İçeriğe Yönlendir

Focus III - Hız Sabitleme Nasıl Devreye Sokulur

Gürcan Çetin

Recommended Posts

Gürcan Çetin

2013 ford focus trend 1.6 tdci 95 beygir aracımın hız sabitlemesiniz nsl devreye sokabılırım tesskurler

Yorum bağlantısı
Safak Acar
focus_III_DIRKUM.jpg

Resimde görülen tuştaki on of bölümüne basarak devreye sokabilir ve devreden çıkartabilirsiniz.. + ile km hızını artırabilir - ile hızınızı düşürebilirsiniz, frene basınca otomatik olarak devreden çıkacaktır..

Altındaki can rest tuşu ise sitemi devreden cıkarır, bi daha basmanız durumunda , hangi hızda devreden cıkardıysanız o hızdan devreye sokar..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Şafak'ın detaylı açıklamasına ilaveten;

Sistemi on/off tuşuna basarak açtıktaktan sonra, sabitlemek istediğiniz hızda (+) ya da (-) tuşuna basmanız gerekiyor. Yani diyelim ki 90km\h'ye hızı sabitlemek istediğinizde; hız göstergenizde 90'ı gördüğünüzde artı ya da eksi tuşuna basacaksınız. Bundan sonra müdahale etmediğiniz müddetçe araç 90km'de sabit gitmeye çalışacak. Ancak;

- Frene veya debriyaja bastığınızda devreden çıkacaktır.

- Yokuş aşağı eğim, belirlediğiniz hızı koruyamayacak kadar dikse aracınız belirlediğiniz hızı aşabilir. Doğru düzlemi yakaldığı anda belirlediğiniz hıza aracınızı getirecektir. Sistemin frenle alakası yoktur, tamamen gaz hareketlerini kontrol ederek hızlanır ve yavaşlar.

- nadir de olsa; rampa yukarı eğim dikse, aracınızın hızı çok düştüğünde sistem devreden çıkabilir, bu da arıza değildir.

- res tuşuna basarsanız, bir daha res ya da artı eksi tuşlarından birine basana kadar, off tuşuna basarsanız ise sırası ile tekrar on tuşuna basıp artı veya eksi tuşlarına basıp belirlediğiniz hıza aracı sabitleyene kadar sistem devreden çıkar.

Diyelim ki frene bastınız ve sistem devreden çıktı. Tekrar aynı hıza sistemi kurmak için "res" tuşuna basabilirsiniz. Farklı bir hıza ayarlamak istiyorsanız, istediğiniz hıza gelip artı veya eksi tuşuna basacaksınız.

Sistem devredeyken ve sabit hızda ilerlerken; artı veya eksi tuşlarına kısa basmak 1km civarında hızınızı arttırıp düşürür. Uzun süreli bastığınızda el gazı işlevi devreye girer. Aracınızı gaz pedalı kullanmadan bu tuşlar vasıtasıyla hızlandırıp yavaşlatırsınız. Kullanım esnasında el gazı ile aracın hızını belirlediğiniz yer, sistemin hafızasındaki belirlediğiniz hız olur. Yani siz sistemi devreden çıkarıp, tekrar devreye aldığınızda artı yada eksi tuşu kullanarak belirlediğiniz son hıza ulaşmaya çalışır.

Yağışlı ve buzlu yol şartlarında cc kullanmayın. 40 km'nin altında sistem devreye girmez. Ayrıca düz vites araçlarda; debriyaja basışta sistem devreden çıkacağından en büyük vitese kadar cc kullanmak cazip değildir.

Hız sabitleyici doğru kullanmak yakıt sarfiyatınıza olumlu etki eder ama her şartta kullanmak sadece konfor sağlar, tüketiminize olumlu etkileri olmaz. Örneğin otobanda aracı 130km'ye ayarlayıp, fren ile 80km'ye düştüğünüzü varsayalım. Res tuşuna basarak aracınızı belirlediğiniz 130km'ye ulaştırmaya çalışırsanız aracınız bu hıza ulaşmak için gaz pedalına hükmedecek ve hızlı bir şekilde belirlediğiniz hıza çıkacak. Bunun yerine 110-120km civarında bir hıza kendi kontrolünüzde çıkıp bu aşamada res tuşına basarsanız aracınız kontrollü şekilde hızlanacak ve gereksiz yakıt harcamayacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Gürcan Çetin

teşekkur ederım ama benım arabada yokmu 1.6 trend tdci 95 çunku fotodakı kol bende yok .(

:(

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Kaç model? Direksiyon bununla aynı mı? Değilse diğer direksiyon modeline göre de anlatalım. Mantık aynı aslında. ..

Yorum bağlantısı
Gürcan Çetin

ABI 2013 ARABAYI ALIRKEN VAR DEMISLERDI AMA BILEMDIM KI 2013 FORD FOCUS 1.6 TDCİ TREND

Yorum bağlantısı
Mehmet Vefa

Evren beyin klavyesine sağlık güzel açıklamış.Çok önemli değil ama benim arabada 30 km de devreye giriyor hız sabitleyici.Bir de benimki gibi araba otomatik vites ise uzun yolda sabitle hızı vites derdi de yok yat kafayı uyu:)Tek eksik kalıyor araç kendi kendine sürse tam süper olacak.

Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

ABI 2013 ARABAYI ALIRKEN VAR DEMISLERDI AMA BILEMDIM KI 2013 FORD FOCUS 1.6 TDCİ TREND

bende bu aracin 2012 modeli var. CC yok. ama 2013 modelde olabilir mi? derseniz neden olmasin...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Bahattin Öztoklu

2011 model trend x var bende. Benim aracimdada yok ve taktirmak istiyorum duyan bilen var mi?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Ayşin Korkmaz

bende bu aracin 2012 modeli var. CC yok. ama 2013 modelde olabilir mi? derseniz neden olmasin...

Bende 2012 TrendX var ve benim aracımda bu kol var. Belki araçlarınız Trend paket olduğu için olmayabilir

Ben biraz konuyu hortlatmış olabilir miyim acaba :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mithat Tuğrul

Safak ve evren bey teşekkürler bilgileriniz için.çok faydalı oldu.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İsmail Üstün

Hocam hız sabitleyicili direksiyon taktırdınız mı son zamanlarda ben de ilgileniyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Eroltan Durmuş

Şafak'ın detaylı açıklamasına ilaveten;

Sistemi on/off tuşuna basarak açtıktaktan sonra, sabitlemek istediğiniz hızda (+) ya da (-) tuşuna basmanız gerekiyor. Yani diyelim ki 90km\h'ye hızı sabitlemek istediğinizde; hız göstergenizde 90'ı gördüğünüzde artı ya da eksi tuşuna basacaksınız. Bundan sonra müdahale etmediğiniz müddetçe araç 90km'de sabit gitmeye çalışacak. Ancak;

- Frene veya debriyaja bastığınızda devreden çıkacaktır.

- Yokuş aşağı eğim, belirlediğiniz hızı koruyamayacak kadar dikse aracınız belirlediğiniz hızı aşabilir. Doğru düzlemi yakaldığı anda belirlediğiniz hıza aracınızı getirecektir. Sistemin frenle alakası yoktur, tamamen gaz hareketlerini kontrol ederek hızlanır ve yavaşlar.

- nadir de olsa; rampa yukarı eğim dikse, aracınızın hızı çok düştüğünde sistem devreden çıkabilir, bu da arıza değildir.

- res tuşuna basarsanız, bir daha res ya da artı eksi tuşlarından birine basana kadar, off tuşuna basarsanız ise sırası ile tekrar on tuşuna basıp artı veya eksi tuşlarına basıp belirlediğiniz hıza aracı sabitleyene kadar sistem devreden çıkar.

Diyelim ki frene bastınız ve sistem devreden çıktı. Tekrar aynı hıza sistemi kurmak için "res" tuşuna basabilirsiniz. Farklı bir hıza ayarlamak istiyorsanız, istediğiniz hıza gelip artı veya eksi tuşuna basacaksınız.

Sistem devredeyken ve sabit hızda ilerlerken; artı veya eksi tuşlarına kısa basmak 1km civarında hızınızı arttırıp düşürür. Uzun süreli bastığınızda el gazı işlevi devreye girer. Aracınızı gaz pedalı kullanmadan bu tuşlar vasıtasıyla hızlandırıp yavaşlatırsınız. Kullanım esnasında el gazı ile aracın hızını belirlediğiniz yer, sistemin hafızasındaki belirlediğiniz hız olur. Yani siz sistemi devreden çıkarıp, tekrar devreye aldığınızda artı yada eksi tuşu kullanarak belirlediğiniz son hıza ulaşmaya çalışır.

Yağışlı ve buzlu yol şartlarında cc kullanmayın. 40 km'nin altında sistem devreye girmez. Ayrıca düz vites araçlarda; debriyaja basışta sistem devreden çıkacağından en büyük vitese kadar cc kullanmak cazip değildir.

Hız sabitleyici doğru kullanmak yakıt sarfiyatınıza olumlu etki eder ama her şartta kullanmak sadece konfor sağlar, tüketiminize olumlu etkileri olmaz. Örneğin otobanda aracı 130km'ye ayarlayıp, fren ile 80km'ye düştüğünüzü varsayalım. Res tuşuna basarak aracınızı belirlediğiniz 130km'ye ulaştırmaya çalışırsanız aracınız bu hıza ulaşmak için gaz pedalına hükmedecek ve hızlı bir şekilde belirlediğiniz hıza çıkacak. Bunun yerine 110-120km civarında bir hıza kendi kontrolünüzde çıkıp bu aşamada res tuşına basarsanız aracınız kontrollü şekilde hızlanacak ve gereksiz yakıt harcamayacaktır.

Saygılarımla.

Merhaba Evren bey;

Focus 3 style paket (2012) Ps sahibiyim. Geçtiğimiz günlerde uzun yoldayken hız sabitleyici devredeyken, yol yukarı/aşağı rampa değilken, hızım 88km/h iken, frene veya on/off'a basmaksızın hız sabitleyicinin kendiliğinden devreden çıktı. Bir süre de on/off'a defalarca basmama rağmen devreye girmedi. Bu bir arıza mıdır? Servise gitmeme gerek var mı?  yaklaşık 600km'lik bir yolda 3 defa bunu yaptı. Araç 90.000km bakımından yeni çıktı. bakımdan önce 1 defa bunu yapmıştı ama servise bunu söylemeyi unuttum açıkçası. servis bakımından sonraki uzun yolumda 3 defa yaptı aynısını. Aracı 65.000km km'den bu yana kullanıyorum hiç böyle bir olayına tanık olmamıştım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba Evren bey;

Focus 3 style paket (2012) Ps sahibiyim. Geçtiğimiz günlerde uzun yoldayken hız sabitleyici devredeyken, yol yukarı/aşağı rampa değilken, hızım 88km/h iken, frene veya on/off'a basmaksızın hız sabitleyicinin kendiliğinden devreden çıktı. Bir süre de on/off'a defalarca basmama rağmen devreye girmedi. Bu bir arıza mıdır? Servise gitmeme gerek var mı? yaklaşık 600km'lik bir yolda 3 defa bunu yaptı. Araç 90.000km bakımından yeni çıktı. bakımdan önce 1 defa bunu yapmıştı ama servise bunu söylemeyi unuttum açıkçası. servis bakımından sonraki uzun yolumda 3 defa yaptı aynısını. Aracı 65.000km km'den bu yana kullanıyorum hiç böyle bir olayına tanık olmamıştım.

Bir problem var gibi. Nadiren benim puntoda da oluyor. Seat'da da olmustu. Bu gibi durumlarda sisremimk kapatip tekrar actigimda duzelmis oluyor. Eger on off ile duzelmiyorsa servisin bakmasinda fayda var.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sarp D. Uygur

Şöyle bir ürün buldum eğer halledebilirsek trend araçlara da hız sabitlemeyi ekleyeceğiz :D

http://www.aliexpress.com/item/2015-new-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-focus-3-kuga-2012/32565135488.html?spm=2114.01010208.3.1.iw4cBa&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201644_4_505_506_503_504_301_502_10001_10002_10016_10005_10006_10003_10004,searchweb201560_5,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6451&btsid=917802a7-e495-472f-b83d-e4d83d51fc41

Servise sorduğum kadarıyla direksiyonda kendi sabitleyicisi yoksa komple direksiyon değişmesi gerekiyor diyorlar.

Ürünün sayfasında ise direksiyonun kesilerek montajın yapılabileceğini yazmışlar.

Araştırmaya devam..

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Şöyle bir ürün buldum eğer halledebilirsek trend araçlara da hız sabitlemeyi ekleyeceğiz :D

http://www.aliexpress.com/item/2015-new-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-focus-3-kuga-2012/32565135488.html?spm=2114.01010208.3.1.iw4cBa&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201644_4_505_506_503_504_301_502_10001_10002_10016_10005_10006_10003_10004,searchweb201560_5,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6451&btsid=917802a7-e495-472f-b83d-e4d83d51fc41

Servise sorduğum kadarıyla direksiyonda kendi sabitleyicisi yoksa komple direksiyon değişmesi gerekiyor diyorlar.

Ürünün sayfasında ise direksiyonun kesilerek montajın yapılabileceğini yazmışlar.

Araştırmaya devam..

Bu ürün çok pahalı değil mi, 300-350 lira civarına deri kaplı + CC tuşu olan titanium direksiyon alabilirsiniz 

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Serviste fiyat sormadım açıkçası, hani bu ürünü alsak montaj ve aktivasyonu yapar mısınız dedim o kadar. Belki de servis rakamları daha mâkul gelebilir. Sorayım bir dahaki gidişimde.

Bir de satıcıyla pazarlık yapabiliriz, 75 dolarlık ürünü 35 dolara aldığım oldu pazarlıkla :D

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Serviste fiyat sormadım açıkçası, hani bu ürünü alsak montaj ve aktivasyonu yapar mısınız dedim o kadar. Belki de servis rakamları daha mâkul gelebilir. Sorayım bir dahaki gidişimde.

Bir de satıcıyla pazarlık yapabiliriz, 75 dolarlık ürünü 35 dolara aldığım oldu pazarlıkla :D

Servise sorarsanız en son 1300-1400 civarıydı direksiyon simidinin fiyatı  :biggrin:  Forumdaki Galip abi satıyordu bir aralar ayrıca parçacılarda falanda aşağı yukarı 300-400 arasında fiyatları simitlerin.

Yalnız o nasıl pazarlıktır öyle hele ki elin çinçonuyla,valla helal olsun.  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

nöy? aliexpressle pazarlık mı :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

nöy? aliexpressle pazarlık mı :crazy:

İnanmayan olursa ekran görüntüsü atabilirim. Rakam 10 doların üzerinde ise muhakkak şansınızı deneyin çoğu zaman ise yarıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İnanmayan olursa ekran görüntüsü atabilirim. Rakam 10 doların üzerinde ise muhakkak şansınızı deneyin çoğu zaman ise yarıyor.

ben inanmadığım için yazmadım ki,böyle bir şey de oluyormuş diye hayret ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

ben inanmadığım için yazmadım ki,böyle bir şey de oluyormuş diye hayret ettim.

Abi yanlış anladın, kötü niyetle söylemedim onu ben :) Genel olarak hanı isterseniz gostereyim anlamındaydı. Kusura bakma sanki sana karşı söylemişim gibi olmuş.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Abi yanlış anladın, kötü niyetle söylemedim onu ben :) Genel olarak hanı isterseniz gostereyim anlamındaydı. Kusura bakma sanki sana karşı söylemişim gibi olmuş.

ben yanlış anlamışım,sen de kusura bakma Sarp :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...