İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Trend Mtv Indirimi Hk.

Çetin Özkan

Recommended Posts

Çetin Özkan
(düzenlendi)

arkadaşlar hatırlatma adına konuyu paylaşıyorum geçen sene forumda konuşulurken haberi olmayanlar vardı geçen sene yaptıgım vergi indirimini bu senede gerçekleştirmiş bulunuyorum tanıdık bir siğortacınız varsa mtv indirim formu düzenlettirerek ücretsiz olarak 540+540=1080 olan mtv niz 349+349=698 tl ye düşüyor bilginize gerekli evraklar

1- mtv indirim formu (herhangi bir yetkili sigorta acantesinden alınacak)

2- dilekçe yazılacak

dilekçe örneği ;Alıntıdır

NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
ÜMRANİYE / İSTANBUL

Dairenizin ……………… TC kimlik nosunda kayıtlı mükellefinizim. Adıma kayıtlı olan ........................... plakalı aracıma ait 2011/1 dönemlerine ait MTV ödemesi yapabilmek için kasko bedeli üzerinden ilgili kanun gereği indirimden yararlanmak istiyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres: 19.01.2011

Tel: 0 332 ... .. .. İsim Soyisim
Gsm: 0 5.. .. ..

tarihinde Çetin Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Efe

Öncelikle ALLAH Azze ve Celle sizden razı olsun.

abi bunun için illa aracın kayıtlı olduğu vergi dairesine mi gitmemiz gerekiyor.Mesela aracım Alanya Vergi Dairesine kayıtlı ben Antalya merkezdeyim.Antalya merkez vergi dairesine başvursam olur mu?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

aynı il içerisinde herhengi vergi dairesi oluyo diye biliyorum çünkü benim ikametgah sultanbeyli tescil ama ben ümraniye vergi dairesinde yaptırdım plaka değişik olursa sıkıntı yani bağlı bulunduğu il motorlu taşıt vergi dairesi olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bütün mondeolara olmuyor bu durum maalesef.Trend donanımlı olan arkadaşlar faydalanabilir sanırım bu durumdan

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

akan bu yüzden başlığa trend diye belirttim :)

tarih sınırlaması yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Çetin kardeşim seninle aynı model araca sahibiz geçtiğimiz yaz indirim yaptıracaktım ama kasko değerlerini artırdıkları için yaptırmamadım yani ödenen verginin, araç kasko değerinin % 5 inden fazla olması gerekiyor indirimden yararlanmak için bu Temmuz'da benim aracın kasko değeri 22000 tl görünüyordu oyüzden olmadı siz nasıl yaptırdınız sizden ricam tam olarak ne yapmamız gerekiyor

Yorum bağlantısı
Başar Mert

evet bu uygulama çok eskiden var güzel bir uygulama bende 1,9 kangonun vergisini yatırılen indirtiyodum ama sizin trendlerde geçerli biraz bu ghia olanlar yararlanamıyor diye biliyorum çünkü onların kasko değeri yüksek olduğu için geçiyor oranı.

Yorum bağlantısı
Uğur Efe

Bütün mondeolara olmuyor bu durum maalesef.Trend donanımlı olan arkadaşlar faydalanabilir sanırım bu durumdan

Paketle alakası yok abi. Mantık şu : 1 Yıllık MTV  , aracın Kasko Değerinin %5'inden fazla ise ya motor hacmi ya da yıl değeri değiştirilerek indirilime gidiliyor.

Not : Aracınızın kasko değerini Türkiye Sigortacılar Birliği'nin sitesinden öğrenebilirsiniz.. Selamlar

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Paketle alakası yok abi. Mantık şu : 1 Yıllık MTV  , aracın Kasko Değerinin %5'inden fazla ise ya motor hacmi ya da yıl değeri değiştirilerek indirilime gidiliyor.

Not : Aracınızın kasko değerini Türkiye Sigortacılar Birliği'nin sitesinden öğrenebilirsiniz.. Selamlar

Hesaplama o şekilde zaten bunda sıkıntı yok.Ancak donanıma göre aracın kasko değeri de artıyor.Trend model ile ghia model arasında fiyat farkı var doğal olarak bu yüzden trend modeller kasko değerinin % 5 altında kalmasına rağmen ghia donanımlar kalamıyor.O olayı anlatmak istemiştim ben :)

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Çetin kardeşim seninle aynı model araca sahibiz geçtiğimiz yaz indirim yaptıracaktım ama kasko değerlerini artırdıkları için yaptırmamadım yani ödenen verginin, araç kasko değerinin % 5 inden fazla olması gerekiyor indirimden yararlanmak için bu Temmuz'da benim aracın kasko değeri 22000 tl görünüyordu oyüzden olmadı siz nasıl yaptırdınız sizden ricam tam olarak ne yapmamız gerekiyor

nisan da arabayı alınca o sırada kasko 17900 dü hemen yaptırdım ve o şekilde ödedim bu senekinide dün evrakları hazırlayıp vergi dairesine başvurdum 1 saat sonra işlem tamam dı.

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

nisan da arabayı alınca o sırada kasko 17900 dü hemen yaptırdım ve o şekilde ödedim bu senekinide dün evrakları hazırlayıp vergi dairesine başvurdum 1 saat sonra işlem tamam dı.

Şimdi tekrar baktım 20.100 tl görünüyor kasko değeri bu şekilde bende faydalanabiliyorum Perşembe günü işlemleri yaptırım bi aksilik olmazsa ilgin için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlker Han

Bu MTV nin kasko bedelinin %5 ini aşamama olayı kamyonetlerde de geçerli mi acaba?

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Bu MTV nin kasko bedelinin %5 ini aşamama olayı kamyonetlerde de geçerli mi acaba?

yukarıda başer bey in bahsettiği kango kamyonet se evet geçerli.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
(düzenlendi)

iyimiş mondeo olursa ilerde düşünmek lazım.

tarihinde Serkan Ünsalan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

akan bey oluyor bendede ghia 2001 model geçen hafta müraacat ettim kasko değerleri vergi dairesine sistemlerine yansımadığı için 15'inden sonra gel dediler saolsun karşı komşum aynı zamanda sigorta cım ve teyzesi de vergi dairesinde çalışıyor gitmeden halledebileceklerini söyledi vergim 322+322 iken 222 tl'ye düşüyor 6 aylık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ticari araçlarda mtv indirimi olmaz. Ruhsatta hususi araç yazan araçlara indirim uygulanabilir.

Bu sene 2004 ghia, ghiax düz ve ov'ler indirimden yararlanabiliyor. 2005'ler sanırım yaralanamaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evren bey güzel açıklamış. Olmaz.

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

yukarıda başer bey in bahsettiği kango kamyonet se evet geçerli.

benim connect de kamyonet biliyosunuz 13000 kasko bedeli yüde 5 i 650 lira yapıyo o zaman başvurabilirim doğrumu ....

Ticari araçlarda mtv indirimi olmaz. Ruhsatta hususi araç yazan araçlara indirim uygulanabilir.

Bu sene 2004 ghia, ghiax düz ve ov'ler indirimden yararlanabiliyor. 2005'ler sanırım yaralanamaz.

benim connect de hususi kamyonet yazıyor olurmu acaba 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

benim connect de kamyonet biliyosunuz 13000 kasko bedeli yüde 5 i 650 lira yapıyo o zaman başvurabilirim doğrumu ....

benim connect de hususi kamyonet yazıyor olurmu acaba 

Kanun aşağıda ancak kısaca şöyle belirteyim. Aracınızın vergisini yaş ve motor hacmine bağlı olan skaladan ödüyorsanız bu hüküm geçerli. Ticarilerde, ağılığa göre mtv ödendiğinden tarife grubu farklı oluyor.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1031&no_cache=1&type=tumKanun&contentUid=LsFq1QDVwFTKfWvz

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evet maalesef kurtarmadı  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

2005 tdci trend olanlar indirime giriyor, ov olanlar indirime girmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben benzinlileri kastetmiştim 2004 ghia, ghiax, düz ve ov. derken. Yoksa jatcolar derdim:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kanun aşağıda ancak kısaca şöyle belirteyim. Aracınızın vergisini yaş ve motor hacmine bağlı olan skaladan ödüyorsanız bu hüküm geçerli. Ticarilerde, ağılığa göre mtv ödendiğinden tarife grubu farklı oluyor.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1031&no_cache=1&type=tumKanun&contentUid=LsFq1QDVwFTKfWvz

Üstad üzgünüm ama bu ifade hatalı olur, çünkü panelvan sınıfındıa vergi ödeyen connect doblo benzeri iki sıra koltuklu kapalı kamyonetler de silindir hacmi ve yaşa göre vergi öder.. 

Bu ifadenin doğrusu I sayılı listeye göre vergi ödeyen araçlar olmalıdır.. 

1 sayılı liste kısaca: Otomobil kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleridir. panelvanlar II sayılı listededir.. 

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz
(düzenlendi)

Bugün vergi indiriminden bende yararlandım arkadaşlar

Yıllık 540+540=1080 olan vergim 350+350=700 oldu :)

Geçen yılda faydalanıyormuşum aslında onu da bu yıl yaptırıp geçen yıl fazladan ödediğim 367 tl yi geri alacam yalnız bunun için ümraniyedeki vergi dairesine gitmem gerekiyormuş oyüzden Pazartesi'ye kaldı geçen yıl ki vergimi geri almam.

tarihinde Oktay Temiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...