İçeriğe Yönlendir

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Murat Hallaç

Recommended Posts

Murat Hallaç

Herkesi saygıyla selamlıyorum değerli forum üyeleri ve bugün sizlerle karşılaşmış olduğum bir durumu paylaşmak istiyorum. Akabinde ise önerileriniz, yardımlarınız ve tecrübeleriniz doğrultusunda aklımdaki soru işaretini aydınlatmak niyetindeyim. 

Bugün e-devlet üzerinden adıma kayıtlı ceza olup olmadığını sorgulamak üzere sisteme giriş yaptım. Hemen ardından farklı tarihlerde farklı maddelerce gerekçelendirilerek 60 ceza puanım olduğunu gördüm. 100 ceza puanı geçici olarak 2 ay boyunca ehliyete el konulması demek. Açıkçası bu duruma canım sıkıldı ve üzüldüm; aracım sadece 3 aylık ve olabildiğince trafik ihlallerinden kaçınarak, kurallara istisnasız uymak kaydı ile dikkatli bir şekilde aracımı kullanmaktayım. Direksiyon başında iken muhakkak emniyet kemerini takıp yola çıkarım ve yanımda oturan herkese de kemeri takması için özellikle ikazda bulunurum. Gerekmedikçe telefon görüşmesi yapmam, gerekli durumlarda ise hoparlör vasıtası ile görüşmemi tamamlarım. Hız limitlerine de olabildiğince dikkat etmekteyim. Bunları sizlerle paylaşmamın nedeni ise cezaları gerekçelendiren maddelerin benim dikkat etmiş olduğum ve ihlal yapmadığımı düşündüğüm durumlar. Sadece aracımda cam filmi mevcut sonradan taktırmış olduğum. Tezatlık şu ki şu ana kadar hiç bir rutin kontrole veyahut çevirmeye denk gelmemiş olmam. Ankara'da yaşamaktayım ve Mobeselerin de cam filmi konusunda araç tespiti yaptığını henüz duymadım; muhakkak çevirmeye veya kontrole denk gelmek gerekiyor. Diğer enteresan  bir durum ise, ehliyetimin ön yüzünde bulunan 'Belge No' ile giriş yaptığım takdirde adıma kayıtlı hiç bir ceza kaydı bulunmaması. Fakat ehliyetin arka sağ bölümde yer alan 'No' ile giriş yaptığımda bu türden cezalarla karşılaşmam. Hatta şaşırdığım bir diğer durum ise bu cezalara karşılık gelen plakaların hiçbirinin benim aracımın plakası ile örtüşmemesi. Biliyorum biraz karmaşık bir durum, bu türden bir durumla karşılaşan yardımcı olabilecek biri var mı acaba? Gerçekten benim adıma mıdır bu cezalar? Aksi takdirde itiraz için nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Ekran görüntüsünü de paylaşıyorum izninizle.

QoQcB6A.jpg?1

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Her ay ceza yemişsiniz ve ayrıca 9 ay aynı gün 2 ceza yazılmış yetmemiş 3 aylık araç diyorsunuz ama 3 farklı plaka var orda nasıl oluyor bu ?

Ve ilk yediğiniz cezada plaka dahi yazmıyor neye göre yazmış acaba çok merak ettim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

ceza puanı çevrilmeden arkadan yazılmıyor diye biliyorum?

+1 :good1:

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

kardeşim sen rahat ol ehliyetin ön yüzündeki belge no ile giriş yaptığında adınıza kayıtlı ceza yok diyor ya önemli olan bu.diğer numara başka bir kişiye ait olabilir.

ceza puanı sorgulamasında aslolan ön yüzdeki bekge no dur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Ehliyet'i Adana'dan mı aldınız ? :) Eğer öyle ise iyi tesadüf olmuş belge numarası ehliyetin ön yüzündeki numaradır. 

Yorum bağlantısı
Murat Hallaç

ceza puanı çevrilmeden arkadan yazılmıyor diye biliyorum?

Tam olarak anlayamadım?

Her ay ceza yemişsiniz ve ayrıca 9 ay aynı gün 2 ceza yazılmış yetmemiş 3 aylık araç diyorsunuz ama 3 farklı plaka var orda nasıl oluyor bu ?

Ve ilk yediğiniz cezada plaka dahi yazmıyor neye göre yazmış acaba çok merak ettim

Benim de çok şaşırdığım ve bir o kadar anlam veremediğim bir durum bu. İlk yemiş olduğum cezada aracımı henüz teslim almamıştım bile. Başka bir araçla da ceza yemiş olamam çünkü plakaların hiçbiri tanıdık değil malesef. Kısacası ortada karmaşık bir durum var; yani bana ait değilse sisteme giriş yaptığımda neden karşıma direk bu cezalar çıkıyor? Talihsizlik

kardeşim sen rahat ol ehliyetin ön yüzündeki belge no ile giriş yaptığında adınıza kayıtlı ceza yok diyor ya önemli olan bu.diğer numara başka bir kişiye ait olabilir.

ceza puanı sorgulamasında aslolan ön yüzdeki bekge no dur...

Umarım öyledir, biraz tedirgin oldum açıkçası peki bu durumu düzeltmenin bir yolu yok mudur?

Ehliyet'i Adana'dan mı aldınız ? :) Eğer öyle ise iyi tesadüf olmuş belge numarası ehliyetin ön yüzündeki numaradır. 

Evet 2008'de Adana-Merkez'den almıştım. İnşallah dediğiniz gibidir, bu mağduriyet durumum da en kısa zamanda giderilir ne diyelim:)

Yorum bağlantısı
Hakan Yar

Ehliyet no sürücü belgesinin ön yüzünde, verildiği yerin altında yazan kısımdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

siz arkadaki numarayı giriyorsunuz ya,o ehliyet kartınızın numarası ve tesadüfen bir başkasının ehliyet numarasıymış demek ki.

siz kart numarınızı yazıyorsunuz,o numaralı sürücü belgesi sahibinin cezalarını görüyorsunuz.

ön yüzdeki numarayı girince yok diyorsa yoktur.sıkmayın canınızı :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yanlış numarayı girdiğiniz için oluyor, diğeri cezasız olanı doğru olmalı tesadüfen başka birisinin numarasını giriyorsunuz galiba.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bir trafik memuruna gidip sordurabilirsiniz, içiniz rahat etmiş olur.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

+

Katılıyorum içinizi rahatlatacakda sıkcakta bilgi emniyette.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Muhammed Abi nin dediği gibi bu cezalar Adana da dolmuş şöfürüne ait. Sizinle alakası yok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ön tarafta yazan numarası asıl olan numaradır. Öteki girdiğiniz numaranın hiç bir geçerlilik yanı yok.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kimse bu sorguladığınız vatandaş, Adana'da bir dolmuş şoförüymüş. İkinci sıradaki ceza bir dolmuş plakası, hatta hangi hattın dolmuşu olduğunu dahi bulmak mümkün. Ki zaten fazla yolcu almaktan yemiş cezayı da.! :)

Ve de Adana'da dolmuş şoförünün bir yılda 60 puan yemesi bayağı az bi rakam sayılır. :)

bir yıl olsa iyi,3 ayda yemiş zaten 60 puanı :D

Yorum bağlantısı
Murat Hallaç

Ehliyetinizi hiç kaybettiniz mi zamanında?

Hayır hiç kaybetmedim.

siz arkadaki numarayı giriyorsunuz ya,o ehliyet kartınızın numarası ve tesadüfen bir başkasının ehliyet numarasıymış demek ki.

siz kart numarınızı yazıyorsunuz,o numaralı sürücü belgesi sahibinin cezalarını görüyorsunuz.

ön yüzdeki numarayı girince yok diyorsa yoktur.sıkmayın canınızı :)

Anlıyorum demek ki bu konuda herkes hemfikir, teşekkür ediyorum:)

Yanlış numarayı girdiğiniz için oluyor, diğeri cezasız olanı doğru olmalı tesadüfen başka birisinin numarasını giriyorsunuz galiba.

Büyük ihtimal öyle; aslolan ön yüzdeki numaraymış.

Son çare o olacak. 

Kimse bu sorguladığınız vatandaş, Adana'da bir dolmuş şoförüymüş. İkinci sıradaki ceza bir dolmuş plakası, hatta hangi hattın dolmuşu olduğunu dahi bulmak mümkün. Ki zaten fazla yolcu almaktan yemiş cezayı da.! :)

Ve de Adana'da dolmuş şoförünün bir yılda 60 puan yemesi bayağı az bi rakam sayılır. :)

Muhammed Abi şu yorumunla içime su serptin; hiç aklımın ucundan geçmemişti dolmuş plakası olacağı. Evet özellikle Adana için konuşuyorsak 60 puan bile az:)

Muhammed Abi nin dediği gibi bu cezalar Adana da dolmuş şöfürüne ait. Sizinle alakası yok.

Çok teşekkürler, endişelerim yersizmiş.

Ön tarafta yazan numarası asıl olan numaradır. Öteki girdiğiniz numaranın hiç bir geçerlilik yanı yok.

Teşekkürler.

Herkese çok çok teşekkür ediyorum ilgilenip yardımcı olduğunuz için. Görüşleriniz gerçekten içimi rahatlattı iyi ki böyle güzel yardımsever bir forumun üyesiyim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...