İçeriğe Yönlendir

Kışın Lastik Basıncının Ölçümü

Rifat Gelve

Recommended Posts

Rifat Gelve

Arkadaşlar tam olarak cevap bulamadığım için konu açtım.

Kışlıkları taktırdığım gün 2 hafta önce kadar hava sıcaklığı tahminim 10-15 dereceydi lastik basınçlarını 34 e ayarladım kışın lastiklerin hava basıncı biraz düşüyor diye duymuştum forumda o yüzden 2 basınç fazla bastım.bugün hava sıcaklığı -5 ti ölçtüğümde tüm lastiklerin basıncı 29 du. ben de 32 yaptım. acaba hiç ellemese miydim? yoksa doğrusunu mu yaptım? havanın sıcaklığına göre lastiğin havasını sürekli artırıp azaltmamız mı lazım? malum her yer kar buz can taşıyoruz o yüzden titizim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hava değiştikçe lastik basıncı değiştirilmez, kullanma kılavuzunda yazan rakam ne ise o havayı basın, lastiklerin havası sıcak havada değişebilir biraz normaldir, lastik havası lastikler soğukken ölçülür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

bugün 32 ye ayarladım. hava sıcaklığı biraz artsa mesela 5-6 derece olsa lastiğin havası bu sefer 35-36 olacak ve fazla bir hava olacak bu sefer de düşürmem gerekecek yoksa araba çok sert olacak. genel olarak arkadaşlar siz nasıl ayarlıyorsunuz bir kere ayarlayıp bırakıyor musunız? eğer öyleyse hava sıcaklığı kaç iken ayarlıyorsunuz? hava sıcakken mi soğukken mi? lastik soğuk olacak onu biliyorum hava nasıl olmalı?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Cem zaten yazmış ama bir daha tekrar edelim :)

1  Lastik soğuk iken ayarlamak lazım.

2- Kapı direiğinde ne yazıyorsa onu ayarlayıp bırakın.

3- en fazla ayda bir lastik basınçlarını kontrol edin.Kaçak varsa lastiğinizi kontrol ettirin,

4- Hava sıcaklığı değişikline bakmayın hava yada lastik ısındıkça basınç artar bu sizi yaniltmasın...

Yorum bağlantısı

Yukarıdaki arkadaşlar doğru şeyler söylemişler. Soğukta hava büzüşeceğinden lastik basıncı da düşebilir. 3-5 derecelik bir sıcaklık farkında bir değişiklik olmaz ama -5 derecedeyken basıncınızı ayarladıysanız 10 dereceden fazla ısınmışsa yani sıcaklık farkı 15 ve üzeri bir farka erişmişse, yeniden kalibrasyon yapmanız gerekebilir.

Ama bu sefer de havalar soğuduğunda  yeniden hava basmanız gerekebilir. 

İnik lastik, fazla şişik lastikten (abartı olmadıkça) daha çok zarar görür.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Siz -5 derecede ölçtüğünüz değer olan 29 a ayarlayın normala gelmiş olacaktır.

bugün 32 ye ayarladım. hava sıcaklığı biraz artsa mesela 5-6 derece olsa lastiğin havası bu sefer 35-36 olacak ve fazla bir hava olacak bu sefer de düşürmem gerekecek yoksa araba çok sert olacak. genel olarak arkadaşlar siz nasıl ayarlıyorsunuz bir kere ayarlayıp bırakıyor musunız? eğer öyleyse hava sıcaklığı kaç iken ayarlıyorsunuz? hava sıcakken mi soğukken mi? lastik soğuk olacak onu biliyorum hava nasıl olmalı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...