İçeriğe Yönlendir

11 Yıllık Araca Nasıl Bir Bakım Yapılmalı?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Furkan Tunap veya benzeri ürünlerden denedin mi  ? 

Yok hocam, tam bilmiyorum ne olduğunu bi araştırayım  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yok hocam, tam bilmiyorum ne olduğunu bi araştırayım  :unsure2:

Benzin deposuna konulan enjektör temizleyicisi.Bir de Würth' ün var.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Haa würth'ün kini ara ara atıyorum depoya uzun yol gideceksem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu motor kompresyonunu kimler/kaça ölçer? Çıkan sonucu hangi referans'a göre değerlendireceğiz?

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Bildiğiniz gibi benim araç 2003 model ve yaklaşık 270.000 km de.

Fabrika versinie göre 0-100 km/s hızlanması 7.5 sn.

Ben geçenlerde net ölçemedim ama 8-9 sn arası bir değeri var galiba. Tabi bunda 10 yaşın etkisi büyüktür.

Bu kilometre ve yaşdaki arabayı ilk günkü performnasına yaklaştırmak için neler yapılması gerekir?

Birde performansı ekstradan artırmak için uçuk olmayan (motoru çok bozmadan) ne gibi işlemler yapılabilir?

Not: Neyine yetmiyor dediğinizi duyar gibiyim. Ama yetme yetmeme meselesi değil bu araca kısmetse uzun süre bineyim diyorum o yüzden soruyorum.

Bujileriniz, katalizörünüzün durumu, hava filtresi benzin filtresi gibi basit durumlar bile size %15 kayıp yaşatabilir.

Doğru ve zamanında bakım.Kaliteli yağ. Doğru lastik basıncı, yılda en az bir kere rot/balans ayarı.

Sağlıklı kullanılmış ve bakımları zamanında yapılmış motorda güç kaybı olmaz.

Bmw yeni çıkan modelini test ediyor. Araç 30.000 mile geldikten sonra tekrar test ediyor.

30.000 mil yapan aracın performansı daha iyi çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bu sıkıntı basit bir şekilde giderilemez,  halk diliyle "motor yaptırmak"tır. Ağır maliyetli bir işlemdir.

Son açtığım konu sebebiyle şu anda bende bu ağır işlemi yaptırıyorum arkadaşlar. Maliyeti ise gerçekten çok "ağır". Aracım 1 haftadır sanayide yatıyor. :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

katkı kullanma abi.  orjinal yedek parça al yeter. akışmetren ne alemde ona bakmak lazım yine oksijen sensörlerin hiç değişti mi felan. 270 binde kompresyon kaybın ne onu ölç. ( tabi katalog değerleni bulmak lazım). 270 bindeki motor dynoa da düzgün bi biçimde ölçülünce kaç ps yere veriyor ona da bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Önceki mercedesini 240 küsür bindeyken aldım, 311 bin km.de iken sattım. Bu iki km. Arasında neredeyse hiç fark olmadı desem abartmış olmam çünkü ben olumsuz birşey hissetmedim arabadan yana. Kurtlanmaya gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bir de Berner var benim bildiğim.  ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...