İçeriğe Yönlendir

205/55/16 Yerine 205/60/16 Kullanılır Mı ?

Süleyman Can Şahin

Recommended Posts

Süleyman Can Şahin

İyi akşamlar. Malum kış yaklaşıyor kışlık lastik lazım :) Bir takım kışlık lastik var arkadaşımda ücretsiz verecek. Yalnız bugün lastiklere baktım ölçüleri 205/60/16 üretim tarihide 2008 in ilk haftaları 3-4 kış kullanılmış herhalde . Lastiğin markası da marshall ilk kez duydum bu markayı . Bu ölçüdeki lastiği kullanmamın bir sakıncası olur mu . Birde kışlık lastikler yazlık lastiklerden farklı olarak dişleri hep daha fazla gibi duruyor zaten bu lastiğin desenide aynı kamyon lastiği gibi. Sonuçta bu 5 senelik bir lastik kullanmamın bir sakıncası olurmu.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İyi akşamlar. Malum kış yaklaşıyor kışlık lastik lazım :) Bir takım kışlık lastik var arkadaşımda ücretsiz verecek. Yalnız bugün lastiklere baktım ölçüleri 205/60/16 üretim tarihide 2008 in ilk haftaları 3-4 kış kullanılmış herhalde . Lastiğin markası da marshall ilk kez duydum bu markayı . Bu ölçüdeki lastiği kullanmamın bir sakıncası olur mu . Birde kışlık lastikler yazlık lastiklerden farklı olarak dişleri hep daha fazla gibi duruyor zaten bu lastiğin desenide aynı kamyon lastiği gibi. Sonuçta bu 5 senelik bir lastik kullanmamın bir sakıncası olurmu.

%3.2 fark var %3'den fazlası tavsiye edilmiyor. Hem bunu bir yana bırakın lastikler ömrünü tamamlamış/tamamlamak üzere, diş derinliğine aldanmayın. Şimdi kışlık lastiğiniz var diye güveneceksiniz, sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu arada Marshall, Kumho ile aynı diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

%3.2 fark var %3'den fazlası tavsiye edilmiyor. Hem bunu bir yana bırakın lastikler ömrünü tamamlamış/tamamlamak üzere, diş derinliğine aldanmayın. Şimdi kışlık lastiğiniz var diye güveneceksiniz, sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu arada Marshall, Kumho ile aynı diye biliyorum.

teşekkür ederim Petlasın var bi kışlık lastiği 150tl onu düşünmeye başladım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

teşekkür ederim Petlasın var bi kışlık lastiği 150tl onu düşünmeye başladım :)

Petlas ile Kumho arasında çok gittim geldim, daha önce 5 yıl kullandığım için Kumho aldım. Ama Petlasın kışlık lastiklerinden genel bir memnuniyet var anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Lastik yaşı konusunda diğer yorumlara katılıyorum ölçü konusunda hiç bir sıkıntı olmaz ben 205/60/16 kullandım geçen kış yanak daha geniş olduğundan daha da konforlu oldu kasislerden geçerken yumuşacık tatlı tatlı geçiyosun yani problem olmaz kullanmış olsanız bile ;)

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Aracınızın versiyonu ve motor tipi nedir? Normalde biz her zaman orijinal ebatların kullanılmasını öneriyoruz.

Lastiklere gelince, lastikleri mutlaka bir latikçiye kontrol ettirin, aşınması, çatlaması var mı baktırın.

Yorum bağlantısı
Alper Bilici

lastik ekonomik ömrünü tamamlamış özellikle kışın kullanılacağı için bence hiç girişmeyin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Aracınızın versiyonu ve motor tipi nedir? Normalde biz her zaman orijinal ebatların kullanılmasını öneriyoruz.

Lastiklere gelince, lastikleri mutlaka bir latikçiye kontrol ettirin, aşınması, çatlaması var mı baktırın.

Aracım 2011 model focus2 . 1.6tdci 109 beygir Hb. Lastiği kontrol ettirebileceğim bir lastikçi yok. Ama dişleri iyi gibi duruyor oda bir kıstas değil biliyorum kışlıklarda dişler hiç eskimiyor :) Takıp denemem lazım oda çok zahmetli olacak bana.

Yorum bağlantısı
Vedat Irin

Bir lastiği ortalama olarak 10 yıl kullanabiliyorsunuz , Lastik daha 5 senelik bence bir sıkıntı olacagini sanmiyorum..

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Emin misiniz ? Kauçuk ömrü maksimum 5 yıldır.

Lastik üreticileri bir lastiğinin ömrünün 10 yıl olduğunu söylemektedirler. Ancak 5nci yıldan sonra lastiklerin her sene düzenli kontrol ettirilmesi gerektiğini belirtirler. Tabii bu aşınmamış lastikler için söz konusudur. Bu konuda yazdığımız bir makalemiz de var, dilerseniz bu sayfadan bakabilirsiniz. :http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-bakimi/lastikler-kac-sene-icerisinde-degistirilmelidir-23092

Bir lastiği ortalama olarak 10 yıl kullanabiliyorsunuz , Lastik daha 5 senelik bence bir sıkıntı olacagini sanmiyorum..

Aşınmasının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü 5nci yıldan sonra lastik artık yaşlanmaya başlıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İnan Çınar

2013 c-max aracımın üzerindeki yazlık lastikler 215-50-17  kışlık lastik için 205-55-16 düşünüyorum. bir de aracın hız endeksine göre alın kışlıkları diyorlar, T sınıfı almamda sakınca var mıdır? yoksa H sınıfı mı almam lazım?

Yorum bağlantısı
Barış Gür

Yanağı 55'ten 60'a çekmeniz konforunuzu arttıracaktır ama yol tutuşu kar-kış açısından düşünürseniz esas taban alanını daraltmanızı tavsiye ederim. 205-55-16 yerine 195-60-16 kullanabilirsiniz. Zaten genellikle yanak arttırılırsa taban, taban arttırılırsa yanak daraltılır. Ben şahsen öyle yapıyorum. Hiç kullanılmamış lastik için dahi raf ömrü 5 sene önerilir yumuşak kauçuklu oldukları için kış lastiklerinde bu süreyi hiç zorlamamak gerek bu sebeple acil değiştirmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Yanağı 55'ten 60'a çekmeniz konforunuzu arttıracaktır ama yol tutuşu kar-kış açısından düşünürseniz esas taban alanını daraltmanızı tavsiye ederim. 205-55-16 yerine 195-60-16 kullanabilirsiniz. Zaten genellikle yanak arttırılırsa taban, taban arttırılırsa yanak daraltılır. Ben şahsen öyle yapıyorum. Hiç kullanılmamış lastik için dahi raf ömrü 5 sene önerilir yumuşak kauçuklu oldukları için kış lastiklerinde bu süreyi hiç zorlamamak gerek bu sebeple acil değiştirmenizi öneririm.

Aracımın klavuzda yazan lastik ölçüleri

205/55/16

215/55/16

215/55/17

235/40/18

bahsettiğiniz ölçüler aracın ağırlığına göre biraz küçük gibi... bu arada aracım 6 aylık henüz.  üzerindeki yazlıklar 2012 ortası üretimli. acil değiştirmem gereken lastik hangisi anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Barış Gür
(düzenlendi)

Aracımın klavuzda yazan lastik ölçüleri

205/55/16

215/55/16

215/55/17

235/40/18

bahsettiğiniz ölçüler aracın ağırlığına göre biraz küçük gibi... bu arada aracım 6 aylık henüz.  üzerindeki yazlıklar 2012 ortası üretimli. acil değiştirmem gereken lastik hangisi anlayamadım?

Süleyman Can Şahin belirtmiş lastiklerinin 5 senelik olduğunu cevabın o kısmı kendisineydi ama alıntı yapmayınca yanlış anlaşılmış kusura bakmayın  :)

İnan Bey sizin bir lasitkçiyle de konuşmanızı tavsiye ederim muhakakk ki dediğiniz doğru olabilir ve 195 taban araç için zayıf kalabilir bu konuda yanıt verebilecek yeterli bilgiye sahip değilim ancak genelde uygulama usulü tabandan azaltıp yanağa ya da yanaktan azaltıp tabana vermektir. Böylelikle ufak oynamalarla lastik çapını korursunuz. Sadece yanak arttırarak lastik değiştirdiğinizde lastik çapı da değişmiş olur (her koşulda değişir ancak bu şekilde daha fazla artacaktır), dolayısıyla takometre, ortalama yakış vb. ölçümlerinde kadranda gördüğünüz değer tam anlamıyla güvenilir olmamaya başlar. Tabi ki bu bir tercih meselesi ben şahsen yol bilgisayarını dikkatli kullandığım için bu riski almak istemem dolayısıyla 195 55 16 olan yaz lastiğimi 185 60 16 kış lastiğine çekmeyi tercih ettim.

Virajlarda yani yanal kuvvet söz konusuyken geniş tabana kıyasla çok memnun kalmazsınız ama kayma ve patinaj riski olan noktalarda geniş tabana göre bariz bir şekilde rahatlar araba (özellikle kar ve çamurda/baskı yüzeyi azalınca basınç arttığı için). Ben 195'in arabanızı karşılayacağını düşünsem de size bu konuda yönlendirici olup risk almanızı istemem doğrusu bir lastikçiye veya direkt olarak servise danışmanız. 

(Bir bilgi eklemek adına mesajı düzelttim, genelde halk arasında bir yanılgı olarak lastik ölçülerinin milimetreyi ifade ettiği zannedilir halbuki 195/60/16 şeklinde yazılan lastik ölçüsünde 195 ve 60 yanakla taban arasındaki orantıyı ifade eder, ölçerseniz 60'a çok uzak olmayan bir değer okursunuz ancak aslında yanak 60mm değildir)

tarihinde Barış Gür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...