İçeriğe Yönlendir

Az Önce Olan Kaza...

Emrah Akdoğan

Recommended Posts

Emrah Akdoğan

Çalıştığım yerin yan sokağı tek taraflı park yapılan ve tekn aracın geçebileceği bir sokak. Burdan geçen bir tır caddeye çıkarken dorseyi hesaba katmıyor sanırım. Bir çatırtı ile irkildik. Patronu ziyarete gelen misafirimizin aracıymış...Gönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Yazık olmuş gerçekten ama sokağın girişine çok yakın bırakılması hata olmuş.....

Yorum bağlantısı

Köşeye 5 metre mesafede değilse mersoya girdi masraf maalesef.

ben de bunu merak ediyordum, sokak girişine park konusunda böyle bir sınırlama var mı?

eğer varsa koşarak sokağa çıkıp arabama başka bir yer bakıcam çünlü :crazy:

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz
(düzenlendi)

Mahvetmis guzelim mercedesi :(

Bu arada bu tarz kazalarda buyuk araclar hep hakli cikiyor. Cunku buyuk araclara o kadar yaklasmak hata, kör noktasinda kaliyoruz ve fark etmiyorlar.

bazen onlar fark etmiyor bazende bazıları illa oraya giriyor.

tarihinde Taner Gündüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Güney

yazık olmuş mercedes e ama muhtemelen oradan tır geçeceğini düşünmemiştir.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Çoğu zaman sokak çıkışına parkeden araçların sahiplerine kendime hiç dur demeden beste yapıyorum. Hem görüşümü hem manevramı engelliyorlar çünkü. Küçük arabalar neyse de bir kapalı kasa kamyonet park ediyor, çıkacağım yoldan araç geliyor mu gelemiyor mu göremiyorum. Sonra bir çıkıyorsun haşırt. Noldu? işte bu vardı da şu vardı da desende kar etmiyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere

ben de bunu merak ediyordum, sokak girişine park konusunda böyle bir sınırlama var mı?

eğer varsa koşarak sokağa çıkıp arabama başka bir yer bakıcam çünlü :crazy:

Karayolları Trafik Kanunu

bul1.png Durma-Duraklama Parketme Kuralları

Durma

Araçların; görevli kişilerce, verilen dur emrinde, sesli, işaretli dur emrinde veya kırmızı ışıkta işaret levhalarına uyularak veya önündeki araçların durması ve arıza halleri gibi her türlü trafik mecburiyeti nedeni ile durdurulması halleri "Durma"dır. Gereksiz olarak trafiği aksatacak, engelleyecek ve tehlikeye düşürecek şekilde araçların durdurulması yasaktır.

Duraklama

Durma halleri dışında yolcu indirip bindirmek, yük yüklemek veya boşaltmak veya beklemek amacı ile araçların kısa süreler içinde durdurulması "Duraklama"dır. Duraklama, bekleme amacıyla yapılıyorsa, bunun süresi en çok 5 dakikadır. Bu sürenin geçirilmesi parketme sayılır.Duraklamada alınacak tedbirler: 1- En uygun yerin seçilmesi,

2- Bulunulan şeritte en az yer işgal edilmesi,

3- Varsa banketten yararlanılması,

4- Duraklama amacı uzun süre beklemeyi gerektiriyor ise, park etmede alınacak önlemlerin alınması, gerekli halterde park ışıklarının yakılması,

5- Diğer araçların geçişini ve yayaların yürümesini zorlaştırmayacak, yüklerin boşaltılması veya yüklenmesi sırasında başkalarına zarar vermeyecek, karayolu yapısını bozmayacak ve kirletmeyecek şekilde tedbirler alınması zorunludur.

Duraklamanın yasak olduğu yerler:

1- Duraklamanın yasak olduğu trafik işaretleriyle belirtilmiş olduğu yerlerde,

2- Sol şeritte,

3- Yaya, okul ve demiryolu geçitlerinde,

4- Kavşaklarda, tünellerde/rampalarda, köprülerde, bağlantı yollarında ve buralara yerleşim yerleri içinde 5 m., yerleşim yerleri dışında 100 m. mesafe içinde,

5- Görüşün yeterli olmadığı tepe üstlerine yakın yerlerde, dönemeçlerde,

6- Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında,

7- Duraklayan veya park eden araçların yol tarafındaki yanında,

8- İşaret levhalarına yaklaşım yönünde, yerleşim yerleri içinde 15 m., yerleşim yerleri dışında 100 m. mesafede,

9- Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında taşıt yolu üzerinde (zorunlu haller hariç), duraklamak yasaktır.

İndİrme-Bindirme Kuralları:

Araç sürücülerinin;

1- Yolcularını aracın sol tarafından indirip-bin-dirmesi,

2- Araç durmadan kapı açması,

3- Kapıların kapanmasını beklemeden hareket etmesi, Yasaktır.

Parketme

Parketme, araçların durma ve duraklama halleri dışında, genelde uzun süreli olarak bekletilmek üzere bırakılmasıdır. Aracın çalışır durumda olması veya içinde insan bulunması parketme amacını değiştirmez.

Parketmede Alınacak Tedbirler:

1 - El freni ile tespit edilir.

2- Motor durdurulur, eğimli yollarda inişte geri, yokuşta birinci vitese takılır ve ön tekerlekler sağa çevrilir.

3- Eğimli yoldaki araç; kamyon, çekici veya otobüs ise, her iki arka tekerleğinin, ayrıca römorklarının ve birden fazla ise, her bir römorkun arka tekerleklerinin inişte ön, çıkışta arka taraflarına niteliklerine uygun takoz konulur.

4- Aracın terkedilmesi halinde; camlar kapatılarak, kapılar kilitlenir. Parketmenin Yasak Olduğu Yerler ve Haller

1- Duraklamanın yasak olduğu yerlerde,

2- Parketmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde,

3- Geçiş yolları önünde ve üzerinde,

4- Belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden 5 m. mesafe içinde,

5- Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara her iki yönde 15 m. mesafe içinde,

6- Üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayollarında, ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda, aksine bir işaret bulunmadıkça gidişe ayrılmış en sağ şerit dışındaki şeritlerde,

7- Parketmiş araçların çıkışına engel olacak şekilde,

8- Geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışlarının yapıldığı yerleri belirten işaret levhalarına 15 m. mesafe içinde,

9- Kamunun yararlandığı park, bahçe, garaj, sinema, fabrika, atelye, işhanı, okul, hastane vb. tesis ve işyerlerinin giriş ve çıkış kapılarına her iki yönde 5 m. mesafe içinde,

10- Park için ayrılmamış veya trafik işaretleriyle belirlenmemiş alt ve üst geçitler ile köprüler üzerinde veya bunlara 10 m. mesafe içinde,

11- Belirli kişi, kurum ve kuruluşlara trafik komisyonları kararları ile ayrılmış olan ve bir işaretle belirlenmiş bulunan park yerlerinde (izin verilen araçlar hariç,

12- Zorunlu haller dışında yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıtyolu üzerinde,

13- İşaret levhalarında gösterilen parketme süresi veya zamanı dışında,

14- Yaya yollarında,

15- Parketme için ayrılmış olan yerlerde belirlenmiş şekle aykırı olarak veya süre dışında,

16- Belirli süreler için ücret ödenerek parketme izni verilen ve bu amaçla özel cihaz bulunduran yerlerde ücret ödemeden parketme halinde veya süresi dışında,

17- Yayaların geçişine engel olmayacak şekilde ayrılmış, işaretle belirlenmiş ve il ve ilçe trafik komisyonunca karara bağlanmış olmak şartıyla, geniş ve uygun durumdaki yaya yollarında bulunan park yerleri dışındaki yaya yollarında, Yasaklanmış yerlerde ve hallerde parkedilen araçlar yetkililerce kaldırılır. Araçların yetkililerce kaldırılıp götürülmesi dolayısıyla yapılmış olan bütün masrafları, aracın sürücüsü veya sahibi ödemek zorundadır. Sürücüler duraklanan veya park edilen yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağladıktan sonra manevraya başlamak zorundadır. Duraklanan veya park edilen yerden çıkarken kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklara giriş ve çıkışlarını kolaylaştırmak için manevra geciktirilir. Bir trafik işareti ile izin verilmiş olması, duraklama ve arızalanma halleri dışında, yerleşim birimleri içindeki karayollarında; kamyon, çekici, otobüs veya bunların römorkları, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerinin bulundurulmaları ve parkedilmeleri yasaktır. Köy, kasaba gibi küçük yerleşim birimleri bu hükmün dışındadır.

KAvşaklara 5m kala duraklatmazken park etmek çoktan yasaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Safak Acar

O aracı orada görüyorsun .. Dönemeyeceğini bile bile niye zorluyorsun ki.. 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

O aracı orada görüyorsun .. Dönemeyeceğini bile bile niye zorluyorsun ki.. 

Gördü mü bakalım? :nea:

Yorum bağlantısı
Emrah Akdoğan

Bence tır dönmekte zorlamakta hatalı, mercedeste belki kanun önünde hatalı, ama pratikte bu maalesef var sıfıra sıfır bile parkediyoruz kavşağa. Aynı yere bazen bende bırakıyorum bende olabilirdim bir daha tövbe. Çünkü o sokaktan tır geçmesi cidden akla zarar bi durum.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Gördü mü bakalım? :nea:

Abi o sokağa aşşağıdan yukarıya cıktığı için illaki görmüştür..

+ Şehir içine tır kamyon girişleri gündüz saatlerinde yasak onun için suçlu bulunabilir tır. 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Abi o sokağa aşşağıdan yukarıya cıktığı için illaki görmüştür..

+ Şehir içine tır kamyon girişleri gündüz saatlerinde yasak onun için suçlu bulunabilir tır. 

Tır kesin suçlu zaten. Oraya park edene de suç bulurlar diyorum ben. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Duran araca çarpmak suçtur... Adam aracım bozuldu orada durmak zorundaydım dese kimse bişey diyemez.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Allahdan ford degilmis

Niye ya mondeonun sac kalınlığını gördün mü :D
Yorum bağlantısı

Gitti güzelim merso :( aynalar kapalı ,aynaları kurtarmış ama arabayı kaptırmış  :D

Mahvetmis guzelim mercedesi :(
Bu arada bu tarz kazalarda buyuk araclar hep hakli cikiyor. Cunku buyuk araclara o kadar yaklasmak hata, kör noktasinda kaliyoruz ve fark etmiyorlar.

Merso park etmiş erdem.

Ya bir de benim anlamadığım birşey var,o tırın stopları niye havaya bakıyor  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Niye ya mondeonun sac kalınlığını gördün mü :D

gordum neolmus
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...