İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

98 model otomatik vites mondeo kulanıcısıyım .aracım 150000 km de ve şanzıman yağı hiç değişmedi. servise her gittiğimde söylememe rağmen mondeolarda yağ değişim aralığı olmadığı söylendi araçta hiç bir problem yok geçişler normal yalnız yağda sanki bir koku var sizce ne yapmalıyım değişirsem hangi yağı kaç litre kullanmalıyım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence yağı 50 bin km'lik periyotlarda değiştirin.. Bence siz kendiniz değiştirmeyin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otomatik şanzıman yağı çok keskin kokar o ayrı konu da, yanık kablo gibi mi sorusuna katılıyor ve ilave ediyorum: Yağ çubuğunu 2 parmağınız ile sıyırın ve parmaklarınıza yakından bakın mikro siyah tanecikler var mı? Sonra parmağınızı silin tabii.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

yağın kokusu yanık kablo kokusu gibi değil nasıl tarif edeyim farklı bi koku.bu gün servise gene sordum ısrar edince değişiriz ama yağ yok sipariş vermeliyiz dediler kaç litre alır dedim bi şey söyleyemediler . hangi yağ dediğimde yine cevap almadım velhasıl bi muamma otomatik kullanan arkadaşlar hiç değişmişlermi yazarlarsa sevinirim. ikinci arabamda toyota oda otomatik ama hiç böyle bi problemle karşılaşmadım servise gittim ve değiştirdiler beni böyle karasız bırakan ustaların sözleri işte yağı deşirsek vites değişmelerinde problem olabilirmiş fabrikanın ayarları bozulurmuş gibi sözler beni biraz tedirgin etti bence bu kadar önemli olmamalı ama değişecek olanlar böyle sözler söyleyince kafamda soru işaretleri oluşuyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O Servisi değişin :)

Motor yağı değişince fabrika ayarlarını nasıl geri getiriyorlarmış?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çağlar Bey haklısınız galiba servisi değiştirmek en mantıklısı .yani bana deselerki gel değişiriz yada yok kesinlikle değişilmez bende ona göre bir yol bulurum ama servis bu netliği ve değişirsek hiç bir şey olmaz diyemedi.bide filitre durumu var onu değişiriz diyende var ,yok filitre şanzıman inmeden değişilmez diyende ,yani sizin anlayacağınız biraz kafam karışık.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Arkadaşlar Triger kayışından sonra kafama takılan Otomatik Şanzıman yağınıda değiştirttim sonunda. Şu an içim iyice rahatladı. . Ben aracımı ikinci el almıştım, 59.000km deydi, 2 sene sonunda 69.000. km oldu. Önceki sahibi değiştimi bilmiyorum, büyük olasılıkla değişmemiş. Servis bakımlıda olsa sistemde çıkmadı. Yağ değişimi evet pahalıya maloluyor ama otomatik vites arızalarının ve revizeye düşmesinin baş sebebi yağ olduğunu unutmayalım. Usta 30.000.Km de bir değişmesi iyi olur, 40.000.KM de kesinlikle değiştirin dedi. Revize etmeye düşerse sırf işçilik 600YTL imiş (servisde) 5-6bin lirayıda buluyormuş. Çıkan yağı ve filtrenin durumunu gördükten sonra işin hassasiyetini anladım. Otomatik kullanan arkadaşlar yağ çubuğundaki yağın rengine aldanmasınlar. Boşalan yağ daha koyu renkte ve filtrenin içi siyahlanmıştı. Değişmeden önce hiç bir sorun yaşamıyordum ama vites değişirken sarsıntı yapmamasına rağmen değişim arasında yığılma yapar gibi bekleme yapıyordu. Şu anda o sorun kalmadı, akıcı şekilde değişiyor. Bilgi olsun diye aşağı resim ekledim.

Sevgiler..

İşlem yapılırken resimlerini çektim, otomatik vites şanzımanının kalter kapağı söküldükten sonra alttan görünüşü;

İlk Hali

sanziman1cg3.jpg

Temizlenmiş hali

sanziamn2az0.jpg

Kullanılan Malzeme ( Yağ, Yağ Filtresi, Silikon, Temizleyici Sprey)

sanziman3te6.jpg

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

bu otomatık sanzuman konusu hassas ok! ama servısın gereklı uyarıyı yapıp zamanı gelınce bu bakımı yapması gerekırdı!!yag ıse yag,fıltre ıse fıltre...! ama ford takı zıhnıyet bellı maalesef; bozulsun da daha cok kazanalım..su sanayı mantıgını asamadı ford hala..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

renk kırmızı sayılır kahve rengi kesinlikle değil servisteki arkadaşlar fordun atf yağı yani kırmızı yağı kesinlikle koyamıyacaklarını söylediler bende yağın siparişini verdim ellerinde yokmuş ama gelicek yağ nasıl bi şey, rengi nedir hiç bilmiyorum 3,8 kg gibi bir miktardan bahsettiler . ama filitreyi değiştirmeye imkan yok. bir ustada bunlar sonsuz yağdır değiştirilmez dedi işin içinden çıktı .bakalım biz değiştirecez

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bende kitabı var ama bu konuda bi yorum . yok sadece 195, sayfada şanzıman başlığı altında . düz şanzımanlarda yağ değişimi yoktur 75w90 sentetik şanzıman yağı kullanılmıştır. otomatik için bi yazı yok

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hasan Basri Bayraktar

sonunda 1 ay kadar birzaman bekledikten sonra yağ geldi ve bu gün değiştim.3900 gr yağ aldı. testleri yaptık ve sonuç güzel. sanki araba daha bir rahatladı daha erken vites değişiyor ve değişimleri sarsıntısız olduğundan sadece devir saatindeki değişimlerden anlıyabiliyorsunuz. otomatik mondeosu olupta şimdiye kadar değişmemiş arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

serviste bu EM-5 kaç lira geçen ustaya sordum b ende gereken yağ var dedi ama akşamdı çok bakamadım bakım zamanı geldiği için iyice öğrenip gitmek istiyom 120 lira 7 litre dedi siz kaç litre kullandınız ve kaça mal olmuştu

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

EM 5 5 litresine 120 ytl verdim. ve gelmesi 15 gün sürdü.Başka yağ kullanmamanızı tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Kaya

Güncel.Hasan hocam bu konuyuda sen başlatmışsın. Sayende şanzumanlarımız daha sağlıklı. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Güncel.Hasan hocam bu konuyuda sen başlatmışsın. Sayende şanzumanlarımız daha sağlıklı. :)

Eyvallah kardeşim...Bu konuları bulmak için çok uğraşmıştım..Çok sağol...

Arkadaşlarımıza bi faydam olmuşsa ne mutlu bana... :rolleyes:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eyvallah kardeşim...Bu konuları bulmak için çok uğraşmıştım..Çok sağol...

Arkadaşlarımıza bi faydam olmuşsa ne mutlu bana... :rolleyes:

Abi sayeden otomatik yağ değişimini öğrendik..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence yağı 50 bin km'lik periyotlarda değiştirin.. Bence siz kendiniz değiştirmeyin...

Ay ne kadar kibar mışım o zamanlar :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hasan Özdemir

Abi sayeden otomatik yağ değişimini öğrendik..

keşke bu foruma 3 ay önce katılsaydım 3 ay önce malatyadan gelirkenşanzuman yedik kayseride sıfır şanzuman yaptırdık her 70 binde bir yağ ve filtre değişmeliymiş. saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

keşke bu foruma 3 ay önce katılsaydım 3 ay önce malatyadan gelirkenşanzuman yedik kayseride sıfır şanzuman yaptırdık her 70 binde bir yağ ve filtre değişmeliymiş. saygılar.

Bizde değişmiyor. Değişim için şanzuman açılacak. Açılması demek tamir gibi masraf demek.
Yorum bağlantısı
Hasan Özdemir

Bizde değişmiyor. Değişim için şanzuman açılacak. Açılması demek tamir gibi masraf demek.

zaten bunu satarsam ya volvo s 40 alacam yada mondeonun 2005-2006 sını alacam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Yağ elbette değişicek.

ömürlük yağ Yok,Var diyenler korkudan elleyemiyorlar :D (ismi lazım değil,Başharfi Mehmet Özyürek :p )

Şanzıman filtresi mk2'lerde nerde? (bi diğer adı dış yağ süzgeci) Ben içinde biliyorum?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...