İçeriğe Yönlendir

Araç Çalışırken Mazot Aldım, Aracın Haberi Yok!

Misafir

Recommended Posts

Serkan Toker

Şimdi bu yorumlara bakarak; "bizim araçların ortalama tüketimi, gidilebilecek mesafe tahmini, mevcut yakıt miktarı hep tırtmış" desem nasıl olur?

Değil abi, yakıt ortalaması tutulurken yakıt borularından geçen miktar ölçülüyor...Depoda şamandıra vardır ancak önceden de dediğim gibi oradaki bilgiye sıklıkla değil de aralarda bir bakılıyordur... Aküyü söküp 15-20 dakika bekleyip takalım düzelecektir bence..

Yorum bağlantısı

Değil abi, yakıt ortalaması tutulurken yakıt borularından geçen miktar ölçülüyor...Depoda şamandıra vardır ancak önceden de dediğim gibi oradaki bilgiye sıklıkla değil de aralarda bir bakılıyordur... Aküyü söküp 15-20 dakika bekleyip takalım düzelecektir bence..

Tamam yaparız, (direksiyon, far anahtarı)

Yorum bağlantısı
Mertcan Özmen

araç çalısırken yakıt almanızdakı amac nedır ?

dıkkat edersenız tum benzın ıstasyonlarında aracı stop edınız yazar

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tamam yaparız, (direksiyon, far anahtarı)

Yıpranmış direksiyon alıp derisini yenileme planı yapılmış ben de uygun dedim..Far anahtarı zaten istemediğin kadar var sıkıntı yok...

Yorum bağlantısı

araç çalısırken yakıt almanızdakı amac nedır ?

dıkkat edersenız tum benzın ıstasyonlarında aracı stop edınız yazar

Hoşgeldiniz.

Yıpranmış direksiyon alıp derisini yenileme planı yapılmış ben de uygun dedim..Far anahtarı zaten istemediğin kadar var sıkıntı yok...

İşleme başlanmış mı? En geç 26 Şubatta elimde olmalı, 27 Şubatta yolcuyum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İşleme başlanmış mı? En geç 26 Şubatta elimde olmalı, 27 Şubatta yolcuyum.

En son öyle konuşulmuştu ama alındı mı bilmiyorum, hemen öğreneyim..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ömrümde bu şekilde yakıt almadım.Almanın da mantığını anlamam.Sobra böyle uğraşıyorsunuz ışte :D

Akü sökülür depo tabanca atana kadar doldurulur.İşlem tamam.bende çözecektir durumu.Hem araçta fullenmis olur :)

Yorum bağlantısı

Ömrümde bu şekilde yakıt almadım.Almanın da mantığını anlamam.Sobra böyle uğraşıyorsunuz ışte :D

Akü sökülür depo tabanca atana kadar doldurulur.İşlem tamam.bende çözecektir durumu.Hem araçta fullenmis olur :)

Bir gün sen de alırsın görürüm ;), ama kaytarmak yok, gelip buraya yazacaksın, aynı hataya ben de düştüm diye. :D  :angry:  

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bir gün sen de alırsın görürüm ;), ama kaytarmak yok, gelip buraya yazacaksın, aynı hataya ben de düştüm diye. :D  :angry:  

Eğer olurda alırsam birgün yazarım :D Zaten gösterge de arızalı çıktı benim güya.Sıkıntı yok yani  :D  :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Vallahi bugün doldurdum, daha pompaya yanaşırken sürekli yanan ışık göz kırpmaya başladı, sanırım heyecanlandı  :D  gırtlağa kadar doldurunca ne ışık kaldı nede benim cepte para  :D  sizinkiler alışmış yakıtsızlığa, verince algılamada güçlük çekiyor herhalde   :D  :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Beyin şamandıraya müdahele edemez, zaten şamandırada kendi hareket edecek yapıda olmadığı gibi sabitlenemezde yalnız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Beyin şamandıraya müdahele edemez, zaten şamandırada kendi hareket edecek yapıda olmadığı gibi sabitlenemezde yalnız :)

Beyin yol bilgisayarına müdahele eder. Sanıyorum ondan bahsedilmek istenmiş.

Yorum bağlantısı

Lpg li megane kullanırken, araç lpg de giderken benzin harcanmış gibi benzini azaltıp ışık yakıyordu. Bu durumu ustama sorduğumda araç beyni gidilen yolu anlık tüketimi dikkate alarak sanki benzin harcamış gibi benzin şamandırasını aşağı çekiyor diye açıklamıştı. aracı ne kadar stop edip çalıştırsan da beyin bu durumu algılamıyordu. test mod. yada 5 lt den fazla yakıt alınca düzeltiyordu. Sizin araçta çalışır vaziyette olduğu için beyin şamandırayı bir noktada sabitledi, üzerine alınan yakıt şamandırayı yukarı kaldırmadı haliyle beyin sabitlediği için. Ama üzerine normal bir şekilde(!) yakıt alındığında düzeltmesi lazım...

Benim de beklentim bu yöndeydi ama olmadı :(

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Usta bu şekilde açıklamıştı bana ve bana da mantıklı gelmişti.

Beyin benzin şamandırasına müdahale edemiyorsa lpg de giderken aracın tüketimi ile doğru orantılı bir şekilde yakıtın azalması nasıl oluyor?

Merakımdan ve bilmediğimden soruyorum. Veya aracı rampa aşağı/yukarı bıraktığımızda depodaki yakıta göre beyinin etkisi olmadan şamandıra yanlış göstermez mi bu şekilde?

Benzini arada harcıyordur, yoksa azalmaz, beyin müdahele etmez, anca kalan menzili değiştirir, ondada ne oluyoruz benzin bitmiyor ama araba gidiyor yahu, diyordur :)

Yorum bağlantısı

Benzin+lpg li bütün araçlarda bu sıkıntı vardır. Hatta bazı lpg kitleri bunun için ayrı modül takarlar. benzin harcanmasa dahi benzin bitti uyarısı alırsınız.

Şöyle bir örnek vereyim. 500 km lik yola çıktınız, lpg ile gidiyorsunuz, benzin çeyrek depo,  200 km sonra benzin biter(!). mola verirsiniz aracı yeniden çalıştırırsınız benzinle ama halen benzin bitiktir. ne zamanki yeni benzin alırsınız yada test mod. yaparsınız o zaman çeyrek depo benzin var der. Buna dayanarak ben şamandıranın bir şekilde -beyin veya her ne tarafındansa- çekildiğini ve o noktada sabitlendiğini düşünüyorum.

Şamandıraya fiziki olarak beyinin müdahalesi olmaz, olamaz. Ancak sizin yazdığınız gibi araç çalıştığı anda veya şamandıra yükselmeye başladığı anda hafızaya aldığı yakıt miktarını güncelliyor olabilir. Yeğenimin Laguna'sında bire bir sizin bahsettiğiniz şeyleri yaşamıştık.

Eski araçlarda şamandıradan gelen sinyal doğrudan yakıt göstergesine yansırdı, şimdiki araçlarda ise durum çok farklı, bütün sinyaller beyinde işlenip göstergelere öyle yansıtılıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Vallahi bugün doldurdum, daha pompaya yanaşırken sürekli yanan ışık göz kırpmaya başladı, sanırım heyecanlandı :D gırtlağa kadar doldurunca ne ışık kaldı nede benim cepte para :D sizinkiler alışmış yakıtsızlığa, verince algılamada güçlük çekiyor herhalde :D:p

Kaç litre yakıt aliyor senin tripotör ün biberon dan bozma matara dan olma tipli yakit tanki ? 3-5 lt bisey sanirim :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kaç litre yakıt aliyor senin tripotör ün biberon dan bozma matara dan olma tipli yakit tanki ? 3-5 lt bisey sanirim :p

Senin yaktığının 2 katı mazot harcadığımdan emin olabilirsin, merso almış çürütüyor, sen ne kadar yakıyorsun bakalım? 3-5 evet ama 3-5 varil, 200 litreden sen hesapla, boşa e63 alacağım demiyorum, benzin dert değil anlayacağın  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Usta bu şekilde açıklamıştı bana ve bana da mantıklı gelmişti.

Beyin benzin şamandırasına müdahale edemiyorsa lpg de giderken aracın tüketimi ile doğru orantılı bir şekilde yakıtın azalması nasıl oluyor?

Merakımdan ve bilmediğimden soruyorum. Veya aracı rampa aşağı/yukarı bıraktığımızda depodaki yakıta göre beyinin etkisi olmadan şamandıra yanlış göstermez mi bu şekilde?

İbre bilgiyi şamandıradan her zaman almıyor..Yokuş aşağı park ettiğinizde oluşan eğim ibrede o kadar büyük sapmalara yol açmaz...Ayrıca dikkat ediyorum benim arabanın mazot lambası viraj dönerken bir yanıyor bir daha sönmüyor..Eski sistem Kartal arabamda araba sallandıkça benzin ışığı yanar sönerdi bir süre sonra direk yanardı...

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Senin yaktığının 2 katı mazot harcadığımdan emin olabilirsin, merso almış çürütüyor, sen ne kadar yakıyorsun bakalım? 3-5 evet ama 3-5 varil, 200 litreden sen hesapla, boşa e63 alacağım demiyorum, benzin dert değil anlayacağın :D

Ben artik senede max 6000-7000 km yaparim, o yuzden kesinlikle benden fazla yakarsin :)

e63 al sen, yemin ediyorum 1 ay geçmeden SL 500 alicam...

Almayan ne olsun ??? :p

Benimkinin abisi SL, onden yandan arkadan falan ayni ;)

Gönderilen ResimGönderilen Resim

Gönderilen Resim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eh ülem, bir alırsam bittin sen o zaman, sl 500 alda sana şöyle sağlam bir tokat çekeyimde gör, daha sonrada forumdaki hızlıları tokatlarız artık  :D  :p

Yalnız şu hale bak, deliricem, bu vergiler yüzünden adam gibi arabaya binemiyoruz memlekette, kahr-ı bela yahu  :angry:

http://tr.automobile.de/cgi/deeplink.pl/obj29286501

http://tr.automobile.de/dl/suche/cgi/detailsuche.pl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...