İçeriğe Yönlendir

30Bin Liralık Otomobil Nasıl 54Bin Lira Oluyor?

Misafir

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Kur artışını da dikkate alıyorsunuz umarım.

70 liralık c4 picasso bir haftada 85 oldu :)

Yorum bağlantısı
Başar Mert

Sadık abim doğru söylemiş kendileri yasayı ona göre ayarlayınca bir sakınca olmuyor kimseyi uyandırmadan çifte vergilendirmeyi yasal hale getiriyorlar. hem arabanın kdv si hemde ötvnin tekrar kdvsi :) Minareyi çalan kılıfınıda uydurur hesabı işte...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Panelvan olarak vergilendirilir.Eğer cam ve arka koltuklar varsa...

Var abi arka ful camlı . yani nekadar olucak yıllık toplam vergisi? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Var abi arka ful camlı . yani nekadar olucak yıllık toplam vergisi? 

859 tl yıllık vergisi.. 1.9 motora kadar olanlar..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Vergiler bu kadar yüksek,yakıt bu kadar pahalı ama bir o kadar da araba piyasada,2000 model altı araba kalmadı nerdeyse :) bence hep böyle kalsın ya ucuzlarsa trafik daha da berbat olur aman(!) :D

Yanılıyorsun Ozan,

Ortalıkta cipleri, arabaları ile fink atanlar koca İstanbul'da sınırlı sayıda bir azınlık, kalabalık bu kadar yüz ölçümünde bu kadar insanın olmasıdır, hiçbir iktisadi değeri olmayan 'millette para var ki geziyor baksan köprü trafiğine' yorumunu kabul edemiyorum, salakça geliyor.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Otomobilin fabrika çıkış fiyatı kadar vergi bu nasıl bir düzen nasıl bir vergi anlayışı anlamak güç. :angry:

Yorum bağlantısı
Misafir

Otomobilin fabrika çıkış fiyatı kadar vergi bu nasıl bir düzen nasıl bir vergi anlayışı anlamak güç. :angry:

Zaten anlamadan alıyoruz özel tüketim mallarının hepsini. Acaba diyorum havaya sakinleştirici gazmı salıyorlar  :unsure2: Yada suya... :p

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

telefon,

telefon ücreti,

içinde TV geçen bilimum mamülün vergisi tasarlayan ve üretip satan adamdan daha yüksel bedelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

ortalıkta şöyle bir söylenti var. Artık telefonlar nakit olarak satılacakmış kredi kartına taksit olmayacakmış. O nedenle satışlarda patlama varmış

Evkur ve benzeri firmalar satış patlaması yapacak ozaman. Köşeyi dönecekler.. Adamlaar bu günleri (kredi kartına taksit iptalini) yıllar önce görmüşler herhalde.. Kartsız senetle 36 ay hatta 48 ay taksit yapıyorlar...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Benim yakın takip ettiğim ve herkesin pahalı satıldığına inandığı  1,4 tsi act + dsg golf'ün almanyadaki fiyatı (doğuş biraz ilave özeelikli donanım ile getirmektedir.) 27,722 € X 2,993 = 82971 TL. Almanyadaki bu aracın fiyatı. Doğuşun sitesinde ise aynı araç 76,000 TL. Herkes vergilerden şikayet ediyor ama hala bu aracın fiyatı üretildiği ülkeden ucuza satılıyorsa demekki Almanyadaki tüketiciler bu araca daha fazla verdi vermektedirler. Şikayet etmeden önce Biraz araştırmak herkesin çok zamanını almayacaktır :) 1600cc ve altı avrupadan ucuzdur ülkemizde. 1600 üstünde ÖTV'den dolayı pahalanmaktadır...

http://www.volkswagen.de/de/CC5.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Benim yakın takip ettiğim ve herkesin pahalı satıldığına inandığı  1,4 tsi act + dsg golf'ün almanyadaki fiyatı (doğuş biraz ilave özeelikli donanım ile getirmektedir.) 27,722 € X 2,993 = 82971 TL. Almanyadaki bu aracın fiyatı. Doğuşun sitesinde ise aynı araç 76,000 TL. Herkes vergilerden şikayet ediyor ama hala bu aracın fiyatı üretildiği ülkeden ucuza satılıyorsa demekki Almanyadaki tüketiciler bu araca daha fazla verdi vermektedirler. Şikayet etmeden önce Biraz araştırmak herkesin çok zamanını almayacaktır :) 1600cc ve altı avrupadan ucuzdur ülkemizde. 1600 üstünde ÖTV'den dolayı pahalanmaktadır...

Fatih Abicim. Kendi kurumuzla çarpıp yapılan hesap bence çok gerçekçi olmayacaktır. Şöyle ki ülkemizde 1000 Tl alan bir adamın Alman muadili en az 1200-1500 € almaktadır.. Yani kendi paraları ile karşılaştırıldığında çokta pahalı değil aslında Golf orada  :biggrin: Sen burada Golf almak için 83 ay çalışman gerekirken, Almanya da 25 aydan kısa sürede bir Golf alabiliyorsun.. Yanlış hesap BAğdat tan döner :p

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Fatih Abicim. Kendi kurumuzla çarpıp yapılan hesap bence çok gerçekçi olmayacaktır. Şöyle ki ülkemizde 1000 Tl alan bir adamın Alman muadili en az 1200-1500 € almaktadır.. Yani kendi paraları ile karşılaştırıldığında çokta pahalı değil aslında Golf orada  :biggrin: Sen burada Golf almak için 83 ay çalışman gerekirken, Almanya da 25 aydan kısa sürede bir Golf alabiliyorsun.. Yanlış hesap BAğdat tan döner :p

Konu alım gücü ile alakalı değil. Araçtaki vergi çokluğu ile alakalı. Konuyu saptırmayalım lütfen :)

fatih abi bir ara euro ülkemizde 2,5 idi. Bir anda fırladı gitti. O kurada göre 70 ediyor fiyart. Kur yanıltıcı bu konuda

Serbest piyasa ekonomisi böyle işliyor maalesef...2,5 olduğundada bu araç 64,000 tl idi yani yine ordan ucuz idi...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Aylık gelir ?  Kişi başı milli gelir?   Biz rakamlarla delicesine oynasak bile ulaşamadığımız gelirleri enflasyonları ? Yıllık ithalat ihracat rakamları?  Alman üretici acaba 'Ya biz bu arabayı zengin halkımıza 27.000 euro'dan veriyoruz da, TL bizim para birimi karşısında değer kaybetti, onlara ayıp olmasın diye kendi halkımıza daha ucuzdan verelim' mi diyecekler?  Almanlar böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

Yorum bağlantısı
Misafir

Konu alım gücü ile alakalı değil. Araçtaki vergi çokluğu ile alakalı. Konuyu saptırmayalım lütfen :)

Serbest piyasa ekonomisi böyle işliyor maalesef...2,5 olduğundada bu araç 64,000 tl idi yani yine ordan ucuz idi...

Saptırma yok Abicim. Aynı alım gücüne sahip 2 ülke vatandaşı, aynı aracı, sırf bir ülkedeki yüksek vergiden dolayı, kendi alım gücüne göre daha yüksek fiyattan alıyor yani..

Yorum bağlantısı
Misafir

Yanılıyorsun Ozan,

Ortalıkta cipleri, arabaları ile fink atanlar koca İstanbul'da sınırlı sayıda bir azınlık, kalabalık bu kadar yüz ölçümünde bu kadar insanın olmasıdır, hiçbir iktisadi değeri olmayan 'millette para var ki geziyor baksan köprü trafiğine' yorumunu kabul edemiyorum, salakça geliyor.

Ironiydi abi zaten benimki :) parantwz ici unlem o yuzden
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

donanım listesine bakmalı, çok farklı olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

20 bin liralık araba :) fazlasını beklemek ayıp, lastik sesi de olacak, rüzgar sesi de :)

2009 yılı mart ayında aldığım Mus'un faturası, hemi de ötv indirimli hali :)

bw82.jpg

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

2011 yilinda 0 km mondeo 2.0 tdci selective 95bin tl idi, su anda 150bin tl. Bu aracin yeni kasasinin Abd satış fiyatı 25bin dolar, yani 51bin civari... ÖTV işte... Bmw 320d modernline icin Aralık ayinda fiyat almıştık, o zamanki döviz kuruna göre, bayi kârı da dahil aracın satış fiyatı bizim eklettigimiz aksesuarlarla birlikte 68bin TL oluyordu, ama ÖTV ve KDV girince 160bin TL oldu. Aradaki fark vergi, ve aynı arabayı kişi başı geliri bizim bilmem kaç katımız olan Almanya'nın vatandaşı bizimkinin yarısını ödeyerek alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

yanlışım varsa affola ancak duyumum(doğruluğu mechul), Firmalar belli modellerde ana merkezden, ülkedeki vergilendirmeden ötürü farklı fiyat istendiği ve ona göre fiyatlandırılıdığını duymuştum.

Yani Alman vatandaşları bu aracı kura bağlı olarak bakıldığında bizden pahalı olduğunu söylesekte yinede son kalem alım gücü.

Aynı durum mercedes-benz ve BMW'de de olduğunu hatırlıyorum araştırıp tekrar yazacağım. :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Bunlar hep arz talep meselesi arkadaşlar... 30 bin liralık araç değil 50 küsür bin, 100 küsür bin liraya çıkıyorsa bile; Üretilen satılabiliyor mu? Satılıyorsa sorun yok... Problem satın alamayanın problemi, piyasanın yada toplumun değil...

İnsanlar alamasalar ve talep düşerse zaten emin olun fiyatlar düşer, ama vergilerin düşmesiyle, ama üreticilerin fiyat çekmesiyle...

Bu yüzden, verginin çokluğunun, azlığının, yada aracın kendisinin pahalı olmasının önemi yok...

Satılmazsa şartlar kendiliğinden oluşur, boşuna yorulmayın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

yanlışım varsa affola ancak duyumum(doğruluğu mechul), Firmalar belli modellerde ana merkezden, ülkedeki vergilendirmeden ötürü farklı fiyat istendiği ve ona göre fiyatlandırılıdığını duymuştum.

Yani Alman vatandaşları bu aracı kura bağlı olarak bakıldığında bizden pahalı olduğunu söylesekte yinede son kalem alım gücü.

Aynı durum mercedes-benz ve BMW'de de olduğunu hatırlıyorum araştırıp tekrar yazacağım. :)

Vw bir araçtan diyelimki ortalama 1000 € kazanmayı hedeflemiş. Bunu belirlerken ülke umurunda olmazki. Türkiye yada Türkleri neden düşünsünki? neticede vag grubu 9 milyon üstünde araç satıyor bunun 125,000 adedi ülkemizde.Ha bu yıl lider olmak için biraz destek verebilir mi verebilir ama Dünya sanayisinde ortalama kazanç %5 tir. bunun ne kadarını doğuşa bırakır onu bilemem. Olay tamamen arz talep meselesi ve dolaysız vergileri toplamayı beceremeyen ülkelerin dolaylı vergiler ile kolay vergi toplamaya gitmesidir. Avrupalılar ve bizim ülkemiz Amerika gibi dolaysız vergiyi toplamayı beceremediklerinden kdv türündeki dolaylı vergilere yüklenir iş bu kadar basittir. Amerikada benzin taşıt vergisi gibi vergiler ya yoktur yada çok cüzidir nedemi? adam gelir vergisi toplamayı 1930 larda oturtmuş ve hiç taviz vermeden bugüne kadar uygulamıştır...Bu nedenlede dolaylı vergiye ihtiyacı yoktur.

Özel çalışan doktor yeni Lüx araca biner devlet hastanesinde çalışan doktor 2.ci el dizel focusa . Hangisi daha fazla vergi verir ? Sorun bunun düzelememesinde...Ne zaman düzelir bilemem :D ben göremem ama İnşaallah torunlarım görür birgün...

Not: doktor sadece serbest çalışanlar adına verilmiş basit bir örnektir kimseyi rencide etmek için yazılmamıştır.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Zaten anlamadan alıyoruz özel tüketim mallarının hepsini. Acaba diyorum havaya sakinleştirici gazmı salıyorlar  :unsure2: Yada suya... :p

Abi güzel şeyler saldıkları kesin bunca insan sessiz durduğuna göre zaten sesi çıkanın sesi kesiliyor direk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gülle
:) levent abinin mi bir skeci vardı zamcık diye :) anlaşılan devletimiz yine bize küçük bir zamcık yapmış :) zamımıza koydular :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...