İçeriğe Yönlendir

10 Bin Km'de Yağ Değişimi

Rahmi Nural

Recommended Posts

Hakan Arslaner

Profil fotoğrafınız birebir aynıydı, şimdi değiştirince benzerlik var ama en azından aynı değil...

Haklısınız, bir karışıklık olmuş vakti zamanında düzelttim şimdi.

Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

sizin oraları bilmem ama bizim serviste aynı varil değil. Bakıma gelen ve sisteme girilen her aracın şasi numarasına göre sistem hangi yağı konulması gerektiğini belirliyor. teknisyenler o kodu sisteme girerek doğru yağın araca konulmasını sağlıyor. Örneğin Dizel partikül filtreli araçlar için konulması gereken yağ yerine başka bir ya konulmuyor. Bu nedenle mersin yetkili servisi ford ergin otoyu herkese tereddütsüz öneririm.

Sanayide daha araca hangi yağın konulacağını dahi birçok usta hatta özel servis bilmiyorlar. Biz fordlara bu yagi koyuyoruz diye klasik bir cümle kullanıyorlar.

Bu nasil bir servis anlayisidirki arada 75 km oynayan iki ilin iki yetkili servisi farkli uygulamada bulunabiliyor enteresan.Yetkili servisi secmedigim icin mutluyum.
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Ali Bey paylaşım için teşekkür ederim.

Benim servis Ankara Tur oto iskitler, hiç böyle kapalı kutuda yağ kullanmadı. Dikkat ettim, Ford kamyonetlere koyduğu varildeki yağdan benim araca da koydu. Zaten arabada şu anda acaip sesli çalışıyor, iyi kıllandım valla.

Hakan bey gordugunuz anda keske mudahale etseydiniz.
Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Hakan bey gordugunuz anda keske mudahale etseydiniz.

Valla ilk defa servise gittim, herkese aynı şeyi yapıyorlardı, normal zannettim. Zaten o gün aracın KM sinede sisteme yüksek girmişlerdi, otosandan düzeltirene kadar canım çıktı. Birde o günden sonra aracımın eksantrik zinciri ses yapmaya başladı, bir yanından geçmem o servisin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Benim servis Ankara Tur oto iskitler, hiç böyle kapalı kutuda yağ kullanmadı. Dikkat ettim, Ford kamyonetlere koyduğu varildeki yağdan benim araca da koydu. Zaten arabada şu anda acaip sesli çalışıyor, iyi kıllandım valla.

zaten bu yagi ben aldim, bunu kullanin dedim, servis bunu kullanmaz zaten :) tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tayfun Çetin
(düzenlendi)

Arkadaşlar Ford Fiesta Tdci 2010 aracıma bugun 10w-40 yağ koyuldu. Yağ koydukları bidona baktıgımda vecton castrol yazıyordu. Resmi aşağıdaki gibidir. Bi sorun olur mu ne dersiniz. bildiğin kamyon yağı bu yanı :)

Castrol-Vecton-2-294x300.jpg

tarihinde Tayfun Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Kamyonet, minibüs, otomobil farketmez hepside 5/30 kullanıyor. Varil veya bidon niye bu kadar takıldınız anlamadım, sonunda ikisinde aynı marka ve kalitede yağlar. Varil toptan alındığı için daha ucuza geliyor doğal olarak servis varil kullanır. Ufak bidonlarla uğraşmazlar.
Yorum bağlantısı
Tayfun Çetin
(düzenlendi)

Kamyonet, minibüs, otomobil farketmez hepside 5/30 kullanıyor. Varil veya bidon niye bu kadar takıldınız anlamadım, sonunda ikisinde aynı marka ve kalitede yağlar. Varil toptan alındığı için daha ucuza geliyor doğal olarak servis varil kullanır. Ufak bidonlarla uğraşmazlar.

Peki hocam benim soruma da cevap versenizz? 10w 40 castrol 2010 tdcı fiestaya uygun mudur ? 95bin km de..

tarihinde Tayfun Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yarın gidip değişimini istesem mi hocam o zaman bilemedim..

Siz 10/40 mı kullandınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geri mi alacak? sanmam? artık konmuş da, motoru kilitleyecek hali de yok, bir daha kine daha dürüst bir usta bulup, 5/30 kodurun, 7500km sonra mesela, zira bu yağ hemen eksilecek, normal bir sonuç olacak panik yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Çetin

Ben kullanmadım Mehmet hocam. En son servısten cıkarken haberım oldu. Aracın yanından bıdonu kaldırırlarken gordum. Bu araca zarar verır mı , hemen acılen degıstırmem gerekırm ı bunu ogrrenmek ısıtoyrum. Yoksa bı 5-6 bın km bınıp gerı 5 w 30 a mı doneyım ?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Peki hocam benim soruma da cevap versenizz? 10w 40 castrol 2010 tdcı fiestaya uygun mudur ? 95bin km de..

10/40 ülkemizin iklim şartlarına uygun bir yağdır, motora zararı yoktur fakat turbo için zararı olur, dolayısı ile motora da zararı dokunur. Kısa vade de sorun olmaz ama bir daha koymayın, benim aracına yanlışlıkla konmuş olsa km beklemeden hemen değiştiririm.
Yorum bağlantısı
Tayfun Çetin

10/40 ülkemizin iklim şartlarına uygun bir yağdır, motora zararı yoktur fakat turbo için zararı olur, dolayısı ile motora da zararı dokunur. Kısa vade de sorun olmaz ama bir daha koymayın, benim aracına yanlışlıkla konmuş olsa km beklemeden hemen değiştiririm.

Tamam hocam onerin için çok sagol yarın hemen gıdıp degıstıreyım ben bu yagı..

Yorum bağlantısı

Şu çoğu ustadaki 10-40 yağ merakini anlamıyorum. Kitapcik ne diyosa odur. Yok bunun kmsi artmış 10/40 koyalim yok sunu koyalim daha iyidir. Zarari olmaz kisa vadede ama bir dahakine tam sentetik ve 5-30 olmasina dikkat edin ve ford standartlarini karsilayan yaglar. Mobil 3000, castrol magnatec, mobil esp kaliteli yağlardır

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şu çoğu ustadaki 10-40 yağ merakini anlamıyorum. Kitapcik ne diyosa odur. Yok bunun kmsi artmış 10/40 koyalim yok sunu koyalim daha iyidir. Zarari olmaz kisa vadede ama bir dahakine tam sentetik ve 5-30 olmasina dikkat edin ve ford standartlarini karsilayan yaglar. Mobil 3000, castrol magnatec, mobil esp kaliteli yağlardır

Ucuz geliyor. Spot mal çok piyasada. Her arabaya koydukları için ellerinde 10/40 depoluyorlar. Her gelen arabaya koyuyorlar.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Çetin

Birde bu araca 10w 40 yag koyulmus olmasıi, aracın sesini arttırır mı ? 

Yorum bağlantısı
M Buğrahan GÜNAY

Ben olaya şöyle bakıyorum .

10bin kmde yağ değişmenin zararı var mı---Yok

10bin kmde yağ değişmenin faydası var mı---Var

Karar sizin tabi ki arabanıza ne kadar özen gösterirseniz o da hakkını verir .

10bin kmde yağ değişmenin zararı var mı---Var

sonuçta bu yağ bedava değil parayla alıyoruz dimi :) 

mesela bi bisküvi son kullanma tarihinin bigün öncesi ve bi gün sonrası tüketilse bişey farkediyor mu ? etmez o yüzden gerek yok bence...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Diğer illler farklı olablir ama, bizde motor çalışıyor ama km yazmıyor, motor rektifiyesi de bayağı meblağ tutuyor

Yorum bağlantısı
Sevgi Kiraz

Madeni yağ sektöründe yıllardır çalışan biri olarak Dpf li Ford aracınızda Mobil ESP 5w30 dan şaşmayın derim..

Unutmadan hava sıcaklığının çok yüksek olduğu illerde 15000 km yi beklemektense yağınızı 10000 de değiştirmekte fayda vardır.Antalyada yaşayan biri olarak araçlarımda  yağ değişim km si olarak hiç bir zaman 10000 km yi geçmedim ben .Çünkü burada yazın 52 dereceleri görüyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rahmi Nural
(düzenlendi)

Hava ve yag filtresi motor yagi karter tapasi 15 bin i beklemeden 39450 de bir oncekinin ustune 12400 de degistirdim.

(170 TL )Yorumlari ile katilan arkadaslara tessekkurler.

tarihinde Rahmi Nural tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...