İçeriğe Yönlendir

Fiesta Ses Yalıtımı

Gökhan Tongay

Recommended Posts

Gökhan Tongay

Şimdilik bunu kullanıyoruz bakalım etkisini görebilecekmiyiz m2 sini 20 tl ye aldık simdilik bagaj 4 kapı 2 m2 yeticek gibi.

Gönderilen Resim

Gönderilen ResimGönderilen Resim

Gönderilen ResimGönderilen Resim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Bu kapıdaki tırnaklar var ya o tırnaklar döşemenin arkasına yapışmıyor artık. bu duruma çözüm bulabilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Emre Berk

bu malzemenin adı nedir? hırdavatçılarda falan bulabilir miyiz, birde ne ile yapıştırdınız saca?

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

bu malzemenin adı nedir? hırdavatçılarda falan bulabilir miyiz, birde ne ile yapıştırdınız saca?

+1 Ben de merak ettim  :yes:

Yorum bağlantısı
Safak Acar

İllaki faydası olur elinize sağlık.. En azından hiç işe yaramasa yüksek seste zırıltı yapmaz.. 

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Ürünün markası vardır her firma değişik adlarla pazarlar , genel olarak ses yalıtım malzemesi diye adlandırılır çeşitli formlarda mevcuttur.

tüm espiri maddenin açık gözenekli yapı içermesinden dolayı arada kalan hava sayesinde ses engellenmiş olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

dış saca yapıştırsanız daha iyi sönümlerdi rezonansı

dış saca ulaşılamıyor kimi yerlerde o yüzden uygun görmedim.

Ha duvarı dışarıdan izole etmişsiniz ha içeriden bence bir fark yok.

+1 Ben de merak ettim  :yes:

Malzemenin adını bilmiyorum ama arkası yapışkanlı sünger.Ses yalıtımı yapmak istiyorum dedim bitüself aradım bunu önerdiler.

İllaki faydası olur elinize sağlık.. En azından hiç işe yaramasa yüksek seste zırıltı yapmaz.. 

evet şimdilik kapıların durumu iyi olanlarda zırıltı azaldı yok denecek kadara düştü.Fakat kapılardaki yapıştırıcı ile yapıştırılan parçalar örn:Kapıların döşemesini kapıya monte edilmesini sağlayan tırnaklar malesef özelliklerini yitirmişler yapışmıyorlar.Bir çözüm düşünüyorum arayış içerisindeyim.Ama aracımda bass var bu yüzden zırıltıların %80 i azaldı bir de ısı yalıtımı biraz daha olsun artmış oldu.Bugün aradım da serum hortumunu bulamadım.Fitilleride doldurduğum zaman ses yalıtımı tamamlanmış olacak.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

dış saca yapıştırsanız daha iyi sönümlerdi rezonansı

dış saca ulaşılamıyor kimi yerlerde o yüzden uygun görmedim.

Ha duvarı dışarıdan izole etmişsiniz ha içeriden bence bir fark yok.

Gökhan Bey,

Rezonas geniş metal yüzeylerde oluşur, bunu önlemedikçe pek bir sonuç alamazsınız, ses geçirmeme farklı bir durum Çağlar beyin dediği farklı bir durum önce sesin kaynağını kesmelisiniz, siz sesin kaynağını kesmek yerine kulanlarınızı tıkamaya çalışmışsınız,

titreşim bilhassa geniş yüzeylerde rezonas denilen döngüye sebep olur bu titreşimler ses yapar, kapı dışındaki saca ağır, yoğun bir malzeme eklerseniz frekansı değişir ve rezonas dolayısı ile ses kesilir, kapı dış sacına içten mebran türü birşey yapıştırabilirseniz farkı göreceksiniz.

Madem öğrencisiniz bir deney yapalım, 5 cm*10cm boyutundaki ince bir metal sac parçasına ucundan tutarak metal bir para ile vurun tınnn sesini duyacasınız o metale bir bant yapıştırın tekrar vurun tınlama olmayacaktır, demek istenilen budur, bir örnek daha vereyim, bazılarımız yapmıştır açıktaki hoparlörden ses daha çok gelsin diye üzerine teneke kutu kapatırlar sizce bunu sebebi nedir. ;)

Tekrar düşünün. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

haklısınız ama oraya ağır birşeyi ne tutturabilecek yer var ne de elle girip sağlıklı bir şekilde müdahele edilebilecek.Hem cam motoru var hem metal kısımlar arkasında kablolar vs .

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

haklısınız ama oraya ağır birşeyi ne tutturabilecek yer var ne de elle girip sağlıklı bir şekilde müdahele edilebilecek.Hem cam motoru var hem metal kısımlar arkasında kablolar vs .

A4 kağıdı büyüklüğünde mebran yapıştırılabilirse iş görür, hemde hoparlörün performansı artar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

denemek lazım.önce şu kapı fitillerini halledeyim de.

Akvaryum hortumu da olabilir evcil hayvan satan yerlerde var.

Yorum bağlantısı
Fatih Akgümüş

Elinize sağlık 

Benim tesisatcım ilk olarak kendınden yapışkanlı membran kullandı dış saca sonra üzerine sızın kullandığınız yıne kendınden yapışkanlı ses izolasyonunu kullandı 16 cm kolonları özel tahtadan çerçeve yapıp yle montaj etti dediginiz gibi kapı kopçaları maalesef bulunmuyor bizim bende de 1-2 tanesi eksik

dışardan herhangi bi çızırtı kötu ses gelmiyor.

tekrardan elinize sağlık iyi bir çalışma

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Evet pazartesi günü geçici olarak havaş da işe başladım.Bu yüzden 3 gündür arabayla ilgilenemedim.Bu gece havalimanından arkadaşımı almaya gittiğimde ses yalıtımının etkisini fark edebildim.Yoldaki çukur tümsek yama vs üstünden geçince eski gıcırtısı ve sesi kalmamış arabanın.Şimdi ilk işim öncelikle şu kapı fitillerine el atmayı düşünüyorum.Bu işlemden sonra dış saç üzerine membran kullanıcam.Umarım  sizede yardımı dokunmuştur.40 tl ye en azından etkili bir ses yalıtımı yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Evet pazartesi günü geçici olarak havaş da işe başladım.Bu yüzden 3 gündür arabayla ilgilenemedim.Bu gece havalimanından arkadaşımı almaya gittiğimde ses yalıtımının etkisini fark edebildim.Yoldaki çukur tümsek yama vs üstünden geçince eski gıcırtısı ve sesi kalmamış arabanın.Şimdi ilk işim öncelikle şu kapı fitillerine el atmayı düşünüyorum.Bu işlemden sonra dış saç üzerine membran kullanıcam.Umarım sizede yardımı dokunmuştur.40 tl ye en azından etkili bir ses yalıtımı yapılıyor.

Serum hortumu icin Petshoplara bakin , akvaryum motoru icin kullanilan hortumla ayni sanırım. Ve pet marketlerde metreyle satılıyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Senin dediğin bu hortum mu ?

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Ucunun kalınlığı bir prize giren uç kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Bu aksam ya da yarın da sizin dediğinizi alıp uygulamaya çalışıcam

Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç
(düzenlendi)

Bu aksam ya da yarın da sizin dediğinizi alıp uygulamaya çalışıcam

Gökhan müsait olduğunda uygulamasını yaparken fitillerin resmini detaylı bir fotoğrafla gösterebilirmisin. Benimkiler bi farklı duruyor kafama takıldı karşılaştırmak istiyorumda zahmet olmazsa uygulama esnasında bi çekip yüklermisin :)

birde tamamlanınca genel bir değerlendirme, tavsiye, öneriler ve ürün/fiyat bilgisi verebilirmisin :)

tarihinde Bahadır Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Öncelikle kolaylıkla bükülebilen tel almıştım burda onu kullandım. Önce teli geçirdim sonra telin ucuna hortumu bantladım ve geri çektim çekerken sabunladım. 9 m hortum 2 ön kapıya ve bir arka kapıya yetti. Sanırım bir 6 m ye daha ihtiyacım var bagaj ve tek kapı için.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...