İçeriğe Yönlendir

Focus Mk2 (Makyajlı Kasa) 2008-2011 Teknik-Genel Bilgiler

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

Üretim Yılları: Focus Mk2.5 (2008-2011) 

Üretildiği Platform : Kod: c307  Ford C1 (Volvo S40, C70, V50 C-max, Mazda3)

Gövde tipi :Hatchback, Sedan, Station Wagon, Coupe, Cabrio, ST

Ölçüler : Uzunluk : Hatchback: 4337 mm. Sedan :4488mm. SW  : 4556 Genişlik : Sedan, Hatchback,  SW: 1839 mm.

Yükseklik :  Hatchback, Sedan: 1497 mm. SW : 1537 mm, 

Aks Mesafesi : 2640 mm

İlk Görücüye Çıktığı Yıl : Eylül 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı

Güvenlik : Euro Ncap 5 Yıldız. (önden çarpışma 16/16) (yetişkin yolcu güvenliği 5/5) (çocuk yolcu güvenliği 4/5)

Donanımları : Comfort Trend, Trend X, Collection, Titanium, Titanium X 

Motor hacimleri  : (TR için1.6L(Benzinli) Duratec 100ps. 1.6L(Benzinli) Ti-VCT 115ps. 2.0L(Benzinli) Duratec 145ps.

2.5L(Benzinli Turbo) Duratec ST l5 225ps. 2.5L(Benzinli Turbo) Duratec RS l5 301ps.

1.6L(Dizel) TDCİ 90ps. 1.6L(Dizel) TDCİ 109ps. 2.0L(Dizel) TDCİ 136ps.

Bakım  periyodu: 15.000km.

Motor yağı: 5-30 (Tam Sentetik)

Şanzıman : (1.6L) Durashift 5 ileri Manuel, (2.0L) Durashift 6 İleri Manuel, Standart 5 İleri Manuel, Durashift 4 ileri Otomatik

Silecek Ölçüleri : Şöför 650mm, Yolcu 430mm

Kronik arızalar : Aks sorunu, alternatör (Devirin belirli aralıklarda düşmesi)

Eksileri : Yetersiz bagaj aydınlatması, Yol sesi ve Motor sesinin içeri girmesi, Full Donanımda dahil, ESP'nin standart sunulmaması,

Dizel'de Uyumlu Otomatik Vites bulunmaması.. Benzinli Motorlarda Tüketimin fazla olması.. Yakıt kapağının kilitli olmaması

Artıları :  Harika yol tutuş, Çok hisli direksiyon ve Yol bilgisayarından dizeller için Sertlik ayarı, Modifiyeye Uyumlu, Tasarım Harikası, konfor, Dizel motor için performanslı ve ekonomik olması,  Yedek parça bulunabilirliği, bakım maliyetlerinin düşük olması, Harika Müzik Sisteminin olması, v.s 

Bir Önceki Makyajsız kasaya Göre Artıları-Farklılıkları : 

Aracın ön ızgarası yeniden tasarlandı..

Geriye doğru devam eden ön farlar ve kaputun tasarımı değişti.

Çamurluklar değiştirildi..

Bagaj Kapağı değiştirildi..

Ön ve arka tampon da yeniden tasarlandı.

Önde, yanda ve arkada bulunan darbe emici çıtalar, makyaj sonrasında kullanılmadı.

Jant seçenekleri değişti.

Baz donanıma ilave, Trend Dizel'de 4 Disk Fren kullanıldı..

Trend seviyesine opsiyonlar eklenerek sunulan X Paket ile, çelik alaşım görünümlü kapak jantlar ilk kez makyaj sonrası sunuldu.

Ön çamurluklarda bulunan ek sinyaller, yan aynalara alındı.

Aracın iç mekanında ise gösterge grubunda, klima ünitesinde, ses sisteminin kontrol tuşlarında ve kumaş-konsol renklerinde değişiklik meydana geldi..

Teknik Değişiklikler

Ecu (5m51)

DPF (109ps TDCİ)

Hava Filtresi (Silindir Tip)

Hava Akışmetre Sensörü

Enjektör TDCİ (DPF için gerektiğinde fazla yakıt gönderimi için, ekstra yakıt püskürtmesi)

Euro 5 normlarına göre, DPF sonrası, egsoza kadar ekstra Sensör Sayısı (5 Adet) (2009 Model için 3 Adet)

Focus Titanium, Titanium X, Collection, Trend ve Trend X paketlerin donanım Listesi :

focusicdonanim.jpg

focusdisdonanim.jpg

• Beğen 25
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Günlük km. nasıl görünüyor 2008 sedan titanyum x de ben göremiyorum bir yolu varsa söyleyebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Bu konu güzel olmuş forumda sık olarak sorulan sorulara net cevaplar olmuş. :good1:

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Bakar

Emeğnize sağlık güzel bilgiler..esp trend x lerde var olduğnu bilmiyordum.keşke sonradan araca ekletebilsek:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Günlük km. nasıl görünüyor 2008 sedan titanyum x de ben göremiyorum bir yolu varsa söyleyebilir misiniz?

Ekranın en altında 000,0 olarak görünüyor toplam km nin altında ama günlük değil siz ne zaman sıfırlarsanız tekrar sıfırlanana kadar saymaya devam ediyor max. 999,9 da kendisi sıfıra dönüyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Orada anlatılmak istenen Günlük Km. SET Menü tuşundan Yol Sayacını sıfırlamaktan geçiyor..

Emeğnize sağlık güzel bilgiler..esp trend x lerde var olduğnu bilmiyordum.keşke sonradan araca ekletebilsek:)

Trend X'lerin hepsinde yok.. Sadece "Güvenlik Paketi" olanlarda, 6 Airbag ve ESP mevcut..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Makyajsız kasanın listesi de var mı bu şekilde?

Onada çalışmalarım sürüyor Mustafa..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Emeğine sağlık... mk2 ile teknik olarak  fark yok sanırım göksel. Tek fark iç dış makyaj ? 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

İlteber, eline sağlık. Güzel bir üst başlık oluşturmuş ve kullanıma sunmuşsun. Artık Focus alacaklar için güzel ve hızlı bir başvuru kaynağı var sayende.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Benim collection ESP li fakat 4 hava yastığı var. ;) sanırım forumda tek.

Abi, seninki gibi tek tük olan okadar çok focus var ki , mesela en boş olan comfort benzinli 100ps benzinli motorlarda, Ukranya pazarına sunulup, ÖTV indiriminden dolayı ülkeye giren, Digital klimalı, Ön cam Resisdanslı Focus'lar var.. Onlarıda sayarsak sayfalar yetmez. 

ST, RS, RS500, WRC modellerine girmedim bile :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Çok güzel olmuş abi. Eline sağlık . Teşekkürler.

Titaniumlarda 8 hava yastığımı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Evet 8 hava yastığı var Titaniumlarda..

Daha anlaşılabilir olması maksadı ile, Mehmet Kaya Hocam ile ortak çalışma yapıp, tablo haline getireceğiz. Sunuş onda artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evet 8 hava yastığı var Titaniumlarda..

Daha anlaşılabilir olması maksadı ile, Mehmet Kaya Hocam ile ortak çalışma yapıp, tablo haline getireceğiz. Sunuş onda artık :)

Kardeşim eline  koluna sağlık.Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş.

Bende gerekli çalışmayı yapıp ekledim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...