İçeriğe Yönlendir

2. Ve 3. Viteste Tekleme

Turgut Yıldırım

Recommended Posts

Turgut Yıldırım

İyi günler arkadaşlar,

Aracımla 2. veya 3. viteste hizlanırken çok fazla olmamakla birlikte motorda tekleme hissediyorum. Araç silkelenmiyor ancak bunu gaz pedalından veya elim viteste olduğunda o titreşimde hissediyorum. Birazda motorun sesinden anlayabiliyorum.

Ateşleme bobini, buji ve buji kablolarını değiştirmiştim geçen hafta. Acaba sorun başka nereden olabilir? Sübap ayarlarına da baktırdım birşey yok demişti usta. Fikri olan var mıdır? :unsure2:

Başka bir sorum ise:

Araç rölantide dururken aracın sol ön motor kısmından 3 saniye aralıklarla (derinden 'Tok' diye bir ses) geliyor 3 saniyede bir tekrarlıyor. Aynı sesi şu şekildede duymaktayım. Kontak anahtarını çevirdiğimizde ince bir benzin pompası sesi geliyor ya hemen onun arkasından bu ses gelmekte yani kontağı çevirdim (zzzzzz....tok) . :D İlginçtirki bazen rölantide iken o sesin gelmediği de oluyor. Ne sesi olabilir bu?

ve devam eden bir başka sorunumda:

Araç soğuk havada (3-5 derece ila eksi 10 veya daha aşağı) aküm yeni, marş hemen basıyor. Ancak 2-3 dk. kadar motor sallantılı ve kararsız çalışıyor otomatik jigle varmışta o ilk yüksek devri veremiyor gibi. Sonra bu süre içinde gaz pedalına basınca araç boğuluyor ve stop ediyor. Motor ısınınca sıkıntı kalmıyor.

OBD cihazı ile baktığımda hata kodu görünmüyor.

Araçta kısa zaman içinde değişen parçalar şunlar:

Akü

Ateşleme bobini

Buji motocraft platinyum

Buji Kablosu

Rölanti Valfi

MAP sensörü

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Bujiler yanlış takılmış olabilir. Kabloları orjinal olmayabilir. KA'nın bujisi özeldir.

Subap ayarı yanlış yapılmış olabilir. Emme 0.2mm, Egzoz 0.5mm olmalı.

Tok sesi için röle olduğunu düşünüyorum. Motor çalışmıyorken de geliyor demişsiniz. Mekanik olmadığı kesin.

Stop etme olayı ise tamamen rölanti valfi ile alakalı. Takılan parçada sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım
(düzenlendi)

Merhaba,

Bujiler yanlış takılmış olabilir. Kabloları orjinal olmayabilir. KA'nın bujisi özeldir.

Tok sesi için röle olduğunu düşünüyorum. Motor çalışmıyorken de geliyor demişsiniz. Mekanik olmadığı kesin.

Stop etme olayı ise tamamen rölanti valfi ile alakalı. Takılan parçada sorun olabilir.

Bujilerin yanlış takılması derken kastınız nedir tam olarak? merkez oto dan aldım ka bujisi

Tok sesi için hangi röle olabilir bu biraz açabilirseniz sevinirim.

tarihinde Turgut Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

buji kablolarınıda kontrol etmek gerek 1 yerine 2. bujiye takılma ihtimalide var bende lpg de benzer sorun vardı lpg enjektör kabloları ters bağlanmış bakım sonrası.

Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

buji kablolarınıda kontrol etmek gerek 1 yerine 2. bujiye takılma ihtimalide var bende lpg de benzer sorun vardı lpg enjektör kabloları ters bağlanmış bakım sonrası.

Kabloları takarken zaten eleman 3 kez filan denedi marşa bastı ama yanlış takınca zaten araç ya çalışmıyor ya da çok sallantılı çalışıyordu. 1. ve 2. buji kablosunun yerlerini değiştirip denemem mi gerekli. Bobine ulaşamam çünkü sanırım alttan.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

1 ve 2 yi örnerk olarak yazdım herhangi biri farklı takılmış olma ihtimaline karşı

bobin sırlaması yanlış hatırlamıyorsan 4.2.3.1 diye gidiyordu yada terside olabilir

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Adem Doğan

Arkadaşlar merhaba öncelikle, aranıza yeni katıldım...

Bu konuda benim de bir sorunum var, yardımcı olursanız sevinirim...

Bende 2001 model Ka var, teklemesi bütün viteslerde oluyor açıkcası.Özellikle sabahları, belli bir sürüşten sonra tekleme kalkıyor.Tamirciye götürdüm, ateşleme bobinini değiştirdi fayda etmedi.Sonrasında buji aldık o da fayda etmedi.

Benzin filtresini değiştir diyorlar en son onu yapacam herhalde.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Bu arada aracım benzinli...

Kazası günler...

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

Merhaba,

Bujinin üzerinde yazan rakamların aynı olması yeterli olmuyor mu? Ben buji aldığımda motorda patlatma yaptı.Gaza basınca pat pat diye ses geliyordu.Dolayısıyla  söktük eski bujileri tekrar geri taktık (Bujiyi gittim adama geri verdim, patlatma yapıyor diye...Paramı da geri aldım :) )

Şimdi ka'nın bujisi özel diye yazınızı okuyunca dedim herhalde gerçekten uygun olmayan bir buji verdiler.Yoksa yeni buji neden pat pat diye ses çıkarsın. Adama da dedim herhalde yanlış verdin diye o da bujinin üstünde yazan yazıyı gösterdi aynı diye.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ka bujisini tırnağı daha azdır kafası kısadır. eski bujileri takınca soğukta tekleme tammen bitti mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Adem bey,

Bobin, buji ve buji kablolarını değiştirin.

Buji ve buji kablolarında ORJİNALden şaşmayın. Gerekirse yetkili servisten alın derim.

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

Ka bujisini tırnağı daha azdır kafası kısadır. eski bujileri takınca soğukta tekleme tammen bitti mi?

Ben yakıtı PO,Total ve Lukoil'den alıyordum...Bu da etken olabilir dediler...Shell'den bir kere aldım ertesi gün hiç tekleme yapmadı...Daha sonra ufak bir kaza geçirdim gene tekleme yapmaya başladı.Ama eskisine nazaran daha az tekliyor...

Adem bey,

Bobin, buji ve buji kablolarını değiştirin.

Buji ve buji kablolarında ORJİNALden şaşmayın. Gerekirse yetkili servisten alın derim.

Sani Bey, bobin değişti zaten.Buji kablolarının değişmesine gerek yok dedi ustalar.Bujiyi de değiştirdim ama dediğim gibi randıman alamadım.Birde yakıt filtresi tıkanmış olabilir diyorlar.Onu değiştir diyorlar...Bu durum hakkında ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben yakıtı PO,Total ve Lukoil'den alıyordum...Bu da etken olabilir dediler...Shell'den bir kere aldım ertesi gün hiç tekleme yapmadı...Daha sonra ufak bir kaza geçirdim gene tekleme yapmaya başladı.Ama eskisine nazaran daha az tekliyor...

Sani Bey, bobin değişti zaten.Buji kablolarının değişmesine gerek yok dedi ustalar.Bujiyi de değiştirdim ama dediğim gibi randıman alamadım.Birde yakıt filtresi tıkanmış olabilir diyorlar.Onu değiştir diyorlar...Bu durum hakkında ne dersiniz?

Ateşleme sisteminde eksik değişim tavsiye etmiyorum. Bobini değiştiren usta, arızalı bobinin sağlam kabloyu bozabileceğini de bilmeli.

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

Ateşleme sisteminde eksik değişim tavsiye etmiyorum. Bobini değiştiren usta, arızalı bobinin sağlam kabloyu bozabileceğini de bilmeli.

Bobini değiştiren ustadan sonra başka iki ustaya gösterdim,ikiside buji değişecek dedi, kabloda sorun yok dediler.İkinci ustaya da bujileri değiştirmek istedik ama malum sorun çıkınca tekrar eski bujileri taktık...Sonra bir saat arabanın orasına burasına baktı ama bir değişiklik olmadı

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

Ka nin bujisi özeldir. Merkez oto dan temin edin derim.

Merkez otoya nasıl ulaşırım, yada ürün adresime gönderilir mi (Gebze dışında ise)?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Adem Doğan

Ka nin bujisi özeldir. Merkez oto dan temin edin derim.

Sani Bey,

Daha önce ateşleme bobini değişimi yaptığımı söylemiştim.Bugünde dediğiniz gibi Merkez oto'dan KA bujisi aldım, taktım.Usta ateşleme bobini ve buji kablosu almam gerektiğini söyledi...Açıkçası ne yapayım bilemedim.Son zamanlarda yakıt tütketimim epey arttı teklemenin yanında.Ateşleme bobinini 2 ay önce almıştım, tekrar alayım mı bilemedim.Sonuçta ciddi bir masraf.Buji taktıktan sonra perfonmasını ne alemde bilmiyorum ama sanki 1-3 'üncü kablo iyi çalışmıyor gibi geldi.Bunun için bobin mi almam gerekir, kablo mu almam gerekir, ikisini mi almam gerekir.Birde merkez oto ile yedekparcaford sitesinde ateşleme bobini fiyat farkı söz konusu.Merkez oto'da 40 küsür iken yedekparcaford sitesinde ise 70 küsür tl...Öneriniz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani Bey,

Daha önce ateşleme bobini değişimi yaptığımı söylemiştim.Bugünde dediğiniz gibi Merkez oto'dan KA bujisi aldım, taktım.Usta ateşleme bobini ve buji kablosu almam gerektiğini söyledi...Açıkçası ne yapayım bilemedim.Son zamanlarda yakıt tütketimim epey arttı teklemenin yanında.Ateşleme bobinini 2 ay önce almıştım, tekrar alayım mı bilemedim.Sonuçta ciddi bir masraf.Buji taktıktan sonra perfonmasını ne alemde bilmiyorum ama sanki 1-3 'üncü kablo iyi çalışmıyor gibi geldi.Bunun için bobin mi almam gerekir, kablo mu almam gerekir, ikisini mi almam gerekir.Birde merkez oto ile yedekparcaford sitesinde ateşleme bobini fiyat farkı söz konusu.Merkez oto'da 40 küsür iken yedekparcaford sitesinde ise 70 küsür tl...Öneriniz için şimdiden teşekkürler.

İkisi de aynı firmanın? Şasi numaranız ile almanız gerekiyor parçaları.

Bu arada buji için doğru kodu geçen verdik. Sadece yetkili servislerde bulunduğunu öğrendik. Ona bi göz atın.

Kablolar düzgün çalışmıyorsa bobin ve kablo yenilemesine gitmekte fayda var. Orjinalden şaşmamalı. Yakıt tüketiminiz ne alemde peki?

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

İkisi de aynı firmanın? Şasi numaranız ile almanız gerekiyor parçaları.

Bu arada buji için doğru kodu geçen verdik. Sadece yetkili servislerde bulunduğunu öğrendik. Ona bi göz atın.

Kablolar düzgün çalışmıyorsa bobin ve kablo yenilemesine gitmekte fayda var. Orjinalden şaşmamalı. Yakıt tüketiminiz ne alemde peki?

İkisi de aynı firmanın? 'dan iki firmanın da aynı firma olduğunu anlıyorum.Dolayısıyla uygun ise hangisi ise şasi numaramla alıyorum.

Verdiğiniz buji kodu ile karşılaşmadım, o konuyu atlamışım maalesef.Keşke bujiyi almadan ona göre hareket etseydim.

Fordyedekparcadaki bobinde orjinal diyor ama kablolar iki sitede de ithal yazıyor.Birde tırnaklı diye bir ibare koymuş o ne anlama geliyor bilmiyorum açıkcası.

Yakıt tüketimi teklemeden hemen sonra değil de son zamanlarda meydana gelmeye başladı.Normalde haftalık 50 tl ile işe gidip gelirken, yani 50 tl bir hafta yetiyorken, şimdi yetmiyor.Göstergede dengesiz göstermeye başladı, o yüzden kesin bir şey diyemiyorum yakıt tüketimi ile ilgili.Gösterge depoda bazen  yüksek gösteriyor, 2 adım sonra kırmızı da gösteriyor.Göstergede daha önce yaşamadığım bir dengesizlik söz konusu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şamandıranız eski düzen olduğu için göstergeye pek aldanmayın. 1 depo ile kaç km yapıyorsunu şehir içi, ona bi bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Doğan

Şamandıranız eski düzen olduğu için göstergeye pek aldanmayın. 1 depo ile kaç km yapıyorsunu şehir içi, ona bi bakalım.

Sani Bey,

Aracımı en son Gebze'deki Ford Yetkili Servisi Nazer Otomotive götürdüm, tekleme problemi için.Bugün aradılar beni motoru açmamız gerekir dediler.Takriben 4-6bin lira masraf olur dediler.Böyle bir şey mümkün müdür?

Ben aracı tanıdıktan aldım,genelde motoru iyi dediler hatta memlekete gittiğimde usta diyebileceğim bir arkadaşım motor çok az kullanılmış yada sıfırdan yapılmış olabilir dedi. Aracı alalı 4 ay felan oldu. Toplasanız en fazla 3 bin km yol yaptım. Araçta da en ufak bir sorun yoktu.Memlekete gittiğimde usta dediğim arkadaşım ufak bir tekleme var arabada demişti. O teklemeyi de bir tek o hissetmişti. Gene de bir ustaya göster demişti teklemesini.

Adam 4-6 bin arası masraf diyince şok oldum.Aracın fiyatı zaten malum, bir de hiç kullanmadım sayılır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstanbul'a gelin. No Name'e gösterin aracınızı. Daha ucuza çıkarsa zaten, yakıtı da ekleseniz yetkili servis rakamı arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Ayrıca, yetkili serviste uzaylı görmüş gibi bakmadılar mı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Doğan

İstanbul'a gelin. No Name'e gösterin aracınızı. Daha ucuza çıkarsa zaten, yakıtı da ekleseniz yetkili servis rakamı arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Ayrıca, yetkili serviste uzaylı görmüş gibi bakmadılar mı :D

Valla Sani Bey, İstanbul'a getirsem nasıl olur bilmiyorum.Tekleme olunca yolda bırakır mı ondan korkuyorum.Arıza ışığı da yanıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla Sani Bey, İstanbul'a getirsem nasıl olur bilmiyorum.Tekleme olunca yolda bırakır mı ondan korkuyorum.Arıza ışığı da yanıyor.

ELM bağlayıp koduna baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Adem Doğan

ELM bağlayıp koduna baktınız mı?

Bahsettiğiniz şey hakkında en ufak bir bilgim yok.:(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...