İçeriğe Yönlendir

Boşanma Davası

Rasim Bolat

Recommended Posts

Rasim Bolat

Herkese selam  boşanma davasında davayı açan için müracaat etmek avantaj veya dezavantaj sağlar mı ? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Duruma göre değişir. Biraz açarsanız. Çalıştığım işle ilgili olduğu için dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Duruma göre değişmekle birlikte, bir avantajı ve dezavantajı yoktur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

kardeşim öğretmen 2 ay kadar önce nikah yaptı  ama düğün olmadı. yaza düğün niyetiyle tayin icin müracaat edecekti  kız tarafının bitmek tükenmek bilmeyen istekleri kızın acaip hediye tutkusu kardeşimin kişiliğine ters geldiği için ayrılmak istiyor . köhne yenğem olacak bayan 3 defa seni istemiyorum demiş  kardeşime bayan adliyede çalışıyor davayı sen aç diyince içime  bir kurt düştü. paragöz olunca tazminat istemi aklıma geldi bir an. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Tazminat istemi olabilir. Ancak tazminat davası açsa bile kazanacağı meçhul çünkü fiili evlilik vuku bulmamış...

Bu durumda en güzeli anlaşmalı boşanma, bu teklif edilmeli, kimse herhangi bir talepde bulunmazsa bir çay içimi kadar sürede boşanma gerçekleşir...Taraflar birlikte mahkemeye müracaat ederek aşağıdaki gibi dilekçe verirlerse anında boşanma gerçekleşir...

AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

..............

DAVACI : .......

DAVALI : .......

DAVA KONUSU : BOŞANMA

DAVANIN İZAHI : Davalı ile 30/04/2012 tarihinde evlendik. Kendisiyle resmiyette evli isek de; kesinlikle fiili manada karı koca olmadık. Kendisiyle nikah yaptık ancak düğün ve merasim kısmını sonra yapmayı planlıyorduk, fakat biz ve ailelerimiz anlaşamadı. Bu nedenle fiili evlililik gerçekleşmedi, kendisi sürekli Başpınar köyündeki ailesinin yanında ben ise Osmaniye'de ailem ile birlikte yaşadık. Evlilik birliğimizi fiilen kuramamıştık şu anda ise bitmiştir ve sürdürülme imkanı kalmamıştır. Davalıdan boşanmak istiyorum.

HUKUKİ SEBEPLER : İlgili Kanun Hükümleri

SUBÜT SEBEPLER : Nüfus Kaydı, Şahitler,

TALEP :

1-
Davamın kabulü ile davalı ile BOŞANMAMIZA,

2-
Yargılama giderinin davalı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 19/04/2011

İsim - Soyisim - imza
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Cem Işık

"2 ay kadar önce nikah yaptı"

Arkadaşlar, anlaşmalı boşanmanın şartı en az 1 sene evli kalmış olmaktır.

Davayı kimin açtığının önemi olmamakla beraber, evlilik birliğini kimin çekilmez hale getirdiği önemlidir.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Orayı ben de atlamışım abi.... evet en az bir yıl evli kalmak şarttır...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hem kel, hem göbekliyim diye bana abi diyenler çoğaldı :p

Taraflar arasında boşanma konusunda fikirbirliği varsa, anlaşmalı boşanma kadar kolay bir şekilde,  çekişmeli boşanma davası ile boşanma sağlanacaktır.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

kardeşimin tazminatta açması taraftarıyım  nişanda toplanan altın takılan takılar her kuruşunu almak için  ekstra dava açmaya gerek var mı? bu taleb kısmında eklemek yeterli mi 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Boşanma davasında talepler kısmında istenebilir altınlar vs. Ek bir davaya gerek yok.

Ama bir tavsiye, anlaşsınlar aralarında, bizden şu kadar altın takıldı, sizden bu kadar altın takıldı, sen şunları al, ben bunları alayım vs gibi, çekişmeli boşanmaya girerse iş, iyice tatsız bir hal alır, oldukça acısız bir yöntemle bitsin isteniyorsa dava, her konuda anlaşmalarını tavsiye ederiz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Eşler , eşlere karşı ailevi yükümlülüklerini yerine getirmezlerse boşanma için sebeptir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

bayanın devlet memuru olduğu için herhangi bir nafaka veya tazminat hakkı var mı? gelir düzeyi yoksulluk sınırının üstünde olmasından nafaka alınılabilir mi duruma göre uzman bir avukat ile davayı açmak istiyoruz ama ön bilgi olması adına kardeşim taşra olmasından dolayı bana araştırmamı söyledi....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kimin açtığından çok, avukatının kim olduğu önemli derler :seytan:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Cem Işık

bayanın devlet memuru olduğu için herhangi bir nafaka veya tazminat hakkı var mı? gelir düzeyi yoksulluk sınırının üstünde olmasından nafaka alınılabilir mi duruma göre uzman bir avukat ile davayı açmak istiyoruz ama ön bilgi olması adına kardeşim taşra olmasından dolayı bana araştırmamı söyledi....

Eşlerin maddi durumu yaklaşık olarak aynı ise, her ikisi de yaklaşık maaşlar alıyor ise, fiili evlilik gerçekleşmemişse, dediğiniz gibi tazminat yada nafakaya takdir etmeyebilir mahkeme.Tazminat için evlilik birliğini kendi kusuru ile tehlikeye sokmak önemlidir, sizde ise karşı taraf konuyu bu aşamalara getirdiğinden tazmina riski yok gibi, nafaka için ise anlaşmak gerek karşı tarafla,yoksa mahkemede bastırmak önemli..Büyük ihtimal nafaka da çıkmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Cam

boşanma davasından önce, araya ortak bir eş-dost sokulmasını ve önce şu karşılıklı alınan hediyelerin ve altınların düzgün iadesinin sağlanmasını öneririm. dava masraflarını da çok dert etmeyin ve razı olun bu kadarla kurtulduğumuza şükür dersiniz ilerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz
(düzenlendi)

kardeşim öğretmen 2 ay kadar önce nikah yaptı  ama düğün olmadı. yaza düğün niyetiyle tayin icin müracaat edecekti  kız tarafının bitmek tükenmek bilmeyen istekleri kızın acaip hediye tutkusu kardeşimin kişiliğine ters geldiği için ayrılmak istiyor . köhne yenğem olacak bayan 3 defa seni istemiyorum demiş  kardeşime bayan adliyede çalışıyor davayı sen aç diyince içime  bir kurt düştü. paragöz olunca tazminat istemi aklıma geldi bir an. 

zaten ne oluyuorsa bu durumdan oluyor sevgi alan herşey tamam evlenmeye gelince bu şu o bu olacak bilmemneyin nesinin nesi bence evlenmeden bunların hepsini masaya yatıracaksın konuşacaksın sonra ne sevgin nede hevesin kaçsın. geçmiş olsun.

Birde şöyle bir durum vardır muhtemelen eğer evlenmeyi istemeyen taraf erkek olursa takılar kız tarafında kalır diye bir gelenekde var tabi mahkemede nasıl olur onu bilemem. 

tarihinde Taner Gündüz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

evlilikte ilk sene boşanma olmaz, devamında ise hakim ayrılık kararı alabilir diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Evlenirken ayrı bir zorluk ayrılırken ayrı bir zorluk.. Ne islamı gereği gibi yaşıyoruz ne de evliliği.

Ne Karı olmayı başarabiliyoruz ne de Koca.

Evllilik arefesinde gelin ve ailesinin istekleri evlilikte biz olma duygusunu yokediyor. dünyanın en güzel en kutsal kurumlarından olan aileyi savaş meydanı olarak görüyoruz.

Boşanırken de mal peşine düşüyoruz.. Kadının aldığı nafaka  yemekten kalkınca ödedidiğin hesaba benziyor. evet batı dünyasında böyle .

Fakat bizim islam geleneğinde mehir/mihir vardır. Peşinen verilir. Kadına ekonomik özgürlük tanır. Kadını erkek karşısında köle yapmaz. Ayrılırken de ben ne yapıcam düşüncesi olmaz. Ama biz hala kadın haklarını feminizmde ve başka batılı ideolojilerde arıyoruz.

Düşünsenize aylık 300 lira nafakayla kim geçinebilir.fakat mehir olsaydı en azından 6 ay geçimşini sağlayacak bir maddi geliri olurdu kadının.(en azından bu sürede iş bulma olanağı vardır).

Kanadada erkeğin gelirinin 3 te 2sine kadar nafaka olarak alabiliyor erkek. düşünsenize 3000 dlolar maaşı olan erkeğin  2000 doları nafaka olarak giderse geriye kalan 1000 dolarla nasıl geçinicek. hadi adam ikinci evliliği yaptı ondan da ayrıldı. bu sefer elinde kalacak para 400 dolar.Aynı zamanda birinci eşiyle ikinci eşi araasında nafaka farkından dolayı ortaya çıkan adaletsizliği de kim çözecek? sistem kokuşmuş ve biz hala bu sistemde devam ediyoruz.

Gel gelelim boşanma sebeplerine . Boşanma nedenlerinin çoğu şiddetli geçimsizliktir. Ama bunun altında yatan sebep ise cinsel sorunlardır. bu cinsel sorunların çoğu ise kadının kadın gibi erkeğin de erkek gibi davranmamasından dolayıdır ki bunun sebebi ise modern hayat ve toplumun kadınları yetiştirme tarzından kaynaklanır. Mesela bir genç kız küçüklüğünden beri cinselliğin ayıp birşey olduğu ve bunun da onun bir görevi olduğu düşüncesiyle yetiştiriliri. sonra evlennme çağına gelince çeyizine bol dantelli gece elbiseleri ve kırmızılı morlu yatak örtüleri koyulur. Evlenen kadın  da sanırki bunlar olunca cinsel hayatım ve dolayısıyla evlilik hayatım mutlu gidicek sanır.

Türkiyedeki boşanmaların biri aşırı istekelrse diğeri de cinsel sorunlardır.

Not: Soruya cevap olmadı soran kişi kusuruma bakmasın.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mehmet hocam yazın çok hoşuma gitti.Çok ince ve güzel tesbitler var.  :good1:  :bravo:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Avukatlık ve danışma ücreti için ben makbuz kessem köşeyi dönerdim... şaka bir yana geçmiş olsun.

Maalesef bu tip olaylarda  ailelere yapıcı yönde oldukça büyük sorumlulluklar düşüyor. Ancak, tam tersine farkında olmadan çiftlerin hayatlarına olumsuz yönde müdahil oluyorlar. Gençler kendileri için değil, çevresi için  yaşar duruma geliyorlar. Böyle olunca tek başına kendi kararlarını veremedikleri için ileri de gerçek hayatla karşı karşıya kalınca "biz ne yaptık" diye dövünmeye başlıyorlar. Ama işi işden geçmiş oluyor....

Kızımı istemeye gelince hem bizim tarftan, hem de erkek tarafından (amca, dayı, teyze, hala v.b. hepsi bir arad iken ) hiç bir şekilde çocuklarla, olumsuz yönde, yorum, istek , yaptırım v.b şeylerle muhattap olmak yok. Bir sıkıntı varsa çocuklar duymadan biz kendi aramız da halletmeliyiz, çocukları aracı olarak kullanıp, rahatsız edilmemeleri konusunda söz almıştım...

EDİT: kelime düzeltme

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Evlilik insan doğasına aykırı bir kurum. Ama toplum dayatmasından ve aile baskısından kaçamıyoruz.

evlilik insan doğasına değil erkeğin doğasına aykırı bir durum aslında :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

dün itibariyle dilekçisini verdi. kardeşime  kızdığım nokta ikisi konuşup anlaştı, şimdi ayrılmak isteyenler ikisi, mağdur olan aileler, ikisi de düşünmeden karar verip evleniyor eziyeti bize kalıyor. bizim toplumda kız olsun erkek olsun kafalar aynı memur diye kız vermeler, erkek için çalışan bayan çift maaş mantığı  ama sonuç hüsran. kardeşime çok kızdım ama kendi kararı söz düşmüyor uğraşan biz ailesi oldukta neyse; :bambam3:  :bambam3:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...