İçeriğe Yönlendir

Dslr Makina Tercihi

Mert Keçeci

Recommended Posts

Mert Keçeci

Fotoğraf hobisine yeni yeni merak sarmaya başladım ve hoşuma gitmeye başladı.Bende vakit kaybetmeden Dslr makinalara bakmaya başladım.Formumuzda takip edebildiğim kadarıyla bu hobiye gönül vermiş birçok arkadaşımız mevcut makina tercihimde yardımlarınızı esirgemiyeceğinizde hepinize şimdiden teşekkür ederim. :flowers:

Benim üzerinede durduğum ürün;Nikon D5200

Bütçe;max 2000

Sıfır olmasından yanayız son olarakta sıfır garantilimi veya sıfır spotmu aralarında ciddi şekilde fiyat farkı var tercihim ne olmalı?  :unsure2:  

Not:Daha bu hobide sıfırım hatta ekside denebilir.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

bence butceyi biraz zorlayıp ileriye yatırım amaçlı olarak nikon d90 alınabilir. bende canon 500d var gayette memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Can Demir

Bence 650d al bide iyi bir lens keyfine bak nikon canona gore biraz daha detay makinedir canonsa daha otomatik daha kolay arayuzlu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogucan Tastan

NIKON D3100 - NIKON D90 tercih etmelisin 5 senedir fotografcilik yapiyorum kolay kolay ariza yapmayan shot ömrü uzun ve amator cekimler ve profosyenel cekimler icin ayarlari yapildiktan sonra süper makineler . piyasadaki cogu mala güvenme spot mali bile garantili diye satiyolar dikkat et alirken . Lens olarak da 18-105 iyidir 18-55 ler pek ise yaramiyo :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Mert,bikaç gün önce olsaydı Fuji nin yarı profosyonel bir makinası geldi bizim dükkana.Adam nakite sıkışmış çok güzel bir makinaydı.700 tl ye bir müşterim aldı hemen..Ben fazla anlamam bu makinalardan ama adam oldukça memnun ayrıldı..

NIKON D3100 - NIKON D90 tercih etmelisin 5 senedir fotografcilik yapiyorum kolay kolay ariza yapmayan shot ömrü uzun ve amator cekimler ve profosyenel cekimler icin ayarlari yapildiktan sonra süper makineler . piyasadaki cogu mala güvenme spot mali bile garantili diye satiyolar dikkat et alirken . Lens olarak da 18-105 iyidir 18-55 ler pek ise yaramiyo :)

Doğucan,bu D90 larda 3 adet buradaki bir yerel gazeteye 18-105 lik lensleriyle birlikte satmıştım.Adamlar illada bu makinayı istemişlerdi +1  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Profesyoneller sarmış yine dört bir yanımızı :D

O paraya spot alınacak en iyi makineler şöyle; Canon 60D, Pentax k5, Nikon D7000. Gerisi çöp

Mert,bikaç gün önce olsaydı Fuji nin yarı profosyonel bir makinası geldi bizim dükkana.Adam nakite sıkışmış çok güzel bir makinaydı.700 tl ye bir müşterim aldı hemen..Ben fazla anlamam bu makinalardan ama adam oldukça memnun ayrıldı..

Doğucan,bu D90 larda 3 adet buradaki bir yerel gazeteye 18-105 lik lensleriyle birlikte satmıştım.Adamlar illada bu makinayı istemişlerdi +1  :good1:

D90'ın tercih edilmesinin sebebi, yüksek iso ve odak hızıdır. Gazete eşrafı için fotoğraf kalitesi, renk kalitesi şu bu önemli değil, anı kaçırmamak önemlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogucan Tastan

Ugur Bey, NIKON D90 kullaniyorum su anki kisa cekimlerde  hem fotograf kalitesi olarak fotograf canliligi olarak cok iyi hemde ne yaparsam yapiyim ariza yapmiyo verdiginiz parayi hak ediyo nikon d 90 tavsiyemdir 2 adet var bende ve en cok memnun oldugum makinedir herhangi bi takilma sorun yasamazsiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci
(düzenlendi)

Adaş bence Mert Yeldanın pentaxını al. Başlangıçta sıfır almak çok mantıklı değil. Eğer sıkılırsan ya da sarmazsa en az zararla kapatırsın.

Ürünü inceledim gayet temiz ve güzel ama bizde(abim ve ben) biraz elektronik vb. eşyalarda sıfır hastalığı var galba.

bence butceyi biraz zorlayıp ileriye yatırım amaçlı olarak nikon d90 alınabilir. bende canon 500d var gayette memnunum.

D90'ın D5200'e göre ne artıları var acab?

http://www.bizdeuygun.com/Nikon-D90-18-55mm-55-200mm-Lens_126161.html

http://www.bizdeuygun.com/Nikon-D5200_106541.html

Anlıyamadım.

Mert Yeldan abi en iyi şekilde anlatmış.

tarihinde Mert Keçeci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Profesyoneller sarmış yine dört bir yanımızı :D

O paraya spot alınacak en iyi makineler şöyle; Canon 60D, Pentax k5, Nikon D7000. Gerisi çöp

D90'ın tercih edilmesinin sebebi, yüksek iso ve odak hızıdır. Gazete eşrafı için fotoğraf kalitesi, renk kalitesi şu bu önemli değil, anı kaçırmamak önemlidir.

Mert,profesyonel olmadığımızı baştan yazdık be amcam.Sadece çevremizde kullananlardan ve taleplerden dolayı böyle bir öneride bulunduk.  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mert,profesyonel olmadığımızı baştan yazdık be amcam.Sadece çevremizde kullananlardan ve taleplerden dolayı böyle bir öneride bulunduk.  :biggrin:

:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Başlangıç için hayatta 0 makineyi tavsiye etmem. Alın ikinci el temiz birşey, ne yaptığınızı ne yapacağınızı nelerden hoşlandığınızı 1 1,5 sene zarfı içinde öğrenirsiniz. Sonra zevkinizin oluşturduğu yöne doğru yaparsınız tercihlerinizi. 

Ki ben hep 2. el aldım. Şükür hepsi de 0 dan farksızdı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogucan Tastan

Ürünü inceledim gayet temiz ve güzel ama bizde(abim ve ben) biraz elektronik vb. eşyalarda sıfır hastalığı var galba.

D90'ın D5200'e göre ne artıları var acab?

http://www.bizdeuygun.com/Nikon-D90-18-55mm-55-200mm-Lens_126161.html

http://www.bizdeuygun.com/Nikon-D5200_106541.html

Anlıyamadım.

Mert Yeldan abi en iyi şekilde anlatmış.

5200 arti olarak film kayitlarini cok kaliteli cekiyo . hafif bi makine acilir ekran mevcut bildiklerim bu kadar ama 

d90 ise otamatik odaklama mevcut ve pil ömrü cok cok iyi -d90 5200 e göre daha hizli -cok daha büyük baski kalite mevcut -

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Mert,profesyonel olmadığımızı baştan yazdık be amcam.Sadece çevremizde kullananlardan ve taleplerden dolayı böyle bir öneride bulunduk.  :biggrin:O

Olsun amcam her öneri her görüş birbirinden değerli.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Konuyu okuyorum, biran dedim 2011 den kalma konumu acaba :)

2008 yilinda uretilmeye baslanan baslangicta albenili gorunen ama aslinda 600d nin dengi bir makinedir d90. Pentapirizma vizor acilis suresi af noktalari gibi ozellikleri sayesinde giris seviyesinden bir usteki segmente zorla yerlestirilmis bir makinedir. Mert'in yillar once yazdigi yazi geldi aklima; şıh uçmaz, müritleri uçurur. :)

Bahse konu makine d300s olsa anlarimda d90 nedir yapmayin allah askina.

Nikonda govdeye af konuldugunda cok onemli bir ozellikmis gibi lanse ediliyor ki pentax ve canonda bu yillardir kullaniliyor.

Nikon lensleri gercekten pahali.

Bu ise ilk baslayan biri sayilan ozelliklerin cogunu kullanamaz. Baslangicta cok ozelllikli bir makine alirsaniz compact makine gibi kullanirsiniz uzun yillar.

Kendinizi gelistirebileceginiz makinenin hakkini verdiginizde artik ust segmentlere cikmak isteyeceginiz 2.el makinelerle baslamak herzaman mantiklidir.

Şöyleki; supersonik nikon d90 i tokat manyagi yapan bir makine olan 60d sahibiyim. Ancak satip 2005 yilinda uretilmeye baslanan full frame sensorlu bir 5d classic alma niyetim var. Iso dokunmatik ekran, doner ekran, eglenceli filtre ve oyuncaklari olmayan bir makine. Neden sizce? Fotografin asil can damari olan isik kullanimi becerimi gelistirmek.

Incik boncuk ariyorsaniz Aynasiz makinelere yonelinmesi daha mantiklidir. Nikon 3100-3200-5100-5200-D90 canon: 1100d, 700d, 650d

Makinelerini sifirdan alip baslamak gercekten gereksiz gelmeye basladi artik bana.

Giris seviyesi canonsa fiyatindan dolayi 600d alinabilir sifir olarak sadece (1200tl kitlensle birlikte)

Nikon d300-d200-d300s ve d80 baslangic icin cok iyidir. D80 ccd sensoru ile 450tl gibi fiyatlara bulunabiliyor.

550d canonda alinabilinir mesela

Pentax k20d, k10d baslangic makineleri(maliyetleri yonunden oyle dedim yoksa efsanedirler)

Bu saydigim makineler 2.el alip kullanabileceginiz ve satarken zarar etmeyeceginiz makinelerdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Ayrica amac af ve cekim hizi falansa 7d yi tavsiye ederim.

Ayrica gazeteci adam d90la 60d ile ugrasmaz yapistirir 1d ve 1ds (butceye gore versiyonlar degisir)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogucan Tastan

Ayrica amac af ve cekim hizi falansa 7d yi tavsiye ederim.

Ayrica gazeteci adam d90la 60d ile ugrasmaz yapistirir 1d ve 1ds (butceye gore versiyonlar degisir)

Onur bey arkadasimiz tam profosyonel bi makine istemiyo amator cekim yapabilecegi hobi olarak kullanabilecegi bi makine ariyo ama simdi herkesin aradigi özellik farkli kisiden kisiye degisir fotograf makinesinde aradigi özellik istedigi sey . o yüzden arkadasa aklinda bulanan makine ile ilgili bi kac sey söyledik ve bi yana d90 bence arkadasimiz icin yeticegini dusunduk bana göre kaliteli bi makine size göre degildir . ama arkadasimiza fotograf olarak istediginden fazlasini verebilcek bi kac makine önerdik ve ayrica kimi gazeteci d90 alir kimi gazeteci 1d ve 1ds alir sizin dedignz gibi ama bu tamamen kisiye göre degisir .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogucan Tastan

Tabiki daha cok kaliteli daha cok iyi makineler var katiliyorum ama arkadasimiz icin söylemistim .  ve Nikon d90 60d ye göre daha cok büyük pixel boyutu kullaniyo bu da daha iyi detayli kaliteli fotograf demektir .d90 60d ye göre daha hizli cekim yapiyo. d90 da daha büyük sensör ve odak noktasi var 60 d ye göre .  
Bi de canon u sevemedim bi türlü bana göre kisisel fikrim nikon daha iyi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Tabiki daha cok kaliteli daha cok iyi makineler var katiliyorum ama arkadasimiz icin söylemistim .  ve Nikon d90 60d ye göre daha cok büyük pixel boyutu kullaniyo bu da daha iyi detayli kaliteli fotograf demektir .d90 60d ye göre daha hizli cekim yapiyo. d90 da daha büyük sensör ve odak noktasi var 60 d ye göre .  

Bi de canon u sevemedim bi türlü bana göre kisisel fikrim nikon daha iyi 

Öncelikle Ben Marka ayırt etmem. Tercihlerim veya isteklerimi hangisi karşılarsa bütçem dahilinde onu alırım.

Aslında Son cümleniz herşeyi açıklıyorda yinede ufaktan cevap vereyim.

Kıyaslamalara bakmışsınız anlaşılan ama eksik ve hatalı bakmışsınız. 

- tekil pixel boyutu sizin Sensöre göre pixel dağılımınız az olduğundan haliye büyüktür. d90 ın tekil pixel boyutu d800 den bile fazladır. Ozaman insanlar boşa veriyor okadar parayı. d90 alsınlar dimi.

-Çekim hızı 60D nin 5.3 tür, D90ın ise 4.5 tur. Şahsen Ben daha hiç saniyede 5.3 kare çekme ihtiyacı duymadım o yüzden 3 olsa bile işimi görürdü. Ha unutmadan Saniyede kaç kare çektiğinden ziyade bunun devamlılığıda önemlidir. E haliyle daha iyi işlemci burda devreye giriyor ;)

-Daha fazla AF noktası, hımm.. Evet bu d90 da fazlaymış, Ee sadece 1tanesimi Cross-type. 60D de 9tanesinin 9uda Cross-Type. 

Yukarıda yazdıklarım Sizin öne sürdüğünüz d90ın 60d ye nazaran artılarıydı. 60D nin iyi olduğu yönleri Ben yazma gereği hissetmiyorum bile.

d90 Zamanının iyi makinelerindendir ( kendi klansmanının dicemde diyemiyorum çünkü giriş ve orta seviye arasında bir konumu vardır) hakkını fazlasıyla vermiştir ancak sıfır olarak "artık" önerilecek makine değildir. 2.el de tamam uygun bulunursa alınır.

Ayrıca Benim makinem senin makineni döver vs. gibi muhabbetlere girmek istemiyorum lütfen uzatmayalım. 

Konuyu açan arkadaşımıza burada Fiyat-performans olarak en iyisini önerebilmek olmalı amaç dışına çıkmayalım.

Ali Karadağ'ın satmış olduğu d200 mesela lensleriyle birlikte alınası bir makineydi ki zaten sattı.

Mert'in K20D si de yanındaki lensle birlikte o fiyata başlangıç ve kendini geliştirmek için birebirdir.

Canon ve nikonda FF ve Aps-c sensörlü makinelerin farklı lensleri var. Pentaxta mesela bu fark yok çünkü henüz daha FF sensörlü makinesi yok. 

Yani K20D nin yanına alınacak lensleri bütün makinelerinde kullanabilirsiniz. Sadece Body'i elden çıkardığınızda, yeni alacağınız Body ile elinizde kalan lenslerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Uzun lafın kısası, Body uygun fiyatlı bir 2.el alınıp bu işe gönül vermeniz halinde kalan bütçeyi zamanla lenslere yatırmak mantıklısıdır. 

Canon 70D yi , Nikon D7100ü ve Pentax K5II yi sadece 18-55 tarzı kitlenslerle kullanmaktansa, 

Canon 550D , Nikon d200, Pentax k20D gibi makinelerle başlayıp sağlam lensler almak herzaman tercihimdir.

Benimde; 60D yi satarsam elimdeki parayı eklediğimde tahmini 2bintl bir rakamım olacak yeni ekipman için (aslında d700 parası tamdı da işte şartlar gereği bütçeyi azalttım)

Kafamdan geçen seçenekler;

- 5d Classic ve Tamron 90mm f2.8 1:1 Macro

-Pentax K5 ve Tamron 90mm f2.8 1:1 Macro

yada 60D nin satışından vazgeçip Yine Tamron macro alıp yanınada her ihtimale karşı 18-55 alıp manuel lenslerimide kullanarak hayatımı sürdüreceğim şimdilik. 

Şimdi diceksinizki 18-55 kötüydü ne oldu. 2 adet manuelim ve tamronum olacağından Portre ve macro işini onlarla halledeceğim. 18-55ide hani ne olur ne olmaz manzara vs. gerekli olur diye çantada bulunduracağım.

Birton şey yazdık çizdik. Yine laf uzadı :D 

Ne amaçla kullanmayı düşündüğümüz, ileride yeni makine yada lensler alıp almama düşüncesi önemli. Amaan Ben uğraşamam, birkere alayım olabildiğinin iyisi olsun, boynumda askıda markası yazsın ve prof makinem var desinler diyorsanız Nikon 3100-5100, Canon 700D bütçenize uygundur. 

Ama yok Ben bu işe merak sardım bütçem dahilinde devam etçem diyorsanızda yukardaki yazım referans olacaktır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Fotoğraf hobisine yeni yeni merak sarmaya başladım ve hoşuma gitmeye başladı.Bende vakit kaybetmeden Dslr makinalara bakmaya başladım.Formumuzda takip edebildiğim kadarıyla bu hobiye gönül vermiş birçok arkadaşımız mevcut makina tercihimde yardımlarınızı esirgemiyeceğinizde hepinize şimdiden teşekkür ederim. :flowers:

Benim üzerinede durduğum ürün;Nikon D5200

Bütçe;max 2000

Sıfır olmasından yanayız son olarakta sıfır garantilimi veya sıfır spotmu aralarında ciddi şekilde fiyat farkı var tercihim ne olmalı?  :unsure2:  

Not:Daha bu hobide sıfırım hatta ekside denebilir.

http://www.hepsiburada.com/liste/nikon-d5200-18-105-vr-kit-241-mp-3-lcd-ekran-dijital-slr-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?productId=ftslrnikd520018551&categoryId=1100301&SKU=FTSLRNIKD520018551&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dftslrnikd520018551%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dd5200%26fh_refview%3dsearch

fiyat çok uygun kaçırma derim ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İlla sıfır ve çok fazla ileri gitmeyeceğiniz bir şey arıyorsanız, bütçenize uygun Sony NEx serisi alın geçin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Öncelikle Ben Marka ayırt etmem. Tercihlerim veya isteklerimi hangisi karşılarsa bütçem dahilinde onu alırım.

Aslında Son cümleniz herşeyi açıklıyorda yinede ufaktan cevap vereyim.

Kıyaslamalara bakmışsınız anlaşılan ama eksik ve hatalı bakmışsınız.

- tekil pixel boyutu sizin Sensöre göre pixel dağılımınız az olduğundan haliye büyüktür. d90 ın tekil pixel boyutu d800 den bile fazladır. Ozaman insanlar boşa veriyor okadar parayı. d90 alsınlar dimi.

-Çekim hızı 60D nin 5.3 tür, D90ın ise 4.5 tur. Şahsen Ben daha hiç saniyede 5.3 kare çekme ihtiyacı duymadım o yüzden 3 olsa bile işimi görürdü. Ha unutmadan Saniyede kaç kare çektiğinden ziyade bunun devamlılığıda önemlidir. E haliyle daha iyi işlemci burda devreye giriyor ;)

-Daha fazla AF noktası, hımm.. Evet bu d90 da fazlaymış, Ee sadece 1tanesimi Cross-type. 60D de 9tanesinin 9uda Cross-Type.

Yukarıda yazdıklarım Sizin öne sürdüğünüz d90ın 60d ye nazaran artılarıydı. 60D nin iyi olduğu yönleri Ben yazma gereği hissetmiyorum bile.

d90 Zamanının iyi makinelerindendir ( kendi klansmanının dicemde diyemiyorum çünkü giriş ve orta seviye arasında bir konumu vardır) hakkını fazlasıyla vermiştir ancak sıfır olarak "artık" önerilecek makine değildir. 2.el de tamam uygun bulunursa alınır.

Ayrıca Benim makinem senin makineni döver vs. gibi muhabbetlere girmek istemiyorum lütfen uzatmayalım.

Konuyu açan arkadaşımıza burada Fiyat-performans olarak en iyisini önerebilmek olmalı amaç dışına çıkmayalım.

Ali Karadağ'ın satmış olduğu d200 mesela lensleriyle birlikte alınası bir makineydi ki zaten sattı.

Mert'in K20D si de yanındaki lensle birlikte o fiyata başlangıç ve kendini geliştirmek için birebirdir.

Canon ve nikonda FF ve Aps-c sensörlü makinelerin farklı lensleri var. Pentaxta mesela bu fark yok çünkü henüz daha FF sensörlü makinesi yok.

Yani K20D nin yanına alınacak lensleri bütün makinelerinde kullanabilirsiniz. Sadece Body'i elden çıkardığınızda, yeni alacağınız Body ile elinizde kalan lenslerle yolunuza devam edebilirsiniz.

Uzun lafın kısası, Body uygun fiyatlı bir 2.el alınıp bu işe gönül vermeniz halinde kalan bütçeyi zamanla lenslere yatırmak mantıklısıdır.

Canon 70D yi , Nikon D7100ü ve Pentax K5II yi sadece 18-55 tarzı kitlenslerle kullanmaktansa,

Canon 550D , Nikon d200, Pentax k20D gibi makinelerle başlayıp sağlam lensler almak herzaman tercihimdir.

Benimde; 60D yi satarsam elimdeki parayı eklediğimde tahmini 2bintl bir rakamım olacak yeni ekipman için (aslında d700 parası tamdı da işte şartlar gereği bütçeyi azalttım)

Kafamdan geçen seçenekler;

- 5d Classic ve Tamron 90mm f2.8 1:1 Macro

-Pentax K5 ve Tamron 90mm f2.8 1:1 Macro

yada 60D nin satışından vazgeçip Yine Tamron macro alıp yanınada her ihtimale karşı 18-55 alıp manuel lenslerimide kullanarak hayatımı sürdüreceğim şimdilik.

Şimdi diceksinizki 18-55 kötüydü ne oldu. 2 adet manuelim ve tamronum olacağından Portre ve macro işini onlarla halledeceğim. 18-55ide hani ne olur ne olmaz manzara vs. gerekli olur diye çantada bulunduracağım.

Birton şey yazdık çizdik. Yine laf uzadı :D

Ne amaçla kullanmayı düşündüğümüz, ileride yeni makine yada lensler alıp almama düşüncesi önemli. Amaan Ben uğraşamam, birkere alayım olabildiğinin iyisi olsun, boynumda askıda markası yazsın ve prof makinem var desinler diyorsanız Nikon 3100-5100, Canon 700D bütçenize uygundur.

Ama yok Ben bu işe merak sardım bütçem dahilinde devam etçem diyorsanızda yukardaki yazım referans olacaktır.

Abi almışken alabildiğim kadar iyisini alamaya çalışayım diyorum elden çıkarıp üst modele atlamak için uğraşmayayım enaz 3-4sene kafam rahat lens yatırım yapayım diye düşünüyorum nekadar doğru bilmiyorum ama doğru yolu sizin yorumlarınız ve görüşlerinizle bulacağım.
Yorum bağlantısı
Ali Eren Alper

Bir süredir fotoğrafçılıkla uğraşan biri olarak şunu tavsiye edebilirim gövdeden ziyade lensler önemlidir. Bu açıdan bakarsak Nikon lensler, Canon'lara göre biraz daha pahalıdır ve daha zor bulunur. Ayrıca Canon lenslerin ikinci eli de çok kuvvetlidir. Bundan dolayı bence idare edecek, işi öğrenmenizi sağlayacak hesaplı bir Canon gövde alıp yanına Canon 50 mm + Tamron 17-50'den oluşan bir set kurun ve vurun kendinizi yollara, zaten bu sizi en az 3-4 yıl götürür. Daha sonra profesyonelleştikçe, işi öğrendikten sonra full frame bir makineye geçersiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Abi almışken alabildiğim kadar iyisini alamaya çalışayım diyorum elden çıkarıp üst modele atlamak için uğraşmayayım enaz 3-4sene kafam rahat lens yatırım yapayım diye düşünüyorum nekadar doğru bilmiyorum ama doğru yolu sizin yorumlarınız ve görüşlerinizle bulacağım.

2009 ocak ayiydi sanirim 400d canon son donemlerini yasarken almistim makinemi sifir olarak. 2013 yazinda satip 60d ye gecis yaptim.

60d ile guzel kareler cekiyorum eyvallah. Arsivi kurcaliyorum retouch yapacak fotograf varmi diye bazen. Bakiyorum bireysel hatalarim haricinde fark yok gibi.

Flickr hesabima bakabilirsiniz. Son koydugum fotograflarin hepsi kitlensle birlikte 500tl ye sattigim 400d ile cekilmis.

2.el uygun bir makinedir en mantikli secim. Temeli ogrenin. Kurallari , degerleri bir kavrayin once. Lenslere yatirimi yine yapin alin. Sonra 700-800e aldiginiz makinenizi en fazla 100tl zararla satarsiniz ve artik iside bilginizden kimsenin tavsiyesine ihtiyac duymadan gercekten kendi istediginiz ve karar vereceginiz makineyi alirsiniz.

Yorum bağlantısı
Birol Şahingöz

Valla üstadım kimse bahsetmemiş ama DSLR makinemi kaldı artık koskoca makineyi yanında taşı lensini ayrı taşı şu an samsungta nx300 modeli en prof modeldir,yanında 700tl lik lens hediyesi ile birlikte 2000 tlden satıyoruz işini fazlasıyla görür öyle prof olmanada gerek yok kullanım için lensine elini dahi sürmüyorsun kendi otomatik tüm ayarları yapar.Bence bir düşün dün forumdan Hikmet abiyede söyledim kaçırılacak bir fırsat değil.Piyasada da en uygun 2200 tl lens hediyesiz bilgin olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...