İçeriğe Yönlendir

Focus I - Hız Sensörü

Levent Temel

Recommended Posts

Levent Temel

Aracımda hız km sayacım çalışmadığı için hız sönsörünü değiştirdim.Ancak bir gün sonra yine arıza verdi.Yan sanayi bir parçaydı.Parçayı değiştirdim ve tekrar taktık,ancak 10-15 km sonra yine km sayacı çalışmaz oldu..Bunun sebebi sensörün yan sanayi olmasından mı (Parçayı satan arkadaş genelden bir problem çıkmadığını,hep bundan verdiğini söyledi.Üzerinde ford yazıyor ve 50 tl) yoksa başka bir sebep aramalı mıyız? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Levent Temel

Parçanın orjinalini alınca sorun çözüldü.Hız sensörü sorunuyla ilgilenen arkadaşlara duyurulur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Kesinlikle orijinal alın ve iyi bir ustaya gidin. çıkartılırken kırılma olasılığı var(mış). Ben de geçe hafta değiştirdim şimdilik sorunlar düzelmiş görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bayram Duran

Kesinlikle orijinal alın ve iyi bir ustaya gidin. çıkartılırken kırılma olasılığı var(mış). Ben de geçe hafta değiştirdim şimdilik sorunlar düzelmiş görünüyor.

Ne kadar surede değiştirdiler acaba herhangi bir sorun yasadiniz mi ve bu arada rolenti gibi sorununuz varmiydi degistirince sensörü düzelme oldumu iyi aksamlar

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Bende de km saatinin arasıra gidip gelme sorunu vardı, hız sensörünü orijinaliyle değiştirttim.KM saati sorunu düzeldi fakat onun haricinde araca hiçbir getirisi olmadı.Rölanti,devir vb.. yönlerden.

Yorum bağlantısı
Bayram Duran

Peki ne yapilmali bu rolenti icin hiz sensoru ariza gösteriyor bilgisayarda bunu degistirirsek buyuk ihtimalle düzelecek diyor ustalar

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

hız sensörü değişince araçtaki bir takım düzensizlikler düzenli hale geliyor. Arıza varsa araç kasılıyor. Gaza basınca eski tepkiyi vermiyor. Hızlanma ve yavaşlamada titremeler artıyor. Ancak hız sensörü bilgisayarla arıza nasıl verir başıma gelmedi. Genelde sensör bozulunca km göstergesi abuk sabuk göstermeye başlar ve toplam km ----- halini alır.

Yorum bağlantısı
Ercan Ergüder

Aracımda hız km sayacım çalışmadığı için hız sönsörünü değiştirdim.Ancak bir gün sonra yine arıza verdi.Yan sanayi bir parçaydı.Parçayı değiştirdim ve tekrar taktık,ancak 10-15 km sonra yine km sayacı çalışmaz oldu..Bunun sebebi sensörün yan sanayi olmasından mı (Parçayı satan arkadaş genelden bir problem çıkmadığını,hep bundan verdiğini söyledi.Üzerinde ford yazıyor ve 50 tl) yoksa başka bir sebep aramalı mıyız? Teşekkürler...

merhaba,,hız sensörlerinde özellikle focuslarda bu sıkıntı var ,,,50 tl lik ürün 10 tane satıyosun 3tane arızalı dönüyo geri alıyosun.. çalışanda sıkıntı yaşanmıyo zaten..orjinalde pahalı geliyo(140-150 tl civarı)  biraz, bu tip ürünler satılıyo...geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

merhaba,,hız sensörlerinde özellikle focuslarda bu sıkıntı var ,,,50 tl lik ürün 10 tane satıyosun 3tane arızalı dönüyo geri alıyosun.. çalışanda sıkıntı yaşanmıyo zaten..orjinalde pahalı geliyo(140-150 tl civarı)  biraz, bu tip ürünler satılıyo...geçmiş olsun..

Aynısını parça aldığım esnaf da dedi. En iyisi pahalı da olsa orijinal almak. 2 defa değiştiğinde zaten daha pahalıya geliyor.

Ben de 125TL'ye aldım değiştirdim. Rölanti dalgalanmaları ve aracın ışıklardaki titremesi hissedilir derecede azaldı.

Yorum bağlantısı
Ercan Ergüder

Aynısını parça aldığım esnaf da dedi. En iyisi pahalı da olsa orijinal almak. 2 defa değiştiğinde zaten daha pahalıya geliyor.

Ben de 125TL'ye aldım değiştirdim. Rölanti dalgalanmaları ve aracın ışıklardaki titremesi hissedilir derecede azaldı.

bu tip parçalarda, dediğin her zaman imkan oldukça orjinalini almakta fayda var..

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur

Ben parçayı orjinaliyle değiştirdim. Maşallahı var....

Yorum bağlantısı
Bayram Duran

Peki bu parcayi degistirenlere soruyorum neden degistirdiniz rolenti icin mi yoksa sayaç km gostermedigi icin mi

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)

Km saati inip çıkıyordu. Rölantiyi de etkiliyordu. Ayrıca ecu ya da bilgi gönderdiği için direksiyon sertleşmesini de etkiler diye tam bozulmadan değiştirdim.

Aman ha iyi bir ustaya gidin. Bu meret çıkarken kırılabilirmiş o zaman da şanzımanın inmesi gerekiyor(muş).

Bir başka etken RDS 5000 de AVC diye bir özellik var hız arttıkça sesi yükseltiyor. Bazen araçta ani ses çıkışları oluyordu.

Bu arada araç km sayıyordu ben de.

tarihinde Mustafa ÇİÇEK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Naki Galip

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Naki Galip

Benimde 2001 focusumda 1 aydan beri hız sensörü arızalıydı. İlk zamanlarda ara ara düzeliyordu. Fakat bir süre sonra tamamen bozuldu. Km saati ve hız göstergesi çalışmıyordu. Ayrıca araçta seyir halindeyken teklemeler oluyordu. Dün Kartal sanayide değiştirdim. Parçacı orjinaline 130 TL istedi. Bende 30 TL'ye yan sanayi aldım. 40 TL'de işcilik verdim. İşcilik biraz fazla geldi ama eskisini sökmek için oldukça uğraştılar. Şu an yaklaşık 100 km gittim bir sıkıntı görünmüyor. Araçtaki teklemede düzeldi. Umarım ilerde bir sıkıntı çıkmaz. Artık sıkıntı çıkarırsa orjinalini alırım.

Birde hız sensörü değiştikten sonra guage menüde dtc-d123 ve dtc-d041 arızası veriyor. Değişimden önce dtc none yazıyordu.

Bu nedir?

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Benimde 2001 focusumda 1 aydan beri hız sensörü arızalıydı. İlk zamanlarda ara ara düzeliyordu. Fakat bir süre sonra tamamen bozuldu. Km saati ve hız göstergesi çalışmıyordu. Ayrıca araçta seyir halindeyken teklemeler oluyordu. Dün Kartal sanayide değiştirdim. Parçacı orjinaline 130 TL istedi. Bende 30 TL'ye yan sanayi aldım. 40 TL'de işcilik verdim. İşcilik biraz fazla geldi ama eskisini sökmek için oldukça uğraştılar. Şu an yaklaşık 100 km gittim bir sıkıntı görünmüyor. Araçtaki teklemede düzeldi. Umarım ilerde bir sıkıntı çıkmaz. Artık sıkıntı çıkarırsa orjinalini alırım.

Birde hız sensörü değiştikten sonra guage menüde dtc-d123 ve dtc-d041 arızası veriyor. Değişimden önce dtc none yazıyordu.

Bu nedir?

D123 yanlış bilmiyorsam hız sensöründen kaynaklı. Keşke orijinal alsaydınız.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Mustafa Unsal

Aynı sorun bende de var hız göstergesi 0 a düşüyor ve araba o arada tekliyor.

Sorunu Ankara da çözecek işi bilen bir usta tavsiyesi istiyorum.

Adres telefon olursa iyi olur...

Yorum bağlantısı

Hocam konuyu cozdugunde Benice bilgilendirir sen sevinirim

Bu biz sensoru tam olarak nerede kiriko ile kaldirip sokup temizlesem

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Hocam konuyu cozdugunde Benice bilgilendirir sen sevinirim

Bu biz sensoru tam olarak nerede kiriko ile kaldirip sokup temizlesem

Şanzımana bağlı ve çıkartılırken kırılma ihtimali çok yüksekmiş. Profesyonel yardım gerekli.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Turgay Yarımbaş

hocam bende rolantide dalgalanma var motor cok sıkı çalışıyor acaba hız sensöründen midir. bide giderken boşa alınca stop ediyor araba.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Rölanti dalgalanmasının bir çok sebebi olabilir. Ama hız sensöründen önce bakılması gereken yerler

-boğaz kelebeği

-buji, buji kabloları

-rölanti sensörü

-hava filtresi

Aklıma gelenler bunlar. Ayrıca şu konuya bir göz atın

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239925-focus-1-r%C3%B6lanti-sorunlar%C4%B1/page-93#entry2704824

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...