İçeriğe Yönlendir

Çocuklarda Öksürüğe Karşı Boza Ve Faydaları

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Bildiğimiz gibi, çocuklarda öksürük kış aylarının olmazsa olmazı. Çocuklarda öksürüğü kesmek için kara turp ve ballı karışıma ek olarak doğal bir tedavi yöntemi daha var. Bir çay bardağına boza, üstüne de biraz tarçın döküp için, bunu günde 2 kere uygulayın, göreceksiniz öksürük yok olup gidiyor.

Bozada A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var.

Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor. İçinde ilk başta yüzde 20 şeker olsa da daha sonra %8′lere kadar düşüyor. İçindeki yağ oranı da sıfır.

Bağırsak florasını düzenler. İçindeki aktif mayalarla probiyotik özelliği vardır. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bunu bu aralar paylaşmanız çok yerinde oldu öksürük için doğal birşeyler arıyordum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bunu bu aralar paylaşmanız çok yerinde oldu öksürük için doğal birşeyler arıyordum teşekkürler.

Aynen benim çocukta bu aralar öksürüyor,net de araştırdım olumsuz yorum yok faydası olur muhakkak tabi biindik markaları almak lazım

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İstanbul için , Vefa bozacısı var sanırım en meşhurlardan.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Aynen benim çocukta bu aralar öksürüyor,net de araştırdım olumsuz yorum yok faydası olur muhakkak tabi biindik markaları almak lazım

Vefa :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir

Bir konu açalım,her akşam ne yiyip ne içelim ona karar verelim  :D

tamam bu akşam boza içiyoz,gerçi ben yarın içecem eskişehirde,hoca boza severmi :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Çocukken mahallemizden geçerdi hep bozacı...bizde yaramazlık yapınca,annemiz bizi korkuturdu hep,seni bozacıya vericeğim derdi...bazen ara ara duyarım bozacının sesini,çocukluğum gelir aklıma...

Yorum bağlantısı
Misafir

tamam bu akşam boza içiyoz,gerçi ben yarın içecem eskişehirde,hoca boza severmi :D

Ya ikide birde eskişehir deme bana  :bomb:

Hoca kendi bozasını imal ediyor haberin yokmu ?  :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir

Ya ikide birde eskişehir deme bana  :bomb:

Hoca kendi bozasını imal ediyor haberin yokmu ?  :crazy:

:D  :D  :D   aaa

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Böyle durumlarda zencefil- bal karışımı da çok işe yarar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Akşam paylaşır boza resimlerini :D

Şuan boza fabrikasında,çizmeleri giyip iş başı yapmış  :D Beni aradı leblebi lazım diyor,bende çorum'a yönlendirdim  :D

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bizde bir tatlı kaşığı kadar bal+zencefil karışımı yediriyoruz yada pekmez+tereyağ karışımı veriyoruz

İkisi de anında sonuç veriyor.

Bu dönemde çocuklara bol vitaminli sebze meyve yedirmek yerinde olacaktır. Hastalık dönemi başlıyor bünyelerini güçlendirmek gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

benden de tarçın istedi :D

Tam ta ta ta ta ta diyordu hapşırdı  :D bende hemen telefonu kapadım  :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ne diyon Hako yine.

Bozacı yok Maraş' ta.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Karakedi Eskişehirde tek ve en iyisidir. Her gittiğimde yerim. Vefa bozası beni rahatsız edecek şekilde ekşidir. Karakedi ise ekşi değildir. Bayağı şekerlidir ve vefaya göre biraz daha yoğundur. Bozanın imalatı hassastır. Ufak bir üretim hatasında kafa yapıcı moda gelir :)

vefa bozası deyince,acaba plastik paketteki bozadan mı bahsediyoruz.

vefa,bozanın referans ismidir.vefa semtindeki gerçek vefa bozacısından denemelisiniz.eğer oradaki boza ekşi ise,demek ki ekşi olması gerekir.ama herkesin damak tadı farklı olduğundan siz ekşi sevmiyorsanız diğer boza daha güzel gelebilir o ayrı :)

vefaya arabayla gideceksiniz,cama yaklaşan garsona siparişi vereceksiniz,aynı anda karşısındaki kuruyemişçiden (daha çok leblebici ) leblebinizi alacaksınız,arabanızda ailenizle bozanın keyfini çıkaracaksınız.

ayrıca,bir bardak asla yetmez ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Muro nasıl yok ya :biggrin:

Kokoreç bile yok :(
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...