İçeriğe Yönlendir

Xenon Işıklarımda Titreme

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Akan Belen

benim sağ farda da buna benzer bir sorun var ancak normalde değil de marş basarken oluyor.Sol tarafda sıkıntı yokken sağ taraf sanki kapanıp açılıyor gibi oluyor anlık olarak

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

12000 k xenon ampulün ışık lümeni Far ampulünden daha az olduğu için ışık sapmaları gözle pek seçilemiyor.Kamera ile bakın biraz daha belirgin görürsünüz.

Işık titremesi Ya far tam oturmamıştır vidaları gevşetir,Mondeo da oturma aparatlarının plastikleri çatlayınca gevişiyor.Buda genelde araç çalışacağı zaman anlaşılır.Balast hatası olabilir buda soketinde falan nemlenme oksit varsa yapar.Mondeo Balastını Çin balastları ile karıştırmayın hata olur.Xenon ampulü çalışma saatine dolması yakında çok hafif pırlamalar yapabiliyor bunu analamak içinde beyaz duvarda ampulün ışık tonuna bakmalı.Daha çok Sarıya kaçıyorsa yaşlanmış demektir ama bu hali bile fazlasıyla yetiyor.

Far yükesklik motorunun ışık çizgisi veya dagılımına etki yok.Görevi far tasını aşagı yukarı oynatmak. 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

benim sağ farda da buna benzer bir sorun var ancak normalde değil de marş basarken oluyor.Sol tarafda sıkıntı yokken sağ taraf sanki kapanıp açılıyor gibi oluyor anlık olarak

Tamam işte, benimki öyle yapıyor. Demek ki mondeolar sağ farla göz kırpıyor :biggrin:

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

O zaman sana alamanyanın araba mezarlığının yolu göründü kardeş. Tabii komşuda pişer, bize de düşer demiş atalarımız :biggrin: Sahi, bunun için oralara uğramayı düşünürsen benim için de bir tane bak.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Eveet, arkadaşlar, bu gün bir sela okudum, ama xenon beyni ya da xenon ampulleri için değil. Aküm için :D  Öteden beri düşündüğüm teyp ile klima kumandalarının yerini değiştirme işini bu gün denemek istedim. Ortalığı söküp dağıttım. O da ne? Kalorifer hava afleme yerlerinden taaaa, aşağıya kadar yekpare bir plastik parça var ve onun üzerinde saat, klima kumandaları ve bagaj açma düğmesiyle bardak tutucu yerleştirilmiş. Teyp ile klima kumandalarının yerlerinin değiştirilmesinin bu şartlarda mümkünatı yok. Yukarıda bahsettiğim parçayı kesersem olur, ama o zaman da teyp iyi tutunamayacağı için bozuk yollarda arabanın içinde tıkırtıdan durulmaz. Vazgeçtim, herşeyi geri yerine taktım. Fakat araba çalışmıyor. Gösterge ışıkları peyder pey gitti. Acaba bir yerlerde kısa devre mi yaptırdım? Ya da fişler çıkarılıp takılınca makina bir şeyleri resetledi mi? Sigortalar mı attı? Beyin mi gitti? Bu sorular arttıkça arttı. Kontağı çeviriyorum, ibreler 300 derece değil, 370 derece dönüyor, nerdeyse ikinci turu atacak. Neyse, sonunda ibreler  bir tur atıp en son gittiği yerde kaldı, geri de  gelmedi. Işıklardan sadece airbag ışığı yanıyordu, bir ara elim dörtlü düğmesine değdi, kapatayım dedim, o kapanmadı. Kontağı açık konuma getiriyorum dörtlüde ses yok. Kontağı kapatıyorum, dörtlü çok sık aralıklarla tık tık yapıyor, ama sinyal lambalarında icraat yok.  Arabadaki bütün sigortaları teker teker çıkarıp kontrol ettim, hiç birisi patlak değil. Aşağıdan hanımı cepten aradım. Hanım yarın okula yürüyerek gitmeye hazır ol, dedim. 

Neyse, uzatmayayım, akünün bittiğine kanaat getirdim, fakat takviye yapacak bir araba yok (aküsü bir dizel aracı çalıştırmaya yetecek kadar sağlam ve güçlü). Sonunda, tanıdığım için akü bayisine ulaştım ve depodan 72'lik mutlu bir akü kapıp geldik, taktık. Hiç bir sorun kalmadı. Hatta, bu konu başlığında yazan xenon ışıklarında titreme bile kalmadı. 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bir ekleme yapayım, konuyla ilgisi yok ama, bagaj açma düğmesinin arka taraflarında ucu herhangi bir yere takılmamış yeşil renkli bir fiş boştaydı. O fişin takılacağı, ya da fişi takılmamış bir buton da yoktu. Can alıcı sorum şu: Bu düğmenin koltuk ısıtma düğmesi ya da esp ya da tcs düğmelerinden birine ait olabilir mi? Benim arabamın özelliklerinde bunlardan hiç birisi yok. Acaba fabrikada o fişin karşılığını takmış olsalardı benim araçta bu özelliklerden birisi aktif edilebilir miydi?

Sağ far şöför önündeki far ise bende de :D

Şoför önündeki far sol fardır Mehmet hocam. Aracın sağı, sürücünün sağı, aracın solu, sürücünün soludur :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi bildiğim kadarıyla aracı karşına alarak sağ sol diyorlar.. İçindeyken değil tahminim.

Yorum bağlantısı

Abi bildiğim kadarıyla aracı karşına alarak sağ sol diyorlar.. İçindeyken değil tahminim.

Yanlış biliyorsun :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Aracın içindeyken diyorum ben.Bu durumda yolcu tarafı oluyor :D En azından benim için  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...