İçeriğe Yönlendir

Dvd Oynatıcı Arızası

Mert Ender

Recommended Posts

Mert Ender

Forumdaki elektronik bilgili arkadaşlardan yardım rica edeceğimdir.

Philips marka bir DVD oynatıcım var. 5-10 yıl arası bir zamandır kullanıyorum, zamanının iyi bir modeliydi. Eskiden sadece orijinal olmayan DVD ve DivX'lerde sorun yaşarken şimdi orijinal olan DVD'lerde de sorun yaratıyor. ("DVD mi kaldı, netten indirsen ya" diyebilirsiniz tabii :), ben kutuyla, diskle arşiv yapmayı sevenlerdenim.)

Sorun şu: Güzel güzel açıp koyduğunuz film, ortasına doğru donup takılmaya, sahne atlamaya başlıyor. Onlarca filmi bu yüzden izleyemedim, laptop'dan da izlemeyi sevmiyorum, ekran gazoz kapağı kadar küçük geliyor.

Nereye götürmek lazım? Astar mı pahalı olur, yüzü mü? Yeni cihaz?

Yorum bağlantısı
Misafir

Öncelikle kendi başınıza yapabileceklerinizi yapın;

- Bir temizlik cd'si alıp okuyucuyu temizlemeye çalışın.

- Kabloları kontrol edin. Benzer bir şey benim de başıma gelmişti. Sorun kablodaydı.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Öncelikle kendi başınıza yapabileceklerinizi yapın;

- Bir temizlik cd'si alıp okuyucuyu temizlemeye çalışın.

- Kabloları kontrol edin. Benzer bir şey benim de başıma gelmişti. Sorun kablodaydı.

Mükremin bey, dediklerinizi yaptım. Temizleme CD'siyle denedim, olmadı. Yeni temizleme CD'si alayım dedim, hiçbir teknomarkette bulamadım.

Kabloları da kontrol ettim. Scart ile bağlıyorum ben, TV ve oynatıcı girişleri de sağlamdı.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Lensinin değişmesi gerekecek büyük ihtimalle. Yeni ve güncel bir dvd oynatıcısı almak daha mantıklı gibi görünüyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
(düzenlendi)

göz tozlanmış olsa ilk baştan sona kadar bozuk okur . 

arızası cd'yi taktıktan belli bir süre sonra başlıyorsa , ısınınca arızaya geçen malzeme entegredir . oda yaptırdığınıza değmez . yeni dvd iyi bişey 80-100 tl

civarında . 

cd'yi takıp dakika olarak ilerki dakikalara alın , düzgün izletip belli bir süre sonra arızaya geçiyorsa , kartta yani entegrede sorun vardır . 

tabi bunlar sadece olabilecek ihtimaller . tamircinin bakması daha iyi olur . kondansatör denilen malzemeler var onlarda zamanla çalışma özelliğini yitiriyor . hata verdiriyor olabilir .

tarihinde Aydın Akdeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Ender

Demek ki size servis yolu görünüyor. :(

Lensinin değişmesi gerekecek büyük ihtimalle. Yeni ve güncel bir dvd oynatıcısı almak daha mantıklı gibi görünüyor.

Üzdünüz beni :( Ama son çare o olacak artık.

göz tozlanmış olsa ilk baştan sona kadar bozuk okur . 

arızası cd'yi taktıktan belli bir süre sonra başlıyorsa , ısınınca arızaya geçen malzeme entegredir . oda yaptırdığınıza değmez . yeni dvd iyi bişey 80-100 tl

civarında . 

cd'yi takıp dakika olarak ilerki dakikalara alın , düzgün izletip belli bir süre sonra arızaya geçiyorsa , kartta yani entegrede sorun vardır . 

tabi bunlar sadece olabilecek ihtimaller . tamircinin bakması daha iyi olur . kondansatör denilen malzemeler var onlarda zamanla çalışma özelliğini

yitiriyor . hata verdiriyor olabilir .

Aydın bey, arızayı sonradan yapıyor. Filmin ortasına geliyorsunuz ve takılmaya, sahne atlamaya başlıyor ve düzelmiyor. Denemek için laptop'a taktığımda ise hiç sorun olmuyor. Eğer lensin temizlenmesi veya bahsettiğiniz malzemelerin yenilenmesi makul bir fiyata yapılıyorsa o yola gideceğim. Yoksa yeni alacağım tabii.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

yani dvd yi açıp filmi taktınız belli bi süre sonra arızaya geçiyorsa ; ısınmadan dolayı yapıyordur , tamirde edilse uzun ömürlü olmaz . yinede tamirciye gidin 15-20-25 tl gibi bi masraf çıkartırsa yaptırıp kullanın. kaliteli bi marka dvdniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

yani dvd yi açıp filmi taktınız belli bi süre sonra arızaya geçiyorsa ; ısınmadan dolayı yapıyordur , tamirde edilse uzun ömürlü olmaz . yinede tamirciye gidin 15-20-25 tl gibi bi masraf çıkartırsa yaptırıp kullanın. kaliteli bi marka dvdniz.

Ben de menüsüne ve kullanımına o kadar alışkınım ki yenisine geçmekte zorlanıyorum. Bir tamirciye göstereyim, abartılı bir fiyat verirse veya çözüm bulamazsa yenisini düşüneceğiz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

DVD oynatıcı cd/dvd seçmeye başlamışsa o artık iflah olmaz :) Benim tecrübelerim bu yönde..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Akdemir

5-10 yıl arası kullandım demişsiniz. Bence artık yenileme zamanı gelmiş. Servise götür getir filan harcıyacagınız zamana değmez.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Power karttaki kondansatörler ve entegre voltaj regülatörlerinde sorun yok ise diyeceğim bunlarda belli süreler sonunda bu hatalara sebeb olabilen parçalar. Lazer okuyucu haricinde başka bir yerden hata vereceğinide yazdıklarınızdan çıkaramadım.Lazer odak noktası bozulmuş.Değişimi şart ama bulunacak olan uzun ömürlü olacağını sanmam.Bunların orjinal lazer okuyucuları bir ara piyasada epey vardı.Astarı yüzünden pahalı olacağıda bir gerçek.Tavsiyem eğer imkan müsait ise yeni nesil ürüne geçmeniz olur.Her yönden faydası olacaktır yeni filmlerdeki görüntü ve ses değerlerini canlı yaşarsınız.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gülle

bende arçeliğin müzik seti vardı ikinci yılından sonra aynı hatalara başladı cd okumama okusa da adam gibi okumama yarıda donma filan söktüm dağıttım lazeri söktüm elektronikçinin birine gittim aynısından aldım 15 tl mi neydi taktım canavar gibi çalışmaya başladı sende bir dene istersen ama devir artık usb sd card devri oldugu için bu okuyucuları bulamayabilirsin ben 5 yıl önce yapmıştım bu olayı :)

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Bende geçen akşam eskicide gördüğüm JVC marka dvd playerı aldım. Adam yemin etti çalışıyor diye. 15-20 TL gibi birşey verdim tahminen. Eve geldim. Adamın dediği gibi canavar gibi çalışıyor.

(Tahminen diyorum çünkü 4parça aldım (pikap,amfi,radyo,dvd) hepsine toptan pazarlık yaptım.)

O yüzden eskicilere dikkat. :)

ah15.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Eveet, bu durumda yeni alacağız gibi görünüyor, çünkü tamire değer mi değmez mi, değse bile ne kadar ömürlü olur, kestiremedim.

Tüm yanıtlayanlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...