İçeriğe Yönlendir

Buzlu Yolda Kaymaya Başlayan Aracı Nasıl Durdururuz.

Misafir

Recommended Posts

Uğur Çınar

Motor frenini kullanmak ve direksiyonu sıkı tutmak gerekir...

abi direksiyonu sıkı tutarsan spin atmaya başlarsın

Yorum bağlantısı
Bülent Candan

Aracı stop etsek,,vitese alıp kendi haline bıraksak nasıl olurki

Direksiyon kilitlenebilir, fren pedalı tamamen hissizleşebilir, ABS ESP gibi sistemler çalışmayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

abi direksiyonu sıkı tutarsan spin atmaya başlarsın

O zaman bırakalım,nereye giderse orayamı gidelim  :)

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

O zaman bırakalım,nereye giderse orayamı gidelim  :)

abi okadar değil :D direksiyonu belli yumuşaklıkla tutucan :D :D :

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ben izmirde yaptığım kazada, yol sağa doğru meyilliydi. Hızım 30 km/s di ve viyadük olmasından dolayı buz tutmuştu yol. Araç arkadan yol eğimine doğru sağa doğru kendini bırakmıştı. Ters direksiyon hareketi ile çift şeritli yolu tam kapatarak dik bir şekilde durabilmiştim. Tabi arkadan gelen 8 arabanin bana carpmasını saymazsak. :mellow:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracımda "Kış Lastiği" diye bir mod var altında 90-100-110 km/h diye bir seçenek çıkıyor bu nedir çözemedim. Ayrıca dsg şanzımanda dün kışlık lastiklerle buzlu bir yokuşda deneme yaptım normalde yokuş kalkış desteği ile kendisi kalkması gerekirken araçta hiç hareket olmadı, lastiğe bakmadım ama patinaja da kalmadı gibi geldi dsg de ne yapmalı henüz vakıf olamadım. Edindiğim tecrübe kar çoraplarının kusursuz oluşu 50-55 derece eğimde çok rahat yol aldım ki o yokuşu çivili lastikler dahi çıkamadı.

Vw'lerde var bu, Benim gördüğüm o hızlı geçtikten sonra uyarı vermekten başka bişey yapmıyor.. Yada ben anlayamadım. .en iyisi kılavuzu okumak.. 

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Benim 2006 corolla da MMT frenden ayağını çektiğinde giderken, aynı motor aynı şanzımanlı 2007 auris'te gitmiyor mesela. İlla gaza dokunmak istiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

frene basıpta araç kızaklamışsa. freni bıraksanda, kızakladığı için kontrol senden çıkmış oluyor. ne yapsan boş.

araç kızaklamaya başladığında hangi yöne ivmelenmişse o yöne doğru mutlaka gidiyor.

hızın az ise ve gittiğin yönde bir engel yok ise ve durabilmişsen ne mutlu sana...

hızın fazla ise, en az hasar ile atlatmak için dua etmelisin. fakat  herşey o kadar hızlı gelişiyor ki. dua bile yarım kalabiliyor.

malum kış mevsimindeyiz.  kar, buz sürpriz olmamalı.

yolunuz açık olsun.

Yorum bağlantısı
Ümit Mutlu BAĞIRAN

Allah kimsenin başına vermesin ve fakat;

Aracınızda kış lastiği varsa kızaklanma/kayma olmaz ya da çok kısa süreli olur. 

Yine de ileri sürüş tekniklerini ya da drift'i öğrenin. Ergenlik zamanında gece karlı yollarda kaymayı drifti tecrübe ettiğim ve faydasını gördüğüm çok olmuştur..

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Vw'lerde var bu, Benim gördüğüm o hızlı geçtikten sonra uyarı vermekten başka bişey yapmıyor.. Yada ben anlayamadım. .en iyisi kılavuzu okumak..

Evet abi bugün Amasya'ya gittim, araç 100'ü geçmiyor uyarı veriyordu durup hız limitini artırdım, aynı işi yapan hız sınırlayıcı varken gereksiz geldi bana.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Efe

bu tarz durumlarda anti patanaj sistemi bir işe yaramaz mı ? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

bu tarz durumlarda anti patanaj sistemi bir işe yaramaz mı ? 

Kalkışta işe antipatinaj.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...

yine kar,yine yollarda kaymaya başlayan araçlar,kış lastiği de çözüm deil anlaşılan rampa aşağı kayan araçlar için

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

yine kar,yine yollarda kaymaya başlayan araçlar,kış lastiği de çözüm deil anlaşılan rampa aşağı kayan araçlar için

Maalesef, tutunmuyor o lastikler de. Gecen hafta ben buzda kaydim, ABS devreye girdi daha beter kaymaya basladim ve ondeki arabayla tampon tampona durdum.

Yorum bağlantısı

Maalesef, tutunmuyor o lastikler de. Gecen hafta ben buzda kaydim, ABS devreye girdi daha beter kaymaya basladim ve ondeki arabayla tampon tampona durdum.

geçmiş olsun,maalesef öyle,en iyisi hiç çıkmamak yola

Yorum bağlantısı

Kışlık lastik takılımı aracınızda ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

buzda her lastik kayar heleki hız düşük ise.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

buzda her lastik kayar heleki hız düşük ise.

Abi düşük hızda neden kayıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aslında gemilerdeki çapa benzeri bi ürün olabilir.100 kg lık diktòrtgen şekilde bir ağırlık yere düşüp durduramasada büyük ölçüde yavaşlatıŕ

Bence örümcek adamın attığı ağlardan olmalı.. Bi basıcaz her yerden tutunacağız :D:p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi düşük hızda neden kayıyor?

Abs'in darbe boşluğu zamanı uzun kalıyor fren esnasında. Buda durma süresini uzatıyor. Ben olsam 10-20 km altında çalışmayan abs tasarlardım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aslında gemilerdeki çapa benzeri bi ürün olabilir.100 kg lık diktòrtgen şekilde bir ağırlık yere düşüp durduramasada büyük ölçüde yavaşlatıŕ

dediğin sistemde aracın şasesi parçalanır :)

Pulluk takılabilir .Kaymaya başladı mi bırak dursun[emoji16] [emoji16]

Hamza amacın ne söyle :biggrin:

Yorum bağlantısı

Abs'in darbe boşluğu zamanı uzun kalıyor fren esnasında. Buda durma süresini uzatıyor. Ben olsam 10-20 km altında çalışmayan abs tasarlardım

abs de esp gibi aç kapa tuşu olsa

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...