İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Termostat Sorunu

Hakan Arslaner

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Video dan önce de oldu aynı olay fan açmadı. Klima yı açtım denemek için fan çalıştı.

Samet bey dediğim ayrım var mi hepsi manuel mi? Link varmı aldığınız ürünün

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Video dan önce de oldu aynı olay fan açmadı. Klima yı açtım denemek için fan çalıştı.

Samet bey dediğim ayrım var mi hepsi manuel mi? Link varmı aldığınız ürünün

Ahmet hocam ben direk ford servisinden aldım ürünü işçilik dahil 400 kusur e mal olmuştu bana yuvası ile birlikte değiştiği için
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termostat açık kalınca. yolda giderken hararet düşer önen gelen rüzgar ile

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Termostat değil mi diyorsunuz yoksa yanında başka sorunlarda mi var diyorsunuz Çağlar bey.

Yorum bağlantısı
Misafir

Termostat değil mi diyorsunuz yoksa yanında başka sorunlarda mi var diyorsunuz Çağlar bey.

Benim yukarda yazdığım şeyi yazmış açık kaldigi için uzun yolda düşüyor du ibre diye sizin hareket halinde degilken de oynama var bence sorun termostad da
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Hanımın memlekette geldik aracı bırakıp, dönüşte ilk iş termostat kontrolü olacak.

2008 1.3 Mjet Doblo var kayincoda 2km olmadan 90 derece oluyor hava -8 derecede. Benin ibre bile oynamıyor daha sıcak havalarda :)

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya87

Bizim focuslarda bu dereceyi ölçen şeyin bilmem nerede olduğundan dolayı motor sıcaklığını değil suyun sıcaklığını ölçtüğünü söylemişti eski ustam. Bende de 70 lerde görünüyordu çünkü. Sorun yok rahat ol demişti.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Termostat değişti, yine 90nin biraz altında, düşüş olacak mı göreceğiz havalar serinlesin bakalım.

Yorum bağlantısı
Emre Altuntaş

merhaba bende de baya geç ısınma durumu var

ayrıca klimayı 1 kere açıp kapadığım zaman hava kanallarından az değil hatırı sayılır derecede hava geliyor. neredeyse klima açıkmış gibi. bunun sebebi nedir, problem midir acaba?

ayrıca böyle olduğu için dün konya-istanbul arası neredeyse hiç 88 dereceyi göremedim. klimayı sadece 1 kere açıp kapattım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dış ortam sıcaklığı ne ise o gelir kanaldan termostattan bağımsızdır

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Ford Focus1.6tdci termostatı 88°C de motor soğutma suyu sıcaklığını sabit tutar. Bu sıcaklığın ne üstü nede altı motor için ideal değildir. Yakıt tasaruffunda ve motordaki mekaniksel surtünmelere sebep verir. Bu durum daha sıcaksa motor contalarını yakmaya kadar gider. Soğuksa ilk çalışmada motordan ses değişiklıği ve silkeleme gibi belirtiler yaparak daha az tehlike arz eder. Mekanik bir parçadır. Bildiğimiz termostatlar gibi çalışır. Soğutma suyu devresinde vana gibi düşünebilirsiniz. Gerektiğinde açılıp gerektığinde kapanabilir. Araç termostat ibresinden de bozulduğunu anlayabilirsiniz.Geç ısınma veya hararet belirtisidir. İbrede ani sıcaklık dalgalanması olarak da görülebilir. Sıcaklık sabit kalamaz. Bugün itibariyle indirimlerle 480tl felan servis değişim fiyatı vardır bilginize. (Geçenlerde değiştirdim ondan...)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Dün gece 1 derecede 15km yol gidince 90 a geldi ibre( tam dik değil yine tabi) daha düşmeye şahit olmadım ama fazla değilmi bu kadar geç ısınması...

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bizim focuslarda bu dereceyi ölçen şeyin bilmem nerede olduğundan dolayı motor sıcaklığını değil suyun sıcaklığını ölçtüğünü söylemişti eski ustam. Bende de 70 lerde görünüyordu çünkü. Sorun yok rahat ol demişti.

böyle olabilir mi?

çünkü bende de şöyle oluyor.. Günlük gidiş mesafem 20 km. yol boyunca araç normal ısınıp 90 dereceye geliyor.

Rampa aşağı inişlerde 70 e düşüyor.

Şehir içi trafiğe girince artması gerekirken daha da düşüyor ısı saçma şekilde..

Kış girmeden hiç böyle oynaklığı yoktu..

Yorum bağlantısı
Ahmet Özge

5d98a6505364972a1190db04879f4325.jpg

fe803bce9ddd4731bd16dedbf786f3cd.jpg

Araç 23.000 km den beri bende bu konularda çok titizim. 90 çizgisinin çok az altında dururdu yaz kış duz yol rampa aşagı fark etmezdi. sonra resimlerdeki gibi olmaya başladı. Mekanik termostat degişti bir süre düzeldi sonra gene düşük pozisyonuna döndü zaman zaman yolda giderken 90 çizgisine geliyor sonra düşüyor. Hava yapmıştır diyen oldu gözterge tablosunda soguk lehim çatlak olmuştur bu modellerde oluyor diyen oldu biniyorum çok takmıyorum artık. Ortalama yakıt fizel 5.6 civarı falan ş.içi

40fe4c87029b9cb644688da02e9f2be8.jpg

Degişen termostat bu

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benimde düşüyordu geçen kış, yazın fotoğraftaki termostat değişti şimdilik düşüş yok ama geç ısınıyor sanki hala

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Benimde düşüyordu geçen kış, yazın fotoğraftaki termostat değişti şimdilik düşüş yok ama geç ısınıyor sanki hala

kışın rampa aşağı falan inerken de mi düşmüyor?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Değiştirdikten sorma deneme fırsatım olmadı, bozukken düşüyordu.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Alfa romeo aracım vardı. Termostatı bozuktu ve yazın dahi rampa aşağı inerken hararet göstergesi dibe düşüyordu.

Cmaxte yazın hiç oynama olmuyordu ama kışın düşüyor... Sanki termostattan değil de dizel olmasından kaynaklı gibi..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Bugün aklıma geldi bir test yapayım dedim, araç tam ısınması ama olsun, fan ve ısı max değerde açık kaloriferde ve havayı dışarıdan alıyor, hava 3 derece, rölantide sıcaklık düşmeye devam ediyor, termostat değişimini boşuna yaptım sanırım, daha soğuk ve motor tam ısınmışken tekrar deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Rampa aşağı motor yakıtı kestiği için (gaz pedalına basmıyorsak) motorda yanma olmuyor dolayısıyla rüzgarında etkisiyle motor sıcaklığı düşüyor. Benim tezim bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Yağ sogutucu Termostat arızalıdır diyor Google. Hatta bu forumda da yazmışlar yağ sogutucu Termostat diye.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Termostat fiyatı ne kadar ?

05c9893a9315aae370870fe2d0fd6810.jpg

09.09.2016 tarihindeki parça fiyatı servisde 319.47TL

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...