İçeriğe Yönlendir

Uyarı : Banka Hesaplarını Hedef Alan Truva Atı

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Gelen bir e-maili paylaşıyorum:

Banka hesaplarını hedef alan truva atı en çok Türkiye’yi tehdit ediyor

ESET olarak  mobil bankacılık hizmeti kullanıcılarını hedef alan yeni bir bankacılık truva atını ortaya çıkardık. Dünyada en çok Türkiye’de tespit edilen “Hesperbot“ adlı bu karmaşık kötü amaçlı bankacılık yazılımı, fatura görünümündeki sahte e-postalarla yayılıyor.  Hesperbot; Android, Symbian ve Blackberry işletim sistemlerinin kullanıldığı mobil cihazlara bulaşırken, saldırganlar kullanıcıların oturum bilgilerini elde etmeyi ve bu yolla da banka hesaplarına erişmeyi amaçlıyor.

Kötü yazılım toplama sistemi LiveGrid verilerimize göre Türkiye’de yüzlerce, Çek Cumhuriyeti, Tayland, İngiltere ve Portekiz’de düzinelerce bulaşma olayı saptandı. Konu ile ilgili olarak bugün Hürriyet Gazetesi’nde de güncel bir haber yayınlandı. http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24976308.asp linkinden bu güncel haberi inceleyebilirsiniz.  “Win32/Spy.Hesperbot“ olarak tanımlanan bu truva atı, oldukça inanılır görünen yöntemler kullanarak, kurbanlarını aslında kötü amaçlı yazılımı çalıştırmaları için kandırıyor.

Hedef mobil kullanıcılar
Mobil bankacılık kullanıcılarına odaklanan Hesperbot, Android, Symbian ve Blackberry işletim sistemlerinin bulunduğu mobil cihazlara bulaşmayı deniyor. Bankalardan veya internet servis sağlayıcılardan gönderilmiş gibi görünen sahte faturalar, pdf dosyası gibi görünen .exe uzantılı e-postalar biçiminde kullanıcıların posta kutusuna geliyor. E-postadaki uzantıyı açan kullanıcı, bu hareketiyle – eğer koruyucu yazılımı yoksa- bilgisayarına virüsü bulaştırmış oluyor.

En çok Türkiye’de yayıldı
ESET verilerine göre bu bankacılık truva atından en çok etkilenen ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi Çek Cumhuriyeti izledi. Ardından en çok Tayland, İngiltere ve Portekiz’de  görültü. ESET, çok sayıda kullanıcının finansal varlıklarının bu yeni tehdit nedeniyle etkilendiğini tahmin ediyor.

Neler yapıyor?
Win32/Spy.Hesperbot, tehdit şifre günlükleyici özelliğine sahip. Yani masaüstü ekran görüntüleri ve video kayıtları oluşturabiliyor, ayrıca, etkilenen sistemle gizli ve uzaktan bağlantı oluşturabiliyor. Saldırganlar, kullanıcının oturum bilgilerini elde etmeyi ve bu yolla da banka hesabına erişmeyi amaçlıyor.

ESET olarak tüm kullanıcılarımızı ve hizmet verdiğimiz kurumları Eylül ayında bu konu ile ilgili olarak bilgilendirdik, medya aracılığıyla geniş kitleleri uyardık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ESET Teknik Destek ekibimizi 0212 251 51 80 numaralı telefondan arayabilir, destek@eset.com.tr adresine mail atabilirsiniz.  Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Peki Selçuk bey bu at'ın IOS ile pek bir ilişkisi yok sanırım, doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fatura olayını duymuştum..Ne olursa olsun uzantıları bilinmeyen dosyalar açılmamalı.Yada şöyle söyleyim..exe uzantılı dosyalar çok tehlikeli. Kurumlardan gelen fatura ya doc olur yada pdf uzantılı olur sonu exe olmaz. Buna dikkat etmek lazım..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Böyle giderse internet bankacılığını sadece hesap görüntüleme için kullanıp, para göndermek gerektiğinde eski usül banka şubesi ziyaretlerine başlayacağız sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bence yalan haber. Win32 ne alaka?

Yazının şekli profesyonel ve gerçekçi değil, bence firma kendi reklamını yapmak için "laz virüsü" çekmiş ortaya :)

Şerefsiz bunlar. Bir de güvenlik şirketi olacaklar. sopalık.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tamamen reklam amaçlı.  tek kullanımlık şifreyi SMS yönlendirmesi yapan programlar iki senedir var. önü alındı gibi. web sayfasından enayilik yapmadığınız sürece birşey olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Urfa'nın bir ilçesi bu işin başındaydı. Çağrı merkezi kurmuş korsanlar :)

Android symbian ve blackbery de bu nasıl çalışır onu da anlatır mısın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben www.eset.com.tr de böyle bir açıklama görmedim. Veya göremedim, siz de bir bakın isterseniz. Yoksa haberin kendi mi virüslü :D

işte dediğim oydu.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu farklı ve yeni bir trojan, yazıda sanki akıllı telefonu ele geçiriyormuş gibi algılanıyor ancak trojanın hedefi windows bilgisayarlar.

http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2013-101514-0158-99

Discovered:

October 14, 2013 Updated: October 15, 2013 2:47:46 PM Type: Trojan Systems Affected: Windows 2000, Windows 7, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT, Windows Vista, Windows XP

Trojan.Hesperbot!gen1 is a heuristic detection used to detect threats associated with the Trojan.Hesperbot family.

Antivirus Protection Dates
  • Initial Rapid Release version October 14, 2013 revision 025
  • Latest Rapid Release version October 14, 2013 revision 025
  • Initial Daily Certified version October 15, 2013 revision 004
  • Latest Daily Certified version October 15, 2013 revision 004
  • Initial Weekly Certified release date October 16, 2013
Click here for a more detailed description of Rapid Release and Daily Certified virus definitions.
Threat Assessment Wild
  • Wild Level: Low
  • Number of Infections: 0 - 49
  • Number of Sites: 0 - 2
  • Geographical Distribution: Low
  • Threat Containment: Easy
  • Removal: Easy
Damage
  • Damage Level: Medium
  • Payload: Opens a back door and steals information.
Distribution
  • Distribution Level: Low
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence yalan haber. Win32 ne alaka?

Yazının şekli profesyonel ve gerçekçi değil, bence firma kendi reklamını yapmak için "laz virüsü" çekmiş ortaya :)

Şerefsiz bunlar. Bir de güvenlik şirketi olacaklar. sopalık.

Mehmet hocam, Eset'in en büyük bayiilerindenim. Dilerseniz sizi direkt genel müdür'leri ile bile görüştürebilirim. Sadece istiyorum demeniz yeter.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

O zaman mesajı atanlar ESET'in telefonu kilitlensin isteyen başka birileri..

bu mesajı onlar mı atmış istersen bir öğrenmeyi deneyebilirsin belki.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O zaman mesajı atanlar ESET'in telefonu kilitlensin isteyen başka birileri..

bu mesajı onlar mı atmış istersen bir öğrenmeyi deneyebilirsin belki.

Mail adresinizi alabilir miyim? Sizi de cc'leyeyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mehmet at humexis.com

Hiçbir güvenlik firması "oo hırsızlar da pek çoğaldı telefonumuz şudur" diye haber niteliğinde mesaj yaymaz, yaymamalı. etik olmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

mehmet at humexis.com

Hiçbir güvenlik firması "oo hırsızlar da pek çoğaldı telefonumuz şudur" diye haber niteliğinde mesaj yaymaz, yaymamalı. etik olmaz.

Gönderdim hocam.

Güvenlik firmasının amacı sizi korumaktır. Bu sebeple bence gayet doğal yapılan işlem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

dur bakalım yanıt gelsin.  Ben pek profesyonel yazılmış ve etik görmedim. "bu mektup dünyayı 7 kez dolaşmıştır" gibi yazılmış. Sonunda da "bizi arayın" ile bitiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

dur bakalım yanıt gelsin.  Ben pek profesyonel yazılmış ve etik görmedim. "bu mektup dünyayı 7 kez dolaşmıştır" gibi yazılmış. Sonunda da "bizi arayın" ile bitiyor.

Mailim size ulaştı, di mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet hocam,

Yanıt geldi. Tatmin edici midir sizin için?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Biz de görsek ?

Ekli ingilizce dosya var. Nasıl yüklemeliyim?

Gelen maildeki ismi google'a açık olmamız sebebiyle sildim.

Sani Bey, Mehmet Bey Merhaba;

Konuyu teknik bölümümüz ile görüştüm ve size konuyla alakalı olarak ekte bir doküman gönderiyorum. Ayrıca aşağıda belirttiğim link içerisinde de gerekli açıklamalar yapılmıştır. Virus sadece Türkiye de değil bir çok ülkede görülmüş olup, bir çok kullanıcıyı zarara uğratarak zararlı kod olduğunu tescillenmiştir. Tüm bu veriler doğrultusunda tabii ki inanıp inanmamak yine de Mehmet bey sizin bileceğiniz bir konudur fakat yine de Eset Türkiye ofisi olarak bahsedilen virüse karşı temkinli olmanızı öneririz. :) Umarım yardımcı olabilmişizdir.   

http://www.welivesecurity.com/2013/09/09/hesperbot-technical-analysis-part-22

İyi Çalışmalar.

| Dağıtıcı Kanal Sorumlusu

Stratus Bilişim Sistemleri Tic. A.Ş.

office: +90 212 251 51 80 | fax: +90 212 251 51 99

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O duyuruyu bunlar mı yapmış.. Basına veren bunlar mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...