İçeriğe Yönlendir

Axa Sigorta Tüm Hasarı Ödemiyor

Mehmet Acar

Recommended Posts

Mehmet Acar

İş arkadaşımın aracına park halinde iken başka bir araç arkadan çarpmış. Hasar çok büyük değil.

2006 jetta araç. Aracı vw servisine götürüyor ve servis axa'nın tüm hasarı ödemediğini ve aradaki farkı cebinden ödemesi gerektiğini söylüyorlar. Ankara'daki iki servis de aynı bilgiyi veriyor.

Kaskoyu anlarım anlaşmalı servise yönlendirme hakkı var da trafik sigortası bunu yapabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Misafir

Eksperin hasarı ilk tespiti ile onarım servisinin kesmiş olduğu fatura arasında parça veya işçilik açısından bir fark varsa oradan kesinti yapılmış olabilir. Öncelikle eksperi arayıp raporda yazılan toplam hasar miktarını öğrenmek gerekir.

Yorum bağlantısı
ömür ölmez

İş arkadaşımın aracına park halinde iken başka bir araç arkadan çarpmış. Hasar çok büyük değil.

2006 jetta araç. Aracı vw servisine götürüyor ve servis axa'nın tüm hasarı ödemediğini ve aradaki farkı cebinden ödemesi gerektiğini söylüyorlar. Ankara'daki iki servis de aynı bilgiyi veriyor.

Kaskoyu anlarım anlaşmalı servise yönlendirme hakkı var da trafik sigortası bunu yapabiliyor mu?

Karşı tarafın sigortası mı Axa ? Sigortadan mı yapılıyor kasko'dan mı ? Kaskodan yapılıyorsa eğer kaskolarda alengirli işler çok..Bu konuda uzman olarak forumdan abimiz MEHMET ÖZYÜREK size yardımcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Esas sorun teşkil eden trafik sigortasıdır.. Trafik sigortası şirketine göre, muadil, hatta çıkma parça bile gönderebilir.. 

Orjinal parça takacağım derseniz, farkı cebinizden ödersiniz.. 

Ne yazıkki şu anki yasalar buna müsaade ediyor.. 

Kaskoda da çeşitli poliçeler var.. Birisi ile yetkili servise gidemezken, diğerinde sadece anlaşmalı iş yerine gitmek orunda kalabilir, yan sanayi parçayı kullanmak durumunda kalabilirsiniz. 

Bu olaydaki fark da muhtemelen işçilik veya orjinal parça farkıdır. 

Bu hasarda, mağdur olan kişi, mağduriyete sebep olan kişiden zararının tanzimini isteyebilir. Bu sebeple diyoruz ki, en iyi trafik sigortası en ucuz olanı değil, işini iyi yapanıdır. Bu konuda tecrübe paylaşmış olanların özellikle bu kısmı iyi okumasını istiyorum. 

Bu gibi olaylarla karşılaşmamak için mutlaka kasko yaptırın, kusursuz bir kaza sonucunda çekinmeden kasko poliçenizi kullanın.. Çünkü, kusursuzsanız hasarsızlık indiriminiz bozulmaz, kasko şirketiniz sizin için ödediği hasar bedelini kusurlu tarafın sigorta şirketinden eksiksiz olarak alır. 

Yani; size eksik ödeme yapan kusurlu trafik şirketi, sizin kaskonuza tam öder. 

Kaskonuzu yaptırın. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorunlu madde bu: 

Trafik Poliçesi genel şartları B.2.b maddesi ‘Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkânı yok ise yenisi ile değiştirilir. Bu durumda taşıtta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilemez.’ 

Sigorta şirketleri bu maddeyi şu şekilde kullanmaktadır. : Tamiri mümkünse tamir ettir, tamiri mümkün değil ise muadil parça ver, muadil yoksa orjinal parça ver.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

geçmiş olsun.

Sorunlu madde bu: 

Trafik Poliçesi genel şartları B.2.b maddesi ‘Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkânı yok ise yenisi ile değiştirilir. Bu durumda taşıtta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilemez.’ 

Sigorta şirketleri bu maddeyi şu şekilde kullanmaktadır. : Tamiri mümkünse tamir ettir, tamiri mümkün değil ise muadil parça ver, muadil yoksa orjinal parça ver.

profil fotonuz değişmiz tanıyamadım yorumu okurken sonra ismi görünce anladım :)

konuyla alakası yok ama ışık siğortadan kasko yaptırdım doğru bi seçim mi sizce.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

geçmiş olsun.

profil fotonuz değişmiz tanıyamadım yorumu okurken sonra ismi görünce anladım :)

Eskisinde mi daha yaşlıyım yoksa bunda mı. ? :)
Yorum bağlantısı
Misafir

Eskisinde mi daha yaşlıyım yoksa bunda mı. ? :)

Daha yakışıklı, daha genç..  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Daha yakışıklı, daha genç..  :biggrin:

+1 beyaz tişört açmış seni  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Daha rezil bir durum ortaya çıktı, lpg li olduğu için servis de aracı kabul etmiyor :)

LPG li araca kaskoya da gerek yok o durumda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Saçma.. 

Sızdırmazlığı varsa kabul etmeli.. Firmaların lpg'ye savaş açmasını anlamıyorum.. Bu güne kadar hangi serviste lpg'li araç patlamış.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servis teknisyeni lpg sistemini bilmiyorsa, eğitimi yoksa, montaj safhasında kesilen biçilen yeri bilmiyorsa veya montaj şeması yoksa müdahale etmez, isabetli aslında müdahale etmemesi. Ve kaç tane servis teknisyeni motoru dinleyerek teşhis koyabiliyor ? Onlar lpgli araçları hiç ellemesin mümkünse

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...