İçeriğe Yönlendir

Uyarı : Banka Hesaplarını Hedef Alan Truva Atı

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Misafir

Bende az çok bu işlerin içinde olan biri olarak bilgisayarımda hiç antivirüs programı kullanmıyorum ve hiç virüsten dolayı bilgisayarıma format atmadım. Sadece birazcık daha dikkatli olmak gerekiyor. Tavsiyem mümkün olduğunca ücretli programlar kullanılması, her siteden program vs. indirilmemesi, kimden geldiği belli olmayan maillerde işlem yapılmaması, varsa çocuğunuzun girdiği sitelere dikkat edilmesi, ve tabiki adult sitelerden uzak durulması. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O duyuruyu bunlar mı yapmış.. Basına veren bunlar mı ?

O duyuru, son kullanıcı ve bayiilere yapılmış. Muhtemelen müşterilerden biri internete taşımış durumu.

Yorum bağlantısı
Bahri Tepegöz

Bu virüsler çoktan beridir var sadece ismi ve çalışma prensibi değiştirilip tekrar yayılıyor ayrıca telefonlar için bir sürü antivirüs programları var örneğin eset kurun telefonunuza kafanız rahat etsin.geçen arkadaşın telefona kurdum 4 tane virüs buldu.

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu
(düzenlendi)

İnternet bankacılığı günümüzde güvenliği baya artırıldı birçok şifre sms falan.. Ben internet bankacılığı hesabıma girmek için canım sıkılıyor o kadar güvenlik aşaması var ki insanı bezdiriyor ben bile tek seferde giremiyorum bazen :)

Neyse mesele o değilde asıl meseleye gelmek istiyorum;

Bir ara iş yerinde oturuyorum telefonum çaldı, tanımadığım bir numara,

Bende cevapladım, karşıdaki vatandaş bana; merhabalar biz emniyetten arıyoruz dedi.

Bende evet buyurun konu nedir dedim, şahıs bana, adıma açılmış birden fazla telefon hattı olduğunu ve bu hatların örgütsel illegal yollarda kullanıldığını ve

bunların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Bende tamam edin dedim benden ne istiyorsunuz? Şahıs bana, bunların iptali için 1000 tl gerektiğini söyledi, bende

tamam dedim, bunlar böyle telefonda konuşabilecek meseleler değil, siz bana hangi emniyetten aradığınızı söyleyin sizleri ziyaret edip öyle konuşalım dedim, bu sefer başladı konuyu değiştirmeye sonra bende kızmış bulundum o anda affınıza sığınarak; ulan g.. zekalı sen hangi emniyetten aradığını bilmiyor musun diye bağırınca telefonu yüzüme kapattı.....  Anlatmak istediğim bunlara inanıp milyarlarca para verenler var bence bu konu daha vahim  : :) Bu konuda vatandaş bilinçlendirilmesi gerekiyor, ayrıca bunlara kanan öğretmen, memur gibi tahsilli vatandaşlar var :)

tarihinde Abdullah Hacıefendioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

:) Bu konuda vatandaş bilinçlendirilmesi gerekiyor, ayrıca bunlara kanan öğretmen, memur gibi tahsilli vatandaşlar var :)

Savcı bile var kanan. Adamlar o kadar prof. yapıyor ki işini. Allah kimseyi düşürmesin.

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Savcı bile var kanan. Adamlar o kadar prof. yapıyor ki işini. Allah kimseyi düşürmesin.

Amin,ve bu işi yapanlara da tez zamanda hidayet nasip etsin

Yorum bağlantısı
Bahri Tepegöz

geçen gün yurtdışı numaradan belki 50 tane cevapsız arama geldi :) dikkat etmek lazım ben numarayı nete yazdım bir baktım o numaradan herkes şikayetci arayanlar bile olmuş ağlayarak konuşan bir kız beni kurtarın falan diyormuş :D para gönderen bile var :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mehmet hocam,

Yanıt geldi. Tatmin edici midir sizin için?

Yanıt geldi. Onlara da yanıt yazacağım. Yazının gidişatı hiç profesyonelce değil. Korku salıcı bir tonu var. Bu bir kere "yalan" olabileceği algısını yaratıyor. Referans yoktu (şimdi gönderdiklerinde var) referans olarka gazete yazısı verilmez hele Hurriyet. Ayrıca lafı bitirirken hadi bizi arayın diye bitirmek de her zaman hoax ya da scam yapanların taktiği. Bu nedenle yanıldık.

Öte yandan sözkonusu yöntem benim bildiğim uzun süredir yaklaşık iki yıldır aktif. Yapı kredi ile bilirkişilik ilişkim olduğu için bu yöntem ile en son mücadele ediyorlardı. "haftada birkaç taneye indirebildik konsorsiyum olarak" diye belirttilerdi.  Bu yöntemle parasını kaybetmiş bir iki dosyaya baktım ve tarayıcının güvenli olmaması ihtimalinin hesabını bankanın yapması gerektiğine karar verdim raporu öyle yazdım.

Bankada paranız çok ise yapmanız gereken donanım key kullanmak. telefon melefon kullanmak sakat her zaman.

En son duyduğum olayda "abi bize gelecek mesaj size gelmiş okur musunuz" diye tam 7 (YEDİ) sefer adamdan şifreyi almışlar ve 60 bin lira çarpmışlar. Dha sonra vatandaş borç çıkınca (haliyle) minibüsünü gebze deki yapı kredi binasının önüne "alın len minibüsümü" diye çekmişti.

Gelen mesaja ayrıca yanıt yazacağım, mobildim yazması uzun oluyor diye yanıtlayamadım.

Ancak HTTPS görüşmesini de tarayıcı içinden çekip çevirmesi hiç hoş olmamış çok fena. Ancak bulaşması için "laz yöntemi" olması gerekiyor o avantaj bizim için. Hangi tarayıcıyı hedef aldığı ise net değil? acaba chrome etkilenir mi?

Herkese virüssüz geceler. her programı yüklememek, olan bitenlere hep "bu gerçek mi" diye yaklaşmak en doğrusudur. beni arayan müşteri temsilcilerine mesela önce "ben nerden bileyim sizin x bankasından aradığınızı ispat edin önce" diyorum.

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Sürekli internet bankacılığı kullanan biri olarak, dolandırıcının banka hesabından kendi hesabına para aktarması imkansız denecek kadar zor, çünkü bunu kullanıcının kendisi bile yaparken, akıllı sms yada şifrematik gibi güvenlik araçları yardımıyla gerçekleştiriliyor, hatta kullanılan telefon numarası değişikliği bile bu sms şifre aracılığı ile yapılıyor k desem hacker kendi telefon numarasını benimkiyle sistemden değiştirsin. Bana göre çok zor bir olaydır bu ama yinede dikkatli olmak gerekiyor, Allah uzak etsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Sürekli internet bankacılığı kullanan biri olarak, dolandırıcının banka hesabından kendi hesabına para aktarması imkansız denecek kadar zor, çünkü bunu kullanıcının kendisi bile yaparken, akıllı sms yada şifrematik gibi güvenlik araçları yardımıyla gerçekleştiriliyor, hatta kullanılan telefon numarası değişikliği bile bu sms şifre aracılığı ile yapılıyor k desem hacker kendi telefon numarasını benimkiyle sistemden değiştirsin. Bana göre çok zor bir olaydır bu ama yinede dikkatli olmak gerekiyor, Allah uzak etsin

Bu yöntem ilginç yöntemdi Abdullah bey.

Bilgisayarınıza virus bulaşınca banka sitesine girdiğinizde banka size "telefonunuza şu programı yükleyin devam etmek için" diyor. Siz de inanıyorsunuz. Daha sonra size gelen sms leri forward ediyor. bilgisayarınız ise zaten ele geçmiş. böyle oluyor. burda genel olarak uyanık olmak yahut   şifrematik cihazı (anahtarlık gibi olan) kullanmak gerekiyor.

diğer bir yöntem ise sim kart yeniletmekti sahte kimlikle. benim yazdığım raporları yargıtay onadı ve telekom firmaları 2 günlük bloke süresi koydu sim kart değişince banka işleri için 2 gün kullanılamıyor. problem çözüldü.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu
(düzenlendi)

Yöntem gerçekten ilginç evet ancak, biraz uyanık olan kesinlikle yemez bunu..

Yiyenler diğer telefon dolandırıcılığını yiyen kişiler gibi bence :)  basiret bağlanıyor o anda kaptırıyorsunuz kendinizi

tarihinde Abdullah Hacıefendioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Önce hastalık yayacaksınki sonrasında ilaç satıp köşebucak olasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...