İçeriğe Yönlendir

Su Arıtma Cihazları

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Oktay Demirağ

Merhaba, uzunca zamandır almak istediğim ancak konu hakkında hiçbir bilgim olmadığından sizlere danışmak istedim. Evim de haftalık olarak 2 yada 3 damacana su tüketimim var. Su arıtma cihazlarının daha sağlıklı(?) olduğu söyleniyor, kullanan arkadaşlarımda çok çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Evde toplamda 3 bireyiz. Damacana suyumuzun tadından yada zahmetinden herhangi bir memnuniyetsizliğimiz de yok ancak ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyoruz.

Bu konunun üzerine x bir firma ile görüştük. Normalde suyun içerisinde 6-7 mineral olması gerekiyormuş. Çeşme suyunu ve damacana suyumuzu kontrol ettiler (Sanırım TDS denilen bir cihaz ile ). Çeşme suyunda 233 değer verdi, damacana suyumuzda da 32 olarak verdi. Ayrıca bir illüzyonist gösterisi ile her iki suya da elektrik vererek kirliliğini vs gösterdiler... Fiyatlandırmaları ise hatırı sayılır rakamlar, yıllık 70-80 civarı da filtre değişim ücretleri var.

Gerçekten de bu arıtma cihazlarına ihtiyacımız var mı sizce ? Yoksa vücudumuz bu 233 veya 32 minerali de alması gereklimi?. Evet, almamız gerekiyorsa sizin tavsiyeleriniz nedir ne değildir danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler... 

Şimdiden belirteyim konuya çok yabancıyım amacım sağlıklı su tüketmek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

elektrik verme işi aldatmaca. Onların ayrıştırdığı pislik değil minerallerdir.

Eskiden ihlascılar çok yapardı.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

X firması ihlas ise fiyatı fazla. Aynı sistem, aynı parçalar, aynı filtreler ile 3 senedir Gürsu marka kullanıyorum. Çok memnunum. Bugün evimde olmasa, yarın gider alırım. Fiyatı sanıyorum 900 TL şu anda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben çeşme suyu içemiyorum. Çünkü gerçekten kötü, ya marketten alıyorum yada boş bidonları arabaya koyup. Köyden dıldurup geliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

WATERLİFE  BAŞKA BİLMEM!!!!

Oktay bey öncelikle kendimi tanıştırayım size ben Yalçın DAĞLIOĞLU  memurum. Geçen sene 12.ayda Waterlife su arıtma cihazını uzun araştırmalarım sonucunda fayda fiyat analizini yaptıktan sonra satın aldım  şirketin mümessili Ali ERGÜN bey aklımda oluşan tüm soruları tereddüte mahal bırakmadan cevapladı. Bana cihazdaki suyu kullandıktan sonra şişe su bile size garip gelecek demişti tespitinde haklı çıktı. Piyasada 400-1200 fiyat araığında onlarca ürün var eleye eleye WATERLİFECİHAZI  kaldı ve AURA = 800 tl idi WATERLİFE=1100 lira idi en sın teknoloji olduğundan waterlife ta karar kıldım, ve tam bir senedir sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Tavsiyem  WATERLİFE  BAŞKA BİLMEM!!!!

Ben çeşme suyu içemiyorum. Çünkü gerçekten kötü, ya marketten alıyorum yada boş bidonları arabaya koyup. Köyden dıldurup geliyorum.

Mehmet abi bende evin aşağı tarfındaki pınardan dolduruyordum ancak aynı yerden su alan kişilerin idrar tahlilinde kum çıkınca su arıtma cihazına döndüm ve isabetli bir karar verdiğimi düşünüyorum. Geçen sene idrar tahlilimde kum çıkmışken bu sene doktorum  önemsenecek bir şeyimin olmadığını söyledi

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Oğuz
(düzenlendi)

Bu konu tam bir muamma ben de çok araştırdım ama hala karar verebilmiş değilim. Elektroliz olayı aldatmaca ben de inanmıyorum o olaya.

Yararlı mineralleri de süzdüğü söyleniyor. Ekstra filtrelerle o mineralleri yeniden kazandırdığı da söyleniyor. Sürekli süzme olayında sudaki bakteri ve virüslerin filtrelerde kaldığını düşünürsek o filtreden geçecek suyun normalden daha fazla virüs ve bakteri ile karşılaşacağını söyleyenler de var O virüs ve bakterilerin dışa atılan sularla yeniden atıldığını söyleyenler de var. Malzemeler çok kaliteli diyenle de var. Çin malı bunlar diyenler de var. 500 TL ye satılanlar da var 1700 TL ye satılanlar da var. Yoksa bunlar 30 $ lık ürünleri çinden getirip bize 1200 TL ye satıyorlar mı? :) diyenler de cabası. Bu suyu analiz ettireyim ne olduğunu anlarım diyorsun analiz ücretleri zaten kaç yıllık damacana su ihtiyacım kadar. Neyse Osman sen en iyisi Marketten alacağın 5 LT sularla idare et :)  EE onda da güneşe maruz kalıp da pet şişenin zararlı maddelerini suya salıvermişse  :D

tarihinde Osman Oğuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

İşin ilginç bir yanı da, çoğu kişi bu işi ek iş gibi yapıyor. Yani ne bileyim bir arçelik beko bosch gibi beyaz eşya firmaları gibi değiller. (Tanıdığım atolye firmasının şefi bile benden al diyor :( ) Hal böyle olunca da insan kimseye guvenemiyor.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Merhaba, uzunca zamandır almak istediğim ancak konu hakkında hiçbir bilgim olmadığından sizlere danışmak istedim. Evim de haftalık olarak 2 yada 3 damacana su tüketimim var. Su arıtma cihazlarının daha sağlıklı(?) olduğu söyleniyor, kullanan arkadaşlarımda çok çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Evde toplamda 3 bireyiz. Damacana suyumuzun tadından yada zahmetinden herhangi bir memnuniyetsizliğimiz de yok ancak ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyoruz.

Bu konunun üzerine x bir firma ile görüştük. Normalde suyun içerisinde 6-7 mineral olması gerekiyormuş. Çeşme suyunu ve damacana suyumuzu kontrol ettiler (Sanırım TDS denilen bir cihaz ile ). Çeşme suyunda 233 değer verdi, damacana suyumuzda da 32 olarak verdi. Ayrıca bir illüzyonist gösterisi ile her iki suya da elektrik vererek kirliliğini vs gösterdiler... Fiyatlandırmaları ise hatırı sayılır rakamlar, yıllık 70-80 civarı da filtre değişim ücretleri var.

Gerçekten de bu arıtma cihazlarına ihtiyacımız var mı sizce ? Yoksa vücudumuz bu 233 veya 32 minerali de alması gereklimi?. Evet, almamız gerekiyorsa sizin tavsiyeleriniz nedir ne değildir danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler... 

Şimdiden belirteyim konuya çok yabancıyım amacım sağlıklı su tüketmek.

Oktay Bey ben araştırıp çokta para vermenin gereksiz olduğuna kanaat getirdim ve İzmir merkezli bir firma olan BMB marka 7 filtreli Reverse Ozmosis arıtma cihazını Metro Marketten 399 TL ye satın aldım.  50 TL montajı için ödedim.  Yerinde servis hizmetleri var.  Lezzet, görünüm, koku v.s. olarak çeşmeden akan sudan bin kat daha iyi.  Ayrıca İzmir'de satılan Yamanlar, Priene v.s. ıvır zıvır tüm sulardan da lezzetli su üretiyor.  

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bana tavsiye edilen daha doğrusu satış yapılmaya çalışılan ürün 5 filtreliydi. 4 filtre değişiyor, 5. Filtre ozel hindistan cevizi kabugundan yapılmış. Asıl işi bu filtre yapıyormuş ve 0.005 mikron gibi bir yerden geciyormuş su. Boylelikle herhangi bir mikrop vs bu yerden geçmesi mümkün değilmiş...

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

X firması ihlas ise fiyatı fazla. Aynı sistem, aynı parçalar, aynı filtreler ile 3 senedir Gürsu marka kullanıyorum. Çok memnunum. Bugün evimde olmasa, yarın gider alırım. Fiyatı sanıyorum 900 TL şu anda.

Zefer Bey Ihlas değildi ama firma anladığım kadarı ile ihlas da satıyor ve urun fiyatından (1300 TL) 200 tl kadar pahalı olduğunu öne sürdüler.

büyük şehrin büyük dertlerinden bir tanesi Su :shok:

Serkan Bey Edremit Akçayın suyuda çok iyiymiş ama o da ölçümlerde 60 lı deger veriyormuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Samimi olduğum bir arkadaşım su arıtma sistemleri üzerine çalışıyor. Arada bir eş-dost bana sorar ben de kendisinden fikir alırım. Söylediği Şu: Eğer arıtma sistemi tüm binaya ortak yapılacak ise kurulum ve işletme maliyetleri açısından kabul edilebilir ama daire içerisinde kullanmak pek de mantıklı değil. O su testlerine gelecek olursak, evet hikaye... Suda genel olarak elektrik iletkenliğine bakıyorlar, birimi de mikro siemens (mS).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Tuncay

Bu ay üç sene oldu. Water Life kullanıyoruz. tadı gerçekten çok güzel. Ama mineral konusunda bir fikrim yok. Şimdiye kadar sadece içindeki bir switch bozuldu, onuda ben kendim hallettim. Tavsiye ederim. Özellikle de, damacana al, getir, değiştir, surahide su bitti doldur gibi dertleri yok, direk musluğundan içmek gerçekten çok kullanışlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim hanım da benden al diyordu. Amway. :)

Kayınvalide taktırdı abi ondan. Biraz pahalı ama kaliteli gibi. Tek başına yaşıyor. Yılda 1 veya 2 kere filtre değiştiriyor sanırım. Filtrelerde pahalı herhalde.

Damacana sularını bende kullanmıyorum. 5 litrelik su alıyorum. Eve gelince dışını yıkayıp öyle kullanıyorum. Artık o kadar dikkat ediyorum ki pet içecekleri bile yıkıyorum. Dışarıda ise pipetle içiyoruz. Bu ürünlerin dışı malesef özensiz ve çok kirli oluyor. İçini bilemiyoruz o başka tabi.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Çeşmeden akan su ilk üretim yerinden çıkışta oldukça sağlıklı olmasına rağmen sizin apartmanınıza gelinceye kadar şehir şebekesinden etkileniyor. Şebeke ne kadar eskiyse o kadar çok bozuluyor. Bir de buna apartman içindeki şebekedeki bozulma ekleniyor. Sonuçta her evin çeşmesinden akan su çok farklı kalitede oluyor.

Damacana sulardaki problem ise çok farklı. Bunlarda kaynağında oldukça sağlıklı olmasına rağmen bazıları dolum sırasında kirleniyor. Bazılarının damacana temizliği yetersiz kalıyor. Hepsindeki ortak sorun ise özellikle yaz aylarında damacanaların direk güneş ışığına maruz kalması. Bu durumda normalde çözünüp suyun içine karışmaması gereken kanserojen maddeler suya karışmaya başlıyor. Bunlar suyun tadını etkilemiyor. Rutin ölçümlerde de tespit edilemiyor. Dolayısıyla ne derece kanserojen madde içtiğimizi bilemiyoruz.

Benim çözümüm su arıtma sistemi oldu. Marka, kalite ayrı konu. Hepsinin temel filtreleme sistemi zaten aynı. Burada dikkat edilmesi gereken konu suyun bir miktar bazik olması. Yani pH değerinin 7nin üstünde olması. Bunu sağlayacak filtreler zaten bir çok markada var. Mineral konusuna gelince, sudan aldığımız mineralden çok daha fazlasını zaten yemeklerden alıyoruz. Yine de sudan mineral almak isteyen için 2 seçenek mevcut; ya mineral filtreli su arıtma sistemi alırsınız ya da günde bir şişe soda içersiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben de 1 yıldır arıtma cihazı kullanıyorum. Tat koku vs açısından oldukça iyi. Ben adamlarla pazarlık yaptım suyu incelemeye gönderirim gerekirse iade ederim diye. 1 ay sonra su numunesini 200TL verip :) hastanemizin anlaşmalı olduğu düzen laboratuvarında incelettim. Elektrolit düzeyi ve bakteriyolojik incelemeden tam not aldı açıkçası. Bendeki sistem 11 filtreden oluşuyor. Türk malı. 1 yıllık filtre ücretsiz geliyor. O bahsettiğiniz markalardan da daha ucuz. Sanırım şu an 750 TL civarında. Ben 600 TL ye almıştım.

Arkadaşların da dediği gibi tanıtımdaki testler hikaye. O elektrik verdik kir çıktı dedikleri su, içindeki minerallerin hidrolizinden kaynaklanıyor. Kendi arıttıkları su ise 0 mineral olduğu için temiz kalıyor. Halbuki sıfır mineral su maalesef günlük kullanımda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bence aldınız cihazı bağımsız bir yerde inceletmeniz çok daha iyi sonuç verecektir...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Şirkette Waterlife kullanıyoruz memnunuz. Hem sebil hem mutfak musluğunda var filtreleri geçen ay değişti 80 TL.

Yorum bağlantısı

Benim hanım da benden al diyordu. Amway. :)

ben işyerinde bir yıldır sebil şeklinde olanlardan kullanıyorum, 6 tane filitre var içinde biride uv filitresi, gayet güzel, Amvay in tüm ürüleri güzel bence.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oktay Demirağ

Sizlerin ve çevremdekilerin de  tavsiyeleri üzerine ikinci el waterlife su arıtma cihazı aldım. Suyun tadı güzel fakat nedense su doyurmuyor. TDS cihaz ölçüm sonuçları ise, Çeşme suyu 2,20 ppm, damacana 0,30 ppm, waterlife 0.04 ppm. Bana çok fazla arıtmış gibi geldi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...