İçeriğe Yönlendir

Fotoğraflarda Siyah Leke

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Herkese mehabalar. Fotoğrafa yeni yeni merak sardım. Bir ay kadar önce Mediamark tan  CANON 1100 D aldım.Başlangıç için yeterli bir makina olduğunu düşünüyorum.Henüz emekleme aşamasındayım.Sorunum aşağıdaki foyoğrafta olduğu gibi sağ üst köşede siyah bir nokta beliriyor.Raw çekimlerde dahada belirgin bu nokta. Makinayı aldığımda varmıydı bilemiyorum açıkçası.Bu gün mediamarka gittim bana makinanın servise gideceğini söylediler.Daha bir aylık makinanın servise gitmesini pekte istemiyorum.Acaba lens temizlemeyle falan düzelebilecek bir durummu. Yapabileceğim bir şey varmı yardım ederseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Itar8wu.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Lenste mi sorun yoksa makinenin sensöründe mi? Başka lensiniz varsa değiştirip deneyin yine çıkıyorsa lenste değil sensördedir problem..

Lensi çıkarıp dikkatlice baktırığınızda içine görülebilir yapışan toz vs varsa, tozsuz temiz bir ortamda açıp bakın ,basit bir toz yapışması da olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Teşekkürler arkadaşlar. Dediğim gibi yeni başladım daha ve başka lensim yok.Mediamarkta aynı şeyi bende söyledim ama ne yazıkki başka bir lens takıpta deneyemedik.Ufolar peşimi bırakmıyo.Ne zaman fotoğraf çeksem dibimde bitiyorlar:))

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Canonun eski serilerinde sensör temizliği modu vardı, sizin makinede varsa deneyin belki faydası olur..

Dediğimiz gibi fiziki muayene deneyin bana kalırsa, olmazsa fotoğrafçıdan yardım alabilirsiniz böyle bir derdim var anlamıyorum pek derseniz yardımcı olacaklardır..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Menüleri kurcalayın, sensör temizleme varsa makine yapsın (Bizim Pentaxlarda makineyi titreterek döker). Yoksa servis yolu gözüküyor. Kendiniz ellemeye kalkmayın daha beter yaparsınız.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Sensorde toz kalmıştır. Eliniz yatkın değilse bu işten anlayan bir fotoğrafçıda temizletin geçer. Eliniz yatkında kendiniz temizleyin ben hep kendim temizliyorum kulak çöpü ve içme suyuyla... 

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Sensör temizliği yapmaya çalışıyorum ancak her seferinde veriler alınamdı mesajı alıyorum..

Sensorde toz kalmıştır. Eliniz yatkın değilse bu işten anlayan bir fotoğrafçıda temizletin geçer. Eliniz yatkında kendiniz temizleyin ben hep kendim temizliyorum kulak çöpü ve içme suyuyla... 

Biraz detaylandırırsanız sevinirim..

geçmiş olsun. çok can sıkıcı bir olay.

Teşekkürler ..Evet ufacık bir nokta ama insanın canını sıkıyor ne yazıkki...

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Bu forumu bu yüzden çok seviyorum.Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkürler.Henüz sorunuma çare bulamadım ama söylediklerinizi tek tek deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Benim makineden. 
Sensörün üzerinde birşey var gibi. Menu'den elle temizlemeye basıp sonra merceği çıkarıp bir bakarsanız ihtimalleri azaltmış oluruz. :)

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Sensörün üzerinde toz tanecikimsitrakvari bi şey var sanki. :unsure2:

açılım istiyoruz sayın Murat Dere  :help:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

açılım istiyoruz sayın Murat Dere  :help:

O benim işim değil ciciş. Eline yüzüne bulaştırmadan açılan var mı ki? :seytan: Açarım da korkuyom. :p

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

O benim işim değil ciciş. Eline yüzüne bulaştırmadan açılan var mı ki? :seytan: Açarım da korkuyom. :p

siz böyle anlatınca bende korktum sayın Murat Dere vazgeçtim kimse açmasın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Menüleri kurcalayın, sensör temizleme varsa makine yapsın (Bizim Pentaxlarda makineyi titreterek döker). Yoksa servis yolu gözüküyor. Kendiniz ellemeye kalkmayın daha beter yaparsınız.

:D

Canon 1100D makine dikkatini çekerim.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Benim makineden. 

Sensörün üzerinde birşey var gibi. Menu'den elle temizlemeye basıp sonra merceği çıkarıp bir bakarsanız ihtimalleri azaltmış oluruz. :)

Evet bir küçük nokta gördüm ama temizlik kitim yok ne yazık ki.Kulak pamuğuyla olurmu acaba?

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Evet bir küçük nokta gördüm ama temizlik kitim yok ne yazık ki.Kulak pamuğuyla olurmu acaba?

Valla bana kalırsa kulak çubuğu daha çok toz getirir içerisine. Üflereyerek felan denediniz mi? 

:D

Canon 1100D makine dikkatini çekerim.

Biliyorum, en iyisini de Mert Boran bilir :)

Demek pentix'ler fabrika çıkışlı titremeye ayarlanmış. :p

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Sensör çok hassastır kulak pamuğu çizebilir.Birkaç defadan bir şey olmaz şeklinde düşünenler haberleri olmadan kılcal çiziklerle dolduruyorlar.Perde açılıp kapanırken kopan metal tozlarını çıkaramazsınız mesela.Ayrıca sensör üstüne su dahil herhangi bir sıvı sürülmez (önceki sayfadaki arkadaşımız kulak pamuğu ve su kullanıyorum demiş  :i-ih: ) Toz temizleme kitleri var.Fotoğrafçılığa başladım diyorsanız temizlik kitini de alın derim.Çok pahallı da değiller.İçlerinde pompavari şeyler var Basit temizlik için işe yarıyorlar.Fakat tam bir temizliği ehil birinde yaptırtın derim.Kolay görünse de zor iştir sensör temizlemek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...