İçeriğe Yönlendir

Roma Tatil Planı

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Kısmetse ağustosun ilk haftası düğünüm var. Balayı içinse erken rezervasyonla nişanlımın da isteği üzerine 3-5 gün Roma' ya gidelim dedik. malum artık erken rezervasyon ile yurt dışı tatilleri bazen yurt içinden bile ucuza geliyor. 

Şimdiden organizasyon yapayım dedim. Yurt dışına ilk çıkışım olacak benim. 

bu tarz bir organizasyon için tur mu ayarlamalı yoksa bilet alıp elimizde notlar  doğaçlama gidip orada mı takılmalı.

- tur ayarlayacaksam hangi tur firmalarını tercih etmeliyim yani oraya gidip 3-5 gün rezillik de yaşamayalım. güvenilir temiz sağlam yerlerle anlaşmalı olan bir tur firması hangisidir acaba.

- Daha önce romaya gitmiş olan üyelerimiz varsa nedir olayı ne yapılır nerelere gidilmelidir nerede kalınmalıdır. nasıl bir organizasyon yapabilirim yardım istiyorum. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kısmetse ağustosun ilk haftası düğünüm var. Balayı içinse erken rezervasyonla nişanlımın da isteği üzerine 3-5 gün Roma' ya gidelim dedik. malum artık erken rezervasyon ile yurt dışı tatilleri bazen yurt içinden bile ucuza geliyor. 

Şimdiden organizasyon yapayım dedim. Yurt dışına ilk çıkışım olacak benim. 

bu tarz bir organizasyon için tur mu ayarlamalı yoksa bilet alıp elimizde notlar  doğaçlama gidip orada mı takılmalı.

- tur ayarlayacaksam hangi tur firmalarını tercih etmeliyim yani oraya gidip 3-5 gün rezillik de yaşamayalım. güvenilir temiz sağlam yerlerle anlaşmalı olan bir tur firması hangisidir acaba.

- Daha önce romaya gitmiş olan üyelerimiz varsa nedir olayı ne yapılır nerelere gidilmelidir nerede kalınmalıdır. nasıl bir organizasyon yapabilirim yardım istiyorum. :)

Öncelikle Allah tamamına erdirsin diyeyim.

Roma'ya 2 yıl önce iş için gitmiştik, daha doğrusu Pisa şehrindeydi bizim olay ama, 2 gün önceden gidip cumartesi ve pazarı Roma'da geçirdik.

Biz elimizde haritalarla doğaçlama gezdik, hemde nerdeyse tamamını yürüyerek :)

Ama Termini İstasyonu civarından Bir çok özel tur organizasyonu vardı, üstü açık iki katlı otobüslerle rehber eşliğinde gezdiriyorlardı, belirli yerlerde inip kültürel yerlerde yaya geziyorlarmıydı bilmiyorum.

Biz olmazsa olmaz Kollezyum'dan başlamıştık, arada sanırım 5-6 yer daha vardı, eski kaleler, harabeler falan derken en son Vatikan'da papayı islamiyete davet ederek bitirdik :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Öncelikle Allah tamamına erdirsin diyeyim.

Roma'ya 2 yıl önce iş için gitmiştik, daha doğrusu Pisa şehrindeydi bizim olay ama, 2 gün önceden gidip cumartesi ve pazarı Roma'da geçirdik.

Biz elimizde haritalarla doğaçlama gezdik, hemde nerdeyse tamamını yürüyerek :)

Ama Termini İstasyonu civarından Bir çok özel tur organizasyonu vardı, üstü açık iki katlı otobüslerle rehber eşliğinde gezdiriyorlardı, belirli yerlerde inip kültürel yerlerde yaya geziyorlarmıydı bilmiyorum.

Biz olmazsa olmaz Kollezyum'dan başlamıştık, arada sanırım 5-6 yer daha vardı, eski kaleler, harabeler falan derken en son Vatikan'da papayı islamiyete davet ederek bitirdik :D

:D Naptınız yahu adama huzur islamda mı dediniz :) Anladım yani kişisel olarak da gezilebilir. öyle olursa iyi bir yol haritası çıkarmak gerekir sadece. . 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Balayına gidecekseniz bence Türkiye' de Alanya vs. ultra herşey dahil bir otele yerleşip hakikaten tatil yapmak lazım. İtalya turu yorucu olur o kadar stres düğün koşuşturmasından sonra birde orada koşuşturacaksınız (kültur turları böyledir.) Sabah 7 de kalk turu değerlendireyim diye gece 01-02 ye kadar gez eğlen çok yorucu olur. Alanya' da http://www.granada.com.tr/granada/default.asp?dil=TR bu oteli şiddetle tavsiye ederim (yurtiçi düşünürseniz).

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Allah tamamına erdirsin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Seçenekler gayet güzel ve cezbedici ilerleyen zamanlarda kullanmak için iyi bir fırsat fakat roma olayına söz verdim ve karar aldık o yüzden tercihimiz orası olacak. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Lütfen dediklerimi tavsiye olarak alın, ve kendinize güvenin;

Yerli turistler neden Türkiye içinde bir tesise yabancı turistlerden daha fazla fiyat ödüyor sorusuna yıllarca "yabancılar 1 sene öncesinden rezervasyon yapıyor" yalanıyla kandırıldık. Yıllar geçti, devir değişti ben de evlendim ve balayı tatili aradım sizin gib. 1 sene öncesinden rezervasyon yapıp ucuza tatil yapacaktım. Ancak aldığım yanıt hep aynı oldu; Fiyatlarımız belli değil rezervasyon yapamıyoruz. Size de büyük ihtimalle aynısı olacaktır. Adamlar Ocak 2014 te fiyatları açıklayıp, yaz sezonu fiyatlarımız bu arkadaş, geliyorsan gel, gelmiyorsan gelme diyorlar.

Erken rezervasyon sistemi Türkiye'de işlemiyor. Sözüm ona erken rezervasyon tarihleri 1 Şubat-1 Mart arasıdır gibi kandırmacaları sunuyorlar önümüze. Satamazlarsa "şok şok şok, erken rezervasyon 1 Nisan'a kadar uzatıldı" Eee1 yıl öncesi de erken rezervasyon değl mi?? Daha sonra ilginçtir, Almanya-Offenbach'ta akrabamız var, sağolsunlar onlar rezervasyon yaptırdı, ucuza tatil yapabildim. Ha Türkiye'den yaptırsaydım nasıl olurdu bilmiyorum. Türkler kesinlikle A sından Z sine kesinlikle turizmden anlamıyor.

Sonra sinir olduğum tur şirketleri bana ne fayda sağlayabilir diye düşündüm. Turlara gittiğimde hiçbir ekstra almadım. Gitmeden önce araştırıp, nereleri gezebileceğimi buldum ve kendim gezdim. Tur şirketleri ucuza uçak bileti ayarlayabiliyorlar. Bu avantajı kullanabilirsiniz. Ama havayollarını takip edince siz de ucuza bulabilirsiniz. Orada yetersiz bir rehberlik hizmeti alıyorsunuz zaten. Adam gideceğiniz yere otobüsle giderken yolda kitaptan okuyup, size anlatıyor. Siz de araştırıp 1-2 soru sorarsanız "hönk" diye kalıyorlar. Tur şirketlerinin bir espirisi yok. Zaten hizmet te aynı. Bir uçağa biniyorsunuz Türkiye'nin bütün tur şirketleri aynı uçağa doluşmuş, otel deseniz Türklere tahsis edilmiş, bütün Pronto'su, ETS' si Jolly'si aynı uçakla götürüp aynı yerde yatırıp, gezdiriyor. Turcuların tamamına yakını hemen hemen aynı. En son turla gittiğim Yunan adaları gezisinde 2 kişi 110 Euro tutan bir ekstra Santorini adası, Oia köyü gezisi vardı. Kendim araştırdım ve geminin yanaştığı yerde indikten sonra o köye otobüslerin olduğunu öğrendim. Köye gidişte otobüs dönüşte taksi, alışveriş, magnet ve fazlasıyla iyi bir yemek yemek bana 2 kişi 60 Euro ya maloldu. 50 euro bana kaldı. 150 tl eder az para değil.

Daha sonra booking.com'u keşfettim. Bosna-hersek, Hırvatistan, Yunanistan gibi yerlerde 5 defa burası üzerinden rezervasyon yapıp konaklama yaptım. Eşimle ve bir seferinde başka bir evli çiftle beraber. Yurtdışı konaklamalarda çok iyi bir seçenek. Otel hakkında objektif yorumlar da var. İstediğiniz otele, yer yakınlığına göre uygun fiyata kalabiliyorsunuz.

Gittiğiniz yer de uzay değil. Başınız sıkışırsa birilerine sorarsınız. Yabancı diliniz yoksa tarzanca, fotoğraf göstererek, harita üzerinden sorarak bilgi alırsınız. Onlar da insan, yardımcı olmayan bana 1-2 sefer hariç denk gelmedi.

Sonuç olarak el aleme para yedireceğinize kendi işinizi kendiniz halledin. 1-2 gün gideceğiniz yer hakkında, 1-2 gün de konaklayacağınız otel hakkında araştırma yapın yeter. Çekinecek birşey yok. Benim dediğim yol hem daha zevkli hem de en az %30-40 daha ucuz oluyor. Kalan parayla fazladan 1-2 gün daha gezer, yer-içer, alışveriş yaparsınız. Zaten 1 kere kendiniz hallettiniz mi benim gibi artık kendiniz yaparsınız organizasyonlarınızı.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Balayına gidecekseniz bence Türkiye' de Alanya vs. ultra herşey dahil bir otele yerleşip hakikaten tatil yapmak lazım. İtalya turu yorucu olur o kadar stres düğün koşuşturmasından sonra birde orada koşuşturacaksınız (kültur turları böyledir.) Sabah 7 de kalk turu değerlendireyim diye gece 01-02 ye kadar gez eğlen çok yorucu olur. Alanya' da http://www.granada.com.tr/granada/default.asp?dil=TR bu oteli şiddetle tavsiye ederim (yurtiçi düşünürseniz).

http://www.royaladamevehotel.com/

Yurt içinde en güzel balayı oteli. Biraz pahalı. Yakın arkadaşım eylül ayında gitti. 5 ay önceden rezervasyon yaptırmasına rağmen 4 gece 5 gündüz 2 kişi 2400 tl ye mal oldu. Otel tasarım ödülüne sahip ayrıca avrupanın en uzun barına sahip. Ayrıca Avrupanın en büyük standart odalarına sahip. Her bir oda 64 metre kare ve tüm her yer beyaz. Odaların balkonlarında çift kişilik yatak hemen balkon camının arkasında büyük bir yatak ve jakuzi var. Otelin içinde sizlere yardımcı olmak için görevli paten giymiş ve arkalarında melek kanadı olan bayanlar var. Birde odaların 2 duvarıda komple cam :)

Diğer bir otel ise http://www.orangecounty.com.tr/tr/index_tr.html.

Bu otelde hollandı temalı. Çok güzel bir tasarımı var. Balayı için ülkemizde bu otelleri tercih edebilirsiniz.

İşin yorucu olması kısmı gerçekten önemli aslında düğün sonrası dinlendirici bir tatil olmalı galiba haklısınız belki yurt içi için de fikir değiştirebiliriz. . 

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Özgür Bey'in tavsiyelerine tamamıyla katılıyorum, biz de bayram tatilinde İtalya'daydık, navigasyon cihazına haritayı yükleyip, arabamızı kiralayarak kendimiz gezdik. Kalacağımız yerlere de günlük olarak karar verdik.

Uçak biletinizi kredi kartı puanı ile almanızı tavsiye edebilirim, puan borçlanma mantığı var çoğu kartta, evlilik öncesi yapacağınız alışverişlerle fazlasıyla kazanırsınız bu puanları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Özgür Bey'in tavsiyelerine tamamıyla katılıyorum, biz de bayram tatilinde İtalya'daydık, navigasyon cihazına haritayı yükleyip, arabamızı kiralayarak kendimiz gezdik. Kalacağımız yerlere de günlük olarak karar verdik.

Uçak biletinizi kredi kartı puanı ile almanızı tavsiye edebilirim, puan borçlanma mantığı var çoğu kartta, evlilik öncesi yapacağınız alışverişlerle fazlasıyla kazanırsınız bu puanları.

:good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...