İçeriğe Yönlendir

İş Güvenliği Ve İş Kazaları

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

mess.jpg

Geçen gün bize uzlaştırma kapsamında bir dosya geldi. İş kazası. 60Ton hidrolik basınç ile metal delici makine, basınç altındayken delici uç patlamış operatörün kol pazu kısmından girip omzuna yürümüş. Damar, kas, doku ne varsa parçalmış kemiği dayanmış. Bacaktan damar ve doku nakli yapılmış.. İşçi, yeterli güvenlik önlemlerini almayan iş verenden şikayetçi.. İş vereni maddi ve manevi olarak çok zor bir süreç bekliyor..

Demem o ki, iş yeri sahibi abilerim, arkadaşlarım; iş veren olarak çalışanlarınızın sağlığını kendi sağlığınızdan öte görmeyin gerekli tüm önlemleri ucuza kaçmadan ihmal etmeden alın..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yaralanmalar bir tarafa her gün iş kazasında 4-5 kişi hayatını kaybediyor malesef ülkemizde.

Yorum bağlantısı
Misafir

büyük geçmiş olsun.İş güvenliği bilincinin toplumumuzda yerleşmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.Özellikle iş güvenliği profesyonellerini yetiştiren kurumlar ve devletin bu konuya gereken önemi göstermesi gerekli.

Yorum bağlantısı
onurdursun

ISG belgesini almak için uğraştım para harcadım ama sonuç hüsran meslek ele ayağa düştü, diplomam gibi ısg belgeside duvarımı süslemekten başka bir işe yaramıyor :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bizede eğitim verdiler. "biz anlattık bişi olursa bizden günah gitti bak" tadında bi eğitimdi :D Allahtan bizimki ağır şartlar altında bir iş değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Allah gostermesin,yasayan bilir,gercekten belli sektorlerde olmazsa olmazlardan olmali is guvenligi...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Çalıştığım fabrika ağır sanayi kuruluşu olunca bu konuda maksimum dikkat gösteriliyor. Eğtim amaçlı yemekhaneye 20 te yakın LCD TVkuruldu . her yemeği makinelere kkolunu bacağını laptıranlar arasında izliyoruz :s

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Çalıştığım fabrika ağır sanayi kuruluşu olunca bu konuda maksimum dikkat gösteriliyor. Eğtim amaçlı yemekhaneye 20 te yakın LCD TVkuruldu . her yemeği makinelere kkolunu bacağını laptıranlar arasında izliyoruz :s

Kolunu bacağını kaptırıp sağlıklı insanları izleyip ah edeceğine şimdi izle, kaptırma :p

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

En fazla klavye tuşları arasına parmağın falan sıkışır la benim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Millet bişey olmaz bana zihniyetiyle çalıştığı için ben daha çooooook inşaattan düşmelere, harç kamyonunun altında kalanlara, pres makinasına kendini kaptıranlara,tamirhanede liftin altında pres olana,kaynak makinasıyla arkadaşının gözünü oyana, yıkama makinası ile arkadaşının beynini delene giderim arkadaşlar...İlk olarak bana birşey olmaz zihniyetini yok etmemiz lazım..... :police:  :police:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ben bu olayın Ankarada ölümle sonuçlananına gitmiştim..İç organlar patlamıştı.... :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben bu olayın Ankarada ölümle sonuçlananına gitmiştim..İç organlar patlamıştı.... :(

En azından bize özgü değilmiş, onu gördük videoda.

Allah rahmet eylesin. Şaka yaparken böyle bir vicdan azabı ile bir ömür boyuda yaşanmaz ki :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bende daha neler var neler sani..... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Serdar Karagonlu

işgüvenligi uzmanları formaliteden çalışanlara ders vermezlerse iş kazalara azalır önemli olan çalışanlara bunu doğru şekilde anlatabilmek.

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun. Kötü bir durum. Şu aralar bende neredeyse her ay Jandarma ya ifadeye gidiyorum iş kazalarından dolayı. İşyeri sınırları içinde, servislerde, işyeri tarafından yapılan dış görevlendirmelerde elemanların parmağına iğne batsa, düz yolda yürürken ayaklarını burksalar iş kazası statüsüne giriyor. Şuan kayıtlı 60 ın üzerinde İSG uzmanı hapis yatıyormuş. Çok dikkatli olma, personelin tüm eğitimlerini eksiksiz tamamlamak, gerekli tüm kişisel koruyucuları sağlamak, çalışma ortamını ve şartlarını iyileştirmek ve sürekli denetim ve cezai ayptırımla bunların devamını sağlamak büyük önem arz ediyor. Aşağıda benzer bir konu açmıştım.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/251628-i%C5%9F-kazalar%C4%B1-i%C5%9Fveren-ve-y%C3%B6neticiler-i%C3%A7in-%C3%B6nemlidir/

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ergonomik hatalar(masa-sandalye) sebebiyle meslek hastalığı riskin var 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ergonomik hatalar(masa-sandalye) sebebiyle meslek hastalığı riskin var 

Azami özen gösteriliyor o konuda abi :) Sürekli eğitim, denetim vs ;)

Ergonomik hatalara gelene kadar toz riskinden ötürü solunum yolu hastalıkları daha riskli bizim iş yeri için.Her ne kadar sürekli kontrol altında olsa da illa ki o tozu soluyoruz. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Azami özen gösteriliyor o konuda abi :) :)ürekli eğitim, denetim vs ;)

Ergonomik hatalara gelene kadar toz riskinden ötürü solunum yolu hastalıkları daha riskli bizim iş yeri için.Her ne kadar sürekli kontrol altında olsa da illa ki o tozu soluyoruz. 

Maske diye birşey icad edilmiş. Böyle ağız ve burunu kapatıyor, kulaklara ip yada lastik gibi birşey takılıyor düşmesin diye. Rivayete göre tozu filan engelleme işine yarıyormuş.. Bugün yarın internete düşer.. :crazy:  :crazy:  :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir

Her an ölebileceği trafik ortamında ilerlerken daha emniyet kemeri takmayan adamlar nasıl maske, gözlük, eldiven, baret takacaklar bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Geçmiş olsun. Kötü bir durum. Şu aralar bende neredeyse her ay Jandarma ya ifadeye gidiyorum iş kazalarından dolayı. İşyeri sınırları içinde, servislerde, işyeri tarafından yapılan dış görevlendirmelerde elemanların parmağına iğne batsa, düz yolda yürürken ayaklarını burksalar iş kazası statüsüne giriyor. Şuan kayıtlı 60 ın üzerinde İSG uzmanı hapis yatıyormuş. Çok dikkatli olma, personelin tüm eğitimlerini eksiksiz tamamlamak, gerekli tüm kişisel koruyucuları sağlamak, çalışma ortamını ve şartlarını iyileştirmek ve sürekli denetim ve cezai ayptırımla bunların devamını sağlamak büyük önem arz ediyor. Aşağıda benzer bir konu açmıştım.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/251628-i%C5%9F-kazalar%C4%B1-i%C5%9Fveren-ve-y%C3%B6neticiler-i%C3%A7in-%C3%B6nemlidir/

Kerem 60 değil 480 tane iş güvenliği uzmanın maalesef hapiste. bunlardan bir çoğu  yeni mezun ve bir anda iş güvenliği uzmanı olan arkadaşlar. mesleki tecrübeleri az olan ve yetki ve sorumluluklarının farkına olmayan arkadaşlar.

2012 yılında çıkan 6331 nolu iş güvenliği konunu gereği bütün işletmelerde risk analizi acil durum eylem planı, ve personel eğitiminin 2013 1 ocak tarihi ile tamamlanmış olması gerekliydi ancak bu sayı maalesef kayıtlı iş yerlerin üzerinde çok az. yani bir çok kişi ya kanundan habersiz yada boş ver yakalanana kadar devam diyor. cezalar çok yüksek ama kimse bunu takmıyor.

2014 ocak 1 itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerin çalışan sayısına bakılmaksızın mutlak suretle bir iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile anlaşma yapması gerekmekte. aylık iş güvenliği uzmanları ve hekimlerin çalışan kişi sayısına göre işletmeye gitmeleri eğitimlerinin ve kontrollerini yapmaları ve bu kontrollerin karar defterlerine kayıt etmeleri gerekmekte. burada iş güvenliği uzmanı olan arkadaşların bulduğu uygunsuzlukları mutlaka kayıt altına almaları ve sorumlulukların farkında olmaları gerekmekte. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Her an ölebileceği trafik ortamında ilerlerken daha emniyet kemeri takmayan adamlar nasıl maske, gözlük, eldiven, baret takacaklar bilmiyorum.

İSG denetimindeki denetçinin demesi; (Direkt kendi ağzı ile)

Kurallara uymayan, koruyucu ekipmanını kullanmayan elemanları uyarmadan direkt işten atın. Ölmesinden daha iyidir.. Yani uyarı muyarı hak getire. Bizim amacımız insanların yaşaması. İşsiz kalsın ama yaşasın mantığı!

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...