İçeriğe Yönlendir

2012 Kia Sportage Gsl Plus Almayı Düşünüyorum Tavsiye Edermısınız ?

İlyas Baykal

Recommended Posts

İlyas Baykal

2012 KIA SPORTAGE GSL PLUS Almayı Düşünüyorum Tavsiye Edermısınız ?

Yorum bağlantısı
Onur Karakay

Etmem İlyas :)  sana kuga alalım :biggrin:  

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Donanım, konfor bakımından o paraya alınabilecek sınıfında en iyi alternatif diyebilirim. PErformans kaygınız yoksa, sakin kullanırım derseniz sizi hiç üzeceğini düşünmüyorum. 1 yıl kullandım 1 gün bile pişmanlık hissetmedim. Tasarımı sınıfında en iyi demek sanırım haksızlık olmaz. Yakıt konusuna gelince ben kesinlikle çok yaktığını düşünmedim zira bindiğiniz araç sınıf olarak düşününce zaten belli bir yakıt değerini gözden çıkarmayı gerektiriyor. MEsela kadın doğumcu birarkadaşım 1.4TSI 160BG 4X4 tiguan almıştı ve dediği şuydu; abi şehir içinde 14-15 lt nin altına düşüremedim aracı. Tabi kullanım tarzı çok önemli. Ben şehir içinde 10 lt civarında yakıt harcıyordum. Şehirler arasında ise sakin kullanımda 7 lt civarında yakan bir ara. Bu değerler sınıfı için bence oldukça makul değerler. 1500 kg civarı ve SUv yani yüksek bir araçtan bahsediyoruz sonuçta.

Özellikle 2.elde temiz bir sürü SPO bulabilirsiniz. Bence sıfırına 8-10 bin fazla vermeye değmez.

Birde şu an fiyatlar bayide de yüksek. Eğer aceleniz yoksa aralık ayında muhtemelen 57-58 civarına düşecektir sıfırları. O durumda temiz 2. ellerini 50 ye rahatlıkla alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Muhakkak PLUS donanım olmasına özen gösterin bence...

Hakkınızda hayırlısı olsun...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşların belirttiği değerler Benzin değerleri. LPG düşünüyorsanız şu anda bildiğim kadarıyla 5bin küsürlere takıyorlar.

Cem beyin dediği gibi kesinlikle PLUS paket alın. Ablam aldı. Beyaz içi koyu renk cam tavan gerçekten çok güzel duruyor.

Yakıt olarak benzinli bir araca göre gayet iyi. Ablam dizelin ekonomisin ve performansına alıştığı için yakıt ona biraz yüksek geliyordu.

Yorum bağlantısı
Yusuf Yılmaz

Etmem İlyas : :) sana kuga alalım :biggrin:  

Paranızla rezil olmak istiyorsanız mutlaka Kuga alın derim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yakın zamanda bu tip motorlara takılacak kitler yaygınlaşacaktır.O zaman da araç fiyatları artacaktır.Bence durum böyle :) Şu an fiyat cazipse LPG durumundan dolayı..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Zaten lpg uygun olsa benzinli i30 alırım :)

olacak olacak sen şimdiden al dursun bi kenarda :p

Yorum bağlantısı
İlyas Baykal

Etmem İlyas :)  sana kuga alalım :biggrin:  

Gözüm Korkuyor Kugadan kardeş  arızaları  duyunca :)

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

GDI motorlar için arkadaşların da bahsettiği gibi LPG kitleri mevcut. Yaklaşık 6 aydır uygulanıyor değişik isimlerle. En yaygın olanları Prins, vialle, ve BRC markalar. Taktıran birkaç kişi ile görüştüm memnun olduklarını ifade ediyorlar ancak tabi ne kadar uzun ömürlü olur orası tartışmalı. Fiyatları normal LPG kitlerine göre oldukça pahalı, En uygun olanı Vialle ve 5000 TL civarına takıyorlar. Sistem kağıt üzerinde mükemmel :) Hiç benzin ihtiyacı yok, motora zarar vermiyor, motor ve manifoldda delme işlemi yapılmıyor, eğer istenirse %15 e varan performans artışı mümkün ( Bu konuda Avrupa birliği standartlarında % 6 nın üzerine izin verilmiyormuş).

Tüm bunlara rağmen uzun süre kullanan son kullanıcı maalesef yok sanırım. O yüzden uzun dönem sonuçları şüpheli. Takip etmekte fayda var.

Daha önceki mesajımda da dediğim gibi aslında beklentiye göre değişmekle birlikte sizi yakıt olarak çok rahatsız edeceğini sanmıyorum. Ama hem performanslı kullanayım, hem az yaksın hem de ben çok biniyorum diyorsanız LPG kaçınılmaz...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

10 litre yakıtı göze alan herkes için ideal bit araç.

Yorum bağlantısı
Yildirim Karaca

arkadaşım ben de size tiguan tavsiye ederim yakıtı normal ve çok karizmatik tir bir aradaşıma aldık çok memmnun

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

arkadaşım ben de size tiguan tavsiye ederim yakıtı normal ve çok karizmatik tir bir aradaşıma aldık çok memmnun

Fiyat 

Yorum bağlantısı
Misafir

Zaten lpg uygun olsa benzinli i30 alırım :)

i30 da mi gdi motor ? Mitsubishi lerde de aynı sorun var %50 benzin %50 lpg gidiyordu (; arkadasimda 2012 ix35 var benzinli oda böyle
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şu an kia ve hyundai gruplarının 1,6 benzinli motorları gdi teknolojisinde. Kia ceed, i30, sportage, ix35 takılmıyor. I20 ve rioya takılabiliyor sorunsuzca.

İx35 ile kia sportage aynı motor ve ikisine de prins takıyor ve 5 bin fiyatı var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi ben klasik tip lpg için konuşmuştum. Yeni sistem için biraz daha vakit geçmesi lazım.

Tamam :) Vakit geçerken parada cepten çıkıyor :D Ben olsam taktırırdım rahat rahat binmek için. Çok olsa subap yakar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Prins 5000 liraya takıyor ama zavolide takıyor. Forumlarında 2500 ve 3000 liraya takanlarda var. Konusu çok geçiyor. Bu arabalar bizim ecoboost gibi sanırım, sakin kullanımda çok yakmıyor. Ama tasarruf etmek için arabanın zevkinden mahrum kalmakta var. Birde şu var ; 50.000 - 60.000 e  araba alıyoruz, 3-5 kuruş tasarruf etmek için lpg taktırıyoruz (LPG tam uyumlu olmayan ve pahalı olan arabalar için diyorum yanlış anlaşılmasın). Çok km yapanlar için belki lpg taktırmak mantıklı ama az yapanlar için gereksiz bence. Hem sistem pahalı hemde tam randımanlı değil. Bence  ;)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Prins 5000 liraya takıyor ama zavolide takıyor. Forumlarında 2500 ve 3000 liraya takanlarda var. Konusu çok geçiyor. Bu arabalar bizim ecoboost gibi sanırım, sakin kullanımda çok yakmıyor. Ama tasarruf etmek için arabanın zevkinden mahrum kalmakta var. Birde şu var ; 50.000 - 60.000 e  araba alıyoruz, 3-5 kuruş tasarruf etmek için lpg taktırıyoruz (LPG tam uyumlu olmayan ve pahalı olan arabalar için diyorum yanlış anlaşılmasın). Çok km yapanlar için belki lpg taktırmak mantıklı ama az yapanlar için gereksiz bence. Hem sistem pahalı hemde tam randımanlı değil. Bence  ;)

Eksik bilginiz var, yeni nesil direk enjeksiyon lpg sistemleri %100 lpg ile çalışıyor. İlk marş dahi LPG.

Tamam :) Vakit geçerken parada cepten çıkıyor :D Ben olsam taktırırdım rahat rahat binmek için. Çok olsa subap yakar.

Aynen haklısın abi, 

DH forumda 1.4Tsi Scirocco'su olan vatandaşın biri Vialle ilk piyasaya çıktığında taktırdı. En son 45 bin km oldu yazmıştı. Taktırdığında 4000TL idi şimdi 6000'e yaklaştı dolardan dolayı.

45 Bin kilometredir sorunsuz biniyor ve kite verdiği parayı çıkarmış durumda.

Beklemek, bence zarar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Eksik bilginiz var, yeni nesil direk enjeksiyon lpg sistemleri %100 lpg ile çalışıyor. İlk marş dahi LPG.

4-5 ay önce yoktu diye biliyorum. Sonrasında ne oldu araştırmadım, çümkü spo almaktan vazgeçtim C-Max aldım. En son bildiğim 1/8 benzin - 7/8 gaz olayı falan birşeyler anlatıyorlardı.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

4-5 ay önce yoktu diye biliyorum. Sonrasında ne oldu araştırmadım, çümkü spo almaktan vazgeçtim C-Max aldım. En son bildiğim 1/8 benzin - 7/8 gaz olayı falan birşeyler anlatıyorlardı.

1 Yıldır piyasada ;) Dh foruma bakabilirsiniz. Vialle, BRC ve spot şekilde Prins'in ürünleri ve montajları var. Sizin dediğiniz 1/8 Benzin 7/8 LPG kitler melez sistemler. Bunlar 3 yıldır mevcut zaten.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

1 Yıldır piyasada ;) Dh foruma bakabilirsiniz. Vialle, BRC ve spot şekilde Prins'in ürünleri ve montajları var. Sizin dediğiniz 1/8 Benzin 7/8 LPG kitler melez sistemler. Bunlar 3 yıldır mevcut zaten.

Mert bir yıldır olduğunu sanmıyorum çünkü ben aracı alalı daha 4-5 ay oldu. Youtube da videoları gördüm şimdi mayıs- haziran tarihli. Zaten donanım haberde hep millet firmalara yüklenmiş 2012 dediniz 2013 oldu hala somut bişey yok diye. Ama olması da iyi olmuş. Acaba aracın lpg ile çalışması ileride sorun çıkartabilir mi ki ?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Mert bir yıldır olduğunu sanmıyorum çünkü ben aracı alalı daha 4-5 ay oldu. Youtube da videoları gördüm şimdi mayıs- haziran tarihli. Zaten donanım haberde hep millet firmalara yüklenmiş 2012 dediniz 2013 oldu hala somut bişey yok diye. Ama olması da iyi olmuş. Acaba aracın lpg ile çalışması ileride sorun çıkartabilir mi ki ?

Vialle'de kesinlikle bir yıldır var hatta daha fazla abi. 2012 Ekim ayında Skoda Yeti 1.2 Tsi araç aldım, kasım ayında aracıma montaj için Vialle ile pazarlık yaptım 4800TL fiyat verdiler taksitli, peşin 4200TL idi. Garantisi bitsin aracın öyle taktırırım dedim, sonra fiyat 5000lere geldi, aralık ayında Yeti'yi sattım.

2012 8.Ay da konusunu da açmışım.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234837-vialle-lpdi-satisa-montaja-sunuldu/

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ocak 2013 ten sonra GDI motorlar için var. TSI lar için daha önceden de vardı abi.Bu sistemler marka ve modellere göre çıkıyor. Sıralı sistem gibi her modele ve markaya aynı kit değil, bu tip sistemler her marka ve model için ayrı kit üretiliyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yalvaracağım bir yakıt tüketimi muhabbeti de burada onlarca sayfa olmasın :) Hangi forumda Spo konuşulsa konu dönüyor dolaşıyor yakıta geliyor, onlarca sayfa sürüyor.

Adliye'den bir amirimiz de var 13-14 Litre diyor doğru mu :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

:p Az söylemiş.. 

Vallahi delirmek içten değil. Dön dolaş konu geliyor yakıta. 

Yalvaracağım bir yakıt tüketimi muhabbeti de burada onlarca sayfa olmasın :) Hangi forumda Spo konuşulsa konu dönüyor dolaşıyor yakıta geliyor, onlarca sayfa sürüyor.

Hayırdır sizde yakıttan rahatsız gibisiniz :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...