İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Benzinli Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Şener KIRMIZI

Şanzuman yağı ile ilgili  olarak Ankara Şaşmazda sadece ford araçlarla ilgilenen bir ustaya sorduğum soru karşısında. Ford Mondeo Otamatik Şanzumanın içinde  Ford Özel yağ bulundupu, bu yağın orjinal koruyucu özelliğinin olduğu, Şanzuman yağını değiştirmeye kalkarsan özel ford yağının piyasada bulunamadığı bu yüzden koyacağın en iyi yağın da mobil yağ olduğu ama çıkarttığın yağdan daha kötü olacağını söyledi. Şanzuman yağında diyor marka olarak Özel Ford Şanzuman yağı yazar diyor. Eğer bu yağı bulabilirsen değiştir ama bulamazsan hiç dokunma diyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şanzuman yağı ile ilgili  olarak Ankara Şaşmazda sadece ford araçlarla ilgilenen bir ustaya sorduğum soru karşısında. Ford Mondeo Otamatik Şanzumanın içinde  Ford Özel yağ bulundupu, bu yağın orjinal koruyucu özelliğinin olduğu, Şanzuman yağını değiştirmeye kalkarsan özel ford yağının piyasada bulunamadığı bu yüzden koyacağın en iyi yağın da mobil yağ olduğu ama çıkarttığın yağdan daha kötü olacağını söyledi. Şanzuman yağında diyor marka olarak Özel Ford Şanzuman yağı yazar diyor. Eğer bu yağı bulabilirsen değiştir ama bulamazsan hiç dokunma diyor.

Onun bahsettiği yağ FMY şanzuman yağı. Fordun kendi yağı. Bunuda dışarda bulabilirsin.

Biz mobil ATF 220 kullandık hiç bir sıkıntı yaşamadık. Hiç dokunma diyen birine de ki. Kitapçığında belli periyodlarda  değişim diyor buna ne diyorsun desene. Bulamazsak şanzumanı kuçağımıza alana kadar gezelim mi deseydin.

Buyrun bu da belgesi.

a4unuse9.jpg

pypyruru.jpg

usyqetar.jpg

Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI

Mehmet hocam yağ değişecek anlaşıldı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet hocam yağ değişecek anlaşıldı :)

Değiştirme diyenlere bunu gösterin.
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şanzıman yağı periyodik olarak değişmeli bu kesin.

Lakin sizin aracın yakın bir zamanda değişmiş ise boşa masraf olur, aracınızı uzun süre kullanacaksanız ben olsam değiştirir kendim takip ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mondeomu alalı 1 hafta oldu 196000 km 2.0 benzinli otomatik aracımın şanzımanı gayet güzel çalışıyor. Daha önce şanzıman yağı değiştimi bilmiyorum. Sizce şanzıman yağını değiştirmelimiyim. Değiştirirsem herhangi bir problemle karşılaşırmıyım? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Tüm sorularınıza cevaplar bu konuda var.

Konunuz birleştirildi. Bu konudan devam edelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
erdal edim

benim başıma geldi.yağ değişiminden sonra şanzuman P0131 ve P0141 hatası vermeye başladı.bilgisayarda sıfırlayınca sorun ortadan kalkıyor ve sorunsuz devamm

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

ben 100.000 kmde degistirdim hic bi sorunla karsilasmadim. ayrica sorunsuz dedigim vites gecisleri bile yumusamisti

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hüseyin Demir

Biz iki mondeoda da ikişer defa 4 litre değiştirdik :) Hiç bir sıkıntı olmadı.

Eski aracımda (94 Accord 2.0 Otmç) Diyarbakırda şanzıman yağını değiştirmiştim.

Usta lifte alıp tapasını açıp boşalttıktan sonra arabayı boşta 10 saniye kadar çalıştırıp kapattı. Bu çalışma esnasında yaklaşık 0.5 lt. kadar daha yağ boşaldı.

Aynısını Bizim MK3 e uygulasak 4. lt.'den daha fazla yağ boşalıp (belki 5-6 litre olur) 4 litre yerine daha fazla temiz yağı ilk seferinde koysak daha mı faydalı olur acaba?

Biliyorum tapa açıkken çalıştırmak tabiiki zararlı içerideki elektro vana, tork konv. vs. yağsız kalacak ama 10 sn. de çok zarar vermez gibi geliyor sanki

Amaç ilk seferde çok daha fazla kirli yağı almak uğruna böyle bir uygulama yapmayı planlıyorum ne dersiniz arkadaşlar

Bu arada 1 yıl sonra bu konuya yorum yazmış olduğumu farkettim utandım resmen  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eski aracımda (94 Accord 2.0 Otmç) Diyarbakırda şanzıman yağını değiştirmiştim.

Usta lifte alıp tapasını açıp boşalttıktan sonra arabayı boşta 10 saniye kadar çalıştırıp kapattı. Bu çalışma esnasında yaklaşık 0.5 lt. kadar daha yağ boşaldı.

Aynısını Bizim MK3 e uygulasak 4. lt.'den daha fazla yağ boşalıp (belki 5-6 litre olur) 4 litre yerine daha fazla temiz yağı ilk seferinde koysak daha mı faydalı olur acaba?

Biliyorum tapa açıkken çalıştırmak tabiiki zararlı içerideki elektro vana, tork konv. vs. yağsız kalacak ama 10 sn. de çok zarar vermez gibi geliyor sanki

Amaç ilk seferde çok daha fazla kirli yağı almak uğruna böyle bir uygulama yapmayı planlıyorum ne dersiniz arkadaşlar

Bu arada 1 yıl sonra bu konuya yorum yazmış olduğumu farkettim utandım resmen :unsure2:

Ben asla o riske girmem.

300-500 km de bir 2-3 defa yağ değiştirip her değişim için 100 TL verir içerdeki yağın kirlilik oranını düşürürüm. Ama o riske girmem.

Mk3 jatco yağSız harekette direk Pert. Bizimkini bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil İbrahim Arslan

Arkadaslar merhaba 3gun once aldigim 2006 mondeo trend otm. İle tekrar buradayim. Araci ilk defa kullandim. Vites gecislerini merak ettim sanki 3000 devirde gecis oluyor gibi geldi bu normalmi. Daha once 2001 focus kullandim daha seriydi sanki. İki arac arasinda jazz kullandim acaba aliskanliktan dolayimi boyle hissediyorum. Bir de kalkislarda diger araclardan yavasim bu normalmi tesekkur ederim...

Arkadaslar merhaba 3gun once aldigim 2006 mondeo trend otm. İle tekrar buradayim. Araci ilk defa kullandim. Vites gecislerini merak ettim sanki 3000 devirde gecis oluyor gibi geldi bu normalmi. Daha once 2001 focus kullandim daha seriydi sanki. İki arac arasinda jazz kullandim acaba aliskanliktan dolayimi boyle hissediyorum. Bir de kalkislarda diger araclardan yavasim bu normalmi tesekkur ederim...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kürşat Kılıçarslan

selam aracım 2007 benzinli ov 85000 km şanzuman yağı değişimi.için bi.kaç gün önce adapazarında özel bi servisi aradım on yıldır değişmemişse hiç değişme sıkıntı olabilir dedi ne yapmalıyım değiştirsem mi değiştirmesemmi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Kürşat Kılıçarslan yazdı:

selam aracım 2007 benzinli ov 85000 km şanzuman yağı değişimi.için bi.kaç gün önce adapazarında özel bi servisi aradım on yıldır değişmemişse hiç değişme sıkıntı olabilir dedi ne yapmalıyım değiştirsem mi değiştirmesemmi

Şanzımanınız bakımlı bir şanzıman, yağı değişmeli. 

Bir an önce değiştirin. 

Yağ değişince sorun yaşanacaksa zaten yakında bozulacak demektir. 

Sorun varsa da bir an önce çıksın, çünkü bu tip şanzımanlarda çözüm ne kadar gecikirse sorun o kadar büyür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Kılıçarslan

benim mantığımda o yönde en iyisi dediğinizi yapmak bozulacaksa zaten bozulacak teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Kılıçarslan

yeniden selam dün adapazarı servisi aradaım araç brnzinliyse değişmez dediler ne yapmalıyım bilemedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yeniden selam dün adapazarı servisi aradaım araç brnzinliyse değişmez dediler ne yapmalıyım bilemedim

Dizel için de değişmez derler ama değiştiren herkes faydasını görür.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
9 saat önce, Kürşat Kılıçarslan yazdı:

Bende bakım kılavuzu var. Orada da değişim yapılacağını yazıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)
9 saat önce, Kürşat Kılıçarslan yazdı:

Çok bilmiş servise şu belgeleri gösterin de öğrensinler. Hatta kaç km de bir değiştirilmesi gerektiği bile yazıyor.

a4unuse9.jpg

pypyruru.jpg

usyqetar.jpg

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Mondeo  mk3 benzinli deki şanzıman ile focus mk2 benzinli şanzıman aynımi ?

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Kürşat Kılıçarslan

yağ değişimi için ankarada bildiğiniz usta varmı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ankarada bolca otomatik şanzıman ustası var. Bunlardan en bilineni de Aydoğmuş Otomatik Şanzıman servisi.

Yorum bağlantısı
Kürşat Kılıçarslan
8 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Ankarada bolca otomatik şanzıman ustası var. Bunlardan en bilineni de Aydoğmuş Otomatik Şanzıman servisi.

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Demirciler

ben Mehmet Kaya hocamın dediği gibi mobil atf220 yağl değiştirdim. süper oldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
ben Mehmet Kaya hocamın dediği gibi mobil atf220 yağl değiştirdim. süper oldu

Ustaya kalsaydık patlayana kadar kullandıracaktı.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...