İçeriğe Yönlendir

Yetkili Serviste Yan Sanayi Parça Olur Mu?

Uğur Samyeli

Recommended Posts

Uğur Samyeli

Arkadaşlar,geçenlerde yağ değişimi,hava filitres değişimi,triger ve V kayışı değişimleri için değerli ustamız Sabri Bey'e gitmiştim.Ustama Kasım ayında serviste yaptırdığım şanzuman işlemlerini belirten faturayı gösterdim.Ustam o tarihteki bu parçaların servis fiyatlarına kodlarından bakarak çok ilginç bir saptamada bulundu.Şöyleki benim faturada takıldığı yazılan parçaların kodlarının orjinal parça kodları olduğu fakat fiyatlarının bu parçalara ait olmadığını ve daha ucuz yazıldığını,haliylede bu parçaların yan sanayi parça fiyatları olduğunu(1 parça hariç)söyledi.Bildiğim kadarıyla servislerde yan sanayi diğer tabiriyle muadil parça kullanılması yasaktır.Bu nasıl bir olaydır şaşırıp kaldım.Şimdi bu durum karşısında benim bu olayı nasıl aydınlatmam lazım.Bu konuda herkesin deneyim ve fikirlerine ihtiyacım var..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Arkadaşlar,geçenlerde yağ değişimi,hava filitres değişimi,triger ve V kayışı değişimleri için değerli ustamız Sabri Bey'e gitmiştim.Ustama Kasım ayında serviste yaptırdığım şanzuman işlemlerini belirten faturayı gösterdim.Ustam o tarihteki bu parçaların servis fiyatlarına kodlarından bakarak çok ilginç bir saptamada bulundu.Şöyleki benim faturada takıldığı yazılan parçaların kodlarının orjinal parça kodları olduğu fakat fiyatlarının bu parçalara ait olmadığını ve daha ucuz yazıldığını,haliylede bu parçaların yan sanayi parça fiyatları olduğunu(1 parça hariç)söyledi.Bildiğim kadarıyla servislerde yan sanayi diğer tabiriyle muadil parça kullanılması yasaktır.Bu nasıl bir olaydır şaşırıp kaldım.Şimdi bu durum karşısında benim bu olayı nasıl aydınlatmam lazım.Bu konuda herkesin deneyim ve fikirlerine ihtiyacım var..

Yetkili servislerde firmaların onayladığı muadil parça bulunabilir diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli
(düzenlendi)

Yetkili servislerde firmaların onayladığı muadil parça bulunabilir diye biliyorum..

Tamam da,takılan parçaların faturadaki kodları orjinal parça kodlarına ait fakat fiyatları arasında dağlar kadar fark var ama..

edit: yazım hatası..

tarihinde Uğur Samyeli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Tamam da,takılan parçaların faturadaki dodları orjinal parça kodlarına ait fakat fiyatları arasında dağlar kadar fark var ama..

Bunu da işlemin yapıldığı servise sormanız gerekir..

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Sabri abimizin dediğinin üzerine kelam demek bize düşmez

Süha ustam,kesinlikle sizinle hemfikirim ama,bu düpedüz üç kağıtçılık değil mi??Bunu bi şekilde ortaya çıkarmak lazım.Çünkü sonucunda Sabri ustam gibi değerli insanlarda zor durumda kalıyorlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Uğur bey, Sabri abim demişse doğrudur ve bu olayla da ilgili olarak kendisi ile görüşürseniz bir çare üretebilir diye düşünüyorum.....

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Uğur bey, Sabri abim demişse doğrudur ve bu olayla da ilgili olarak kendisi ile görüşürseniz bir çare üretebilir diye düşünüyorum.....

Serhan Bey,bunuda konuştuk fakat noter huzurunda bunu tespit ettirmek falan gibi yöntemlerden bahsetti ama bunun da sonuç vereceğinden emin değilim dedi kendileri..

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Serhan Bey,bunuda konuştuk fakat noter huzurunda bunu tespit ettirmek falan gibi yöntemlerden bahsetti ama bunun da sonuç vereceğinden emin değilim dedi kendileri..

Valla Uğur bey o zaman gidip direk servisle muhatap olunacak tabi ki servis bu olayı kabul etmeyecek ve ve ve ve, derken işte ülkemizdeki makus kaderimiz maalesef....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Valla Uğur bey o zaman gidip direk servisle muhatap olunacak tabi ki servis bu olayı kabul etmeyecek ve ve ve ve, derken işte ülkemizdeki makus kaderimiz maalesef....

İşte bu yüzden bir daha servis mi,asla ve kata kapısından bile geçmem....

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Sabri abimizin dediğinin üzerine kelam demek bize düşmez

+1903

Yorum bağlantısı
Mehmet Kandil

Benimde başıma gelmişti ekonomik değişimmiş yetkili servise gidip hakkınızı arayabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bence de hakkınızı sonuna kadar aramalısınız. Önce Ford müşteri hizmetleri ile görüşün elinizde belge olduğunu iyi niyetle yaklaşmazlar ise noter kanalı ile ispat edip dava açacağınızı belirten biraz tehditkar bir şekilde konuşun.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Süha ustam,kesinlikle sizinle hemfikirim ama,bu düpedüz üç kağıtçılık değil mi??Bunu bi şekilde ortaya çıkarmak lazım.Çünkü sonucunda Sabri ustam gibi değerli insanlarda zor durumda kalıyorlar..

Üç kağıtçılık olduğu kanısına nasıl vardınız? Burada Sabri veya diğer ustalar neden zor durumda kalsın ki?

Yetkili servis normal fiyat alıp size muadil parça taksa anlarım da, siz arabaya takılan parça veya parçaların orijinal olup olmadığını bilmeden yazmışsınız.

Kağıda bakarak yorum yapmak doğru değil.

Aklıma geldi, geçenlerde adamın teki idda ediyor arabam enjeksiyonlu diye, bak ruhsatta da i ibaresi var diyor.

Aç kaputu bakalım dedik açtı araba karbüratörlü, hala idda ediyor ruhsatta i ibaresi var diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim parçacıdan aldığım silecek takımını,yetkili servislerede satıyorlarmış...Bence arz talep olayı bu olabilir...

Yorum bağlantısı

Aşırı ucuz yazıldıysa,sabri abi haklıdır.

İşi bilen adamdır zaten...

Servis orjinal  olmayan parça takmaz.

Ancak bazı drurumlarda takabilir.

Örneğin şanzıman motor vs. revizyonda,orjinal parça pahalı gelirse,Müşteriye teklif edilir.

Parçalar yan sanayii takılır,Fakat bu parçaları bırakın işemri yada faturaya orjinal kod ile çıkılmasını,Herhangi tek bir parça bile yazılamaz yansanayi ise.

Sadece ibare şu şekilde olabilir.

Müşterinin getirdiği yan sanayii parçalar ile işlem yapılmıştır.

Servisimiz parçalardan çıkabilecek sorun/sorunlardan  SORUMLU DEĞİLDİR.

ibaresi eklenir işemrine.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Üç kağıtçılık olduğu kanısına nasıl vardınız? Burada Sabri veya diğer ustalar neden zor durumda kalsın ki?

Yetkili servis normal fiyat alıp size muadil parça taksa anlarım da, siz arabaya takılan parça veya parçaların orijinal olup olmadığını bilmeden yazmışsınız.

Kağıda bakarak yorum yapmak doğru değil.

Aklıma geldi, geçenlerde adamın teki idda ediyor arabam enjeksiyonlu diye, bak ruhsatta da i ibaresi var diyor.

Aç kaputu bakalım dedik açtı araba karbüratörlü, hala idda ediyor ruhsatta i ibaresi var diye.

Nihat Kardeşim sanırım konu yanlış anlaşıldı, buradaki sorun şu yetkili servis debriyaj değişimi yapmış yedek parça kodlarını orj yazmış lakin fiyatlar luk (muadil) parça fiyatları sadece debriyaj hidrolik borusu fiyatı doğru onunda muadili olmadığı için :) Şimdi bu konu nasıl çıktı dersen, Uğur Bey aracını bize bakıma getirdiğinde sohbet ederken aracına yetkili serviste debriyaj değiştirdiğini anlattı, sonra bana sordu Usta bu işi siz yapsanız kaça çıkar dedi bende luk marka debriyaj fiyatı verdim, Uğur Bey Ustacığım sizin verdiğini muadil parça fiyatına (yaklaşık) ben orjinal parçalarla işimi yaptırdım deyince yetkili servisin faturasını beraberce konturol ettik.Şimdi sana soruyorum o günün fiyatı 926 faturada 325 lira sen olsan ??? Faturada orjinal kod yerine luk yazsa hiç bir sıkıntı yok ;) Bu konuları burada konuşmazsak özel servisler kazıkçı konumuna girecek :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence hakkınızı arayın..Yani aslında size bir haksızlık yapılmamış anladığım kadarıyla. Orjinal parça koduyla yan sanayi parça takılıp uygun fiyat alınmış. Bunu size en azından söylemeleri lazımdı. Belki de siz orjinal parça takılsın diye gittiniz servise. Bir çok kişi orjinal olsun diye gidiyor.Bura da bir haksızlık var..

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Abi sonuçta ucuza yapmışlar :) yan sanayi parçalarla orjinal fiyat çekseler hakkını ara derdim ama boşver.

Bahtiyar Bey,sonuçta ucuzda yapmamışlar.1.100 tl gibi bir meblağ ödedim.Dışarıda bu talkılanlarla 700-800 tl ye çıkıyor ama..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Nihat Kardeşim sanırım konu yanlış anlaşıldı, buradaki sorun şu yetkili servis debriyaj değişimi yapmış yedek parça kodlarını orj yazmış lakin fiyatlar luk (muadil) parça fiyatları sadece debriyaj hidrolik borusu fiyatı doğru onunda muadili olmadığı için :) Şimdi bu konu nasıl çıktı dersen, Uğur Bey aracını bize bakıma getirdiğinde sohbet ederken aracına yetkili serviste debriyaj değiştirdiğini anlattı, sonra bana sordu Usta bu işi siz yapsanız kaça çıkar dedi bende luk marka debriyaj fiyatı verdim, Uğur Bey Ustacığım sizin verdiğini muadil parça fiyatına (yaklaşık) ben orjinal parçalarla işimi yaptırdım deyince yetkili servisin faturasını beraberce konturol ettik.Şimdi sana soruyorum o günün fiyatı 926 faturada 325 lira sen olsan ??? Faturada orjinal kod yerine luk yazsa hiç bir sıkıntı yok ;) Bu konuları burada konuşmazsak özel servisler kazıkçı konumuna girecek :)

Abi sen fiyat üzerinden yorum yapmışsın, sana bir şey dediğim yok. Parçayı söküp bu muadil de dememişsin.

Fiyata göre tahmin yürütmüşsün. Senin yerinde ben de olsam bende senin gibi yorum yapardım.

Ama yorumu dinleyen emin olmadan servise üçkağıtçı demiş.

Biliyorsun abi bende yetkili servisim, sürekli bu tarz konuların yüzlerce farklı versiyonuna maruz kalıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
(düzenlendi)

Abi sen fiyat üzerinden yorum yapmışsın, sana bir şey dediğim yok. Parçayı söküp bu muadil de dememişsin.

Fiyata göre tahmin yürütmüşsün. Senin yerinde ben de olsam bende senin gibi yorum yapardım.

Biliyorsun abi bende yetkili servisim, sürekli bu tarz konuların yüzlerce farklı versiyonuna maruz kalıyorum.

Kardeşim tabi ki bir çok şeyden bazen suçsuz olsak ta suçlanıyoruz burada anlatılmak istenen şu, faturaya orj kod yazıp yazmamak ;)

Uğur Beyin yorumu biraz ağır olmuş :)

tarihinde Sabri Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Olabiliyor. Ama dandik değil muadil oluyor.

ooo pampa nerdesin yahu. :)

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Nihat Bey,az önce yorumunuzu okudum ve açıkçası üzüldüğümü belirtmek isterim.Bakın ne demişim ben,(eğer böyle bir şey varsa) bu üçkağıtçılıktır.İsterseniz tekrar okuya bilirsiniz.Bu sizinde servis olmanızdan dolayı bizim gibi mağdur olanları haksız pozisyona düşürücü yorumlar yapmanızı gerektirmez kanısındayım.Sevgiler..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Nihat Bey,az önce yorumunuzu okudum ve açıkçası üzüldüğümü belirtmek isterim.Bakın ne demişim ben,(eğer böyle bir şey varsa) bu üçkağıtçılıktır.İsterseniz tekrar okuya bilirsiniz.Bu sizinde servis olmanızdan dolayı bizim gibi mağdur olanları haksız pozisyona düşürücü yorumlar yapmanızı gerektirmez kanısındayım.Sevgiler..

Hani nerede demişsiniz  '' eğer böyle bir şey varsa '' diye ben göremiyorum.

Nerede mağdur olduğunuzu da anlayamadım. Servis size ucuz parça takıp orijinal parça parası alsa tamam diyeceğim de böyle bir şey olduğunu da ispat edemiyorsunuz. Dediğim gibi kağıda bakıp yorumlamak doğru değil.

Şüphelendiğiniz parçayı söktürün taktırdığınız yere bakalım ne çıkacak.

Dediğiniz gibi çıkarsa servise söylersiniz ben orijinal istiyorum, takın farkını vereceğim. Daha sonra da şikayet edersiniz.

Ben yetkili servisim diye sizi haksız duruma düşürecek bir şey yazmadım. Siz ortada ıspat edemediğiniz bir mevzu yüzünden servisin duyduğu zaman üzüleceği şeyleri yazmayın.

Ben yetkili servis olsam da olmasam da yorumum aynı olurdu.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Hani nerede demişsiniz  '' eğer böyle bir şey varsa '' diye ben göremiyorum.

Nerede mağdur olduğunuzu da anlayamadım. Servis size ucuz parça takıp orijinal parça parası alsa tamam diyeceğim de böyle bir şey olduğunu da ispat edemiyorsunuz. Dediğim gibi kağıda bakıp yorumlamak doğru değil.

Şüphelendiğiniz parçayı söktürün taktırdığınız yere bakalım ne çıkacak.

Dediğiniz gibi çıkarsa servise söylersiniz ben orijinal istiyorum, takın farkını vereceğim. Daha sonra da şikayet edersiniz.

Ben yetkili servisim diye sizi haksız duruma düşürecek bir şey yazmadım. Siz ortada ıspat edemediğiniz bir mevzu yüzünden servisin duyduğu zaman üzüleceği şeyleri yazmayın.

Ben yetkili servis olsam da olmasam da yorumum aynı olurdu.

Süha ustama verdiğim cevabı okursanız ne yazdığımı da görürüsünüz Nihat Bey.Alıntıyıda ordan almıştım zaten.Diğer konu ise servise bıraktığımda siz yan sanayimi takacaksınız diye bir soruyu kim sorabilir acaba?Biz sadece o tarihteki aracıma takılan parçaların orjinal fiyatlarını görünce böyle bir kanıya vardık.Haliylede bu kanı hasıl oldu bende.Çünkü  o tarihte formda en fazla 750-800 tl masraf çıkar diye yorumlar yapılmıştı(muadil parçalarla)Orjinal parçalarla bunun 1.500 tl ye mal olacağı tahminen de yorumlanmıştı.Şimdi bunu benim formda paylaşarak insanların görüşlerini almam suç mudur Nihat Bey.Ayrıca varsayalım gerçekten de böyle birşey var,bu diğer servisleri bağlamaz ki......

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...