seenn :learn:

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abi jiple çıkmalı buralara,atmosferik araç hemde ayılıp bayılmaz :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi, araç birinci viteste 6-7 derecelik eğimlerde yarım debriyajda, 3000 devirle anca kalkabildi. Motor benzinli motor kadar sessizleşti. Basınç farkını turbo dengeliyor ancak yanma verimi çok azalıyor yakıtın.

http://en.wikipedia.org/wiki/Density_of_air

Buda hesaplaması, kafam basmadı pek hatta hiç :)

http://wahiduddin.net/calc/density_altitude.htm

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son çıktığım ovid dağında 2600 metre idi. Önümüzdeki yaz aynı yerdeki göle çıkmak niyetim. 3500 metre :)

Atmosfer basıncı % 30 azaldı. Oksijende öyle. Zaten oksijen az olduğu için yüksek rakımlı bölgelerde ağaç olmaz. Tartılmak ? Deneriz bereber ;)

Sen gelemezsin ki. Hep bahanen var, Kirişi götürücem :seytan:

Kiriş dağda acıkırsa seni yer.. 

Çağları da kap gel gidelim.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben tercüme ettim... Diyor ki... : 1500-3000 m (5000-10.000 feet) arasında basınç irtifa rahatsızlığına ve diğer ciddî fizyolojik rahatsızlıklara neden olacak kadar düşer ve iklime uyum sağlama teknikleri uygulanması gerekir.[1]

Hatta diyor ki... :  

Alçak atmosfer basıncı nefes alıp-vermeyi güçleştirir. Bunun yanı sıra şu rahatsızlıklar görülebilir:[2]

Daha ciddî vakalarda göğüs ağrısı da görülebilir.[4] İrtifâ hastalığı nedeniyle beyin ödemi, koma ve ölüme kadar giden ağır hipoksi/anoksi vakaları oluşabilir.[1]

Pek çok dağcıda belirtiler yüksek rakımda 6 saat geçirdikten sonra görülmeye başlar.[4] Kişi aynı rakımda kalırsa belirtiler 1-2 gün içerisinde kaybolabilir.[4]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...