İçeriğe Yönlendir

W203 C320 (M112) Külbütör Kapağı Contası Değişimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Geçen hafta devir-daim pompasını değişirken bahsetmiştim.

Sağlı sollu bulunan Külbütör kapaklarından araca göre sağ taraftakinden oldukça fazla yağ kacağı vardı, bu yağ kaçağı motor ısınınca rahatsızlık verecek derecede kokuya sebep oluyordu.

Ayrıca gaz kokusunun buradan kaynaklanabileceğini söylemişti LPG ustası.

Bende bu pazar bir işim yokken buna girişmeye karar verdim.

Öncelikle ateşleme bobinlerinden bujiye doğru giden kablonun ucunu elle çıkarmak imkansız olduğu için bir aparat arıyorken şunu buldum, 10 numara oldu bulduğum, işimi epey kolaylaştırdı.

c320_alet_buji.jpg

Daha sonra öncelikle LPG enjektörlerine gelen gaz borusunu söktüm ve enjektörü motora sabitleyen civatayı söktüm, LPG enjektörüden motora giden bağlantı hortumlarını sökmedim, videoda göreceğiniz gibi cırt kelepçe ile geçici olarak sabitledim işime engel olmasın diye :)

Bu bölümden sonra elim kirlendiği için fotoğraf çekemedim. Aşağıdaki fotoğrafları şu sitedeki konudan aynen alıyorum, emeğe saygı duyduğumdan resimleri alıp düzenlemiyorum, konunun linki şudur:

http://www.pelicanparts.com/techarticles/Mercedes-W203/ENGINE-Valve_Cover_Gasket_Replacement/ENGINE-Valve_Cover_Gasket_Replacement.htm

Daha 3 ayrı bobininde vidaları sökerek boşa çıkardım, sonra yukarıdaki aparatla bujilere giden (silindir başına iki buji var) kabloları çıkarıp kenara koydum.

pic08.jpg

pic13.jpg

pic14.jpg

Külbütör kapağının üstünde bulunan bütün civataları sökünce boşa çıktı dokunmam ile poff diye bir ses çıkardı :)

pic15.jpg

Kapağı dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra eski contayı çıkarıp attım. sonra motordaki kısımdaki bütün yağ ve pisi içeri düşürmeyecek şekilde mikrofiber bez ile temizleyip kupkuru hale getirdim.

pic16.jpg

Külbütör kapağının contanın geçmesi için bulunan oluklarını WÜRTH balata sipreyiyle iyice temizleyip kuruttum. Sonra yeni contayı yerine yerleştirip, kapağı geri yerine taktım. 

pic18.jpg

Bu kısımları asistanım olmadığı için videoya veya fotoğrafa alamadım  :)

Ama gerisi aşağıdaki videoda.

Allah'a çok şükür bu işi de hallettik...

[MEDIA]

[/MEDIA]

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Hey maşallah Furkanım ellerine sağlık. Yakında Mercedes tamirhanesi açacak inşallah. Sayende mercedesden anlayan ustaların bu arabalar aslında logo oyuncak gibidirler sözünün ne denli yerinde bir söz olduğunu gün be gün ispatlıyorsun bize sağolasın. EPC için ya bilgisayarı gönderirim yada 15 tatilde çocuklarla İzmit e giderken yolu çevirebilirim haberin olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

O kadar çok isterdim ki bu tarz işlere elimin yatkın olmasını..

Tebrik ederim..  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hey maşallah Furkanım ellerine sağlık. Yakında Mercedes tamirhanesi açacak inşallah. Sayende mercedesden anlayan ustaların bu arabalar aslında logo oyuncak gibidirler sözünün ne denli yerinde bir söz olduğunu gün be gün ispatlıyorsun bize sağolasın. EPC için ya bilgisayarı gönderirim yada 15 tatilde çocuklarla İzmit e giderken yolu çevirebilirim haberin olsun.

Abi elimden geldiğince gözüm kestiği yere kadar yapayım diyorum. 

EPC için önceden haberleşelim bende Karamürsel'de olabilirim muhakkak ara Eskişehir'de olursam burada misafirim olun hep beraber ailecek, başımın üstünde yeriniz var.

O kadar çok isterdim ki bu tarz işlere elimin yatkın olmasını..

Tebrik ederim..  :bravo:

Bu yetenek yada yatkınlık; canım ciğerim gözümün nuru rahmetli babmın Elektrik ustası (gerçek bir ustaydı ben değil çevresindekiler söylerdi) olmasından ve bazende yanında beni çırak olarak kullanmasından, hatta ara sıra fırçalayıp işi düzgün yapmamı sağlamasındandır. Nur içinde yatsın, o hayatta olsa Silindir kapağı contasını bile değişirdik :(

• Beğen 6
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Abi elimden geldiğince gözüm kestiği yere kadar yapayım diyorum. 

EPC için önceden haberleşelim bende Karamürsel'de olabilirim muhakkak ara Eskişehir'de olursam burada misafirim olun hep beraber ailecek, başımın üstünde yeriniz var.

Bu yetenek yada yatkınlık; canım ciğerim gözümün nuru rahmetli babmın Elektrik ustası (gerçek bir ustaydı ben değil çevresindekiler söylerdi) olmasından ve bazende yanında beni çırak olarak kullanmasından, hatta ara sıra fırçalayıp işi düzgün yapmamı sağlamasındandır. Nur içinde yatsın, o hayatta olsa Silindir kapağı contasını bile değişirdik :(

Nur içinde yatsın..  Ne mutlu ki size elini vermiş rahmetli babanız abi...

Tekrardan emeğinize sağlık çalışmalarınızı zevkle takip ediyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

eline saglik furkan :bravo: 

mersedes motoru kadar tamiri zor baska bir arac varmi diye hep dusunmusumdur 

ozellikle a ve b serisi . Galiba yok :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Maşallah güzel iş. Triger olmayıp zincir olduğunu da net olarak görmüş olduk...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Furkan Usta, biz de bir merso var rektefiye yapabilir misin acaba  :p

Ellerine sağlık kardeşim.  :bravo:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan Usta, biz de bir merso var rektefiye yapabilir misin acaba :p

Ellerine sağlık kardeşim. :bravo:

Hocam ben sadece parca değişebilirim, ustalık ne haddime :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hocam ben sadece parca değişebilirim, ustalık ne haddime :)

Ben potansiyel görüyorum sen de kardeşim.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ben potansiyel görüyorum sen de kardeşim.  :flowers:

Yok hocam kendi arabama rahat rahat girişiyorumda, başkasının arabasına müdahele etmem herhalde. (Yağını suyunu değişirim ama :) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bugün tekrar kontrol ettim hiç yağ sızıntısı yok. Dünden beri gaz/kötü kokusuda yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

La bozacaksın.. Oynayıp durma.. almam bak.. 

Abi bozuk olan yerleri düzeltiyorum, sana da yaranılmıyor ha :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Evet gaz kokusu tamamen kesildi 1 haftadır koku yok çok şükür.

Aklınızda olsun kulbutor kapağı contanızda sızıntı var ise lpg kokusuna sebep olabiliyormuş

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Furkan Avcı

4 yıl sonra aynı contaları tekrar değiştim dün akşam :)

aynı işi ikinci kere yapınca daha çabuk yapıyorsun onu anladım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...