İçeriğe Yönlendir

Asgari Ücret Vergi Dilimi Hakkında Bilir Kişi Yardımı

Oğuzhan Demir

Recommended Posts

Oğuzhan Demir

Abilerim öncelikle hepinizden özür dilerim forumu genel olarak sadece otomobiller ve dostluklar için kullanıyorum yalnız az önce öğrendiğim başıma gelen olay hakkında kimden bilgi alacağım bilemedim. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımlarını esirgemez ise çok sevinirim.

Resmi bir kurumda taşeron firma personeli olarak çalışıyorum. 

Durum şöyle ki senenin ilk 6 ayı 908,25 TL sonraki 4 ayı 938,93 TL olan maaşım son iki aydır 887,69 TL olarak yatmış. Durumu yeni fark ettim. İş yerindeki şefim ile iş veren firmayı aradık yıllık gelir miktarımdan dolayı vergi kesintim %15'ten %20'ye yükselmiş bu sebeple maaşım düşmüş ve yapabileceğimiz bir şey yokmuş. 

Şefim bu kesintiye itiraz edebileceğim düşüncesinde ama tam bir fikri yok. Şimdi ben bu duruma itiraz edebilir miyim yoksa oturduğum yerde oturayım mı?

Diğer bir soru ise 2014 yılı için kesintim %20 ile mi devam edecek yoksa %15 ile başlayıp tekrar %20'ye mi çıkacak? 

Tam da düğün arefesinde bu iş hiç güzel olmadı. Yılbaşından sonra maaşım artar en azından 1000 Lira'ya yaklaşır derken bu haber hiçte güzel olmadı  :shok:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşte bu yüzden brüt ücretten nefret ediyorum :angry:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

benimde önceki işim taşeron firmaydı,aynı senin olay gibi son 2 ay maaşta kesinti oluyordu gittik şirkete senin bahsettiğin olayı anlattılar.Normalde şirketler bunu çalışana yansıtmayabiliyor ama ülkede malum taşeron firmalar ne hakları yiyorlar bunu mu ödeyecekler. yenil yılda ise %15 olarak devam etcek abi yıl sonuna doğru gelir miktarın sınırı geçtiği için %20 kesinti olucak yine...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

İşte bu yüzden brüt ücretten nefret ediyorum :angry:

Evet bir de o vardı dilim 10,700 TL'den hesaplanıyor ve tabi ki brüt gelir üzerinden yoksa elime geçen para daha az  :angry:

benimde önceki işim taşeron firmaydı,aynı senin olay gibi son 2 ay maaşta kesinti oluyordu gittik şirkete senin bahsettiğin olayı anlattılar.Normalde şirketler bunu çalışana yansıtmayabiliyor ama ülkede malum taşeron firmalar ne hakları yiyorlar bunu mu ödeyecekler. yenil yılda ise %15 olarak devam etcek abi yıl sonuna doğru gelir miktarın sınırı geçtiği için %20 kesinti olucak yine...

Teşekkürler Ümit en azından 9-10 ay kurtarıyoruz buna da şükür...

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

rica ederim abi yardımcı olabildiysem ne mutlu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Geçmiş olsun,

YIllık toplam gelirin 10.000TL üzerine çıktığı zaman devlet senden normalde %15 alacağı gelir vergisini %20 şeklinde alıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

Oğuzhan 11 bin tl ye kadar %15 vergi dilimine giriyorsun kazancın 11 bin tl ile 27 bin tl arasında ise %20 dilime girersin

2014 yılı için geçerli tarife benim yazdığım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

a.Ücret gelirleri

Gelir dilimleri                                                                       Vergi oranı

11.000 TL'ye kadar                                                                     % 15

27.000 TL'nin 11.000 TL'si için 1.650 TL, fazlası                          % 20

97.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL, fazlası                          % 27

97.000 TL'den fazlasının 97.000 TL'si için 23.750 TL, fazlası        % 35

tarihinde Bilal Nazlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

İşveren ile anlaşırken maaş'ınızı net ücret üzerinden belirleyin. 

Maalesef brüt ücret üzerinden anlaşma yapıldığında bu tür sıkıntılar meydana gelmektedir. Çalışan için en sağlıklı yöntem net ücret üzerinden anlaşmaktır.

İş verenimi daha hiç görmedim :) Geçen senelerde senede 6 ay çalışırdım 2013 yılı için benden habersiz tüm işlemlerim yapılmıştı ben işe başladığımda 2014 için yine aynı iş veren ile devam edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

Muhasebeci olarak olaya el atayım dedim, ama sağolsun arkadaşlar benden önce çözmüşler olayı. :)  :)  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Muhtemelen yine aynı sistem olacaktır. 2014 yılında kesintiniz yine %15 ile başlayıp limit' e geldikten sonra % 20' ye çıkacaktır. 

Firmaya ulaşıp bu şekilde maaş hesaplamasını kabul edemeyeceğinizi,  net ücret olarak tekrardan hesaplanmasını isteyebilirsiniz. 

Bu tarz brüt ücret hesaplaması yapılan maaşlar da sizde de olduğu gibi belli bir dönemden sonra yükün bir kısmı işveren' den işçi' nin üzerine binmektedir.

İş verenin pek kaile alacağını sanmıyorum. Biraz piyango bir elamanım. Fırsat bulduğumda topu müdürüme atacağım. Ondan da pek bir umudum yok ama bu seneyi kaçırsak ta bari 2014'ü kurtarmaya çalışalım...

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

maalesef yapacak birşey yok 4 aydan beri kesinti oluyor benimde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Taşeron olmaya gerek yok bu kesinti için yada özelde çalışmaya.Devlet sektöründe de aynı durum geçerli.İşin kötüsü bu katsayılar neredeyse hiç artmıyor.Sürekli vergi dilimine maruz kalıyoruz.Sene ortasından sonra ciddi düşüş oluyor  :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

İşin zaten mantığı yanlış. Devlet buba diyorki asgari ödenecek maaş budur, benim halkım bundan azına layık! değildir. Sonra dönüyor öbür tarafta sen busene çok kazandın (bunu dediği kişi asgari ücretli çalışan) senden daha fazla vergi alacağım. Daha söylerim birşeyler ama forumdan atılmakla kalmam hapsede atılırım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

İşin zaten mantığı yanlış. Devlet buba diyorki asgari ödenecek maaş budur, benim halkım bundan azına layık! değildir. Sonra dönüyor öbür tarafta sen busene çok kazandın (bunu dediği kişi asgari ücretli çalışan) senden daha fazla vergi alacağım. Daha söylerim birşeyler ama forumdan atılmakla kalmam hapsede atılırım...

Güzel bir özet olmuş :)

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Gerekli cevaplar verilmiş, ne yazık ki kazancınıza göre yılın son aylarında vergi kesintisi artmakta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serhat Böcek

Ne yazık ki hep aynı dert.Yıl başında %15 ile başlıyoruz gelir toplamımız 11000 tl yi geçince kesinti %20 oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...