İçeriğe Yönlendir

Ford Scorpio 2,3 Ghia Yakıt Sorunu

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Arkadaşlar pazargünü 145-tl LPG aldım Antalyaya gittim.Toplamda 370km yol yapmışım.Şimdi depo boş hesaladım km de 0,39 kuruş yakmışım bu uzun yol hesabım.Şehir içinde aynı tutarı depoya doldurduğumda 0,53 kuruş yaktığı ortaya çıkıyor.Beni sinirlendiren konu ise bu sabah meydana geldi.Petrole gittim,depoyu benzinile fullettim depo alamıyanakadar doldurttum akabinde şehir içinde 12km yol yaptım tekrar petrole geldim depoyu benzin ile doldurttum 4,5 tl yakıt aldı.Hesaladım 0,37 kuruş yakıyor.Şimdi ben napayım arkadaşlar.Bu lpg yi söksem yerimidir?Hem pistonlarıma zarar veriyor hemde yakıttan tasaruf edemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

LPG ayarlarına bir daha baktırın.Bir anormallik olduğu kesin.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kuruş hesabı bilemiyorum ama benzin lpg farkı %20 gibi çıkmalı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

sonkez servise götürüp baktıracağım alacağım cevap;abi bunda sorun yok derse  sök kardeşim dicem.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

sonkez servise götürüp baktıracağım alacağım cevap;abi bunda sorun yok derse  sök kardeşim dicem.

12 km ölçüm için yanlış olabilir, benzinle 100 km deneyin bence.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ölçüm bu şekilde olmaz ama.Furkanın dediği gibi en az 100 km kullanın öyle doldurun tekrar.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Benzin ölçümü yanlış. Lpgyide bitip benzine geçene kadar gidin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benzin ölçümü yanlış. Lpgyide bitip benzine geçene kadar gidin.

tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım,lpg yi bitirip benzine geçince ne olacak.Zaten lpg yoktu bitmişti.

ölçüm bu şekilde olmaz ama.Furkanın dediği gibi en az 100 km kullanın öyle doldurun tekrar.

pek fark olacağını sanmıyorum,şehir içi 145-tl lik lpg ile 270 km yol yapıyor yani km de 0,53 kuruş.Mercedesin 6 silindirliler bile 0,50 kuruş yakıyor.

12 km ölçüm için yanlış olabilir, benzinle 100 km deneyin bence.

sizin dediğinizi yapıcam 100 km yol yapıp öyle denicem bakalım fark ne çıkacak.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım,lpg yi bitirip benzine geçince ne olacak.Zaten lpg yoktu bitmişti.

pek fark olacağını sanmıyorum,şehir içi 145-tl lik lpg ile 270 km yol yapıyor yani km de 0,53 kuruş.Mercedesin 6 silindirliler bile 0,50 kuruş yakıyor.

1 depo benzin almadan hesap yapmak çok sağlıklı sonuç vermez. fabrıka verisi şehir içi 13 olan bi araç. lpgde 15 litre yakması normal sayılabilir. sizin hesaba göre (lpg 3TL ise şayet) 18 litre yakmış. ayarsızlık var gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

12 km ortalama yakıt tüketimini ölçmek için yeterli değil.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1 depo benzin almadan hesap yapmak çok sağlıklı sonuç vermez. fabrıka verisi şehir içi 13 olan bi araç. lpgde 15 litre yakması normal sayılabilir. sizin hesaba göre (lpg 3TL ise şayet) 18 litre yakmış. ayarsızlık var gibi.

Ne güzel, hesap böyle olur işte :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benim araç 140 TL'lik LPG ile 290 km yapıyor (en az 20-30 tl'lik benzinde harcıyor şu soğuklarda)

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

LPG kitinizin markası ne ?

Antalya Akdeniz sanayi de HBA otogaz var orada İbrahim usta var. Kendisi ford thunderbird kullanıcısıdır. O arabaya ayar yapıp prins taktıysa sizin aracında derdinden anlar diye tahmin ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Taşanakadar koydurdum,ikinciyide öyle koydurdum,öyle veya böyle lpg nin benzinden çok yaktığı aşikar,şuan en mantıklısı 5-tl benzinle bu arabaya binmek lpg nin daha çok harcadığını göz önünde bulundurursak.Deneyelim 100km de ne çıkacak,neticeyi yazarım.

Beyfendi 12 kmde belki 1 litre yaktı belki çok koydular vs öyle ölçüm mü olur?Benzini en az 100 km giderek bir daha deneyin lpg de sorun neyse çözülür 5 liradan benzinle 2.3 arabaya binmek mantıksız.

LPG kitinizin markası ne ?

Antalya Akdeniz sanayi de HBA otogaz var orada İbrahim usta var. Kendisi ford thunderbird kullanıcısıdır. O arabaya ayar yapıp prins taktıysa sizin aracında derdinden anlar diye tahmin ediyorum. 

Markası lavato.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Taşanakadar koydurdum,ikinciyide öyle koydurdum,öyle veya böyle lpg nin benzinden çok yaktığı aşikar,şuan en mantıklısı 5-tl benzinle bu arabaya binmek lpg nin daha çok harcadığını göz önünde bulundurursak.Deneyelim 100km de ne çıkacak,neticeyi yazarım.

Markası lavato.

Bence fırsatınız olursa yanına uğrayın derim . Yardımcı olur kesin. Öm dan bilgilerini atabilirim.

Yorum bağlantısı
Uğur Efe

LPG ayarı önemli , yakıtı aldığınız yer önemli , her ikisi de sıkıntılıysa sonuç normal.

Benzin ölçme yönteminiz doğru ama sonuç yanlış , lpg sonucu ne kadar yüksek de çıksa benzin sonucu daha fazla çıkmalı..

Lpg'yi hesaplarken yaptığınız hız ortalaması kaçtı ?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

LPG ayarı önemli , yakıtı aldığınız yer önemli , her ikisi de sıkıntılıysa sonuç normal.

Benzin ölçme yönteminiz doğru ama sonuç yanlış , lpg sonucu ne kadar yüksek de çıksa benzin sonucu daha fazla çıkmalı..

Lpg'yi hesaplarken yaptığınız hız ortalaması kaçtı ?

Abi hızım ortalama 120km çok nadir 200 km çıktığım ya 1 ya da 2 kere toplamda 1 dakka sürmedi,zaten yüksek hıza biranda çıkıyor sonrasında devamlı 100-120 ile seyir ettim.120 yide sadece sollamalarda yatım.Bu aracı ilk alığımda şehir dışı 0,25 kuruş yakıyordu ona güvenerek hiç kontrol etmedim.Şirketin anlaşmalı istasyonu var devamlı ordan almaya başlamıştım ay sonu bakıyorum 700-tl yakıt faturası,ne len bu dedim başkası alıp banamı yazıyorsunuz kaymakam bile bukadar yakıt tüketmiyor.Meğer benim araç sömürüyormuş :) bu yakıt gerçekten normal yakıt tükemiti olsa önemli değil dicem araç yakıyor ama değil,araç normalden fazla yakıyor.

Abi %20 fazla yakıcak fakat litre başına 2 lira kar ettiricek sağlıklı bir lpg.. o araba en iyi ihtimalle 100 kmde10 litre benzin yakar şehiriçinde 37 kuruşluk hesabınız kesin yanlış.

100 km de 10 litre yakarsa şehir içi çıkması gereken sonuç en az 0,50 kuruş ama ben 0,37 kuruş çıkardım :) fabrika verileri ile tam zıt.

Bence fırsatınız olursa yanına uğrayın derim . Yardımcı olur kesin. Öm dan bilgilerini atabilirim.

Abi ben Gazipaşadayım bu usta Antalyada ise yanına uğrayamam eğer alanyada falansa gider gösteririm,

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Abi hızım ortalama 120km çok nadir 200 km çıktığım ya 1 ya da 2 kere toplamda 1 dakka sürmedi,zaten yüksek hıza biranda çıkıyor sonrasında devamlı 100-120 ile seyir ettim.120 yide sadece sollamalarda yatım.Bu aracı ilk alığımda şehir dışı 0,25 kuruş yakıyordu ona güvenerek hiç kontrol etmedim.Şirketin anlaşmalı istasyonu var devamlı ordan almaya başlamıştım ay sonu bakıyorum 700-tl yakıt faturası,ne len bu dedim başkası alıp banamı yazıyorsunuz kaymakam bile bukadar yakıt tüketmiyor.Meğer benim araç sömürüyormuş :) bu yakıt gerçekten normal yakıt tükemiti olsa önemli değil dicem araç yakıyor ama değil,araç normalden fazla yakıyor.

100 km de 10 litre yakarsa şehir içi çıkması gereken sonuç en az 0,50 kuruş ama ben 0,37 kuruş çıkardım :) fabrika verileri ile tam zıt.

Abi ben Gazipaşadayım bu usta Antalyada ise yanına uğrayamam eğer alanyada falansa gider gösteririM

Merkeze gelmek değmez o zaman . Sorununuzu daha net anlatabilmeniz için tavsiyem lpg yi tam oldurun  en az 100 km gittikten sonra tekrar doldurun. Bu şekilde lt/km hesabı yapın . Daha doğru bir ölçüm olacaktır sizin için. LPG istasyonunuzun size vermiş olduğu fiş üzerinde almış olduğunuz lpg miktarı mevcuttur. Fiyatlar değişken fakat lt standart.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...