İçeriğe Yönlendir

Jant Yamulması

Abdurrahim Yılmaz

Recommended Posts

Abdurrahim Yılmaz

Herkese merhabalar :(

1 saat önce Sağ şeritte giderken derin bir çukur gördüm ve düşmemek için direksiyonu sola kırdım. Ancak kurtaramadım çukura düz değil yanlamasına düştüm. Çok sert ve tok bir "tak" sesi aldım. Hızım 70 km civarındaydı.

İnince baktım ki sağ Jant kenarımda 3 cm uzunluğunda bir bölge dışa doğru hafif yamulmuş ya da kalkmış. Lastikte gözle görülür herhangi bir sorun yoktu. Amortisörlerde ya da rot balans da ne gibi sorunlar olmuştur bilemedim. Ancak direksiyonu serbest bıraktığım da araç eskisi gibi düm düz gidiyordu.

Aracımda Myfiesta orjinal jantlar var. Kaskom var. Aracın garanti de son senesi.

Sizden ricam yol göstermeniz. Ne yapayım :(

İyi bir Lastikciye mi gideyim yoksa Ford Servise mi gideyim?

Bunun gibi bir problem için kasko deldirmek mantıklı mı? Servis gerekli gerekmez herşeyi değiştirmeye kalkar mı?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş olsun, jant fotoğrafı eklerseniz yardımcı olmamız kolaylaşır.

İyi bir rot balansçıya gidip alt takım kontrolü yaptırmanızda fayda var. Jantta da büyük bir sorun yoksa düzeltilebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

teşekkürler hemen aşağıya inip birazdan jant fotoğrafını ekliyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun...25 tl'ye jantı düzelttirebilirsiniz...ama alt takıma mutlaka baktırın.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

teşekkürler hemen aşağıya inip birazdan jant fotoğrafını ekliyorum. :good1:

Üye ayarlarınızdan yaşadığınız şehri seçerseniz , servis tavsiyesi de verebilirme imkanımız olur .. :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz
(düzenlendi)

Resimler aşağıdaki gibi:

İlk resimde yerdeki siyah noktanın hemen çaprazında kalan bölgede yamulma.

https://www.dropbox.com/s/iardiggjh3lwslq/IMG_20131031_103146.jpg

https://www.dropbox.com/s/6l6c759f0rfacjz/IMG_20131031_103156.jpg

https://www.dropbox.com/s/f3akecfxpv5zdmt/IMG_20131031_103203.jpg

Avrupa yakasında Mahmutbey'deki Ford servisine yakınım. Geçmişte tüm bakım v.s. eksiksiz orada yapıldı.

Böyle bir sorun için kasko deldirmeye değer mi? Tavsiyelerini paylaşırsanız sevinirim.

Eğer lastikçiye git derseniz, Başakşehir de iyi bir lastikçi olarak nereyi tavsiye edersiniz?

Bir de lazerle jant düzeltme diye bir olay varmış? ne dersiniz?

tarihinde Abdurrahim Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çok kolay düzelecek bir hasar görüyorum ben, işin ehli bir lastikçi hiç anlaşılmayacak şekilde düzeltebilir, telaşa gerek yok. Kafanız rahat etsin diye rot balansçıda alt takım kontrolü ile mutlu son..

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

İçime su serptiniz. Sağolun. :)

O zaman servise gitme ve kasko deldirme iptal. Başakşehirde iyi bir lastikçi bulup düzelttireceğim. ve alt takım kontrolü yaptıracağım.

Konu jant ve lastik olunca tek derdim GÜVENLİK olduğundan çok telaş yaptım.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

hiçbişey yok . hakan abininde dediği gibi düzelttirmeniz yeterli gelir . birde genel kontrol yaparlar olur biter . geçmiş olsun .

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çok büyük bir hasar yok gibi, replika bir jant olsaydı düşünmek bile istemiyorm.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Buna yamulma bile denmez, nazarlık denir...

Canınızı sıkmayın

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

geçmiş olsun lastiğin herhangi bir yerinde iç dış, balon olup olmadığına dikkat edin yanaklarda. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ford araçları biraz at arabası gibidir ama bu durumlar için gayet sağlamdır.

Yorum bağlantısı
Fırat Çakıroğlu

Arkadaşlar gerekli her şeyi söylemiş ama başıma geldiği için bir ekleme yapayım. Yamulma yerindeki lastik kısmını arada kontrol edin. Şimdi yok ama ilerde balon oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Bazen görünen hasarların ardında daha başka sorunlar çıkabiliyor, umarım sende hiçbirşey yoktur. Mondeo'daki benzeri hasarda jant göbeği de hasar görmüştü ve aks bilyesi de bozulmuş ses yapıyordu. Sonuç jant ve bilye değişti. Düzeltme sonrası jantın balans ayarına ve alt takıma/ön düzene mutlaka baktırmalısın.

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

geçmiş olsun. kötü düşmüşsün. servis kaskoyla uğraşma. işinin ustası bir lastikçiye git bence.

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz
(düzenlendi)

Yorumları için herkese teşekkür ederim. İyi dilekleriniz için de sağolunuz. Düştüğüm çukur bu:

https://www.dropbox.com/sc/zzwggipi1oyjagj/OY570fZa3t

Hızım 70 km iken çukuru fark ederek refleksle sola kırdım. Düz geçsem belki birşey olmazdı. Çukur lastik genişliği kadar derin.

Ben şimdi jant düzeltme ve rot balans ayarı ve ayrıca alt takım kontrolü yaptıracağım.

Başakşehir sanayi de USPA ve İrfan Akçay diye bu işleri yapan iki yer buldum. Bir fordclubtr'da arama ile bulduğum EMBA var İstanbul okmeydanında Perpanın arkasında. Yolumun üzeri. USPA lastik ve Akçay lastik 2013 fiyat listesi bu:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=508387975914445&set=pb.361322537287657.-2207520000.1383325462.&type=3&theater

Fiyatlardan pek bi şey anlamadım. Ortalama ne öderim bu listeye göre. Siz ne tavsiye edersiniz?

tarihinde Abdurrahim Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yorumları için herkese teşekkür ederim. İyi dilekleriniz için de sağolunuz. Düştüğüm çukur bu:

https://www.dropbox.com/sc/zzwggipi1oyjagj/OY570fZa3t

Hızım 70 km iken çukuru fark ederek refleksle sola kırdım. Düz geçsem belki birşey olmazdı. Çukur lastik genişliği kadar derin.

Ben şimdi jant düzeltme ve rot balans ayarı ve ayrıca alt takım kontrolü yaptıracağım.

Başakşehir sanayi de USPA ve İrfan Akçay diye bu işleri yapan iki yer buldum. Bir fordclubtr'da arama ile bulduğum EMBA var İstanbul okmeydanında Perpanın arkasında. Yolumun üzeri. USPA lastik ve Akçay lastik 2013 fiyat listesi bu:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=508387975914445&set=pb.361322537287657.-2207520000.1383325462.&type=3&theater

Fiyatlardan pek bi şey anlamadım. Ortalama ne öderim bu listeye göre. Siz ne tavsiye edersiniz?

Listeye bakmadım. Ancak jant düzeltmenin en fazlası 30tl olmalı.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Yaz başı 4 jant düzeltilmesi balans sibop değişimleri toplam 200 lira vermiştim gaziantepli kardeşlerde Cevizlibag yeşil kunduranın arkasında tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Turan
(düzenlendi)

Yaz başı 4 jant düzeltilmesi balans sibop değişimleri toplam 200 lira vermiştim gaziantepli kardeşlerde Cevizlibag yeşil kunduranın arkasında tavsiye ederim.

pahalı gibi geldi bana...

tarihinde Ebubekir Turan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Tanesini 30 liraya düzelttiler cekicle felan degil makinayla makine kendi presliyor balans ayarıda 40 lira sibopları değiştirmenize gerek yok benimkiler yıpranmıştı değişti 20lira oldu toplam ama continental bayilerindede düzeltme yapılıyor diye biliyorum ben isterseniz birde onları deneyin

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Geçmiş olsun. Lastiği aralıklarla gözlemleyin. Aynı şekilde bir çukura düştüm ve 4 günden sonra lastiğin balon yaptığını fark ettim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...