İçeriğe Yönlendir

Balata Değişimi

Samet Daş
Çözüme git Lokman Ceritlioğlu tarafından,

Recommended Posts

Samet Daş

Arkadaşlar merhaba. Gece gece yardıma ihtiyacım var. On balatalari değiştirmek için söküm işini hallettim lakin araba fren mekanizmasını halen sıkıyor. Bu yüzden balatalarin gireceği boşluk olusmuyor. Nasıl gevsetiriz frenleri.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aynen, levyeyi kalipere sok ve balatayı iten pistonu geri it, yavaş yavaş geriye gidecektir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
(düzenlendi)

pistonu levye gibi birseyle iceri geri itmen gerekiyor 

bazi araclarda arkabalatalarin pistonlari saat yonunde cevrilerek iceri itiliyor

tarihinde Mustafa Cerci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Levye ile falan olmaz arkadaşlar. Onun aparatı var. O aparat mekanizmayı döndüre döndüre içeri itiyor. Levyeyle de sökersiniz ama kalipere zarar verebilir. Ayrıca levye ile yapılacaksa kastıracak ve kaliperi tutacak 2 babayiğit gerekiyor. 

Size tavsiyem sanayiye uğrayıp ödünç almanız. 10 TL atıverin sahibine kullanın. Tabi sanayiye gidecek hareket halinde aracınız varsa :)

Aparat burada. 

http://www.hirdavatcesitleri.com/Rico-18-Parca-Fren-Kliper-Itme-Seti,PR-3065.html

tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Safak Acar

İnşallah halletmişindir Samet abi..

Gece gece canınmı sıkıldı Samet  abi  :biggrin:  :flowers:

Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Ben geçen hafta disk ve balata değiştirdim .Çok basit arkadaşların da dediği gibi 2 adet levye işini fazlasıyla görecektir.

Başka hiç bir şeye ihtiyacın yok.Kendin yaparsın inan.

Kolay gelecek

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Samet Daş

levye veya benzer birşeyle yapabilirsiniz.

Lokman abi bekledim bekledim cevap gelmeyince sibobu az gevşetip elle geri ittim oldu. 

Aynen, levyeyi kalipere sok ve balatayı iten pistonu geri it, yavaş yavaş geriye gidecektir.

Valla kuzen keşke sökmeden önce tornavida ile itseydin dedi bilemedik. Bir daha ki sefere levye güzel fikir

pistonu levye gibi birseyle iceri geri itmen gerekiyor 

bazi araclarda arkabalatalarin pistonlari saat yonunde cevrilerek iceri itiliyor

Parmaklarımı levye gibi kullandım oldu bitti :)

Yuvarlak bir yuvası vardı ustalardan gördüğüm ona özel bir anahtarla gevşetiyorlardı yanlış anlamayın uğraş güzel bir şey ama ben olsam böyle işlere girişmezdim hem üstünüz başınız batıcak hemde en ufak bir hatanız abs kabloları veya hidrolik hortumlarına zarar verebilir.

Herhangi bir sorun yaşamadım. Evet üstüm başım berbat oldu tshirtümü çıkarıp onla silip temizledim kaliperi, daha sonra üstsüz caddede denemeye çıktım :D bu deli ne yapıyor diye çok bakan oldu. Ama adamlar nirvanaya o soğukta üstsüz arabadan inip markete kola almaya girince ulaştılar manyak ne yapıyor diye  :crazy:

Levye ile falan olmaz arkadaşlar. Onun aparatı var. O aparat mekanizmayı döndüre döndüre içeri itiyor. Levyeyle de sökersiniz ama kalipere zarar verebilir. Ayrıca levye ile yapılacaksa kastıracak ve kaliperi tutacak 2 babayiğit gerekiyor. 

Size tavsiyem sanayiye uğrayıp ödünç almanız. 10 TL atıverin sahibine kullanın. Tabi sanayiye gidecek hareket halinde aracınız varsa :)

Aparat burada. 

http://www.hirdavatcesitleri.com/Rico-18-Parca-Fren-Kliper-Itme-Seti,PR-3065.html

Gecenin bir yarısı açık bir yer bulsam bile arabayı hareket ettiremezdim eski balatalarda yerine girmedi o anda çok sıkmıştı kendini fren.

İnşallah halletmişindir Samet abi..

Gece gece canınmı sıkıldı Samet  abi  :biggrin:  :flowers:

Hallettim bomba gibi frenler. Hatta birader yanımda oturuyordu sabah, telefonu ile uğraşırken kemerini de bağlamamış arkadaş. Yokuş aşağı inerken asıldım frenlere ön cama yapıştı. ''ne yapıyorsun olum sen '' diye bir nida ve küfür patlamasından sonra frenleri deniyordum olmuş mu dedim olmuş dedi :D

Ben geçen hafta disk ve balata değiştirdim .Çok basit arkadaşların da dediği gibi 2 adet levye işini fazlasıyla görecektir.

Başka hiç bir şeye ihtiyacın yok.Kendin yaparsın inan.

Kolay gelecek

Gerçekten zor yoldan kolay oldu  teşekkür ederim ayrı ayrı tüm cevaplara  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...