İçeriğe Yönlendir

Ders Niteliğinde Telefon Dolandırıcılığı

Burak Güngör

Recommended Posts

Burak Güngör
(düzenlendi)

Kaynak : Bloomberg HT

Tarih: 14.2.2014

Ders niteliğinde telefon dolandırıcılığı

Konya Bölge İdare Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlüğünden emekli Abdulah Deniz, bir suç örgütü operasyonunda adının geçtiği belirtilerek, telefondakilerin verdiği dört ayrı hesaba 107 bin 300 lira yatırınca hayatı altüst oldu

Bir suç örgütü operasyonunda adının geçtiği belirtilerek, telefonla arayanların verdiği dört ayrı hesaba 107 bin 300 lira yatıran emekli Abdullah Deniz'in başına gelenler ders niteliği taşıyor. 

Türkiye'de telefonla para ve kontör dolandırıcılığı yapanlar, geliştirdikleri çeşitli yöntemlerle aradıkları kişiyi ikna etmeyi başarıyor. Dolandırıcılar, bilgisayar programı yardımıyla 155 Polis İmdat hattından arıyormuş izlenimi vererek, rastgele seçtikleri kişileri arıyor. 

Kendisini polis ya da savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, aranan kişiye kimlik bilgileri, telefon numarası ya da banka hesaplarının terör örgütleri tarafından ele geçirildiğini ve kullanıldığını söylüyor. Kendisini emniyet amiri, rütbeli asker, hakim veya savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, çeşitli vaatlerde bulunarak kişileri dolandırıyor.

Konya'da beş ayda bu yönde 3 bin 500 ihbar yapıldı. En çok dolandırılan kişilere polis olduklarını inandırmakta güçlük çektiklerini belirten emniyet yetkilileri, bazen dolandırıcılık gerçekleşmeden olaya müdahale edebiliyor. 

- 107 bin 300 lirası dolandırıcılık yöntemiyle alındı

11 yıl önce emekli olan 65 yaşındaki Abddulah Deniz'in bir yıl önce yaşadıkları ise dolandırıcıların ne kadar profesyonel çalıştığını gözler önüne seriyor. 

"Dolandırıcılara 107 bin 300 lira kaptırdım ve bir kuruş geri alamadım" diyerek konuşmasına başlayan Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay günü kendisini emniyetten aradığını belirten kişinin, ismini söyleyerek "senin ev telefonun da şu değil mi?" dediğini ifade etti.

Ev telefon numarasını yanlış söylediklerini, doğrusunu kendisi aktarınca telefonun kapandığını ifade eden Deniz, "Bu sefer ev telefonumdan eşime ulaşıp, 'kocan elimizde rehin' deyip benimle ilgili kıyafetime varıncaya kadar tüm bilgileri almışlar. Olayı da polise anlatmaması konusunda eşimi tehdit etmişler. Sonra yine beni aradılar. Üzerimdeki kıyafetten kaç tane çocuğum olduğuna varıncaya kadar benimle ilgili tüm bilgileri doğru sıraladılar. Suç örgütü tarafından da ismimin kullanıldığını ve bu durumun aydınlığa kavuşması için para yatırmamı istediler" diye konuştu.

- 6 saatlik telefon görüşmesi fıkra gibi

Sonrasında onların sürekli para istediğini, kendisinin de yatırdığını anlatan Deniz, şöyle devam etti:

"Tam 6 saat boyunca telefon kulağımdaydı, ne istedilerse yaptım. Telefonum sürekli meşgul olduğu için kimse bana ulaşamadı. Babamdan kalan tarlanın satışından aldığım parayı, oğlumun gönderdiği parayı, emekli ikramiyemi dört ayrı hesaba yatırdım. Evrak için lazım olacağından fotoğrafçıya gitmemi istediler. Sekiz adet fotoğraf çektirdim, gerekince benden isteyeceklerini belirttiler. 'Telefonunun şarjı bitecek, şarj et' dediler. 'Şarj aletim yanımda yok' deyince azarladılar. Hemen gidip şarj aleti aldım. Kış olduğu için hava çok soğuktu, üşüdüm. Çay ocağına giderek hem ısınmamı hem de telefonumu şarj etmemi istediler. Bu arada kimseye bir şey anlatmamam konusunda sürekli uyardılar. 'Tuvalete git' dediler. 'Lavabo ihtiyacım yok' deyince yine kızdılar, 'olsun git' dediler. Telefon kulağımda lavaboya gittim. PTT ve banka şubesine gittiğimde sıra beklediğim için azar işittim. Ön sıradakilere 'hastam var' diyerek paraları verilen hesaba yatırdım."

- Psikolojisi bozuldu

Parayı yatırdığında faturaları saklaması konusunda kendisine sürekli telkinlerde bulunulduğunu dile getiren Deniz, mesai bitimine az bir zaman kala nakit parası kalmadığını belirtince, kredi kartından para çekmesinin istendiğini aktardı.

Koşarak bankaya gittiğini ve yine parayı hesaba yatırdığını vurgulayan Deniz, şunları kaydetti:

"Sonra 'Biz evinde bekliyoruz. Sen de taksiye binip gel' dediler. Eşim geç de olsa polise haber vermiş. Tabii ben o zamana kadar paraların tamamını yatırmıştım. Telefonu kapatır kapatmaz telefonla bana ulaşan polislere, 'Ben nereden bileyim sizin polis olduğunuzu?' diyerek inanmadım. Bunun üzerine polisler beni Konya Emniyet Müdürlüğüne davet etti. Emniyete gittiğimde dolandırıldığımı anladım. Olaydan sonra yakalanan üç kişi tutuklandıktan bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Psikolojim bozuldu. İnsanlara güvenim kalmadı. Telefon rehberimde kayıtlı olmayan kişilerin telefonunu açmamaya özen gösteriyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Psikolojik destek alıyorum. Yaşadıklarımı düşününce yıllarca adliyede çalışmış biri olarak 'ben nasıl bu tuzağa düşmüşüm?' diyor, kendimi affedemiyorum. Ben bile yaşadıklarıma zaman zaman gülüyorum."

Kendilerini savcı, hakim, polis, ve başkomiser olarak tanıtan dört kişiyle görüştüğü ve sürekli telsiz sesi geldiği için hiç dolandırılacağına inanmadığını söyleyen Deniz, bu tür telefonlara hiç kimsenin itibar etmemesi, hemen polise başvurulması uyarısında bulundu.

Anahtar Kelime
telefon dolandırıcılığı
tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bende Ankara Emniyet Müdürü nün eşine cinsel içerikli mesaj atmışım  :unsure2: Vay terbiyesiz beni vay  :angry:

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Bende Ankara Emniyet Müdürü nün eşine cinsel içerikli mesaj atmışım  :unsure2: Vay terbiyesiz beni vay  :angry:

Hesap numaramı özel mesajla yolladım,

Hemen bana 10bin tl. para yatır yoksa başın çok ciddi dertte dostum..

Yorum bağlantısı

Dolandiricilar bunu yillardir yapiyor. Neden hala ders alinmiyor, o esnada nasil bir ruh haliyle insanin basireti baglaniyor anlamiyorum. Bunu gazetede okudugumda inanasim gelmedi.

Yorum bağlantısı
Atilla Atun

O parayıda sana vereceğim hesap numarasına yatıracan Hayrettin beyefendi yoksa dava açarım haberim oldu durumdan.

%50 de olabilir. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benin duyduğum en büyük miktar bu

Bugün gazetesinden Cem Kartal'ın haberine göre, Balıkesir Ayvalık'ta eczacı N.A, cep telefonundan kendisini arayıp, "Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış" diyen polis rolündeki dolandırıcılara, 550 bin lira kaptırdı. Paranın bir bölümünü banka aracılığıyla gönderen eczacı kadın, kalanı iki kez gittiği İzmir'de bir parka bıraktı.
HESABINIZDAN PKK'YA PARA AKTARILMIŞ

Uyarılara karşın her gün onlarca kurbanı ağa düşürerek milyonlarca liralık vurgun yapan 'tele tokat' dolandırıcılarının son kurbanı kadın eczacı oldu. İddiaya göre, Ayvalık'ta yaşayan eczacı N.A'yı polis rolünde arayan kişi, "Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış. Suçluları yakalayacağız; vereceğimiz hesaba para yatırın, suçüstü yapacağız. Operasyon bittikten sonra paranızı alacaksınız" dedi. Dolandırıcı, "Görüşmelerimizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın" diyerek kadını uyardı. Telefondan gelen telsiz sesleriyle inandırıcılığını artıran kişiye kanan eczacı, verilen hesaba 150 bin lira yatırdı. Birkaç gün sonra dolandırıcılar, tekrar eczacıya ulaşıp, bu kez 200 bin lira istedi; fakat parayı İzmir'e getirmesini istedi.

400 BİN LİRAYI PARKA BIRAKTI

Otomobiliyle 200 kilometre yol kat edip, İzmir'e giden talihsiz kadın, bankadan çektiği 200 bin lirayı dolandırıcıların talimatı üzerine bir parka bırakarak Ayvalık'a döndü. Vurguna doymayan telefon dolandırıcıları, eczacıya üçüncü kez ulaşıp, 200 bin lira daha isteyerek, parayı yine aynı parka getirmesini istedi. Bu kez de şüphelenmeyen kadın eczacı, otomobiliyle ikinci kez gittiği İzmir'de, aynı parka poşet içinde 200 bin lira daha bırakıp, tekrar evine döndü.
POLİS VATANDAŞTAN PARA İSTEMEZ

Dolandırıcıların bir daha aramaması üzerine şüphelenen eczacı, yaşadıklarını yakınlarına anlatınca dolandırıldığını anladı. Gözyaşları içinde polise koşan talihsiz eczacı, şikâyetçi oldu. Polis, zanlıların yakalanması için geniş çapta soruşturma başlattı. Emniyet yetkilileri, telefon dolandırıcılarına karşı bir kez daha uyararak, "Polis vatandaştan para istemez. Bu tür durumlarda en yakın karakola gidin" dedi.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Beni de aramışlardı. Kendini komiser bilmem kim olarak tanıtan şahsa, ''Beyefendi ben de Jandarmayım, öyle bir iddia varsa savcılık talimatıyla birliğime veya evime gelin, gereken neyse o zaman yapılır'' derdemez telefonu yüzüme kapattı. Hemen 155 ve birliğimin İstihbarat Şube Müdürüne bilgi verdim. 155 teki polis arkadaş bile gülerek, bu sefer baltayı taşa vurmuşlar dedi. Kullandıkları numaralar ise genelde başkalarının adına kayıtlı çıkıyor. Zaten beni arayan numaraya takip eden 3-4 ay boyunca bir daha ulaşamadım, hep kapalıydı, sonra da aramayı bıraktım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Beni aradılar, emniyetten komser bilmem ne dedi aramızda söyle bir konuşma geçti. Arkadan da sürekli telsiz sesi geliyordu. D: dolandırıcı, B: ben

D: 533 4xxxxxx 'le mi görüşüyorum?

B: O numarayı aradıysanız onunla görüşüyorsunuz..

D: Adını söyle bakayım

B: Numaramı biliyorsan adımı da bilirsin.

D: Ben senin kim olduğunu iyi biliyorum. Sen söyle bakayım adını.

B: Biliyorsan söyle. 

D:... küfür

B: ... küfür

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Gülün gülün, iyi günleriniz bunlar...

O parayıda sana vereceğim hesap numarasına yatıracan Hayrettin beyefendi yoksa dava açarım haberim oldu durumdan.

2YPM3eV.jpg?1

Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

118 80'de part time olarak çalışıyorum. Genellikle bu tür numaralar hakkında bilgi almak istiyorlar ve dolayısıyla alamıyorlar, çünkü gizli. Bazıları da özel servis numarasıyla bu olayı bizzat gerçekleştiriyorlar 0850 ile başlayanlarla. Eğer güvenmediğiniz türden bir numara olursa lütfen bilinmeyen numaralar servislerinden herhangi birini arayarak bilgi alınız. Günde en az 30 tane sadece benim çağrılarıma düşen bu sorgulamalar gerçekleştiriliyor ve benimle beraber aynı saatte şirkette yaklaşık 500 kişi daha kadarı çağrıdalar. Bir de bankadan arıyoruz diyen bir üçkağıtcının aklımda kalan numarası var (312) 310 11 83; itibar etmeyiniz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Atilla Atun

2YPM3eV.jpg?1

Tiplere bak ya bunlar kimmiş bu arada :D :D

Kerem başım çatlıyordu ağrıdan şu an varya kazan gibi kaynıyor sayende.

:D :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bu hafta benim babamin da başina geldi. Telefondaki şahıs kişisel bilgilerini de söyleyince o da inanmiş. Giden para allahtan çok büyük değil ancak yine de geri geleceğini sanmiyorum. Bu tip dolandiriciliklarda bankalarda çalışanlar hatta call centerdakiler bile çeteye üye olabilir. Bu kadar kişisel bilgiyi hatta banka hareketlerini nasil bildikleri umarim ortaya çikar. Bizim dolandiricilarin adi sani belli, urfa da ikamet ediyormuş, bakalim yakalanacak mi?

Yakalansa bile adalet sistemimizde tutuksuz yargilanir ve o sonuçlanana kadar onlarca kişinin canını yakmaya devam edecektir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Tiplere bak ya bunlar kimmiş bu arada :D :D

Kerem başım çatlıyordu ağrıdan şu an varya kazan gibi kaynıyor sayende.

:D :D

Gençlik hallerinizi buldum  :fiuw: Öyle mizansen işte, önüme geleni aldım :D

Geçmiş olsun abicim  :biggrin: Majezik at 2 tane, 15 dk ya garanti geçer. ;)

Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Bu hafta benim babamin da başina geldi. Telefondaki şahıs kişisel bilgilerini de söyleyince o da inanmiş. Giden para allahtan çok büyük değil ancak yine de geri geleceğini sanmiyorum. Bu tip dolandiriciliklarda bankalarda çalışanlar hatta call centerdakiler bile çeteye üye olabilir. Bu kadar kişisel bilgiyi hatta banka hareketlerini nasil bildikleri umarim ortaya çikar. Bizim dolandiricilarin adi sani belli, urfa da ikamet ediyormuş, bakalim yakalanacak mi? Yakalansa bile adalet sistemimizde tutuksuz yargilanir ve o sonuçlanana kadar onlarca kişinin canını yakmaya devam edecektir.

Ben yakalanacağını zannetmiyorum. Son vermiş olduğum Angara alan kodlu numarayı sorgulayan bir yaşlı teyzemiz yaklaşık 15bin lirasını kaptırmış, banka olmadığını anlayınca ağlamaya başlamıştı çağrıdayken. İçim çok sızladı bizzat bende şikayette bulundum yaklaşık 1 ay önce. Ama maalesef ki dün akşam saat 20.00 civarlarında aynı numarayı tekrar sorguladım... Ben artık devlet elinin olduğunu düşüncesindeyim, bu kadar göz yummak hiç bir emniyet güçlerinin işi ya da vicdanı olamaz. Acayip sinirleniyorum bu duruma  :kafa:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Hic birseyimiz gizli degilki. Aof de okuyorum Karşıyaka'da nekadar aof dershanesi varsa beni ariyor ve mesaj atiyor. Kuran okuma ders cd si satmak icin arayanlardaki bilgilerim vs.

Personelimi aramislar sirkette yoneticini ara demisler. Beni aradiginda Esim hasta hastaneye gitmem gerekiyor dedi tamam 10dk ya birini yonlendiriyorum dedim ve kapattik ancan arka taraftan dit dit diye sinyal sesi geliyordu. Meger o konusmayi onlarda dinliyormus. Sonra benide aradilar. Manisa terorle mucadele sube baskomser bilmemne diyerek biri aradi. Yok iste personellerinizden 2 si teror orgutune yardim ediyordu yakalandilar yanlarinda sizinde onlarla is yaptiginiza dair bilgiler cikti falan dediler. Arkadanda telsiz sesleri hatta cay getir devrem falan demeler :) gayet bir karakol efektleri :) Ben izmirdeyim Siz manisada nasil olcak bu is dedim. Teslim olmam lazim diyorum artik saf rolu yaptim biraz bakalim nereye gidicek diye. Kontur falan dediler. Bende az yaratici olun ya ne salak adamlarsiniz dedim. Emekli Emniyet muduruyum ben. Siz bizim personele beni arattiginizda farkettim durumu dedim ve Hatta suan Istibharat sb tarafindan dinleniyorsunuz o yuzden konuyu uzattim sizde yediniz dedim. 5dk ayrilmayin geliyoruz dememle a..s.t.rr diyip telefonu kapattilar.

Tam amator ciktilar bunlarda.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı

Bunların alayının .....  :angry:

Kerem elimde sağlam fotoların var,eft mi yoksa havalemi yaparsın ?  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Ben 100 dolara fitim..

(Duj hariç )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bunların alayının .....  :angry:

Kerem elimde sağlam fotoların var,eft mi yoksa havalemi yaparsın ?  :biggrin:

Seninde kapın organize şube tarafından heran çalınabilir. Dikkatli ol  ;) Yüksek makamlarda tanıdıklarım var ona göre :i-ih:

2YPM3eV.jpg?1

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Seninde kapın organize şube tarafından heran çalınabilir. Dikkatli ol  ;) Yüksek makamlarda tanıdıklarım var ona göre :i-ih:

:D  :D  Taksimin havası bile yetti sana bak,yatıyorsun evinde  :)

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim anlamadığım şu ; Verilen,dağıtılan bu paralar acaba ağaçtan mı toplanmış ? Okuyorum yüksek rakamlar..Sen de ben de olmayacak olsa bile çıkarıp bir çırpıda verilemeyecek rakamlar. Anladığım kadarıyla bu dolandırılan kişiler zaten bu paraları kolay şekilde kazanmışlar. Bazı şeylerden de çekiniyorlar az üstüne gidilince çıkarıp veriyorlar..Sen alın terinle kazanmış olduğun parayı kimse kusura bakmasın ama zart diye çıkartıp vermezsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Benim anlamadığım şu ; Verilen,dağıtılan bu paralar acaba ağaçtan mı toplanmış ? Okuyorum yüksek rakamlar..Sen de ben de olmayacak olsa bile çıkarıp bir çırpıda verilemeyecek rakamlar. Anladığım kadarıyla bu dolandırılan kişiler zaten bu paraları kolay şekilde kazanmışlar. Bazı şeylerden de çekiniyorlar az üstüne gidilince çıkarıp veriyorlar..Sen alın terinle kazanmış olduğun parayı kimse kusura bakmasın ama zart diye çıkartıp vermezsin.

Zaten az biraz parası olan da mala, mülke ya da eşdeğer bir varlığa dönüştürüyor o parayı... Arabasını yeniliyor, yeni ev alıyor vs vs.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ayhan Birçoğu yaşlı insanlarin emeklilik paralari oluyor. Özellikle şu profesörü de dolandıran urfa daki çete profesyonel. Babam hayatta kanacak biri değildi ama bizde şaşırdık. Dikkat edersen hep yaşlılar , emekli memurlar dolandiriliyor.

Adamlar binlerce olta atiyor, kesin birileri düşüyor.

Yasalar değişmedigi sürece daha çok böyle haber okuruz.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim dükkanı numara benzerliği yüzünden sürekli D-Smart diye arıyorlar, abartmıyorum maç olan günlerde 100 kişinin üstünde arama yapılıyor..Geçen gün biri aradı kredi kartı bilgilerimi versem faturamı ödeyebilir miyim diye soruyor...Kimi televizyon kapandı ödenmemiş faturam varsa size ödeyim diyor, kimi smile adsl çalışmıyor diyor...0850 ile başlayan numaraları icat edenlere söylenmekten bi hal oldum valla..Eskiden ne güzel 444 lü numaralar vardı, millet 0850 çevirince şehirlerarası yazacak diye sürekli 7/24 beni arıyor... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...