İçeriğe Yönlendir

Fren Balatası Hakkında Yardım

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Aracımın ön fren balatalarını ve arka fren pabuç balataları (açılınca belli olacak) değiştireceğim. Benim sormak istediğim bazı sorular var bunlara cevap verip yardımcı olursanız sevinirim.

1. Focuslarda motocraft balatalar kullanılıyo diye biliyorum. Bosch marka balatalarda var sizce hangisi daha iyidir yada bunlar dışında şu marka bunlardan daha iyidir diyebileceğiniz bir marka var mı.

2. Yaşadığım şehirde  ford yedek parça satan yere gittim bosch marka motocrafttan daha iyi ve sorunsuzdur dedi. Dogru mu peki bu.

3. Bosch markada focuslar için fren balataları kalite kalite midir yoksa tek standart mıdır? Çünkü bana gösterdiği parçalar çakma gibiydi yanılmıyorsam bosch ürettiği bütün parçalara ismini yazıyor.

4. Bosch sitesinde arka pabuçlar için kit super pro,kit pro,fren balataları diye ekipmanları sıralamış. Arkaları değiştirirken sadece balataları mı değiştirmemiz lazım yoksa balatalarla birlikte yan parçalarınıda mı değiştirmeliyiz.

5. Birde biryerde okumuştum yanlışta hatırlıyo olabilirim balatalarda yumuşak sert diye bi ayrım mı var . Bu araba lastiği gibi mi yumuşak daha iyi yol tutar çabuk biter sert olan daha az yol tutar uzun süre gider.

Gelelim fiyat konusuna parçacıdan bosch için aldığım fiyat ön 85 TL arka 90TL, motocraft için önlere 95 TL arkadalara fiyat vermedi elinde yokmuş. Yetkili serviste bu arada önler için 250 TL arkalar için  650  TL fiyat verdiler. Sizce nasıl hareket etmeliyim arka balatalarda değişecekse takım olarak motocraft mı bosch mu yoksa önereceğiniz başka marka mı balata almalıyım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Motorcraft balatanın sahtesi birebir aynısı...Mor ışık altında parlayan bir logo var gerçeğinde..Ben geçen yıl 100 liraya almıştım...Arka balatalar ile birlikte değişmesi gereken bir parça yok benim bildiğim, gerdirme yayları düzgün çalışmıyorsa elden geçirilir sadece..(Kampana diye böyle yazdım disk ise yay yoktur zaten)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben olsam önlere motocraft,arkalarada bosch taktırırdım...OEM her zaman kalitelidir,arkada fazla basınç olmadığından bosch taktırabilirsiniz,kendi aracımdada bu şekilde takılı..

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Ben olsam önlere motocraft,arkalarada bosch taktırırdım...OEM her zaman kalitelidir,arkada fazla basınç olmadığından bosch taktırabilirsiniz,kendi aracımdada bu şekilde takılı..

Bosch sitesinde kampanalı frenlerin en çok zorlanan parçalar olduğu yazıyor nekadar doğru bilmiyorum.

Motorcraft balatanın sahtesi birebir aynısı...Mor ışık altında parlayan bir logo var gerçeğinde..Ben geçen yıl 100 liraya almıştım...Arka balatalar ile birlikte değişmesi gereken bir parça yok benim bildiğim, gerdirme yayları düzgün çalışmıyorsa elden geçirilir sadece..(Kampana diye böyle yazdım disk ise yay yoktur zaten)

Motocraftın sahteside mi var. Vay arkadaş ne durumlara düşmüsüz nasıl güvenip dışardan parça alıcaz bilmiyorum artık.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bosch ve motocraft markalarının sahteleri çok fazla var piyasada..Buna öncelikle dikkat etmeniz lazım. Güvenilir bir yerden almalısınız. Bana sorarsanız ben Bosch balata kullanıyorum ve sıkıntı olmadı şuana kadar.. Disk değişimi yapacaksanız eğer gerekliyse böyle birşey balata ve disk aynı marka olursa daha iyi sonuç alırsınız.. Yumuşak ve sert balata ayrımı ses yapıp yapmaması ile ilgilidir..Islık sesi gibi yada garç gurç ses yapar sert balatalar.. TRW de iyi bir markadır bu konuda..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mümkün mertebe disk değişimine gitmeyin, her markayı denedim 5000 km. yi yamulmadan geçen disk görmedim.. Tekrar lazım olduğunda hurdacıdan çıkma disk almaya kararlıyım... :)

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bosch ve motocraft markalarının sahteleri çok fazla var piyasada..Buna öncelikle dikkat etmeniz lazım. Güvenilir bir yerden almalısınız. Bana sorarsanız ben Bosch balata kullanıyorum ve sıkıntı olmadı şuana kadar.. Disk değişimi yapacaksanız eğer gerekliyse böyle birşey balata ve disk aynı marka olursa daha iyi sonuç alırsınız.. Yumuşak ve sert balata ayrımı ses yapıp yapmaması ile ilgilidir..Islık sesi gibi yada garç gurç ses yapar sert balatalar.. TRW de iyi bir markadır bu konuda..

Disklerle ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum ama dediğinizi dikkate alacağım.

Ben ise Bosch yerine Lucas öneririm. Balata ıslandığında Lucas'ın performansı daha iyi.

Yazmış olduğunuz markayı hiç duymadım araştıracağım.

Mümkün mertebe disk değişimine gitmeyin, her markayı denedim 5000 km. yi yamulmadan geçen disk görmedim.. Tekrar lazım olduğunda hurdacıdan çıkma disk almaya kararlıyım... :)

Aracımın ilk sahibiyim aracım 1270000 km  şimdiye kadar diskler hiç değişmedi yanlız arka fren bpabuçları değiştimi onuda hatırlamıyorum

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kale balatalarla ilgili de olumlu şeyler duydum forumda kullanan kişilerden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bosch sitesinde kampanalı frenlerin en çok zorlanan parçalar olduğu yazıyor nekadar doğru bilmiyorum.

Kampana için birşey diyemem...ama bildiğim disk frenler,kampanadan çok çok iyidir...

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Kampana için birşey diyemem...ama bildiğim disk frenler,kampanadan çok çok iyidir...

Muhakkak öyledir ama ben iyilik anlamında söylemedim daha çok zorlanıyorlarmış arkalar.

İşin boyutu değişti ben hangi marka diye düşünürken ürünün orjinalini nasıl burulurum onun derdi ne düştüm :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Valla orjinal almanın çaresi;

1-Bilinen ve güvenilen yerden almak

2-Ürünün seri numarısını bulunduran fatura almak 

veya elimizde bir mor ışıkla parçacı parçacı gezmek :D :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Yavaş

bosch balatadan memlun değilim kalitesi çok düşmüş şuan yerli malı olan kale balata çok daha iyi

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

Muhakkak öyledir ama ben iyilik anlamında söylemedim daha çok zorlanıyorlarmış arkalar.

İşin boyutu değişti ben hangi marka diye düşünürken ürünün orjinalini nasıl burulurum onun derdi ne düştüm :D< :D>

Aracımın  balata değişiminde benimde marka inceleme şansım oldu,

motorcraft - otosan - bosh ve kale,

bu markalar içinde KALE marka daha ön plana çıktı....Adana toptancısın'dan  40 tl aldım,

80 km hızda frene bastığımda direksiyonda titreme vardı ,Disklerı tornalattım ve kale balatayı öyle taktırdım,

daha sonra ön düzen ve balans ayarı yaptırdım,şu an en küçük bir şikayetim yok ne fren balatası nede balans olayım bitti,

frenlerim çok güzel oldu,şiddetle tavsiye ederim, KALE marka çok kaliteli bir balata 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...