İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı (Marka Önerileri/deneyimler)

Önder Başböyük

Recommended Posts

Önder Başböyük

merhaba,

yeni aldığım aracımın yağ-yağ filtresi-hava ve mazot filtresi 57500 km.de değişmiş. Şu an araç 58800 km.de, yalnız yağ kartında ve faturada kullanılan yağ cinsi 10-40 yazıyor.

benim bildiğim kadarıyla bu araç için en uygun yağ 5-30 dur. Yağ bakımını yapan özel servisi aradım; 5-30 un bu araç için özellikle mersin şartlarında (sıcak hava şartları) ince kaldıgını ve iticilerde zamanla ses yapacagını ve bu nedenle 10-40 koyduklarını ifade etti.

Üstatlar yardımcı olursa sevinirim, bir sonraki yağ değişimine 8500-9000 km. var fakat eğer bu yağ uygun değilse ben 5-30 la değiştirmeyi düşünüyorum.

şimdiden zaman ayırdıgınız için tşk ederim.

selamlar

Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

yuksek km li araclarda orjinal yagdan daha kalin yag kullaniyorlar genellikle. motordaki asinmalardan doylayi kalin yag bosluklari daha iyi doldursun diye. aksi takdirde zamanla ses yapacagini soyluyorlar. tabi bu uygulama benzinli motorlarda yapiliyor. dizellerde yapiliyormu bilmiyorum. kaldiki sizin aracinizin km si dusuk sayilabilecek rakamda,. bence orjinal yag ile degistirin... saygilar

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
PROFİL FOTOĞRAFI OLARAK,SADECE KENDİ RESMİNİZİ YÜKLEYİNİZ...
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

mersin sıcak bir şehir. 5w-35 olabilir. Tam sentetik tabiki

bu konu hakkında forumda oldukça fazla bilgi var oradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Olması gereken 5w 30 dur...

Bulunamazsa sıcak bölgelerde (Mersin,vb.) 10w 40 ta kullanılabilir.

Ayrıca soğuk bölgelerde (Erzurum,vb.) 0w 30 veya 0w 40 tercih edilebilir...

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Alagöz
(düzenlendi)

ben 0-40 kullanıyorum. sanırım gayet iyi.

ama motor sesi artıyor, nedenini bilmiyorum.

tarihinde Ali Fuat Alag&#246z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Eski

ben 0-40 kullanıyorum. sanırım gayet iyi.

ama motor sesi artıyor, nedenini bilmiyorum.

5-30 dan daha ince bir yag ise sesin artmasi normaldir. bence daha kalin yag kullanilabilir ama daha ince kullanmak cok sakincali

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Zaten bir sonraki bakimda 5-30 magnatec ile degisecek ogrenmek istedigim sey bir sonraki bakima kadar bu yag kalsin mi yoksa hemen degissin mi

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Zaten bir sonraki bakimda 5-30 magnatec ile degisecek ogrenmek istedigim sey bir sonraki bakima kadar bu yag kalsin mi yoksa hemen degissin mi

Değiştirmeye gerek yok tabiiki. Ama bir sonraki bakımda 5-30 mobil yada castrol la devam edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Teknik şartnamesini bire bir karşılayan bir kaç yağdan birisi Mobil Super3000 5/30 yağ, kilometresine bakılmaksızın düzenli olarak değiştirilmeli bu yağ kullanılmalıdır.

Bende ,yaklaşık 600km dir bu yağı kullanıyorum epey iyi motor seside azaldı gibi geliyor.

edit:imla

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bende 1 yaklaşık 600km dir bu yağı kullanıyorum epey iyi motor seside azaldı gibi geliyor.

Mobil ile akrabalığım yok ama ben her zaman yağlarını sevmişimdir. Şu andada bu motor için en iyi yağ ve fiyatıda çok mantıklı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

Değiştirmeye gerek yok tabiiki. Ama bir sonraki bakımda 5-30 mobil yada castrol la devam edin.

+1

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

ben yine de bir sonraki bakımı beklemeden 60 bin km.de 5-30 magnatec ile değiştireceğim kafamız rahat olsun.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serdar Söylemez

Ford motorlarında kullanabileceğimiz motor yağlarının özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz.. 

Hangi yağları kullanmalıyız.. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Mobil 3000 de tartışmalıdır. Zira asıl sentektik yağı mobil 1 , çok daha pahalıdır. 50liraya tam sentetik yağ biraz  şüpheli. Hazır çorbalarda katkısız yazıyor, meyve sularında da aynı, yoğurtta da. :)

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mobil 3000 yağlar tam sentetik yağlardır.Piyasa da yarı sentetik olan mobil 3000 5/30 yağ yoktur..Ancak castrol magneticlerin hepsi tam sentetik değildir.Piyasa da çok fazla yarı sentetik 5/30 castrol magnetic yağ var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Nihal Türkmen Boz

Arkadaşlar arabamın yağ değişimi geldi şimdiye kadar hep castrol magnetech koydurdum ama geçende internetten yağ siparişi verecektim. Birde baktım xxxxxx sitesinde çok tercih edilen  motorcraft 'ın yağını gördüm sizce hangisini almalıyım

ARABAM : 2006 FOCUS BENZİN&LPG SEDAN 1.6

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

aracın bakımını yaptırdığım usta 100bin km den sonra 10w 40 kullanmak gerekir aşınmalardan dolayı diyordu..

geçen yıl turbo dağıldı yetkili servise götürdüm orada da yanlış yağ konulmuş turboya zararlı bu arabaya 10w 40 konulmaz demişti.. kime inanacağız?

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Merhaba arkadaşlar Ford Fiesta 98 flair aracıma  10.000 km önce 10/40 yağ koydum yaklaşık 2000 km sonra yağı yaklaşık 1,5 litre eksiltti. Bazı ustalar 10/40 için kalın olduğunu ve 5/30 koyulması gerektiğini söyledi. Aradan 10,000 km geçti ve dün aracıma 5/30 yağ koydurdum. Motor sesi daha toklaştı. Bu araçlara hangi derece yağ koyulur? Bilgilerinizden yararlanmak isterim.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...