İçeriğe Yönlendir

Engelli Araç Alımı Hakkında

Enis Sever

Recommended Posts

Mahmut Guzel

Bir arkadaşımızın abisinin %40 Engelli raporu var. Arkadaşımız abisine bakmak için kendi üzerine 0 km ÖTV siz araç alabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

B u rapora göre alamaz ancak %90ve üzeri olması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Kayınçomun bir rapora göre %88, başkasına görede %90 oranında engeli var. Ötv indiriminden faydalanarak araç almak istiyoruz. Kendisinin araç sürmesi mümkün değil. Aracı Babası (Kayınbabam) kullanacak. Acil veya gerekli durumlarda da nadiren, Eşim, Ben, Bacanak, Baldız belki kullanır.

Bizim merak ettiğimiz bu işe nasıl başlıyoruz. Yani araca karar verip bayiye gidiyoruz ve onlar işleri yapıyor mu? Yoksa önce vergi dairesi vs. bir yerlere gidip indirim için başvuru vesaire mi var?

Yani bu işin yolu nedir.

Bilgisi, tecrübesi olan Abiler-Arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirse çok yardımcı olurlar.

Şimdiden teşekkürler.

Aracı engelli kişiden başka birinin kullanabilmesi için %90 rapor şart. Siz raporla almak istediğiniz bayiye giderseniz bütün işlemleri onlar yapıyor. Yalnız şu sizi yanıtlmasın. İndirim aracın liste fiyatı üzerinden değil bayiye geliş fiyatı üzerinden yapılıyor. 

Bu alacagınız araç öncelikle 1600 ccden büyük olmayacak aracı yakınlık derecesinde  abi baba   ve en fazla 5 sahıs bildire biliyorsunuz  ötv  ve kdv vergisinden muaf oluyor  aracı en az 5 yıl satamıyorsunuz  karınız birde ocak ve temmuz bandurolundanda muafsınız  aracı alırken elinizdeki engelli raporunun aslı  ve bu raporun sahibide yanınızda olması gerekiyor  diger işlemleri zaten aracı alacagınız yer yapıyor  burada karınız  en az%35 karınız oluyor ama  bunun sonuda var aracı bu verdiginiz isimler haricinde kullanan olursa araç direk parklık ve alamazsınız bunun ötv ve kdv vergisini ödeyerek ancak cıkartabilirsiniz   yani yanarsınız  birde  muayneden muaf diye biliyorum 

Mahmut abi, aracı sadece beş kişi kullanıyor ifadesi yanlış. 3.dereceye kadar bütün akrabaları veya sadece noterde belirlenecek kişiler kullanabiliyor.

Ayrıca aracı 5 yıl satamazsınız diye bir madde yok. 5 yıl içinde engelli olmayan birine satarsanız devlet yapmış olduğu ötv indirimini geri istiyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel
(düzenlendi)

Aracı engelli kişiden başka birinin kullanabilmesi için %90 rapor şart. Siz raporla almak istediğiniz bayiye giderseniz bütün işlemleri onlar yapıyor. Yalnız şu sizi yanıtlmasın. İndirim aracın liste fiyatı üzerinden değil bayiye geliş fiyatı üzerinden yapılıyor. 

Mahmut abi, aracı sadece beş kişi kullanıyor ifadesi yanlış. 3.dereceye kadar bütün akrabaları veya sadece noterde belirlenecek kişiler kullanabiliyor.

Ayrıca aracı 5 yıl satamazsınız diye bir madde yok. 5 yıl içinde engelli olmayan birine satarsanız devlet yapmış olduğu ötv indirimini geri istiyor.  

benim demek iştedigimde en yakın derecede 5 kişiye kadar birde aracı 5 sene satamıyorsun yan komsum 1 ay önce aldı ayrıca bu rapordan bendede var bende engelliyim  ama ben aracı aldıktan sonra cıkartım yeni nizam böyleymiş bend ede kuronik kalp yetmezligi akciger sorunu baypas ameliyatı ve kalp pili kalp efsi %24 calısıyor  bu arabayı satıp benimde almam lazım ama bilemiyorum bunları yazdıgım için cok özür dilerim 

tarihinde Mahmut Guzel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

benim demek iştedigimde en yakın derecede 5 kişiye kadar birde aracı 5 sene satamıyorsun yan komsum 1 ay önce aldı ayrıca bu rapordan bendede var bende engelliyim  ama ben aracı aldıktan sonra cıkartım yeni nizam böyleymiş bend ede kuronik kalp yetmezligi akciger sorunu baypas ameliyatı ve kalp pili kalp efsi %24 calısıyor  bu arabayı satıp benimde almam lazım ama bilemiyorum bunları yazdıgım için cok özür dilerim 

Abi bende 2011 de aldım annemin üzerine ötv indiriminden faydalandım. Ruhsatımda "engelli aracıdır 3.dereceye kadar yakınları kullanabilir" yazıyor.Yani 5 kişiye kadar diye bi durum yoktu. aracı kimlerin kullanacağına dair bir beyan istemediler. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel

Senin dedigin dogrudur  herhalde bende yan komsunun yalancısıoldum  kendim için sormadım belgeyi verirlerken anlattılar

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Elimizdeki mevcut raporla bir bayiye gidip bu işleri başlatabiliyormuyuz yani?

Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel

Bu raporla gidin bir bilgi alın

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Yurt içinden %90 ve üzeri engelliler için alınmış araçları herkes sürebiliyor. Kısıtlayıcı hüküm kaldırıldı. Ayrıca emniyet müdürlüğünün bilgi edinme karşılığında attığım mailin cevabı aşağıdadır.

23/09/2013 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğümüze yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz alınarak, gerekli çalışmalar yapılmak üzere Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gönderilmiştir.
Trafik Tescil Şube Müdürlüğünce verilen cevabi yazıda "Ahmet EKİCİ isimli şahıstan gelen bilgi edinme talebi incelenmiş, yurtiçinden alınmış, engellilik oranı %90 ve üzeri olan şahısların aracını bir başkasının kullanıp kullanamayacağını sormaktadır. %90 ve üzeri engellilerin almış olduğu araçlarda herhangi kısıtlayıcı bir hüküm bulunmadığından kullanmada herhangi bir engel bulunmamaktadır." denilmektedir.
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Rahmi Nural

Yurt içinden %90 ve üzeri engelliler için alınmış araçları herkes sürebiliyor. Kısıtlayıcı hüküm kaldırıldı. Ayrıca emniyet müdürlüğünün bilgi edinme karşılığında attığım mailin cevabı aşağıdadır.

23/09/2013 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğümüze yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz alınarak, gerekli çalışmalar yapılmak üzere Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğünce verilen cevabi yazıda "Ahmet EKİCİ isimli şahıstan gelen bilgi edinme talebi incelenmiş, yurtiçinden alınmış, engellilik oranı %90 ve üzeri olan şahısların aracını bir başkasının kullanıp kullanamayacağını sormaktadır. %90 ve üzeri engellilerin almış olduğu araçlarda herhangi kısıtlayıcı bir hüküm bulunmadığından kullanmada herhangi bir engel bulunmamaktadır." denilmektedir.

Ahmet bey samimi soyluyorum birakin il emniyet mudurlugunu trafik denetleme sube mudurune sorsaniz bu konuyu bilmezler...Yillardir annemin uzerine engelli araci kullanirim her kontrole dustugumde polislerin bilgilerini olcmek icin test ederim hicbise bilmiyorlar.Ama abenim bu konuda mewrakli arkadaslara siddetle tavsiyem 3.derece kan ve sihri kan bagi yakini haricindeki kisiler sakin bu araclari kullanmayin.Allah korusun herhangi bi kaza aninda gerek trafik sigortasi gerekse varsa eger kaskodan 1 kurus bile alinamaz..

Ozel hastahaneler haric devletin bircok hastahanesinin saglik kurulu bolumunden otv den muaf arac almak istiyorum diye basvurun ortalama 2 aylik maratonu tamamlayin raporunuz %90 uzeri cikarsa yakininiza ait araci kullanabilirsiniz...

Abi bende 2011 de aldım annemin üzerine ötv indiriminden faydalandım. Ruhsatımda "engelli aracıdır 3.dereceye kadar yakınları kullanabilir" yazıyor.Yani 5 kişiye kadar diye bi durum yoktu. aracı kimlerin kullanacağına dair bir beyan istemediler. 

Kesinlikle dogru ve bu durum gunumuz itibari ile degismedi...Degisen tek sey plakalardaki ozurlu simgesi kalkti...

Arabanizi satmadan once alacaginiz raporun yuzdelik derecesi onemli.Once raporu cikarin mahmut bey.

Kanunlar çerçevesinde kullanamayacağınızı biliyorsunuzdur, eğer bilmiyorsanız bildireyim aracı kullanmanız yasak.

Bulunduğum il itibariyle sorun olmaz demişsiniz. İşini yapmak isteyen bir polise denk gelirseniz eğer haliniz harap. İyi günler

Katiliyorum.Olasi bir kazada kendi aracinizin butun masrafi ve karsi tarafin butun masrafi tamamen cebinizden cikar..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Ruhsat sahibi engelli ölürse araç ne oluyor ? 

Arac veraset ilami yolu ile varislere kaliyor.Aracin alim tarihinden itibaren vefat kacinci yilda gerceklesmisse 5 yilin kalan suresi bekleniyor ve bu zaman zarfinda arac varisler tarafindan kullaniliyor.Bes yil sonunda arac satilabiliniyor.

Ruhsatta ötv istanası ödenmeden satılamaz ibaresi damgalanıyor. Ötv indirimi normal, fakat kasko niçin yüksek nesi risk ? Ama şu sigorta şirketleri tarafından uygulanıyor, anahtar teslim veya ötv indirimli fiyatından kasko gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Ahmet bey ruhsata bahsettiginiz bir damgalama yapilmiyor gerek yok zaten noterin ekraninda butun bilgiler mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Alinan arac engelli kisinin uzerine  oldugu surece (5 yil yada 50 yil) Motorlu tasitlar vergisi odenmiyor.Her bes yilda bir engelli kisi yeni sifir bir arac alablir.Ister eski arac yada araclarini satar ister ayni kisi uzerine 20 arac olur farketmez.Kasko istege baglidir yapilmasi gibi bir zorunluluk yoktur.Motor silindir hacmi otomobillerde 1600 cc yi gecemez.Ticarilerde araclarda yapilacak indirim cok daha azdir.(oranini bilmiyorum)Alinacak indirim o yilki OTV oranl ile birebir ilgilidir.Ornegin 2014 yili 1600 cc ye kadar olan otv orani %45 dir

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Alinan arac engelli kisinin uzerine  oldugu surece (5 yil yada 50 yil) Motorlu tasitlar vergisi odenmiyor.Her bes yilda bir engelli kisi yeni sifir bir arac alablir.Ister eski arac yada araclarini satar ister ayni kisi uzerine 20 arac olur farketmez.Kasko istege baglidir yapilmasi gibi bir zorunluluk yoktur.Motor silindir hacmi otomobillerde 1600 cc yi gecemez.Ticarilerde araclarda yapilacak indirim cok daha azdir.(oranini bilmiyorum)Alinacak indirim o yilki OTV oranl ile birebir ilgilidir.Ornegin 2014 yili 1600 cc ye kadar olan otv orani %45 dir

Ticarilerde %9 ve %10 aracına göre değişiyor. Ama benim gibi ticari alıpta indirimden yararlanabileni görmedim. 

En az 50 kere maliye ile görüştüm transit customa indirim yaptıramadım. Nedenini bilen kimse yok ne maliye, ne gelir idaresi...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Rahmi Nural

Ahmet bey nedeni cok acik.Maliyedeki memurlara  selam olsun.Bahsettiginiz arac 1600 cc den yuksek silindir hacmi tasiyor bu yuzden indirim alamassiniz...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mahmut Türkmen

Merhaba arkadaşlar, benim danışmak istediğim bir şey var. Annemin %90 engelli raporu var ve ötv indiriminden faydalanarak bir araç alacak olursak şu an üzerimde bulunan aracın kasko hasarsızlık indirimini bu araca geçirtebilir miyim yoksa yeni kasko alıyor gibi mi işlem görür. Araç annemin üzerinde olacak yasal olarak ama kullanacak tek kişi ben olacağım.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, benim danışmak istediğim bir şey var. Annemin %90 engelli raporu var ve ötv indiriminden faydalanarak bir araç alacak olursak şu an üzerimde bulunan aracın kasko hasarsızlık indirimini bu araca geçirtebilir miyim yoksa yeni kasko alıyor gibi mi işlem görür. Araç annemin üzerinde olacak yasal olarak ama kullanacak tek kişi ben olacağım.

Mahmut Hocam, böyle bir aktarma olamaz çünkü ruhsat da kasko da annenizin adına olacak. Ben 4,5 yıldır aynı durumda olan annemin adına olan aracımı kullanıyorum. Şu an bu aracı kendi adıma alsam (daha önce adıma kaskolu aracım olmadığı için) sıfırdan kasko yapmış gibi olacağım.

Bu arada ne zamandır yoksunuz forumda, en son 2013 Erciyes buluşmasında görüşmüştük. Özleniyorsunuz kendinizi.

Ekleme: Anneniz noter huzurunda sizi tek şoför olarak tayin ederse kasko açısından durum değişir mi yani sizin adınıza olan hasarsızlık indirimi aktarılır mı bilemiyorum.

tarihinde Ali Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
(düzenlendi)

Mahmut Hocam, böyle bir aktarma olamaz çünkü ruhsat da kasko da annenizin adına olacak. Ben 4,5 yıldır aynı durumda olan annemin adına olan aracımı kullanıyorum. Şu an bu aracı kendi adıma alsam (daha önce adıma kaskolu aracım olmadığı için) sıfırdan kasko yapmış gibi olacağım.

Bu arada ne zamandır yoksunuz forumda, en son 2013 Erciyes buluşmasında görüşmüştük. Özleniyorsunuz kendinizi.

Ekleme: Anneniz noter huzurunda sizi tek şoför olarak tayin ederse kasko açısından durum değişir mi yani sizin adınıza olan hasarsızlık indirimi aktarılır mı bilemiyorum.

Ali Hocam teşekkür ederim. aslında foruma zaman zaman girip çıkıyorum cep telefonundan ama haklısınız koşturmacadan biraz ihmal ettim sanırım. İki çocuğun biri sabahçı biri öğleci olunca onların getir götür işleri ve dersleriyle ilgilenmem gerği nedeniyle inan başımı kaşıyamıyorum. tabi bir de kendi işlerimiz eklenince nete bile giremediğim günler oluyor bazen.  

Bu arada araç değişikliği olursa kaskodaki hasarsızlık nasıl gitmez diye araştırıyorum. ama mantiken de sizin dediğiniz doğru. araç sahibi ben olmayınca kasko da aktarılmaz muhtemelen.

Peki annemin ehliyeti olmadığına göre ehliyeti olmayan birinin aracına kasko yaptırabilecek miyim?

tarihinde Mahmut Türkmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ali Hocam teşekkür ederim. aslında foruma zaman zaman girip çıkıyorum cep telefonundan ama haklısınız koşturmacadan biraz ihmal ettim sanırım. İki çocuğun biri sabahçı biri öğleci olunca onların getir götür işleri ve dersleriyle ilgilenmem gerği nedeniyle inan başımı kaşıyamıyorum. tabi bir de kendi işlerimiz eklenince nete bile giremediğim günler oluyor bazen.

Bu arada araç değişikliği olursa kaskodaki hasarsızlık nasıl gitmez diye araştırıyorum. ama mantiken de sizin dediğiniz doğru. araç sahibi ben olmayınca kasko da aktarılmaz muhtemelen.

Peki annemin ehliyeti olmadığına göre ehliyeti olmayan birinin aracına kasko yaptırabilecek miyim?

Allah kolaylık versin Mahmut Hocam. Ben de bu sene biraz daha rahatım. Çocuklar büyüdükçe biraz daha vakit kalıyor bize. Tabi okul çağına geldiklerinde yine koşturmaca başlayacak bizim de.

Annenizin ehliyeti olmasına gerek yok. Ben 5 yıldır yaptırıyorum kasko. Araç annemin adına. Kasko evraklarında benim adım hiç geçmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...