İçeriğe Yönlendir

Tv Anten Girişine Geri Görüş Kamerası Bağlanır Mı

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Celalettin Süğürtin

Arkadaşlar, ikinci el olarak Navigold multimedia teyplerden aldım. İlanda geri görüş kamerası bağlanabilir yazılı idi. Cihazın kullanıcı el kitabı yok. Bağlantı soketi üzerinde de kamerayı bağlayacak bir rca soketine rastlamadım. Bulduğum rca soketlerin üzerinde av in falan yazmıyor, şu an hatırlamıyorum, ancak başka amacı var. Can alıcı sorum şu:Cihazın tv anten girişine geri görüş kamerasını bağlasam çalışır mı? Bir durum daha var: tv anten kablosu üzerinde biri kırmızı, diğeri siyah açık uçlu, yani herhangi bir fiş ya da soket bulunmayan iki  kablo var. Acaba video girişi anten girişi üzerinden mi yapılıyor? Elektronikten anlayan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Aldığım cihaz şunun aynısı

4R406R6.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

menü de camera  gözüküyormu gözükmüyosa olmayabilir kablo eksik olma ihtimali varmı ?

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Mönüde kamera diye bir şey görünmüyor. İki tane kablo kesiği var. İki tanesi mesajımda bahsettiğim, anten kablosunun yanından çıkan, iki tanesi de diğer tarafta. Bağlantı şeması üzerinden kontrol ettiğimde onlar kamera ile ilgili görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Anten kablosundaki kırmızı ve siyah kablolar antenin elektrik beslemesi olması lazım.teybin arkasında boş soket varsa video giriş kablo demeti takılı değildir.2. el aldım demişsiniz belki söküldüğü araçta kalmış olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

modülatör lazım olur antenden. ama girişi vardır var diyorsa.

modülatör büyüğü şu. kitleri de bulunur. 12V

http://www.antenci.net/Barcom-FULL-Band-RF-Modulator-BM-F0269A,PR-3339.html

Mehmet hocam, belki de anten kablosu üzerindeki uçları açık (kesilip bantlanmış) olan kablolar bu modülatörden geliyordur. Zira, anten kablosu üzerinde kibrik kutusunu andıran bir parça var ve bu iki kablo o parçadan dışarı çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

hm olabilir. kullanım kılavuzu bulmaya çalışın bulunur. hatta navigolda sorun doğrudan.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Anten kablosundaki kırmızı ve siyah kablolar antenin elektrik beslemesi olması lazım.teybin arkasında boş soket varsa video giriş kablo demeti takılı değildir.2. el aldım demişsiniz belki söküldüğü araçta kalmış olabilir.

Antenin bir de beslemesi oluyor değil mi, sinyal alış gücünü artırmak için.

hm olabilir. kullanım kılavuzu bulmaya çalışın bulunur. hatta navigolda sorun doğrudan.

Bunu yapacağım, fakat ürünü kendilerinden almamış olduğumdan bana yardım edeceklerine hiç ihtimal vermiyorum. Diyecekleri malum: bizim şurda yetkili servisimiz var, sizi oraya yönlendirelim, size yardımcı olsunlar, güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

yönlendirsin servise. ona da telefon edersiniz. sonuçta ürünü onlar ithal etmemiş mi :)

Antenin beslemesi olmaz. Bazı araçlarda motorlu anten olduğu için motor bağlantısı olur.

yani oto anteninde besleme genelde olmaz. cam içi özel diversity antenlerde felan olabilir ama sizin alet öyle değil.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

abi kameranın görüntü sinyali dijital sinyaldir ve teybin anten girişine bağlanmaz . çünkü teybin anten girişine analog sinyal bağlanır.

anten kablosuyla birlikte olan kablolarda tv için anten bağlandığında onun besleme voltajını veren uçlar . yani sadece antene bağlanıyor . 

kamera için mutlaka giriş vardır çünkü bu teyplerin genel kullanım amacıda kamera . teybin arkasında sizde olmayan soket girişi olabilir arkasını resimleme şansınız varsa dahada netleşir . 

bu teyplerde geri vitese takmadıkça arka kamerayı göstermez yani menüde kamerayla alakalı bir bölüm yoktur .

kamera bağlanırkende kamera görüntü ucu haricinde birde teybi kameraya geçiren tetikleme ucu oluyor . ses ve elektrik kablolarının içine bakın boşta kalan kablolarda olması lazım . farklı renkde ve tek oluyor . . el freni ucu pempe bazı teylerde . kamera kahverengi olabilir .

soketlerin resimlerini bulursam eklerim .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

abi kameranın görüntü sinyali dijital sinyaldir ve teybin anten girişine bağlanmaz . çünkü teybin anten girişine analog sinyal bağlanır.

anten kablosuyla birlikte olan kablolarda tv için anten bağlandığında onun besleme voltajını veren uçlar . yani sadece antene bağlanıyor . 

kamera için mutlaka giriş vardır çünkü bu teyplerin genel kullanım amacıda kamera . teybin arkasında sizde olmayan soket girişi olabilir arkasını resimleme şansınız varsa dahada netleşir . 

bu teyplerde geri vitese takmadıkça arka kamerayı göstermez yani menüde kamerayla alakalı bir bölüm yoktur .

kamera bağlanırkende kamera görüntü ucu haricinde birde teybi kameraya geçiren tetikleme ucu oluyor . ses ve elektrik kablolarının içine bakın boşta kalan kablolarda olması lazım . farklı renkde ve tek oluyor . . el freni ucu pempe bazı teylerde . kamera kahverengi olabilir .

soketlerin resimlerini bulursam eklerim .

Soketin resmini ne yapayım, bulursan soketi, buldum de.  :biggrin:

Şaka bir yana,  son satırdakilerde haklılık payın var sanırım. Kahverengi bir kablo var ama onun bir de şasisi olması lazım, onu bulamadım. Bir başka pembe kablo da var, yine ucunda bir şey yok, ama etiketinde handbrake yazıyor, açıkçası anlam verememiştim ona. 

Bir ekleme yapayım, teybin arka tarafında 0,5 cm x1 cm ebadında içi pinli üç adet soket girişi daha var, ama elimdeki kablo demetinde onlara uyacak hiç soket yok.

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Rca kablo demetiniz yok o zaman .Handbrake güvenlik amaçlı sadece durup el freni çekilince video ekranı açılması için ama şasi ye bağlarsanız devamlı ekran açık oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Soketin resmini ne yapayım, bulursan soketi, buldum de.  :biggrin:

Şaka bir yana,  son satırdakilerde haklılık payın var sanırım. Kahverengi bir kablo var ama onun bir de şasisi olması lazım, onu bulamadım. Bir başka pembe kablo da var, yine ucunda bir şey yok, ama etiketinde handbrake yazıyor, açıkçası anlam verememiştim ona. 

Bir ekleme yapayım, teybin arka tarafında 0,5 cm x1 cm ebadında içi pinli üç adet soket girişi daha var, ama elimdeki kablo demetinde onlara uyacak hiç soket yok.

o kadar yazdım sade son satırlardamı haklıyım abi ? teessüf ederim :D

soketin resmini bulsam tarif edecektim teybin videosunu bulabildim . 

o bir sürü farklı farklı olan kablolar el freni,kamera, bişey daha vardı unuttum . onların tetikleme uçları .

mesela el freni ucunu boş bıraktığında film cdsi takınca görüntü vermez . ekranda warning gibi uyarı yazısı çıkar . sebebi hareket halinde izlememelisin diyor . el frenini çek öyle izle diyor. ben onu direk istediği sinyali vererek devre dışı bırakıyorum .

kameradada aynı şey . geri vitese takıyorsun ama teyp onu sinyal kablosuna gelen + elektrikle algılıyor ve hemen kameraya geçiyor .

Rca kablo demetiniz yok o zaman .Handbrake güvenlik amaçlı sadece durup el freni çekilince video ekranı açılması için ama şasi ye bağlarsanız devamlı ekran açık oluyor

+ bi milyon :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Kahverengi kabloya + elektrik verildiğinde kamera ekranına geçmesi lazım renk kodları bazen değişik olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

Dijital kamera nasıl oluyor onu öğrenebilir miyiz?

digital kamera değil abi dijital sinyal . kameraların görüntüsü diyisal yani sayisal sinyal olarak çıkar . daha sonra rf dediğimiz yani analog hale modülatörlerle çeviriyoruz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bu cihaz bana 500 kağıda mal oldu. Keşke 200 daha verseydim, gıcır gıcır, her şeyiyle paket halinde alsaydım. Adam parayı attı cebine keyif çatıyor. Yolluyorsun şu malı, adam gibi  her şeyiyle yolla değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Hocam teybin arka görüntüsünü ekleyebilirseniz belki elinde olan birisi olabilir ya da alternatif bir yol bulunabilir

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Eveet, işte forumun gücü, işte danışmanın gücü. Gittim, teybi söktüm, resimledim, geldim ve fark ettim ki, gün boyunca arayıp da bulamadığım kablo, o sarı renkli kablo kağıtların arasından çıktı. Sonunda kamera bağlantısını yapabileceğim kabloyu buldum :bravo:

lQouEj4.jpg?1

X9ZBbwf.jpg?1

pMDgSdR.jpg

UEVeZYI.jpg

Wpc1vvW.jpg

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Haklısın, ama yine de birazcık hak etmişti, zira kullanım kılavuzunu kaybetmiş olduğundan onu yollamamıştı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...