İçeriğe Yönlendir

Lpg'li Araçlarda Benzin Ibresinin Düşmesi Sorunu..

Hayrettin Bahadir

Recommended Posts

Hayrettin Bahadir

Arkadaşlar malum bende LPG'li araç kullanıyorum ve araçta benzin olmasına rağmen ibrenin düşmesi ve neredeyse sürekli benzin ışığının yanık vaziyette gezmemden dolayı duyduğum rahatsızlığın çözümünü ararken böyle bir çözüme rastladım.
Sizce nasıl bir yol, çözüm olur mu ve uzun/kısa vadede sorun çıkartır mı?

2ce16c3.jpg

mb02kz.jpg

ngq4qo.jpg

n3p4r8.jpg

qydatu.jpg

1zr263n.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Ne oluyor burada, ışık yandığında düğmeye basınca ışık sönüyor mu?

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Servet King baksın da icazet verirse yaparız aynısından..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Araçta benzin varken ibre neden düşüyor ben o kısmı anlıyamadım ? Bende LPG li araç kullanıyorum, benzin ibresi sadece benzin azalınca iniyor paralel olarak.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu sistem yakit pompasini manuel olarak durduyor olmasin?Servet yada Yasir kingler,konuya lütfen :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bende benzin ibresi düşmüyor. Yol bilgisayarında örneğin 80 km yol kala benzin lambası yanıyor diyelim. Benim depomda da 130 Km lik benzin olduğunu varsayalım. Uzun yolda oluyor genelde çünkü kontak açıp kapatınca sıfırlıyor. 50 km Lpg ile yol alınca yol bilgisayarı geri sayıma devam ediyor. Ve 80 Km kala bommm :D

Güzel çalışma zararı var mı elektronik bilgisi olan arkadaşlar cevaplayacaktır...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Amaç yol bilgisayarını kandırmak anladığım kadarıyla. Ustalar ne diyecek bakalım. Takipteyim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

anladığım kadarı ile lpg anahtarının üzerine sonradan eklenen düğme ile araba lpg de çalışırken benzin şamandırasından gelen sinyaller bloke edilerek benzinle çalışılan son anki şamandıra konumu ne ise o haliyle kalması amaçlanmış. ancak burada göz ardı edilen bir durum var ki; o da sizden habersiz lpg kitiniz belli bir devirden sonra benzin ile çalışma konumuna geçiyor olabilir. bu durumda şamandıra sinyallerini kesseniz dahi benzin pompasının beslemesini kesmediğiniz için motor belli bir devrin üzerinde benzinle çalışacak ve o sonradan eklediğiniz düğme açıldığında benzin seviyesi ne kadar düştü ise yine o seviyeyi gösterecektir. size tavsiyem öncelikle lpg nin iyi bir kalibre edilerek yüksek devirlerde motorun sizden habersiz benzine geçip geçmediğinden emin olmanızdan yana.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benzinli-lpg li araçlarda bu tip bir sıkıntı oluyor.Ancak arabayı ilk aldığım zamanlar haricinde sorun yaşamadım..Çeyrek depo üstünde benzin bulunduran hiç bir araçta sorun olacağını sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şamandıra mekanik olarak hareket etmeyince ibrenin düşmemesi lazım.

Benzin bitti uyarı lambası yandığı vakit, gerçekten benzin bitiyormu ?

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Şamandıra mekanik olarak hareket etmeyince ibrenin düşmemesi lazım.

Benzin bitti uyarı lambası yandığı vakit, gerçekten benzin bitiyormu ?

Yarım depo benzin varken de ışık yanıyor.

50tl benzin alıyorum eski yerine geliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Depo dolu olarak gösteriyor ibre ama ışık yanıyor doğru mu anladım ?

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Servet abi beni arabada benzin göstergesi tekerleğe bağlı, o yüzden depo dolu olsada belli bir km. yapınca ışık yanıyor ve ibre düşüyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

pejo 308

tamam işte abi,Araya modül koyuluyor bu sorun için.

100 yada 150tl civarı olması lazım...

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçen sene İstanbul-Aydın yaparken, depoda yarıma yakın benzin olduğu halde, lpg ile durmaksızın yapılan 250 kilometrenin ardından ışık yanmıştı. Lpg de malesef bazı yol bilgisayarı verileri tamamen tutarsız oluyor. Anlık tüketim ve ortalama tüketim yalnızca fikir verdiğiyle kalıyor. Ortalama hız düzgün gösteriyor doğal olarak. En güvenilmezi menzil tabiki bu durumda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Depo dolu olarak gösteriyor ibre ama ışık yanıyor doğru mu anladım ?

evet abi yol bilgisayarı ile alakalı bir durum araçta genelde çeyrek deponun üzerinde yakıt ile gezmeme rağmen ışık hemen yanıyor. bende buna uyuz oluyorum. sürekli yol bilgisayarı araçta yarıma yakın yakıt olsa dahi 80 km kaldı diye lamba yanıyor ve sonra kmler aşağı düşüyor. kontak açıp kapatınca yükseliyor ama kısa bir süre sonra tekrar düşüyor. 

ibrede oynama yok yakıt ne kadar varsa gösteriyor ancak yol bilgisayarı 80 km yazıp ışık yakıyor. çeyrek depo üzerinde yakıt varken 0 km gidebilir diye bile yazdığı oluyor bazen. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Eee bu normal.

Araç benzinle gittiğini sanıyor.

bu yüzdende,benzinle gittiğini sanıp  kalan mili düşürüyor...

Ben araya konan modülü,gösterge(ibre) için demiştim.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Hayrettin LPG li araçlarda böyle sıkıntılar oluyor, benim bu konuyla alakalı bilgim yok, bir ara (kulaktan duyma bilgi) bu yapılan işlemlerin sıkıntı yarattığını duydum ancak ne kadar doğru olduğu tartışılır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Hayrettin LPG li araçlarda böyle sıkıntılar oluyor, benim bu konuyla alakalı bilgim yok, bir ara (kulaktan duyma bilgi) bu yapılan işlemlerin sıkıntı yarattığını duydum ancak ne kadar doğru olduğu tartışılır :)

Ustam, sen bana bir Mondeo bul en iyisi.. Servet abiyle Cem birlik oldular bu naylonu kakaladılar bana..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Göregen

Merhaba

LPG li araçların benzin göstergesinin azalması Made in france araçlara yani Citroen Peugeot ve Renault lara ait bir problem.resimde görülen araç citroen c4 .Ben bu yöntemi yaklaşık 2 yıl önce uyguladım ve bu güne kadar sorunsuzca kullanıyorum aracım Citroen C4.Uygulama maliyeti  en fazla 1(bir)tl tutar. Şunu belirtmek isterim bu yöntemi uyguladığınızda da benzin ibresi düşmeye devam ediyor.

Ancak aracı stop ettikten sonra bağlamış olduğunuz düğmeye basılı tutarak kontağınızı açın ve kapatın. Benzin göstergeniz normale dönmüş olur yaptığı işlem göstergeyi resetlemek oluyor sırf bu işlemi yapan röle modül vs ad altında satılan pahalı çözümlere karşı uygulanan basit ama işe yarayan bir yöntem.

İyi akşamlar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...