İçeriğe Yönlendir

Esp Sensör Arızası

Mustafa Sarıtaş

Recommended Posts

Mustafa Sarıtaş

Merhabalar,

Ford focus 2,0 ghia da uzun zaman  esp sensör arızası yaşadım.Bir çok serviste bunu çözemedik. Araca bindikten bir müddet sonra   ASR lambası yanmaya  başlıyor ve  vites kolu yanındaki kuımanda düğmesi işlev görmüyordu.daha sonra bir şekilde ikaz lambası sönüyor  ancak  daha sonra  bu tekrarlanıyordu C1279 ile başlayan hata kodu verdi.Sonuçta ESP kontrol  sensör ve yanal ivme sensörünün değişmesi gerektiği bildirildi. Ancak bu parçanın hemen bulunması mümkün olmadığı gibi  2000 tl ye varan fiyat verildi. Ben ise  uzun araştırmalardan sonra yurtdışında  bu sensörlerin (sağ ön koltuk altında)  tamirinin mümkün olduğunu öğrendim ve  parçaları yurt dışına göndererek tamirini sağladım .her iki sensördeki arıza giderildi  ve araca monte ettik. Montajdan 24 saat sonra  sensörler devreye girdi ve arıza  ortadan kalktı. ASR ve ESP normal  çalışıyor. ABS işlevini görüyor.Sonuç olarak  yine  kendi orijinal parçamı  kullanmış olduğum gibi ekonomik açıdan çok uygun fiiyata  sorunu çözdüm.geçmişini bilmediğimiz bir 2,el parça  yerine kaç km de  olduğunu bildiğim kendi parçamı kullanmış oldum. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar var ise bana yazabilirler.

Selamlar

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Elinize sağlık, yurt dışına nereye gönderdiniz, nasıl gönderdiniz?

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Elinize sağlık,iyi imkanınız varmış değerlendirmişsiniz..

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarıtaş

Güzel bi paylaşım olmuş teşekkürler. Fiyat tam olarak ne tuttu ?

Merhaba

250 Eu masraf oldu.Bunun büyük kısmı kargo ücreti  maalesef.

Elinize sağlık, yurt dışına nereye gönderdiniz, nasıl gönderdiniz?

Merhaba

Almanya ya gönderdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rifat Berber

En korktuğum arızalardan birisi sensör arızası.

Peki Mustafa bey sizdeki arıza sebebi neydi? Yani bu arızayı yaşamamak için önlem alınabilir mi temizlik vs?

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Yasin Ersoy

Mustafa bey iyi günler.benimde 2002 2.0 ghia focus da benzer problemlerim var.bazen hiç sönmüyor bazen 1 hafta sapa sağlam.sizin gönderdiğiniz yer hakkında daha detaylı bir bilgi alabilirmiyim ve nasıl bir yol izlemek gerekiyor.cevabınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yasin Ersoy yazdı:

Mustafa bey iyi günler.benimde 2002 2.0 ghia focus da benzer problemlerim var.bazen hiç sönmüyor bazen 1 hafta sapa sağlam.sizin gönderdiğiniz yer hakkında daha detaylı bir bilgi alabilirmiyim ve nasıl bir yol izlemek gerekiyor.cevabınız için şimdiden teşekkürler

Sorununuzun sebebi farklı olabilir.. 

Bu arıza ilgili neler yapıldı ?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

ESP sensörü ışığı yandığı zaman farklı sorunlar da olabiliyor. Mesela benim eski araçta yanıyordu ve nedeni motor arızasıydı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bahadır Taşpolat
Eyüp Çetin yazdı:

ESP sensörü ışığı yandığı zaman farklı sorunlar da olabiliyor. Mesela benim eski araçta yanıyordu ve nedeni motor arızasıydı. 

bahsettiğiniz araç neydi 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Bahadır Taşpolat yazdı:

bahsettiğiniz araç neydi 

Opel Astra J sedan

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi

Mustafa bey mesaj sonrası bir daha foruma uğramamış.

:)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Bahsi geçen sensör grubu bu

rajeixo.jpeg

Siyah olan yavv sensöru ( yanal ivme sensörü) 98ag-3c187-ac makyajsız kasa için.

s52l25l.jpeg

Buda accelarasyon sensörü 98AG-3C190-AA. ( Mk2 mondeo ile ortak bir parça olabilir)

@Mustafa SARITAŞ tamir için nereyle irtibata geçtiniz hala firma var mı acaba 

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadık Aslan

Herkese merhaba, Focus 2012 benzin lpg li aracım var ve araç anahtarsız çalıştırma.  

Sorun. Aracı çalıştırmak için düğmeye bastığımda esp ışığı sönene kadar çalışmıyor.  Işığın sönmesi 30sn ile 1 dk arasında değişiyor.  Hata kodları sadece iletişim hata kodları. Ekliyorum kodları . 

Yardımcı olabilirmisiniz.  Bu sorunu yaşayan çözebilen varmı.

20230720_105605.jpg

20230720_105512.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...